İçeriğe Yönlendir

İmplant mı Köprü mü ?

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)

İhmalkarlık ve dişlerime gerekli özeni göstermediğim için bundan 6 ay kadar önce diş tedavisi görmek durumunda kaldım, Çene dişlerinin sol taraf en arkanın bir önündeki dişe ilk önce kanal tedavisi uygulandı, bir ay kadar kullandım fakat kanal tedavisi işe yaramadı ve dişi çektirmek zorunda kaldım aşağıdaki resimdeki gibi diş eksik (şimdi kendi ağzımın resmini ekleyerek iğrenç bir görüntü vermek istemedim :) )

mMrajR.jpg

Hal böyle olunca yemek yemekte zorlanıyorum ve oradaki diş eksikliğini tamamlamak istiyorum..

Bunun için doktorum, implant veya köprü tedavisi olduğunu söyledi, bende durumun artı ve eksilerini anlatmasını istedim, anlattı fakat bir karara varamadım

Sizce hangi tedaviyi uygulatmalıyım ? 

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hamit inan

dün aynı sorun için doktorda idim. köprü sağlam dişleride bozuyor implant olacak yerlimi istersin yabancı mı dedi. 1000 tl falan yerlisi imiş. hangisi olsun dedim. Yerli dedi. birde kemik tozu uygulaması yapılacakmış sinuslerinde sarkma falan var dedi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)

implant iyidir ben  2009 da yapdırdım kullanıyorum hala 2 gun sıkıntı cekersın okadar çene kemigin guclu olması gerekıyor doktorunda ıyı bır cerrah gecmıs olsun bu işi ankarada yaptırsan bence daha ıyı olur 

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
8 dakika önce, Mert Gulkokan yazdı:

İmplant en iyisi
Ancak implantlarında kalite kalite farklısı var
Ucuzuna yönelmeyin

ucuz pahalı işler karısık ısler bence en ıyısı isviçre markası bırsey demıslerdı 2009 da bana 1000 usd di tanesı ozaman hepsi dahil buda ıyı deyıp muadil osseolink diye bır marka kullanmısdık 500 usd ıdı tanesı sımdı fıyatlar tam nedır nedegıldır bılmıyorum ama marka gırdımı dişe implantı kendı alacaksın vereceksın doktora tak dıyeceksın yoksa ne takdıgını nerden bılecen :))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Her ikisi de ayrı tıbbi ihtiyaçtır, kişinin arıza  :) durumuna göre. yani dişçinin söylemesi lazımdı , şunu bunu yapmamaız lazım diye?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Her ikisi de ayrı tıbbi ihtiyaçtır, kişinin arıza  [emoji4] durumuna göre. yani dişçinin söylemesi lazımdı , şunu bunu yapmamaız lazım diye?
İmplanti sorunca hekime...Yuro TL paritesi neydi diye bir cümle geçti de :)
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Köprü sağlam dişleri de yıpratıyor ve 2-3 seneye o dişler de içten çürümeye başlıyor. Çare implant gibi duruyor:)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
42 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

İmplanti sorunca hekime...Yuro TL paritesi neydi diye bir cümle geçti de :)

tüm o malzemeler Avro dolar emdeksli tabii

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bende 2 İmplant var konuştuğumuz gibi memnunum tavsiye de ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Köprüyü oturtmak için boşluğun önündeki ve arkasındaki iki sağlam dişi de kesiyorlar. Aralarına koydukları boşluğu kapatan protezin kemik iletişimi olmaması nedeniyle o kısmdaki çene kemiğinde erime oluyor.

Yani çiğneme iletisi diş vasıtasıyla kemiğe ulaşmadığı için beyin o bölgeyi nasıl olsa kullanılmıyor diye beslemeyi kesiyormuş. Bu da çene kemiğinde erimeye neden oluyormuş. Boş dişin olduğu bölgede oluşan çukur zamanla önü ve arkasındaki iki dişin de köklerini açığa çıkartmaya başlıyormuş.

İmplant yapıldığında ise çiğneme iletisi kemiğe ulaşacağından beyin kemiğin beslenmesini kesmeyecek ve çene kemiği sağlıklı kalacak deniyor.

Ben yaklaşık 8 sene önce Gazi Üniversitesinde 8 tane implant çaktırdım, halen çok memnunum.

Bazı hekimler nedense fazla gerek yok diyorlar, ancak benim implantlarımı çakan çene cerrahı ertesi gün dahil buz aküsünü beze sarıp yüzüme  koymamı söylemişti. Etrafımda implant yaptıran  bir çok tanıdığın yüzü şişip morardı, bana 8 implantsa rağmen  hiç bir şey olmamıştı.

