İçeriğe Yönlendir

Led Ampül Sorunsalı

Coşku Mert

Recommended Posts

Doğan Arşiray

doğru ışık dağılımını doğru aydınlatma miktarı ile yapması lazım. bunu yaparken de ısınıp kısa sürede bozulmaması gerekli.

bu nedenle ben philips in ürünlerini kullanıyorum mesela. uzun süredir takılı ve bozulmuyorlar. aydınlatma da farksız normal ampullerden.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

iste o yazdiginiz isik siddeti vs. ampul tarafindan ayarlanmiyor. aracin sigorta kutusu rolesi neyi varsa o birimden yonetiliyor. en azindan benim aracimda oyle. basite indirgedigim sey ampullerdi. yani basit bir halojen ampuldr taksaniz son teknoloji ledde taksaniz stop grubunda ayni isi görmüş olacak.

aldığım bu ledlerde soğutma sistemi homojen ışık dagilimi ne gerekiyorsa mevcut. 21w 5w ikisini de destekliyor. aydinlatmasi da gayet iyi. kalitesi beni memnun etti kısacası

Şöyle ki: Teorik olarak parklar 5watt, frenler ise 21watt gücündedir. Frenler parklardan 4 kat daha kuvvetli olmak zorundadır. Yeterli fark ayarlanmaz ise arkadan gelen fren yaptığınızı anlamayabilir.

Ayrıca, karanlık yollarda parklar yeteri kadar aydınlatmaz, frenler yeterli ışık gücünü sağlayamaz ise, arkadan gelen yine sizin aracınızda ne olup bittiğini anlamayabilir.

Alt tarafı dediğiniz gibi olsaydı, üreticiler üst tarafı düşünmezdi default_good1.gif

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
2 saat önce, Coşku Mert yazdı:

iste o yazdiginiz isik siddeti vs. ampul tarafindan ayarlanmiyor. aracin sigorta kutusu rolesi neyi varsa o birimden yonetiliyor. en azindan benim aracimda oyle. basite indirgedigim sey ampullerdi. yani basit bir halojen ampuldr taksaniz son teknoloji ledde taksaniz stop grubunda ayni isi görmüş olacak.

Baştan sona yanlış bilgi yazdıkların. Şöyle ki,

Park için 300lm, fren için 900 lm ışık şiddeti gerekir. Bunu ayarlayan ise ampülün fiziksel yapısıdır. Araç sadece ilgili sisteme enerji verir veya vermez. Işığın şiddetini vs ayarlayan sistem hiçbir araçta yok. Olası teknik problem olursa wag grubu araçlar arka sis farını par veya fren yahut patlak park ampülü olursa fren ampülü voltajını kısıp açarak park fren aydınlatmayı simüle eder. 

Park fren ampülü bu yüzden iki flamanlı olur. Sani bahsetmiş olduğum 5 watt ve 21 watt. Led için watt değil lm işin içine girer. Aftermarket üretici kaliteli ürün yapar ise flamanlı ampüle göre ledin ışık şiddetini tasarlar. 

Var mı başka soru :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

cok bilmişlik yapmamak gerekiyormuş demek ki :) teşekkürler @Servet Aydın @Sani Gerşon

o halde parka bağladığım led ampulün ışık şiddetini düşürmem gerekecek

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)
44 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Sani bahsetmiş olduğum 5 watt ve 21 watt

Tabi, benimki halojen içindi. Led için lümen. Halojenin verdiği lümen de bulunup ona eş değer led alınabilir. Ben öyle yapmıştım zira.

Ne demişler, ışık gelecek yerden led esirgenmezmiş 😛

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
4 saat önce, Coşku Mert yazdı:

cok bilmişlik yapmamak gerekiyormuş demek ki :) teşekkürler @Servet Aydın @Sani Gerşon

o halde parka bağladığım led ampulün ışık şiddetini düşürmem gerekecek

Bilmişlik değil, sanayide sağlam bilgili insan olacak, yedek parça satan işin ilmini bilecek ki aktarsın. 

