İçeriğe Yönlendir

Focus II - Hareketsiz Anlık Tüketim Değeri ?

Fatih Balcı

Recommended Posts

Fatih Balcı
(düzenlendi)

Hayirli aksamlar.Aracim ford focus 1.6 tdci ilk calistirmada anlik tuketim siklikla 1,2 oluyor hareket edip mesafe katettikten sonra normal degerlere yani 0,4 iniyor.Bu normal midir? Yani 2 gunde bir 1,2 yi gormek normal mi?

tarihinde Fatih Balcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

calisma aninda mi 1.2 deger gosteriyor? 

2 gunde bir 1.2 deger den kastiniz nedir? ayrintili yazarmisiniz?

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Havalar soğuduğu için ilk çalıştırmada yüksek devirde çalışıyor olabilir araç o nedenlede anlık tüketim fazla gösterir.

Benim araçta otomatık jikle var ilk çalıştırmada havanın soğukluğuna göre devreye giriyor bazen 2-3 sn bazen 15-20 aşırı soğukta dahada fazla. 1200-1300 devirlerde çalışıyor ve anlık tüketim 0.6 yerine 3 lt cıkıyor.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Focus ‘da 0.6-0.8lt görüyordum 0.4 nasıl bir değer anlamadım? 1.2 soğuk çalışmada kış ayları için bence normal. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

1.6 TDCI Focus’da normal şartlar altında hareketsiz halde anlık tüketim değerini 0.4 olarak görürsünüz. Motorun soğuk olması, elektrikli bir aksamın akım çekmesi tüketim miktarını yükseltir. Örneğin klima kompressörü devredeyken motora ve alternatöre yük bindireceğinden göreceğiniz rakam 0.6-0.8 civarında olacaktır. Kışın bu rakamlar 1.2 hatta 1.6’ya kadar çıkar. Benim Focus’ta PTC ısıtıcı vardı, kışın PTC, buz çözücü, buğu giderici, kısa farlar derken anlık tüketim epey bir yükseliyordu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Jikle derken ecunun fazla mazot yollamasi mi kasdediliyor?

Yeni ve dizel araclarda jikle var mi?

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Aslında deger göstermesi hatalı, 100km/lt cinsinden bi göstergede yol kat etmiyorsa ne kadar az tuketsede sonsuz yakit harcar ama sanırım algoritmada bi degere endekslemisler :)

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
24 dakika önce, Çağatay Özsoy yazdı:

Aslında deger göstermesi hatalı, 100km/lt cinsinden bi göstergede yol kat etmiyorsa ne kadar az tuketsede sonsuz yakit harcar ama sanırım algoritmada bi degere endekslemisler :)

Deger lt/saat

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
41 dakika önce, Çağatay Özsoy yazdı:

Evet, yukarıda dendiği gibi, hareketsizken 1 saatteki tüketimi gösteriyor. Lt/saat

Hareket ettiği an lt/100 km oluyor

.........

Kışın benim benzinli Focusum dajikle açıyor. İlk çalıştırmada 1100 devirde sabit kalıyor az bi çalışınca-100 metre gidince normale dönüyor. Jikle açıkken dikkat etmedim ama normal sıcaklıklığa ulaşan motor, durduğumda klima kapalıysa 0,7-0,8 lt, klima açıksa 1,1-1,2 lt/saat tüketim gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

araç hareket etmiyorken, o saatteki tüketimin litre cinsinden miktarıdır. yoksa 100 km deki tüketim miktarı sonsuza giderdi, ki dur kalk trafikte yol bilgisayarının saçma değerler göstermesinin sebebi de o.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
23 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

X bölü sıfır tanımsız

Saattekini gösteriyor durunca

4 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

Jikle derken ecunun fazla mazot yollamasi mi kasdediliyor?

Yeni ve dizel araclarda jikle var mi?

Var. Siz haber almadan çalışıyor

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Astra H aracım var 1.3 dizel. soğuk günlerde 1.5 falan da gösteriyor ve ısındıkça düşüyor. Sıfır aldığımdan beri aynı  ama sıkıntı yok yoldan gelince de 0.4-0.3 lere düşüyor..

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
3 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

X bölü sıfır tanımsız

saattekini gösteriyor zaten. sonsuza giden şey tüketimin 100 km deki miktarı. çünkü duran araç 100 km yol alabilmek için sonsuz miktarda yakıt harcamalıydı.

Yorum bağlantısı
Fırat Önal
20 saat önce, Fatih Balcı yazdı:

Hayirli aksamlar.Aracim ford focus 1.6 tdci ilk calistirmada anlik tuketim siklikla 1,2 oluyor hareket edip mesafe katettikten sonra normal degerlere yani 0,4 iniyor.Bu normal midir? Yani 2 gunde bir 1,2 yi gormek normal mi?

Değerler normal. Hatta hava eksi derecelerde olursa ilk çalıştırmada 1.2 den bile fazlası görülür. Isınınca elektrikle alakalı birşey açık değilse 0.4 oluyor. Farlar açıksa 0.5 olabiliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Balcı

Bu anlık tüketim (l\h) değeri ile alakalı olarak aracın dpf temizliği yapması da var.Benim aracımda yok dpf ama bunun gibi birşey olabilir mi diye düşünmüştüm.

On 01.12.2018 at 00:42, Gökhan Albayrak yazdı:

Focus ‘da 0.6-0.8lt görüyordum 0.4 nasıl bir değer anlamadım? 1.2 soğuk çalışmada kış ayları için bence normal. 

😃 0,3 ve 0,4 l\h değerlerini motor ısındığı zaman görüyorum

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
35 dakika önce, Fatih Balcı yazdı:

Bu anlık tüketim (l\h) değeri ile alakalı olarak aracın dpf temizliği yapması da var.Benim aracımda yok dpf ama bunun gibi birşey olabilir mi diye düşünmüştüm.

😃 0,3 ve 0,4 l\h değerlerini motor ısındığı zaman görüyorum

Benimkinde problem varmış demek. Cahil zamanıma denk geldi. Şimdiki 1.7-1.9 lt bandında geziyor. Bunda problem var, LTFT STFT değerlerine bakacağım. O2 sensörleri ile alakalı olabileceği kanısındayım. 

Yorum bağlantısı
İsmail Sefer

Benim araç ilk çalıştırmada 1.2lt/h anlık tüketim değerinde çalışıyor ancak ne kadar ısınırsa ısınsın 0.6 0.5 lt/h altına düşmüyor, 0.3 veya 0.4 lt/h hiç göremedim sorun neyden kaynaklı olabilir?Temizlenecek biyerleri mi var?

Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe

Bende durduğu yerde 0.6lt/h gösteriyor

ancak durduğu yerde frene basarsam direk 1.2lt/h olarak yükseliyor

ilginç bir durum 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Şükrü Altunok

Benimde en çok takip ettiğim şeylerden birisidir anlık tüketim focus 2011 dizel aracım yaz aylarında ilk çalıştırmada 0.4-0.5 arası yakıt tüketimi gösteriyor lakin kış aylarında ilk başlangıcım 1.2 gösteriyo 10 dakika falan motorun ısınmasını beklerken yavaş yavaş düştüğünü görüyorum yani bu aylarda bu değerler normal 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...