İçeriğe Yönlendir

OM642 Jeep, Mercedes vs Kızdırma Buji ve Kontrol Ünitesi

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Arkadaşlar, aldınmı doğrusunu alacaksın. 2008 model 3.0 crd motorlu jeep grand cherokee aracımız, kışın 3 4 denemede anca çalışıyordu. Geçen sene kızdırma bujilerini kontrol eden ısıtma ünitesini açıp tamir ettim, şase bağlantısı yanıyor kızdırma bujileri eskiyip yeteri kadar ısınamayınca ve yük bindirince. Yan sanayi, globus marka kızdırma bujileri takmıştım çünkü 3 adedi tamamen bozuktu.

Tamrili ünite ile daha kolay çalışmaya başlamıştı ancak yinede ilk marşta ateşleyemiyordu. Kızdırma bujilerinden olduğunu düşünüp umursamadım. Neyse bu kiş yine aynı lşeyleri yaşayınca, üniteyi kontrole ttim yine lehimlediğim kablolardan birisi kopmuş içerisinde,  yeniden tamir ettim ama gözü karartıp yenisini de aldım.

BERU GSE114 modeli. arayanlar varsa buldunuz. Başka birşey almayacaksınız doğrusu bu. 700 tl civarı. Eski büyük dikdörtgen prizması yerine yarı boyutta birşey 8 numara tork sişi lokma ile sökülüyor. iki soketi var. kolayca değişir. Bunu takınca araçta değişiklik olmadı. Kızdırma bujilerini tek tek ölçtüm hepsi 0.15ohm çıktı sağlamdılar ancak ısıtma yapmıyorlardı. Magnetti marelli marka OPAR tarafından satılan kızdırma bujilerini aldım tanesi 40 tl civarı. Mopar olanlar 80 90 tl, mercedes de ise BERU marka olanı satıyrolar ve tanesi 250 tl civarı. Bujilerin 5 tanesini değiştirebildik 1 tanesi kırılabileceği endişesiyle yerinde bırakıldı, 5 adet buji ve yarım çalışan 1 adet eskisiyle birlikte sahabh soğuğunda tek marşta çalıştı. Buraadn bildiriyorum

Kızdırma bujisinin kodu:

062900062304
  MO0057KB
MERCEDES-BENZ A0011597101
BERU GE105
BOSCH 0250403008

Mercedes E350 cdi, Ml280 CDI ML320 CDI ML350CDI, jeep commander 3.0, chrysler 300c de aynı motoru ve dolayısı ile aynı ürünleri kullanıyor ve kızdırma bujisi voltajı 4.4 volt. Mercedes Sprinterdeki om642 motor ise 7 voltta çalışıyor dikkat. o bujileri takarsanız işe yaramaz. parçaları farklı.

hepsini aloparca.com dan aldım.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Ah ah yetkili servise parçalandıktan sonra gelen bilgiler. Hemen telefon numaranı istiyorum Doğan sana sormadan jeep e kimse dokunamaz artık

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
11 dakika önce, Fatih Keskin yazdı:

Ah ah yetkili servise parçalandıktan sonra gelen bilgiler. Hemen telefon numaranı istiyorum Doğan sana sormadan jeep e kimse dokunamaz artık

Wakkas veya bana vaktinde danışmış olsan Doğanı pas ederdik 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
1 saat önce, Fatih Keskin yazdı:

Bir alırken bir satarken güldürür 😬

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
Elimde tamirli kontrol unitesi var yedekte. 
Serviste sıfırı takıldı 6 silindir ısıtma bujisi değişti diğerleri sağlammış geçen memlekette 2 derece de yarım kontakta çalıştı 20 gün yattıktan sonra ist da 4 derecede yine yarım kontak ama diğer bujileri değiltiresim var yine de.
Bir alırken bir satarken güldürür [emoji51]
2004 wj alırken söylemişti amca inanmamıştım öyle olsa da vazgeçilmiyor jeep ten senin arabanın 2006 modeli ile takas teklif edildi geçen yok dedim araç daha 110 bin de idi.
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

4.7 WJ güzel araç ama TR ye uygun değil tüketimi nedeniyle.  Bir alırken bir de satarken sevindiği doğru insanın.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
19 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Wakkas veya bana vaktinde danışmış olsan Doğanı pas ederdik 

danışmada latte ısmarladılar ama...

18 saat önce, Ali Gök yazdı:

Bir alırken bir satarken güldürür 😬

bi de kullanırken...

Yorum bağlantısı
Ali Gök
7 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

4.7 WJ güzel araç ama TR ye uygun değil tüketimi nedeniyle.  Bir alırken bir de satarken sevindiği doğru insanın.

geneli hep lpg ile kullanıyor. lpg de cepten çıkan para da 10-12 litre mazota denk geliyor

sendeki wj benzinliydi dimi  . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

geneli hep lpg ile kullanıyor. lpg de cepten çıkan para da 10-12 litre mazota denk geliyor

Bende ki 2.7 crd idi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
3 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

danışmada latte ısmarladılar ama...

bi de kullanırken...

Şekerli mi 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
5 saat önce, Ali Gök yazdı:

Evet. Taktirmadim. 15 bin km sonra sattim. Yanlis hatirlamiyorsam 127 bin km deyken.taktirsaydim hala amorti etmemis olacakti.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...