İçeriğe Yönlendir

Enflasyon Sepetinde Neler Var

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Enflasyondaki düşmenin sebebini ben anladım.. 

Ağırlıklarına göre ilk 20 ürün şunlarmış.. 

sepet.png.9091457ee23293350675f2e689ca6bbd.png

Yorum bağlantısı
Ali Gök

yiyecek içeçek ürünlerinden hiçbiri ucuzlamadı

mazot ve benzin ucuzladı 1 ay önceye göre .

cepten çıkan toplam para fazlalaştı. enflasyon neye göre düşmüş oldu peki ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
7 dakika önce, Ali Gök yazdı:

cepten çıkan toplam para fazlalaştı. enflasyon neye göre düşmüş oldu peki ?

İlk 20'deki; Otomobiller, Mazot, benzin, altın ve tavuk eti ucuzladı, diğerleri zaten artmadı artacak bişey yok orada..  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Bebek bezi fiyatları arttı ama piyasa resmen tekele döndü. 

Bebek bezi ilk 20'de yok :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
9 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İlk 20'deki; Otomobiller, Mazot, benzin, altın ve tavuk eti ucuzladı, diğerleri zaten artmadı artacak bişey yok orada..  

Benim oran sormamdaki sebep buydu. Bakamadım ama sen bulmuşsun Emmi.

Benim aklımda başka bir soru var. Diyelim ki otomobil fiyatları % 100 arttı ama kimse otomobil almadı. Fiyattaki bu artış yine enflasyona yansıyacak mı? 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
16 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

tavuk eti ucuzladımı ?

yavuk eti ucuzladıysa bile diğer hiçbişey ucuzlamadı ki  bu işte tuhaflık var 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Diyelim ki otomobil fiyatları % 100 arttı ama kimse otomobil almadı. Fiyattaki bu artış yine enflasyona yansıyacak mı? 

Bence yansıyacak. 

Arza göre listeleniyor diye düşünüyorum.. 

3 dakika önce, Ali Gök yazdı:

tavuk eti ucuzladımı ?

Piknik sezonu bitince ucuzlar :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bebek bezi ilk 20'de yok :)

Lüks tüketicimiyiz yani?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Lüks tüketicimiyiz yani?

Valla ilk 3 ve 4 te otomobiller var.. :)

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
22 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Peki sayacı da ücretsiz mi okuyorsunuz... ? :unsure2:

Haha.. akıl aynı ya... Sormuş benden önce.. :fiuw:

Aynen... 

şuradan aldım listeyi. http://www.tuik.gov.tr/PreIstatistikTablo.do?istab_id=1345

o zaman seçim için yapmışlardır abi :) yoksa böyle şeyleri almazlar yada haberleri yoktur bunu yayınlayanı görevden alırlar yarın birgün sayışday da olan gibi 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
7 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

o zaman seçim için yapmışlardır abi :) yoksa böyle şeyleri almazlar yada haberleri yoktur bunu yayınlayanı görevden alırlar yarın birgün sayışday da olan gibi 

Oo birinin başı yanacak yine yani. 

Yok görevden almak yok.. İstifa var. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
8 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Oo birinin başı yanacak yine yani. 

Yok görevden almak yok.. İstifa var. 

oda doğru  :)  

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

İstanbulda kiralar gözle görülür düştü.

emlakçılar iş yapamdığından dükkan kapatıyor demişsiniz . eve talipli sayısı azalmış iken kirası nasıl artar ? 

Ev şatış talebi azaldı. Satın alamayan kiraya yöneldi bu kadar basit. Emlakçıların kapatmasının nedeni satışta aldıkları komisyonu kirada alamamaları. Emlakçı 300 bine daire satıyorlardı 9 bin tl komisyon alıyordu. Şimdi satış olmadığı için böyle bir komisyon alamayınca kapatıyorlar.
Dükkan kiralarında düşüşler olacak ancak dairelerde böyle bir düşüş beklemiyorum. Dükkan iş yapamadığı için kapatmasın diye dükkan sahibi kira artışı bile yaşamayabilir. İstanbul’u diğer şehirlerden ayrı tutun İstanbul’da inanılmaz konut fazlası vardı. Bütün projeler 1000 daire ve Üstü ve ülkenin tüm kodamanları İstanbul’da inşaat yaptı. Ama Anadolu şehirleri böyle değil. Konut fazlası tabi var Anadolu’da ama çokta değil 1 yıl içinde konut fazlası kalmaz. Ondan sonra asıl kira artışları. Ha zaman kısa bir sene sonra burada konuları görürüz kiralar aşırı pahalandı diye.
Yorum bağlantısı
Ali Gök
22 dakika önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

