İçeriğe Yönlendir

İki Sürüş Arasındaki Tüketim Farkı

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ahmet Gül

Tasarrufta fayda vardır. Nehirden bile abdest alsan suyu israf etme diyen bir peygamberin ümmetiyiz hamdolsun. Yalnız benim içkim sigaram yok. Balığa gitmekten anlamıyorum. Kahveye takılmam, iyi bilirim ama kağıt oynamam. Varsın bizim zararımız da iki litre benzin olsun 😊 Çorbadan keyif alamıyorum sirkeyi sarımsağı hesap edince. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
3 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Tasarrufta fayda vardır. Nehirden bile abdest alsan suyu israf etme diyen bir peygamberin ümmetiyiz hamdolsun. Yalnız benim içkim sigaram yok. Balığa gitmekten anlamıyorum. Kahveye takılmam, iyi bilirim ama kağıt oynamam. Varsın bizim zararımız da iki litre benzin olsun 😊 Çorbadan keyif alamıyorum sirkeyi sarımsağı hesap edince. 

İnanin ben araba surerken okadar egleniyorumki hypermil yada almanca eco-fahrt yada bilimsel turkce adi ile yakit verimliliği sürüş teknikleri, şahsim adina en zevk alarak yaptigim hobimdir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Beni de en çok çeken motorun yaptığı dalga köpürtmesi anlayamazsınız 😭😭😭

😄

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Ama hypermil yaparsa 600 km gecer.

JZp72J.png

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Ben 100 maddeyi de okudum ama kafama takılan su oldu,

Bir trafik akisinda 100 arac  var diyelim, 1 tane de hypermile yapan arac var ve trafik 100 le akiyorsa bu araba 80 le gidiyor olsun. Bu da tum arabalarin kendisini sollamak icin manevra yapmasina, frenlemeye, tekrar hizlanmaya sebep verecektir. Ozetle diger araclarin tuketimi belki artacaktir.

Acaba ekonomik surusle ilgili yapilmis boyle bir teknik arastirma var mi. 

Yani ekonomik surus yapan araclar kendileri az yakarken toplamda yakilan yakiti artiriyor mu?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
emmi izlesin

Valla şu kadar diyim.

Geçmişte İstanbula falan gidip gelirken Servet’in orayı baz alıyordum. Evden çıkınca 5-5,5 saatte orda oluyordum.

Tabi o zamanlar yollar trafiğe kapalı alandı. Süre tahditli radarlar yoktu.

Aksaraya gidiyorum diyip istanbul Aksaraya gidebiliyorduk.

Yakıtta ucuzdu ya, umrumuzda olmuyordu pek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
17 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

İnanin ben araba surerken okadar egleniyorumki hypermil yada almanca eco-fahrt yada bilimsel turkce adi ile yakit verimliliği sürüş teknikleri, şahsim adina en zevk alarak yaptigim hobimdir. 

Yavaş gidince etrafa dikkat edebiliyor insan. Eskiden daha hızlı giderdim yaş ilerledikçe devir düştü.

1 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Bir trafik akisinda 100 arac  var diyelim, 1 tane de hypermile yapan arac var ve trafik 100 le akiyorsa bu araba 80 le gidiyor olsun. Bu da tum arabalarin kendisini sollamak icin manevra yapmasina, frenlemeye, tekrar hizlanmaya sebep verecektir. Ozetle diger araclarin tuketimi belki artacaktir.

Yani ekonomik surus yapan araclar kendileri az yakarken toplamda yakilan yakiti artiriyor mu?

Bu desteksiz bir savunma. Bizim ülkede öyle trafik akmaz. Öyle akan ülkelerde sağda zaten daha yavaş gider. Sıkıntı olmaz. Ayrıca hypermil yapmak için diğer arabaların rüzgarına dalınır. Yani herkes 100 ile gidiyorsa 100 le gidince avantaj yakalanır eğer yol kalabalık ise. Yok değilse zaten 80 de sorun olmaz. 70 de.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Şimdi, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Norveç de başlayan "slow driver" akimi var. Norvec trafik hiz ortalamasi 5 km düştü. Her kez yavaşlamaya başlamiş. 80 km hizi aşmiyorlar. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

120 ile 90 la gidilmesi gereken çayırova şekerpınar otoban bağlantı yolunu tırmanıyorum arkamdan servis arabası selektör yapıyor. Burda simit vesson mu lazım? Ne lazım?  Hani radar vardı?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
20 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

200 km hiz ile ise 140 km  zar zor gidersin.

olsun arada molada jenaratör takar şarj ederim

12 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Norveç de başlayan "slow driver" akimi var.

soğuk millet, gelsinler 2 gün adana da kebap falan yedirelim, yine akmaya başlarlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bu hipermiling tam olarak ne arkadaşlar.
Bununla ilgili bi konu var mı ortada
Video istemiyorum. Bir tanım ve tarif var mı ?
2c85142db91ccb3538d18f91ab82604d.jpg
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
10 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Hani radar vardı?

radar varsa affı da var, ceza kaderdir falan..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

gader gurbanıyız mıyık?

bugüne bugün polisten megafonla hızlı git trafiği tıkama diye e5 te fırça yemiş adamım.

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benim şu hypermil modifikasyonlarinda şanziman yaği hakkindaki bölüm dikkatimi cekiyor.  Şanzimana iyi yağ koyunca tuketim iyi düşüyormuş

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
3 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

gader gurbanıyız mıyık?

bugüne bugün polisten megafonla hızlı git trafiği tıkama diye e5 te fırça yemiş adamım.

Trafiğin olağan seyir hızını düşürecek kadar hız düşük ise uyarır. Normaldir 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

Trafiğin olağan seyir hızını düşürecek kadar hız düşük ise uyarır. Normaldir 

Hız limiti 70 idi. Ben 80 ile tam polisin yanından gidiyorum. Baktım ne yapacak diye :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Vaktinde burada geçti bir konu içinde. Trafik polisi arkadaşa sordum. Dediği, trafik akşına göre araç kullanımı gerekir dedi. Hız limiti vs bahsetmedi. Bence de olması lazım. Akan trafik var. Bizde hız limiti e5 yollarda 70 üstü malum akış olarak. Orada 70 ile 3 araç yürüsün trafik kilit olur 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
6 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Hız limiti 70 idi. Ben 80 ile tam polisin yanından gidiyorum. Baktım ne yapacak diye :)

Aklıma bu video geldi abi, Adam otobanda resmen eziyorlar . Ama adam mutlu sona eriyor. Saate 100 km hız ile sürmesine rağmen 4 litre.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Dediği, trafik akşına göre araç kullanımı gerekir dedi.

işte biz o yüzden yol açılsın diye kaçıyoruz aradan :f1:

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Bu da benim hypermilingim. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
1 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Yine Ruhum daraldı.

Bu seni açar, 24 saate 1200 km yol gidiyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...