İçeriğe Yönlendir

İki Sürüş Arasındaki Tüketim Farkı

Ali Darbaz

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Yeni bir konu açıp
Hangi hareketler hypermiling yapar. 10 kelimeyi geçmeyecek cümlelerle madde madde yazılmalı.
Bu aşamada video istemiyorum. Sadece yazı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
11 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yeni bir konu açıp
Hangi hareketler hypermiling yapar. 10 kelimeyi geçmeyecek cümlelerle madde madde yazılmalı.
Bu aşamada video istemiyorum. Sadece yazı

Çok fazla data var, böyle löp diye yazamıyor ki insan. Ayrıca videosuz anlatmak yani yazmak işin en zor olanı :) Millete göstermeden ne demek istediğini nasıl anlatabilirizki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Video izlenmiyor.

Her zaman ses açılamıyor.

İnsanların o kadar vakti olduğunu da sanmıyorum.

Yazı öyle değil.

Hastanın başında beklerken, çocuğunu uyuturken, eşin dizi izlerken.

Camide bile okuyabilirsin.

Yazı daha anlaşılır ve daha verimli.

Bak şunu yapınca bu oluyor şeklinde göstermeye gerek yok.

Şunlar yapılmalı.

Bunlardan kaçınılmalı.

Örnek,

Sert kalkış yapma.

Işıklara yaklaşırken ayağını gazdan çek

Lastik havasını artır

Camı açma

Ani hızlanma

Gaz pedalıyla oynama

Hızını sabit tut. Vs.

Olmaz mı böyle.

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Video izlenmiyor.
Her zaman ses açılamıyor.
İnsanların o kadar vakti olduğunu da sanmıyorum.
Yazı öyle değil.
Camide bile okuyabilirsin.
Yazı daha anlaşılır ve daha verimli.

Bak şunu yapınca bu oluyor şeklinde göstermeye gerek yok.

Şunlar yapılmalı.
Bunlardan kaçınılmalı.

Örnek,
Sert kalkış yapma.
Işıklara yaklaşırken ayağını gazdan çek
Lastik havasını artır
Camı açma
Ani hızlanma
Gaz pedalıyla oynama
Hızını sabit tut. Vs.

Olmaz mı böyle.

Ben bi denerim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Aydin Bahar adinda bir tirci var. Youtubede tir videosu cekiyor. Adam devir saatinde yeşilin başladigi noktada tiri kullaniyor. 70 - 80 km hizla suruyor. 100 kmde 30 litre benzin yakiyor. Her videosunda bu boyle kullaniyor. 

Kocaman Man Tir 100 km de 30 litre dizel nedemek.  Hypermilir dogaclama yapiyor. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Eskiden uyarı yazardı bazı otobüslerde "vitesi sese göre değil devir göstergesine göre değiştirin" işi bilenler yeşil banttta kullanır zaten.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
9 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Kocaman Man Tir 100 km de 30 litre dizel nedemek.  Hypermilir dogaclama yapiyor. 

35 i geçen şoförü işten atarlar zaten... 

Ya çalıyor ya bilmiyor derler.. 

Kamyoncu için 1 litre çok önemlidir.. Ayda 20 bin km yapıyorlar..  

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
On 07.12.2018 at 21:14, Ali Darbaz yazdı:

Çok fazla data var, böyle löp diye yazamıyor ki insan. Ayrıca videosuz anlatmak yani yazmak işin en zor olanı :) Millete göstermeden ne demek istediğini nasıl anlatabilirizki.

