İçeriğe Yönlendir

İki Sürüş Arasındaki Tüketim Farkı

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

@Servet Aydın abi sen bunu bilirsin.

Arabanin motor yukunu yuzde 80 ustune cikmasina izin vermiyecek şekilde , rampada hizin düşmesine izin veren, 

Rampa aşagi oldugu zamanda bunu algilayip belli bir hizin altina inmeyecek şekilde motoru cutt-off yapan, aracin momentum degerlerini ölçup mudehaleyi ona gore yapan bir hiz sabitleyi yapmak mumkunmu.

Mesela otobanda 100 sabit giderken rampa aşagi oldugunu farkedip 70 km hiza kadar cut-off yapsin. 

Rampa yukari cikarkende %80 motor yukunun ustine cikmadan hizi dusursun. 

Mumkunmudur. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Bir saat önce, Ali Darbaz yazdı:

@Servet Aydın abi sen bunu bilirsin.

Arabanin motor yukunu yuzde 80 ustune cikmasina izin vermiyecek şekilde , rampada hizin düşmesine izin veren, 

Rampa aşagi oldugu zamanda bunu algilayip belli bir hizin altina inmeyecek şekilde motoru cutt-off yapan, aracin momentum degerlerini ölçup mudehaleyi ona gore yapan bir hiz sabitleyi yapmak mumkunmu.

Mesela otobanda 100 sabit giderken rampa aşagi oldugunu farkedip 70 km hiza kadar cut-off yapsin. 

Rampa yukari cikarkende %80 motor yukunun ustine cikmadan hizi dusursun. 

Mumkunmudur. 

cheroke rampa aşağı inerken arabayı yavaşlatıyor ayarlı hızı geçmemesi için . hatta vites bile düşürüyor rampa çok dik ise

ama rampa yukarı gaz veriyor o sabit mantık ilerliyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
44 dakika önce, Ali Gök yazdı:

cheroke rampa aşağı inerken arabayı yavaşlatıyor ayarlı hızı geçmemesi için . hatta vites bile düşürüyor rampa çok dik ise

ama rampa yukarı gaz veriyor o sabit mantık ilerliyor

Scania da böyle  15 km tolerans yapan bir cruise control sistemi var. Bunun gibi bişey kastedmiştim. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
2 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Scania da böyle  15 km tolerans yapan bir cruise control sistemi var. Bunun gibi bişey kastedmiştim. 

scaina daki reterdar dır ya. hız sabitleme için mi bu konuşmalar hep bunda.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
4 dakika önce, Ali Gök yazdı:

scaina daki reterdar dır ya. hız sabitleme için mi bu konuşmalar hep bunda.  

Hocam sen yanlış anladın. :) Başta anladımda,  bende seni yanlış anladım sandım. 

Motorun cut-off yapması derken, yakıtın kesilmesi anlamında kullanıyorum + ve - hız toleransı olan bir Hız sabitlemeden bahsetmiştim ben :)

Yorum bağlantısı
Ali Gök
1 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Hocam sen yanlış anladın. :) Başta anladımda,  bende seni yanlış anladım sandım. 

Motorun cut-off yapması derken, yakıtın kesilmesi anlamında kullanıyorum + ve - hız toleransı olan bir Hız sabitlemeden bahsetmiştim ben :)

Hee mevzu başkaymış 😬

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Şimdi, Ali Gök yazdı:

Hee mevzu başkaymış 😬

Burda daha güzel anlatıyor.. 

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

valla net olarak bir şey anlamadım mesajları okudum yani ekonomik sürüş tarzı mı bu hypermil midir nedir..

geçen sene istanbuldan ankaraya çeyrek depo(depo 40litre) mazotla geldim hızım 90-100 en fazla 120 idi yerler kötü idi ve araca güvenmediğimden basamadım.. kamyonlar tırlar solladı zaten en sağdan gidiyordumda...  ama uzun yoldan tiksindim öyle yol bitmez 80-100 çok az allah sabır versin yapabilene zaten vermişte..