Kesinlikle uzman bir elde, kaliteli malzemeyle implant öneririm.

Ben yaptırdığımda kaliteli implantın tane fiyatı 350 dolar civarındaydı. İsviçre malı demişlerdi.

Çakılacak implantta hekimin  uygulama becerisinin yanı sıra doğru uzunluk ve kalınlıkta vida seçilmesi de önem arz ediyor.

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Geçen sene implant yaptırdım. Bir şikayetim yok. Gayet rahatım ve memnunum.

köprü için bir öndeki ve bir arkadaki dişleri törpülüyorlar. Sağlam dişlerini bozdurma bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Durmuşlu

Hocam köprü yaptırdım 2 yılda alttan çürüdü. Çektirmek zorunda kaldım. Resimdekinin sol tarafı aynı yer. Bizim dişçi implant tavsiye etti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

İmplant yaptırmadım ama köprü yaptırdım. Köprü son çare. Sağlam dişler kesiliyor, o dişler zamanla çürüyor.

İmplanta biraz daha uzun süreli ve pahalı bir tedavi. Ama imkan varsa implant.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Arabanız bozulsa sanayıye kosarsınız model yenılemeyın bırazda kendınıze bakın arkdaslar

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
12 saat önce, Rıdvan Ergün yazdı:

Köprüyü oturtmak için boşluğun önündeki ve arkasındaki iki sağlam dişi de kesiyorlar. Aralarına koydukları boşluğu kapatan protezin kemik iletişimi olmaması nedeniyle o kısmdaki çene kemiğinde erime oluyor.

Yani çiğneme iletisi diş vasıtasıyla kemiğe ulaşmadığı için beyin o bölgeyi nasıl olsa kullanılmıyor diye beslemeyi kesiyormuş. Bu da çene kemiğinde erimeye neden oluyormuş. Boş dişin olduğu bölgede oluşan çukur zamanla önü ve arkasındaki iki dişin de köklerini açığa çıkartmaya başlıyormuş.

İmplant yapıldığında ise çiğneme iletisi kemiğe ulaşacağından beyin kemiğin beslenmesini kesmeyecek ve çene kemiği sağlıklı kalacak deniyor.

Ben yaklaşık 8 sene önce Gazi Üniversitesinde 8 tane implant çaktırdım, halen çok memnunum.

Bazı hekimler nedense fazla gerek yok diyorlar, ancak benim implantlarımı çakan çene cerrahı ertesi gün dahil buz aküsünü beze sarıp yüzüme  koymamı söylemişti. Etrafımda implant yaptıran  bir çok tanıdığın yüzü şişip morardı, bana 8 implantsa rağmen  hiç bir şey olmamıştı.

Ben yaptırdığımda kaliteli implantın tane fiyatı 350 dolar civarındaydı. İsviçre malı demişlerdi.

Çakılacak implantta hekimin  uygulama becerisinin yanı sıra doğru uzunluk ve kalınlıkta vida seçilmesi de önem arz ediyor.

implantta ortalama 1 diş için ne kadar süre gerekiyor? 8 implant ne kadar sürdü?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
13 saat önce, Rıdvan Ergün yazdı:

Bu bilgiye göre kesin implant o zaman 

10 saat önce, Erkan Işık yazdı:

Arabanız bozulsa sanayıye kosarsınız model yenılemeyın bırazda kendınıze bakın arkdaslar

Valla doğru arabaya baktığımız kadar kendimize bakmıyoruz...

Bir saat önce, Erdem Bozkurt yazdı:

implantta ortalama 1 diş için ne kadar süre gerekiyor? 8 implant ne kadar sürdü?

1 diş için 6-7 ay gibi bir süre sanırım..

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Tek bir diş için iki dişimi törpületip köprü yaptırdım. Yaklaşık 10 yıl kullandım. Başka bir diş için doktora gittiğimde, 5 yılda bir köprünün yenilenmesinin iyi olacağını söyleyince yenilettim. Toplamda 16 yıldır kullanıyorum. Bir kez köprünün oturduğu dişlerin birine dolgu yapıldı. O kadar. İmplant korkutuyorsa diye yazdım. Şimdi olsa ve implant uygulamak için çene kemiğim uygunsa implant yaptırırdım. Zira köprü tedavisinde sağlam 2 diş heba oluyor gibi düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
30 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Tek bir diş için iki dişimi törpületip köprü yaptırdım. Yaklaşık 10 yıl kullandım. Başka bir diş için doktora gittiğimde, 5 yılda bir köprünün yenilenmesinin iyi olacağını söyleyince yenilettim. Toplamda 16 yıldır kullanıyorum. Bir kez köprünün oturduğu dişlerin birine dolgu yapıldı. O kadar. İmplant korkutuyorsa diye yazdım. Şimdi olsa ve implant uygulamak için çene kemiğim uygunsa implant yaptırırdım. Zira köprü tedavisinde sağlam 2 diş heba oluyor gibi düşünüyorum. 