yav devlet sırrı mıdır nedir kelimelere sığmayan şeyler :)

kısaca basitleştirilmiş şekilde kelimelere dökülmüş halini bekliyorum

ayrıca 1.3mj ile o değeri yakalamanıza açıkcası şaşırdım 100 üstünde içiyor şirketin doblosunda egea yı bilemiyorum...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

d4dad15157ce156bbae8e73aa072e49d.jpgali bey senın ıcın fiesta 1.5 tdci ile 45 km ort tuketım 3.2 kışlık lastık takılı [emoji3] ama hypermıl işi sabır işi[emoji3]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
d4dad15157ce156bbae8e73aa072e49d.jpgali bey senın ıcın fiesta 1.5 tdci ile 45 km ort tuketım 3.2 kışlık lastık takılı [emoji3] ama hypermıl işi sabır işi[emoji3]

d10bf87b0441269f3d4d3fd2668d1c0f.jpg 100 km bolu -düzce düzce bolu gitgel ort 4.4 ani gazlma yok 120 ustu süratyok
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Geçen kış Ankara'dan Maraş'a tek başına, cc 118 km ye ayarlayıp 3.8 ortlamayla gelmiştim. Benim de rekorum bu.Genelde ortalamam 5.2 filan oluyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Geçen kış Ankara'dan Maraş'a tek başına, cc 118 km ye ayarlayıp 3.8 ortlamayla gelmiştim. Benim de rekorum bu.Genelde ortalamam 5.2 filan oluyor..

Sehiriçi soguk motor 2.5 km gıt gel 6 lit yakıyor burakamları alı bey ıcın cekdım [emoji3]

Sehiriçi soguk motor 2.5 km gıt gel 6 lit yakıyor burakamları alı bey ıcın cekdım [emoji3]

Bizim 1500 motor mu ekonomık 1000 motormu ekonomık görmek ıstedım hem [emoji3]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Şehir içi benim de 5+5 10 km günlük..6,5 altını pek göremedim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
2 saat önce, Erkan Işık yazdı:

Sehiriçi soguk motor 2.5 km gıt gel 6 lit yakıyor burakamları alı bey ıcın cekdım emoji3.png
Bizim 1500 motor mu ekonomık 1000 motormu ekonomık görmek ıstedım hem emoji3.png

Merhaba 

Sabrınız için sizi teşekur ederim. Bahse konu arac 1,5 tdci Ford fiesta olarak düşünüyorum. Fabrika verisi 3,8 litre olan bir makineyi kalbinde taşıyor. Bende aynı araba ile yaklaşık 10000 km kullandım. İstanbul trafiği ortalamam 4 litre, otoban tüketimim ise 4,6 litre. Evet bir terslik yok, ben otobanda fiestayı daha fazla tüketiriyorum. Sebebide ozamanlar haftasonu gezileri yapmış olmamdan dolayı zamanın kıymet olmasıydı. 

Fiestanın korkunç bir ses izalasyonu var. O 1,5 tdci econetcih motor 2200 devirde sonra kafayı öyle bir şişiriyor ki, 1,25 model veya 1,6 model çok daha sesiz sayılır bunun yanında. 

Acemi, hypermiler zamanlarımdan kalma makalemde burda .

http://uberjager.blogspot.com/2015/01/2014-ford-fiesta-15-tdci-trend-x-ile.html

Ayrıca buda benden 

20150516_080841.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
On 07.12.2018 at 18:14, Ali Darbaz yazdı:

İstanbul sivas 10 saate gittim 130 liralik gaz yaktim. Sene 2016 :)

Ama abi olcebiliyoruz. O degere geldiginde gaz sinyalini azaltan bir sistem yapilamazmi?

ali hocam hangi aracla yaklaşık 900 km yolu 130 tl ye gittiniz ve 10 saatte?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
2 dakika önce, Sedat Demircan yazdı:

ali hocam hangi aracla yaklaşık 900 km yolu 130 tl ye gittiniz ve 10 saatte?

Tabiki hyundai i10 arabam ile 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

9 dakika önce, Sedat Demircan yazdı:

hadi bi hyper milci grubu da çıksın burdan:)

Euro 6 çıktı mertlik bozuldu. Gerçek hypermilerlar,  2000 motor 1997 model mondeoyu, 6,5 litre ile yürütmeyi başaranlardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Faydası olur mu bilmem, çevirmeye çalıştım.