Şöyle yap,park hattına ya ampül içine ya da duy üzerindeki metal braket üzerine seri direnç bağla. Işığı göz kararı ayarla. Park cılız yansa dahi km öteden görülür. Yağış sis vs zaten arka sisler aktif olacak. Ben park için 220ohm direnç kullanmıştım vaktinde 

Yorum bağlantısı
Coşku Mert
Bilmişlik değil, sanayide sağlam bilgili insan olacak, yedek parça satan işin ilmini bilecek ki aktarsın. 

Şöyle yap,park hattına ya ampül içine ya da duy üzerindeki metal braket üzerine seri direnç bağla. Işığı göz kararı ayarla. Park cılız yansa dahi km öteden görülür. Yağış sis vs zaten arka sisler aktif olacak. Ben park için 220ohm direnç kullanmıştım vaktinde 
yok yocam kendime itafen dedim o cok bilmislik lafini. sayenizde bisey ogrenmis oldum
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Anladım ne demek istediğini. Sende gaipten bu fikrine sahip olmadın, illaki bir yerlerde makale veya konuşma vs oluyor, oradan yola çıkarak fikir oluşuyor. Hele bi bitir işi de foto koy görelim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

diyot bağlasın bence.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

3 tane seri bağlasın? senin elektrikli bisikletin standart pedal desteğini diyotla ayrlamıştım bu şekilde. dirençten daha iyi bir yaklaşım gibi gelmişti çünkü doğrudan voltajı kesmek.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

3 diod yer kaplar, yer kısıtlı. Olay voltajı indirmek değil, akımı sınırlamak 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

dandik ledlerde sadece direnç var başgan. o zaman içindeki direnci büyütelim daha kompak olur çözüm.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert
(düzenlendi)

acaba diyorum yatay ışık veren yüzeylere aluminyum bant sararak fazla ışığı azaltsam mı :) ledin içindeki direnç kaçlık bilmiyorum ama üstüne elimdeki 3,3k lık direnci bağlayacağım

tarihinde Coşku Mert tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Coşku Mert
(düzenlendi)

yandı ama üstündeki dirence ilaveten 3.3k bağlayınca oldukça düştü ışığın şiddeti.

bu üstündeki direnç kaçlık oluyor?  üstündekini söküp direkt 3.3k bağlayayım diyorum

RrJ3j6.jpg

tarihinde Coşku Mert tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

20 ohm. 220 ideal. Olmadı 20 ohm orada iken 1 kohm trimpot bağla. İdeal ışığı yakalayınca trimpotu sök. Omajına bak. O değer ve ilave 20ohm dahil ederek tek direnç bağla 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

neyse o zaman yarin elektronikciye uğrayıp direnç alayim. eldeki malzemeyle durumu kurtaramadim :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

En ucuz olandan 1k potansiyometre al. 10,47,68,100 ve 220 ohm ikişer üçer tane direnç, bir kaç tane de krokodil. Elinin altında bulunsun. Deneyler vs yaparsın. 

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

bi park ampulu neler ogrenmeme vesile oldu [emoji4]

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
10 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Işığın şiddetini vs ayarlayan sistem hiçbir araçta yok. Olası teknik problem olursa wag grubu araçlar arka sis farını par veya fren yahut patlak park ampülü olursa fren ampülü voltajını kısıp açarak park fren aydınlatmayı simüle eder. 

Servet abi wag grubu araçlarda çoğu ampulun parlaklık seviyesini kısma özelliği var(vag com ile).  Ama gündüz farının parlaklığını kısmaya izin vermiyor(kısarsan hiç yanmıyor)
Benim parklar komple 0'da onun yerine sinyaller 5W olarak yanıyor(sinyalde normal)

Model nekadar yeni olursa araba üzerinde o kadar daha çok işlem yapmaya izin veriyor.

Bence parktakı ledi kısmadan önce frene takılan led nekadar parlak yanıyor önce ona bakmak lazım. 
1. Fren lambaları düzgün çalışmayan
2. sinyal kullanmayan araçlara trafikte çok sinir olurum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben mondeoda park fren lede çevirdiğimde park ışığını kısmam gerekti ve park hattına direnç koymuştum.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

1k direnc baglayinca park ledi istediğim seviyeye geldi.

simdi baska bi sorun farkettim. sinyalleri yakinca sinyal ledleri normalden 4 5 kat hizli yanip sönmeye başladı. 4lüleri yakinca normal hızında yanip sonuyor oysa ki. bu neyin nesidir ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...