Doktorum ilk olarak köprü yaparız oraya dedi, bende istemedim nasıl yapıldığı ve ilerde oluşacak sıkıntılar için istemiyorum dedim, doktor 15-20 yıl bu şekilde kullananlar olduğunu söyledi, implant konusunda korkumuz yok çok şükür işin maliyet kısmı da sağlıkdan önemli değil. Doktor implant ın öyle hadi yapalım şeklinde olmayacağını, ilk önce belli testlerin yapılması gerektiğini çene kemiğinin sağlamlığından emin olunması gerektiğini ve sürecin 6-7 ay kadar olacağını söyledi. Doktoruma itimat ederim benim için en iyisini söylemiştir ama yine de fikir almak daha mantıklı geldi bana...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan

Nasıl ki arabanda orjinalliği bozmuyorsan , dişinde de bozmayacaksın gidip arızalı olan parçanın değişimini implant yolu ile gerçekleştirmelisin. :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
2 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Doktorum ilk olarak köprü yaparız oraya dedi, bende istemedim nasıl yapıldığı ve ilerde oluşacak sıkıntılar için istemiyorum dedim, doktor 15-20 yıl bu şekilde kullananlar olduğunu söyledi, implant konusunda korkumuz yok çok şükür işin maliyet kısmı da sağlıkdan önemli değil. Doktor implant ın öyle hadi yapalım şeklinde olmayacağını, ilk önce belli testlerin yapılması gerektiğini çene kemiğinin sağlamlığından emin olunması gerektiğini ve sürecin 6-7 ay kadar olacağını söyledi. Doktoruma itimat ederim benim için en iyisini söylemiştir ama yine de fikir almak daha mantıklı geldi bana...

Bende 7 implat var 2009 da yapıldı sene 2019 oldu 10 sene oldu hayırlarla alt çene sorunsuz tutuyo önüst çene yapısı geregı ınce oldugundan sorun olursa orda oluşabılıyor ben  implant yerleşimini ankara üniversitesinden bir cerraha dişlerin yerleşiminide tavsıye ettıklerı diş doktoruna yaptırmışdım önemli olan implant dogru takılması 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
21 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bu bilgiye göre kesin implant o zaman 

Valla doğru arabaya baktığımız kadar kendimize bakmıyoruz...

1 diş için 6-7 ay gibi bir süre sanırım..

20 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Kendi muayenehanesinde implant uygulaması olmayanlar dışında köprü öneren hekim kalmadı sanırım.

Ömür 15-20 sene olsa neyse. Ama uzun dönemde implant ömürlük bir uygulama.

Bana 22 yaşımda üst çene komple köprü yapılmıştı. Üst çenede 7 diş 16 üyeli köprünün ayaklarını oluşturuyordu. 17 sene sonra 30'lu yaşlarımın sonunda en arkadaki diş benden bu kadar dedi. 7 diş 16 dişin yüküne daha fazla dayanamamış ve ilk olarak arka azı dişi iflas etmiş. O dişi kurtaramazsak köprüyü bastıracak ayak kalmıyordu. 4 ayrı entodonti (dolgu) uzmanına gittim, ama nafile. Diş düzelmedi. O zaman implanta yöneldim. Gittiğim 3 ayrı doktor, uzun yıllar köprü kullanılması sebebiyle üst çene kemiğimin inceldiğini ve implantı tutturamayacaklarını söylediler. Hatta yanlarındaki kemikler inceldiği için diğer diş kökleri de sıkıntıda diye anlattılar.

Sonunda Gazi Üniversitesinde Prof Cemal Aydın ve Prof Barış Şimşek çene kemiğine greft ismi verilen ve kemiğe dolgu oluşturan bir madde kullanarak implantları tutturdular. Greft uygulaması ile implantı aynı anda her cerrah uygulamıyor/uygulayamıyormuş. Aynı anda uygulama zaman kazandırıyor. 

Toplamda iki ay civarında benim işim halloldu. Yaptığım araştırmalara göre benim gibi bir hastada üst çene için bu sayı ve süre rekor kısalıkta.

Alt çenede tek diş implantı 2 ayda çok rahat biter. Hijyene dikkat etmek şartıyla...

Ha bu arada, implantlar bittikten sonra, bütün bu serüvenin müsebbibi arka azıya da müdahale ettiler. Tek seanslık tedavi ile diş düzeldi. Halâ ağzımda :)

Daha önce 8 sene demişim ama şimdi hesapladım, 10 sene olmuş.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...