Teknikler
Bakım

Underinflated lastikler, lastik deformasyonu nedeniyle daha hızlı yıpranır ve yuvarlanma direncine karşı enerji kaybeder. Bir otomobilin kaybı, dört lastiğin hepsindeki her 2 psi (0,1 bar; 10 kPa) düşüş için yaklaşık% 1.0'dır. [3] Uygun olmayan tekerlek hizalaması ve yüksek motor yağı kinematik viskozitesi de yakıt verimliliğini azaltır. [4] [5]

Kitle ve aerodinamik iyileştirme
Sürücüler, taşınan kütleyi en aza indirerek, yani araçta taşınan kişi sayısı veya kargo, araç ve ekipman miktarını en aza indirerek yakıt verimliliğini arttırabilir. Tavan rafları, karlık koruyucular, rüzgar deflektörleri (veya "spoiler", downforce ve gelişmiş akış ayrımı için tasarlanmadığı zaman), çalışan panolar ve itme çubukları gibi yaygın gereksiz aksesuarların çıkarılması ve ayrıca daha dar ve daha düşük profilli lastikler yakıtı iyileştirir. Ağırlık, aerodinamik sürtünme ve yuvarlanma direncini azaltarak verimlilik artışı sağlanabilir. [6] Bazı otomobiller ayrıca ağırlık / maliyet / yer tasarrufu için yarım boy yedek lastik kullanırlar. Tipik bir araçta, her ekstra eleman 100 lira yakıt tüketimini% 2 arttırır. [3] Tavan raflarını (ve aksesuarları) çıkarmak yakıt tüketimini% 20'ye kadar azaltabilir. [3]

Verimli bir hız sağlamak
Bir kamyon 55 mil ile sınırlıdır.
Verimli bir hız sağlamak yakıt verimliliğinde önemli bir faktördür. [5] Minimum hızda, minimum gazda ve en yüksek viteste şanzımanla sürüş sırasında en uygun verim beklenebilir (bkz. Aşağıdaki vites seçimi). Optimum hız, aracın tipine göre değişir, ancak genellikle 35 mil / s ile 50 mil / saat (80 km / s) arasında olduğu bildirilmiştir. [7] [8] [9] Örneğin, 2004 Chevrolet Impala'nın optimum hızı 42 mil / saat (70 km / s) idi ve% 15'inin 29 ila 57 mil / saat (45 ila 95 km / s) arasındaydı. [8] Daha yüksek hızlarda, rüzgar direnci, enerji verimliliğinin azaltılmasında artan bir rol oynamaktadır.

Hibridler tipik olarak en iyi yakıt verimliliğine bu modele bağlı eşik hızının altında gelir. Araç akü şarjlı mod veya akü şarjlı motor gücü arasında otomatik olarak geçiş yapar. Tesla Model S gibi elektrikli otomobiller 39 km / sa (24 mil / saat) 728,7 kilometre (452,8 mi) kadar çıkabilir. [10] [11]

Yol kapasitesi, hızı ve dolayısıyla yakıt verimliliğini de etkiler. Çalışmalar, yolların tıkanık olduğu zaman, 45 milin (72 km / s) üzerindeki hızların en yüksek verime izin verdiğini göstermiştir. [12] Bireysel sürücüler, yolların ve trafiğin 45 km / saat'in altına düştüğü zamanlardan kaçınarak yakıt verimliliğini ve diğerlerinin performansını artırabilirler (72 km / s). Topluluklar, hız sınırlarının 45 mil / saat'in altına düştüğü noktaya yaklaşan sürücülerin trafiğe girmesini önlemek veya hızlandırmak için hız sınırlarını [13] veya politikaları benimseyerek yakıt verimliliğini artırabilir. Tıkanıklık fiyatlandırması bu ilkeye dayanmaktadır; Otomobillerin trafiğe girmesini önlemek ve hızları verimli seviyelerin altına indirmek için daha yüksek kullanım zamanlarında yol erişim fiyatını yükseltir.