120 sınır diyelim %10 ekleyince 132km gayet keyifli gelinir ne az ne çok.. yeter

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Motor yüküne sen şu kadarı geçme diyecek şekilde yazılım yapabilen milyon doları 6 ayda kazanır 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
15 dakika önce, Emre Öğüt yazdı:

valla net olarak bir şey anlamadım mesajları okudum yani ekonomik sürüş tarzı mı bu hypermil midir nedir..

geçen sene istanbuldan ankaraya çeyrek depo(depo 40litre) mazotla geldim hızım 90-100 en fazla 120 idi yerler kötü idi ve araca güvenmediğimden basamadım.. kamyonlar tırlar solladı zaten en sağdan gidiyordumda...  ama uzun yoldan tiksindim öyle yol bitmez 80-100 çok az allah sabır versin yapabilene zaten vermişte..

120 sınır diyelim %10 ekleyince 132km gayet keyifli gelinir ne az ne çok.. yeter

İstanbul sivas 10 saate gittim 130 liralik gaz yaktim. Sene 2016 :)

3 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Motor yüküne sen şu kadarı geçme diyecek şekilde yazılım yapabilen milyon doları 6 ayda kazanır 

Ama abi olcebiliyoruz. O degere geldiginde gaz sinyalini azaltan bir sistem yapilamazmi?

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
5 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

nasıl oldu o iş 10 saatte gitmek için 120 altına inmemek gerekir bence.. kaldı ki dur kalkıydı molasıydı 120 üstüne çokça çıkılan yerler olmuştur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
1 dakika önce, Emre Öğüt yazdı:

nasıl oldu o iş 10 saatte gitmek için 120 altına inmemek gerekir bence.. kaldı ki dur kalkıydı molasıydı 120 üstüne çokça çıkılan yerler olmuştur

890 km yol hocam. Molalari cikardim.

Ayrica 66 liraya 4 saate balikesir gureye gittim. 

Peki buna ne diyorsun. Molasiz bu. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
40 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Ama abi olcebiliyoruz. O degere geldiginde gaz sinyalini azaltan bir sistem yapilamazmi?

Ölçüm oluyor olması uygulama olabilir anlamı taşımaz. En basitinden turbo basıncı veya hava akış değeri ile oynanır ve güç kısıtlanır. 100 bg araç 80 gb olur ama motor yükü yine tam tepe noktaya çıkar. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
29 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

100 liralik yakitla 580 km yol..

silindirde para mı yandı? tüketimi lt/100km hesaplarsak yıllar geçse de karşılaştırma için veri olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

litre fiyati ne? tarih? ayrica 22. dakikada 150 yapmissiniz? pek alisik olmadigimiz hareketler bunlar?

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
17 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

silindirde para mı yandı? tüketimi lt/100km hesaplarsak yıllar geçse de karşılaştırma için veri olur

3 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

litre fiyati ne? tarih?

Sivas 6.4 litre lpg

Bursa 4.2 litre dizel. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Geçen ay, 40 litre ile Gebze Trabzon yaptım. Araç ekonomik olacak, pedala basan aracı iyi tanıyacak. Kasmadan ekonomi yapmak zor değil 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Sivas 6.4 litre lpg

Bursa 4.2 litre dizel. 

lpg - dizel derken? ben anlamadi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
3 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

lpg - dizel derken? ben anlamadi?

Yukarda yazmistim egea ile bursa gittim. Videosu vardi. Sanirim gormedim. Egea 4.2 litre yakti demek istedim

.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1.3 mjet için uzun yolda 4.2 lt/100km çok az değil. şehir içi gezintiler de dahil sanırım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
13 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

1.3 mjet için uzun yolda 4.2 lt/100km çok az değil. şehir içi gezintiler de dahil sanırım?

Hocam araba ile rampa tırmandık, ayrıca birazcık kırsal yollarda gezdik. Başlarda 3,9 litrelere düştüm. Ama araba daha yeni olduğu için motor alışmamış olduğundan birazcıkda acemi olduğum bir makine olduğundan 4,2 ile kapattık. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Bu konuyu Geliştirsekmi, Hypermiler başlığımı açsakmı. Bu hypermil başlı başlına bir sektör. Özelikle Elektrikli arabalarda. 

Mesela kaçınız kendi kendine giderek rekor kıran Tesla model 3 ve model S arabalarını biliyor. 

Bu model 3 Almanyada  kendi kendine tek şarj ile 978 km yol gitti. Normal menzilinin 2 katı yol. hypermil yaparak bu menzile ulaştı.

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Olabilir. Yonetim ekibimizce dusunulebilir.Konularin tek elden devami ve istendiginde kolayca bulunabilir hale gelmesi, her konunun hipermillinge donmeden belirli alanda olmasi bu isi sevenlere cok faydali olacaktir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...