İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Lastikler Plastik Davlumbaza Sürtüyor

HALİL ÇİMEN

Recommended Posts

HALİL ÇİMEN

Merhaba arladaşlar,

1998 ford fiesta flair kullanıcısıyım,

Aracımın lastikleri badal ve çukurlarda çamurluk içi davlumbaza sürtüyor,

davlumbazı,Amortisör ve kule takozu değiştirdim ama hala aynı sıkıntı devam ediyor.

Birkaç usta gezdirdim , Helezon yaylarının görevini tamamlamış olduğunu ve onları değiştirmem gerektiğini söylediler.

Konu ile ilgili fikri ve bilgisi olan var mıdır.

saygılarımla .

Yorum bağlantısı
Osman Uslu

175/65/14 kullanıyordum ben lastikte. 4 kişiyken bile bir kere olsun sürtmedi. Lastik öklçülerinizi bir kontrol edin derim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
HALİL ÇİMEN
23 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Jant ve lastikleriniz orjinal ebatta mı?

Konunuzu taşıdım.

175x70x13 ,

yaklaşık 5 sdenedir kullanuıyorum bu ebatları ,

son 1 senedir yapıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Osman Uslu

Buradan kontrol edebilirsiniz. Lastik ölçüsü burada 185/55/14 olarak görünüyor ama ne kadar doğru bilemem

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 30.11.2018 at 16:44, HALİL ÇİMEN yazdı:

175x70x13 ,

yaklaşık 5 sdenedir kullanuıyorum bu ebatları ,

son 1 senedir yapıyor.

bu lastikler sürtüyorsa araç normal duruşunda daha yola çıkmadan da  de ciddi anlamda alçalmış olmalı. direksiyon çevirili iken mi sürtüyor?

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

175/ 70/13  sattığım fiestada sorunsuz kullandığım bir ölçü idi. Kesinlikle ebattan  kaynaklanan bir sorun değil. Davlumbazlar sarkmış yada daha önce işlem görüp  normalden  daha asagidan sabitlenmediyse eğer bir tek değişmeyen parça  helezon yayları kalmış  ona yönelin bence de... 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İbrahim Yılmaz

Aynı sorun benim arabada da var. Davlumbazın içindeki keçe lastiğe sürtüyor. Bir usta amortisör diyor başka bir usta yaydan kaynaklanıyor. Sıradan bir Yay ile değiştirilirse kısa sürede daha kötü olur diyor. Kafam karışık.  Arabada 100 kg yük var. Davlumbazın hali bu şekilde https://hizliresim.com/ZXYPMA sizce amortisör mü yay mı değişmesi gerekir? 

Yorum bağlantısı
İbrahim Yılmaz
7 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

jant değişirse sürtmez

Çağlar abi 2009 yılından beri aynı jantı kullanıyorum lastik ölçüleri 175x65x14. Geçen gün 5 kişi binince farkettim lastiğe sürmeyi. 

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Zamanında  Çağlar abiden öğrendiğim kadarıyla jant için ebat,bijon aralığı ve sayısı  uyum  için nasıl önem    arzediyorsa et değeri de çok önemli. 

Yine üstaddan öğrendiğim bilgi, Et değeri  jantın  içeri - dışarı  yakınlık  ölçüsü olup aynı çapta,aynı bijon aralığında 2 janttan et değeri düşük olan çamurluğa daha yakın olacağından sürtme  olasılığı  daha fazla. Şimdiye kadar sürtmemesi  şans olmuş ama sanırım jantlarınız orijinal  et değerine yakın bir değerde  değil. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ferit Oz

aracın arka kısmı normal bir fiestedan daha alçak, yay, amortisör ve jant et değerleri önemli. kontrol ettirmek için rot balans, jant, lastik işi yapan bir firmaya gitmenizde fayda var.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
HALİL ÇİMEN

Merhaba arkadaşlar,

daha önceki karşılatığım bu sorunu 4  helezon yaylarını değiştirerek çözebilridm ancak.

şu an sıkıntı bitti

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 12.01.2019 at 22:43, İbrahim Yılmaz yazdı:

Çağlar abi 2009 yılından beri aynı jantı kullanıyorum lastik ölçüleri 175x65x14. Geçen gün 5 kişi binince farkettim lastiğe sürmeyi. 

ebat o ise sürtmemesi lazımdı. rot ayar makinasına sokarak dışa eğiklik vs var mı baktırın derim. araba alçalsa da helezon çökse de sürtmemesi lazım o ebadın

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Nuri GÖKKAYA

ford fiesta 2000 ve 2001 model araclar fabrika cıkış lastik ebatları 185 55 14  tür  orjinali lastik ölçüsü budur 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...