Araştırmalar, hız sınırlarının, düşük hız limitlerine uygunluğa bağlı olarak,% 2 ila% 18 arasında herhangi bir yerde enerji verimliliğini arttırmak için değiştirilebileceğini göstermiştir. [14]
Vites seçimi (manuel şanzıman)
Motor verimliliği hız ve torka göre değişir. Sabit bir hızda sürmek için, motor için herhangi bir çalışma noktası seçilemez; bunun yerine, seçilen hızı korumak için gereken belirli bir güç miktarı vardır. Manuel şanzıman, sürücünün güç bandı boyunca birkaç nokta arasında seçim yapmasını sağlar. Bir turbo dizel için çok düşük bir viteste, motor, verimliliğin hızla düştüğü yüksek devirli, düşük torklu bir bölgeye hareket eder ve böylece daha yüksek viteste en iyi verim elde edilir. [15] Benzinli bir motorda, verim düşüşleri nedeniyle verimlilik genellikle dizelden daha hızlı düşer. [16] Etkili bir hızda seyir, motorun maksimum gücünden çok daha az kullanıldığından, düşük güçte seyir için optimum çalışma noktası, tipik olarak 1000 rpm'nin altında veya altında çok düşük bir motor hızındadır. Bu, otoban seyir için çok yüksek "overdrive" viteslerin yararlılığını açıklar. Örneğin, küçük bir otomobil 60 mil / saat (97 km / s) hızda sadece 10-15 beygir gücüne (7,5–11,2 kW) ihtiyaç duyabilir. Bu hızda 2500 dev / dak'a varacak şekilde tasarlanmıştır, ancak maksimum verimlilik için motorun bu motor için mümkün olan en verimli şekilde üretilmesi için yaklaşık 1000 rpm'de çalışmalıdır (gerçek rakamlar motor ve araçlara göre değişebilir). ).

Hızlanma ve yavaşlama (fren)
Yakıt verimliliği araçla değişir. Hızlanma sırasında yakıt verimliliği, genellikle, tepe torkuna yakın bir noktaya kadar (fren özgül yakıt tüketimi [15]), RPM arttıkça gelişir. Ancak, ileride ne olduğuna dikkat etmeden gerekli hızdan daha fazla hızlanmak, frenlemeyi gerektirebilir ve bundan sonra da ilave hızlanmalar olabilir.

Genel olarak, hızlanma ve frenleme en aza indirildiğinde yakıt verimliliği en üst seviyeye çıkar. Bu nedenle yakıt tasarruflu bir strateji, ileride neler olacağını tahmin etmeli ve hızlanma ve frenlemeyi en aza indirecek şekilde ve sürüş süresini en üst düzeye çıkaracak şekilde sürülmelidir.

Fren ihtiyacı bazen beklenmedik olaylardan kaynaklanmaktadır. Daha yüksek hızlarda, araçların yavaşlayarak yavaşlamasına izin vermek için daha az zaman vardır. Kinetik enerji daha yüksektir, bu nedenle frenlemede daha fazla enerji kaybedilir. Orta hızlarda, sürücünün genel yakıt verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için hızlanmaya, kıyıya ya da yavaşlamaya karar vermesi için daha fazla zamanı vardır.

Kırmızı bir sinyale yaklaşırken, sürücüler sinyalden önce gaz kelebeğini gevşeterek "bir trafik ışığını zamanlamayı" seçebilirler. Araçlarının erken ve kıyıda yavaşlamalarına izin vererek, ışığın gelmeden önce yeşile dönmesi için zaman verecek ve enerji kaybını durdurmak zorunda kalmayacak.

Durma ve trafik gitmesi nedeniyle, acele saatlerde araç kullanmak yakıtı verimsiz ve daha zehirli dumanlar üretir. [18]

Geleneksel frenler, kinetik enerjiyi geri dönüşü olmayan ısı olarak dağıtır. Hibrit / elektrikli araçlar tarafından kullanılan rejeneratif frenleme, kinetik enerjinin bir kısmını kurtarır, ancak dönüşümde bir miktar enerji kaybedilir ve frenleme gücü, bataryanın maksimum şarj oranı ve verimliliği ile sınırlıdır.