Ev şatış talebi azaldı. Satın alamayan kiraya yöneldi bu kadar basit. Emlakçıların kapatmasının nedeni satışta aldıkları komisyonu kirada alamamaları. Emlakçı 300 bine daire satıyorlardı 9 bin tl komisyon alıyordu. Şimdi satış olmadığı için böyle bir komisyon alamayınca kapatıyorlar.
Dükkan kiralarında düşüşler olacak ancak dairelerde böyle bir düşüş beklemiyorum. Dükkan iş yapamadığı için kapatmasın diye dükkan sahibi kira artışı bile yaşamayabilir. İstanbul’u diğer şehirlerden ayrı tutun İstanbul’da inanılmaz konut fazlası vardı. Bütün projeler 1000 daire ve Üstü ve ülkenin tüm kodamanları İstanbul’da inşaat yaptı. Ama Anadolu şehirleri böyle değil. Konut fazlası tabi var Anadolu’da ama çokta değil 1 yıl içinde konut fazlası kalmaz. Ondan sonra asıl kira artışları. Ha zaman kısa bir sene sonra burada konuları görürüz kiralar aşırı pahalandı diye.

2 eniştem tarsusta mütahit. biri villaların peynir gibi satıldığı yerde son dönemde 2 villa yaptı 6 aydır arayan yokmuş.

diğeri son dönemde 5 katlı bitane yaptı inşaat aşamasında yarısını satmış dairelerin sonra inşaat yürürken krediler vs arttı 6 aydır duruyor satılmıyor . kiraya da vermiyor 1 sene betonda bağlı kaldı para nakite dönmedi diyor.  muhtemelen bekleme sürecinde olacaklar çok düşeş bir arsa denk gelmez ise

sende mersinde mütahitsin orda durum ne bilmem de mütahitler sanki yeni bina yapma eğiliminde değil şuan için. konut ihtiyacı arttıkça kiraların yükselmesi bu mantığa göre doğru. haklısın....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

2 eniştem tarsusta mütahit. biri villaların peynir gibi satıldığı yerde son dönemde 2 villa yaptı 6 aydır arayan yokmuş.

diğeri son dönemde 5 katlı bitane yaptı inşaat aşamasında yarısını satmış dairelerin sonra inşaat yürürken krediler vs arttı 6 aydır duruyor satılmıyor . kiraya da vermiyor 1 sene betonda bağlı kaldı para nakite dönmedi diyor.  muhtemelen bekleme sürecinde olacaklar çok düşeş bir arsa denk gelmez ise

sende mersinde mütahitsin orda durum ne bilmem de mütahitler sanki yeni bina yapma eğiliminde değil şuan için. konut ihtiyacı arttıkça kiraların yükselmesi bu mantığa göre doğru. haklısın....

Şu anda Mersin’de müteahhit kalmadı. Bitirenler başka sektöre geçmeye başladı. İnşaatı bitmek üzere olanlar ise bir daha inşaat yapmam diyorlar.
Belediyelerde şu anda yeni proje yok. Bu Türkiye’nin tüm illerinde böyledir büyük ihtimalle. Ben 13 yıldır inşaat yapıyorum. Ve elimdeki inşaat bitince kirayı verip bu piyasadan çıkacağım. Ve bankadaki arkadaşlara göre 3 seneden önce düzeleceği yok diyorlar. Durumu olmayan müteahhit arkadaşların allah yardımcısı olsun.
Tüm herkese diyorum ihtiyacı ve durumu olan bu sene daire aldı aldı, yoksa bu fiyata daire bulamayacaklar. Çünkü zararına daire satılıyor şu anda.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Millette para yok, faiz de yüksek. Kimse kolay kolay ev alamaz bu dönemde. Bizim müteahhit de son zamanlardaki tek satışı almancı bir vatandaşa yapmış..

Allah yardımcınız olsun 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
On 05.12.2018 at 19:09, Mehmet Yeter yazdı:

Ne yazık ki birçok insanın farkında olmadığını düşünüyorum. Bugün açıklama yapılsın soğan ile ilgili. Soğanı pazardan alıp ezecek cengaverler mevcut. Çok ümidim yok.

Bu da ispatı olsun.

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/son-dakika-son-secim-anketinden-carpici-sonuclar-2779936/?_szc_galeri=1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Isyerim tapu mud hemen yani calisanlarin arabalari disinda gelen giden pek yok

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Millette para yok, faiz de yüksek. Kimse kolay kolay ev alamaz bu dönemde. Bizim müteahhit de son zamanlardaki tek satışı almancı bir vatandaşa yapmış..
Allah yardımcınız olsun 

Bu duruma düşüren utansın ne diyim. Seneye 10 milyon civarında işsiz inşaatçı olacak piyasada asıl Ozaman sorun başlayacak. A haberde kurtaramayacak artık gerçekleri.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Salman
Dinimizin imanımızın paraya dönüştüğü
Yani bu kadar insan para için oy veriyor diyorsunuz.
İyiymiş.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...