Boşa alma veya kaydırma
Ana madde: Kaydırma (araç)

Hızlanma ya da frenlemeye bir alternatif yayılıyor, yani itme olmadan süzülüyor. Kaydırma, hareket halindeyken daima araç tarafından aşılması gereken aerodinamik sürtünme ve yuvarlanma direncine karşı depolanmış enerjiyi (kinetik enerji ve yerçekimi potansiyeli enerjisi) dağıtır. Yokuş yukarı çıkması durumunda, depolanmış enerji de derece direnci ile harcanır, ancak bu enerji daha sonra kullanılabilecek olan yerçekimi potansiyeline sahip enerji olarak depolandığından dağıtılmaz. Bu amaçlar için depolanmış enerjinin (kaydırma yoluyla) kullanılması, sürtünme frenlemesinde dağılmasından daha verimlidir.

Motor çalışırken ve manuel şanzıman boşta çalışırken ya da debriyaja basıldığında, motorun rölanti devrini tutması gerektiğinden dolayı bir miktar yakıt tüketimi söz konusu olacaktır.

Çoğu ABD eyaletinde vitesi olmayan bir araçla boşta araç sürmek yasalarca yasaklanmıştır. Bir örnek Maine Revised Statutes Başlık 29-A, Bölüm 19, §2064 [19] "Bir operatör, bir indirimle seyahat ederken, aracın vitesleri boşta olmayabilir". Bazı düzenlemeler, ticari araçlar arasında, bir indirme için debriyajı devre dışı bırakmayan ticari araçlar ile şanzımanı nötr hale getirmek için kullanılan yolcu araçları arasında farklılık göstermektedir. Bu düzenlemeler, sürücülerin bir aracı nasıl çalıştırdıklarına işaret etmektedir. Motorun daha uzun süre kullanılmaması, hız düşürücü yolların düşürülmesi veya aşırı fren kullanılması, aşırı ısınan frenlerden dolayı arızaya neden olabilir.

Motoru rölanti yerine kapatmak yakıt tasarrufu sağlar. Trafik ışıkları çoğu durumda tahmin edilebilir ve genellikle bir ışığın yeşile döneceğini tahmin etmek mümkündür. Bir destek, Start-stop sistemi olup, bir stop sırasında motoru otomatik olarak kapatır ve açar. Bazı trafik ışıklarının (Avrupa ve Asya'da) bu taktiği kullanmada sürücüye yardımcı olan zamanlayıcıları vardır.

Bazı hibritler, araç hareket halindeyken ve şanzıman devreye girdiğinde motoru çalışır durumda tutmalıdır, yine de araç durduğunda devreye giren bir otomatik durma özelliğine sahip olsa da, atıklardan kaçınılır. Bu araçlarda otomatik durdurmanın en üst düzeye çıkarılması kritik önem taşımaktadır çünkü boşta çalışma, anlık yakıt-kilometre verimliliğinde galon başına sıfır mil değerinde ciddi bir düşüşe neden olmakta ve bu da ortalama (veya birikmiş) yakıt-kilometre verimliliğini düşürmektedir.

Öngörülen trafik
Bir sürücü, diğer araçların hareketini veya sürücünün içinde bulunduğu durumdaki ani değişiklikleri önceden tahmin ederek yakıt verimliliğini artırabilir. Örneğin, hızlı bir şekilde durduğunda veya sinyal vermeden dönen bir sürücü, başka bir sürücünün performanslarını en üst düzeye çıkarmak için seçeneklerini azaltır. . Her zaman yol kullanıcılarının mümkün olduğunca kendi niyetleri hakkında çok fazla bilgi vererek, bir sürücü diğer yol kullanıcılarının yakıt kullanımlarını azaltmalarına yardımcı olabilir (aynı zamanda güvenliklerini artırabilir). Benzer şekilde, trafik ışıkları gibi yol özelliklerinin tahmin edilmesi, aşırı frenleme ve hızlanma ihtiyacını azaltabilir. Sürücüler ayrıca civardaki yayaların ya da hayvanların davranışlarını da tahmin etmeli, böylece uygun bir şekilde onları içeren gelişmekte olan bir duruma tepki verebilirler.

Yardımcı kayıpları en aza indirmek
Klima kullanımı, belirli bir hızı korumak için 5 hp (3.7 kW) 'a kadar ekstra güç üretilmesini gerektirir. [/ /] Sistemler, nadiren bu nedenle yolcuların ihtiyaç duyduğu şekilde devreye girer veya çıkar, veya çıkışlarını değiştirir sürekli olarak tam güçle çalıştırın. A / C'nin kapatılması ve camların yuvarlanması, bu enerji kaybını önleyebilir, ancak sürtünmeyi artıracaktır, böylece maliyet tasarrufu genel olarak beklenenden daha az olabilir. [20] Yolcu ısıtma sistemini kullanmak, motorun çalışma sıcaklığına olan artışı yavaşlatır. Ya karbonhidrattaki boğucu 

uretor donanımlı araç (1970 veya daha eski) veya modern araçlardaki yakıt enjeksiyon bilgisayarı, normal çalışma sıcaklığına ulaşana kadar yakıt hava karışımına daha fazla yakıt katacak ve yakıt verimliliğini azaltacaktır. [21]

Yakıt tipi
İhtiyacı olmayan bir araçta yüksek oktanlı benzinli yakıt kullanılması genellikle gereksiz bir harcama olarak kabul edilir. [22] Toyota, vuruntu olmadığı zaman bile oktan sayısına bağlı verimde küçük farklılıklar ölçmüş olsa da böyledir. [23] Amerika Birleşik Devletleri'nde 1996'dan beri inşa edilen tüm araçlar, OBD-II araç içi teşhis sistemleri ile donatılmıştır ve çoğu modelde, ping işlemi tespit edildiğinde zamanlamayı otomatik olarak ayarlayacak vuruntu sensörleri olacaktır, böylece düşük bir oktan yakıtı tasarlanmış bir motorda kullanılabilir. Yüksek oktan için, verimlilik ve performansta bir miktar azalma görülür. Motor yüksek oktan için tasarlanmışsa, daha yüksek oktanlı yakıt, belirli yük ve karışım koşulları altında daha yüksek verim ve performansla sonuçlanacaktır. Hidrokarbon yakıtın yanması sırasında açığa çıkan enerji, molekül zincirinin uzunluğu azaldıkça artar, dolayısıyla heptan, heksan, pentan, vb. Gibi daha kısa zincirli alkanların daha yüksek oranlarda benzine sahip yakıtlar, belirli yük koşulları altında ve yanma odası geometrilerinin arttırılması için kullanılabilir. Bu yakıtlar, yüksek sıkıştırma oranlı motorlarda predetoneasyon pingine daha duyarlı olsa da, daha düşük yakıt tüketimine neden olabilen motor gücü ortaya çıkarır. Benzinli direkt enjeksiyonlu sıkıştırmalı ateşleme motorları, yakıtı otomatik olarak ateşleyen ve yakıtın zamanını en aza indiren yüksek sıkıştırma sırasında yakıt doğrudan yanma odasına enjekte edildiğinden yüksek yanmalı enerji kısa zincirli hidrokarbonların daha verimli kullanılmasını sağlar. predetonasyon için yanma odasında mevcuttur.

Darbe ve kayma
Ayrıca bakınız: bang-bang control

Darbe ve kayma (PnG) veya yanma ve sahil sürüş stratejisi belirli bir hıza ("darbe" veya "yanma") hızlı bir şekilde ivmelenme, ardından bir yanma periyodu veya daha düşük bir hıza kayma, bu noktada yanma noktasıdır. -kök dizisi tekrarlanır. [24] [25] Motor çalışmadığı zaman kayma en etkin olanıdır, ancak bazı kazançlar motorla (frenlere, dümenlere ve yardımcılara güç sağlamak için) ve araç boşta gerçekleşebilir. [25] En modern benzinli araçlar, hareketli motorun sürtünmeli bir sürtünme katmasına ve motorun aktarma organlarından ayrılmasından daha hızlı bir şekilde kaybolmasına rağmen, viteste kayma (aşırı çalışma) sırasında yakıt beslemesini tamamen keser.

Darbe-ve-kayma stratejisinin, hem araç takip eden [25] hem de serbest sürüş senaryolarında [26]% 20 yakıt tasarrufu ile verimli bir kontrol tasarımı olduğu kanıtlanmıştır. PnG stratejisinde, motorun kontrolü ve şanzıman yakıt tasarrufu performansını belirler ve optimal kontrol problemini (OCP) çözerek elde edilir. Ayrık dişli oranı, güçlü nonlineer motor yakıt karakteristikleri ve darbe / kayma modundaki farklı dinamikler nedeniyle OCP, lineer olmayan karışık tamsayı problemidir. [27] [28]

Bazı hibrid araçlar, darbe ve kayma gerçekleştirmek için çok uygundur. [29] Seri-paralel hibritte (bkz. Hibrit araç aktarma organları), içten yanmalı motor ve şarj sistemi, gaz pedalını basitçe hareket ettirerek kayma için kapatılabilir. Ancak simülasyona dayalı olarak, hibrid olmayan araçlarda ekonomide daha fazla kazanç elde edilmektedir. [24] [25]

Bu kontrol stratejisi araç takımında da kullanılabilir (Otomatik araçların yerleştirilmesi, karayolu taşımacılığının yakıt verimliliğini önemli ölçüde artırabilme potansiyeline sahiptir) ve bu kontrol metodu geleneksel lineer kuadratik kontrolörlerden çok daha iyi performans gösterir. [30]

Hibrid araçlarda yanmalı motorun darbe ve kayma oranı, tüketim haritasındaki dişli oranı, akü kapasitesi, pil seviyesi, yük, hızlanma, rüzgar çekme ve hız faktörüne bağlı olarak işaret etmektedir.

Darbe ve kayma enerji tasarrufunun nedenleri
Otomobil motorları çoğu zaman maksimum verimlerinin sadece bir kısmını kullanırlar [31], daha düşük yakıt verimliliği (veya aynı şey, daha yüksek özgül yakıt tüketimi (SFC)) ile sonuçlanır. [32] Her bir uygun tork kombinasyonu (veya Fren Ortalama Etkili Basınç) ve RPM için SFC'yi gösteren grafiklere Frene özgü yakıt tüketimi haritaları denir. Böyle bir haritayı kullanarak, motorun verimliliğini çeşitli devir, tork vb. Kombinasyonlarında bulabilirsiniz. [25]

Darbe ve kayma darbesi (hızlanma) fazı sırasında, yüksek tork nedeniyle verimlilik maksimuma yakındır ve bu enerjinin çoğu, hareketli aracın kinetik enerjisi olarak depolanır. Bu verimli şekilde elde edilen kinetik enerji, daha sonra yuvarlanma direnci ve aerodinamik sürüklenmenin üstesinden gelmek için kayma fazında kullanılır. Diğer bir deyişle, çok verimli hızlanma ve kayma dönemleri arasında gidip gelme, genellikle sabit bir hızda seyretmekten çok daha yüksek bir genel verim sağlar. Bilgisayar hesaplamaları, nadir durumlarda (düşük hızlarda torkun yeniden olduğunu tahmin etmektedir. 

Diğer trafik için yapılan daha gerçekçi simülasyonlar,% 20'lik iyileşmelerin daha olası olduğunu göstermektedir. [25] Başka bir deyişle, gerçek dünyada yakıt verimliliğini iki kat veya üç kat görmek mümkün değildir. Böyle bir başarısızlık, sinyallerden, durma işaretlerinden ve diğer trafikle ilgili düşüncelerden kaynaklanır; darbe ve kayma tekniğine müdahale eden tüm bu faktörlerdir. Ancak, yakıt ekonomisinde% 20'lik ya da bunun gibi gelişmeler hala mümkündür. [24] [25] [33]

Çekim
Çekim, daha küçük bir aracın (veya kıyıların) önündeki bir aracın arkasında, rüzgara karşı korunacak şekilde kapanmasıyla oluşur. Birçok yargı alanında yasadışı olmanın dışında genellikle tehlikelidir. Ölçekli model rüzgar tüneli ve yarı-kamyonun gerisinde on feet'lik bir otomobilin Real-World testleri rüzgar gücü için% 90'ın üzerinde bir azalma gösterdi (aerodinamik sürüklenme). Verimlilikteki kazancın% 20-40 olduğu bildirilmiştir. [34] [35]

Enerji kayıpları
Arabalardaki yakıt enerji kaybının çoğu, motorun termodinamik kayıplarında meydana gelir. Bir sonraki en büyük kayıp, rölantiden veya motor beklemedeyken, motoru kapatacak büyük kazanımları açıklıyor.

Bu bağlamda, frenleme, yuvarlanma direnci ve aerodinamik sürükleme ile harcanan yakıt enerjisine ilişkin veriler biraz yanıltıcıdır, çünkü bu noktaya kadar enerjiyi çarklara iletme sürecinde harcanan tüm enerjiyi yansıtmazlar. Görüntü, otoyol dışı (şehir) sürüşte yakıtın enerjisinin% 6'sının frenlemede dağıldığını bildirmektedir; ancak bu rakamı aksa (% 13) ulaşan enerjiyle bölerek, aksa ulaşan enerjinin% 46'sının frenlere gittiğini görürüz. Ayrıca, bu şekillerde yansıtılmayabilecek olan tepelerden aşağı inerken ek enerji potansiyel olarak geri kazanılabilir. [37]

Emniyet
Bazen yakıt tasarrufu ile kazaları önleme arasında bir geçiş vardır. [5]

ABD'de, yakıt verimliliğinin en üst düzeye çıktığı hız, genellikle hız sınırının altında, tipik olarak 35 ila 50 mil / saat (56 ila 80 km / s) arasındadır; Bununla birlikte, trafik akışı genellikle bundan daha hızlıdır. Otomobiller arasındaki hız farkı, çarpışma riskini arttırır. [5]

Çekim, önceki araçtan üç saniyeden daha az bir ayrılma olduğunda çarpışma riskini artırır. [38]

Kaydırma, yakıt verimliliğini arttırmak için başka bir tekniktir. Vites değiştirme ve / veya motorun yeniden çalıştırılması, hızlanma gerektiren bir kaçınma manevrası için gereken süreyi artırır. Bu nedenle, bazıları, kıyıya çıkma ile ilişkili kontrolün azaltılmasının kabul edilemez bir risk olduğuna inanmaktadır.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
2 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Euro 6 çıktı mertlik bozuldu. Gerçek hypermilerlar,  2000 motor 1997 model mondeoyu, 6,5 litre ile yürütmeyi başaranlardır. 

arkadaşım demiş miydim bilmiyorum da:) 2000 cc mondeomu ilk aldım ve BENZİN depomu fulledim,Samsun bafradan alındı araç ve samsun trafiğinin içinden geçip,ünyeye geldi burda da azcık da olsa trafiğe girdi vge 160 km yapmıştı bile..tekrar fulledim hani ne yakacak diye bakanm dedim.8-9 lt benzin tüketimi görsem iyi diyecektimya hani:) Derken ne göreyim?? Yazının devamı sonraki msj da olacak siz merak ede dökün:))))

2 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Tabiki hyundai i10 arabam ile 

uber jagere tıkladım,orda dash command programı kullandığınızı gördüm üstad,ben de yükledim ama çok kullanmadım çünki torque ve olivia drive kullandıj memnun kaldım ama hiçbiri depo testi ile aynı ölçemiyor,Acaba dash command nasıl ölçümlerinize göre doğru ölçüm yapabiliyor mu?Sizin gibi hypermilci biri boşa kullanmaz diye düşündüm de:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...