İçeriğe Yönlendir

Focus II - Termostat

İbrahimŞen

Recommended Posts

İbrahimŞen

Herkese merhaba 

Bende focus 1.6 dizel var 2011 model bugün başıma bir durum geldi sizlere sormak istedim 

normal yolda gidiyorum hararet göstergesi olması gereken yerde sabit bir şekilde duruyor hiç bir sıkıntı yok her şey normal sonra çok dik bir yokuş değil normal yokuştan aşagı inerken vitesi boşa attım gidiyorum hareret göstergesinde ufak bir oynama oldu çok hafiften aşagı doğru indi yani 90 dan hafif aşagı indi sonra tekrar aracı vitese aldım gidiyorum 3-5 saniye içerisinde aynı 90 dereceye sabitlendi sonra düz yoldada mı aynısını yapacak dedim boşa attım denedim orda da aynısını yaptı acaba araba yükte olmayınca havalarda soguk ondan mı hafiften ısı düşmesi oluyorda oynama yapıyor diye düşünüyorum bu bir arızamıdır yada kış aylarında normalmidir yardımcı olursanız çok sevinirim

Yorum bağlantısı
Ahmet Özge

Havanın soğuk olmasıyla alakası yok. Bende de 2011 focys 1.6 tdci var 8 yıldır bende. İlk 4 yılımı yaz kış kar buz hep ibre ortada kıpirdamadan geçirdik. Ardından ibrede soğuğa doğru in çıklar başladı. Kime ustata sordumsa normal felan dediler. Kıl adamım dururmuyum durmadım. Termostat gövdesini değistim bi süre düzeldi sonra gene yaptı. Hangi servisr ustaya gittimse normal dedi. Abimdede aynı arabadan var onda bendeki durumlar halen yaşanmadı. Gösterge panelini söktüm çatlak gevşek bir yer aradım nafile. Bazen yapmaya bazen normale dönüyor. Geçen termostat üzerindeki fişi sök tak yaptım düzeldi gibi oldu. %100 duzelmedi bence gene yapicak. Konuyu takipteyim gelişmeleri burdan paylaşırsanız sevinirim.

NOT Bu konuyla alakalı bu forumda benimde açtığım başlık ve altında foto ve videolarım var.

https://r.tapatalk.com/shareLink?url=https%3A%2F%2Fwww%2Eotoclubturkiye%2Ecom%2Fforum%2Findex%2Ephp%3F%2Ftopic%2F251333-Focus-2---Termostat-Sorunu&share_tid=251333&share_fid=65199&share_type=t

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Termostatınız biraz kaçırıyordur. Normalde bu kadar hızlı düşmemesi gerekir.
Ancak ana etken. Evet havaların soğuması :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Yanlış anlamayın lütfen..Kendi sağlığınıza da bu kadar özen gösteriyomusunuz merak ettim doğrusu..

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Termostat normalde sabit bir derece altinda ( mesela bendeki 83 derece galiba) su akisini keser,  uzerinde acar. 

Motor bostayken pek isi uretmez ve giderken daha cabuk sogur. Focustaki termostat kac derece acaba?

Ufak bir oynama bence sorun teskil etmez. Cok uzun sure bosta gitmedikce 80in altina dusmuyorsa, asiri sicak havada asiri zorlayarak 90in uzerine cikmiyorsa sorun yok bence

Yanlis bilgi varsa duzeltin lutfen

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Focus 89°C sabitliyor. Termostat derecesi ani oynamalar felan yapıyorsa, arızalıdır. Bir baktırmakta fayda var.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

benim düşüncem bildigim sağlam olan termostat 90na sabitken düşme yapmaz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile, mondeo mk1-2 de yoğun problemdi: hararet ibresi su sıcaklığını anlık yansıtrdı ibre durmadan oynardı. zamane göstergeleri daha stabil zir aanlık yansıtmaz sıcaklığı. obd den test cihazı bağlayıp yola çıkıp sıcaklık gözleyin çok zevkli mesela

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
4 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile, mondeo mk1-2 de yoğun problemdi: hararet ibresi su sıcaklığını anlık yansıtrdı ibre durmadan oynardı. zamane göstergeleri daha stabil zir aanlık yansıtmaz sıcaklığı. obd den test cihazı bağlayıp yola çıkıp sıcaklık gözleyin çok zevkli mesela

Yani gosterge resmen bizi kandiriyor :)

mesela kac derece araliginda aslinda 90mis gibi gosteriyor? Bu durumda 90dan asagi dusmesi sorun var demek midir? Obd de kac dereceler arasi normaldir?

1mmlik oynamalar normal degil midir?

siraladim resmen sorulari :)

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yani gosterge resmen bizi kandiriyor [emoji4]

mesela kac derece araliginda aslinda 90mis gibi gosteriyor? Bu durumda 90dan asagi dusmesi sorun var demek midir? Obd de kac dereceler arasi normaldir?

1mmlik oynamalar normal degil midir?

Kandırıyor. [emoji4]

Ben bir keresinde gözlemiştim.. 70-105 arasında ibre oynamamıştı hiç.. Muhtemelen 70-120 arasında oynamıyor ibre.. 

Aracına göre değişir ama.. normalde 85-105 arasında oynamaması normal.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
5 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kandırıyor. :)

Ben bir keresinde gözlemiştim.. 70-105 arasında ibre oynamamıştı hiç.. Muhtemelen 70-120 arasında oynamıyor ibre.. 

Aracına göre değişir ama.. normalde 85-105 arasında oynaması normal.. 

Benimki obd den motor suyu sicakligini gostermiyordu herhalde ama bir daha kurcalayayim bakalim. 50 derece farkta oynamayacaksa ne anladim o ibreden. Bendeki ibre 85-90 arasi takiliyor genelde. Simdi ibre 85e dustugunde su sicakliginin 35 derece olma ihtimali mi var acaba

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İbrenin oynamasının bize bi faydası yokki.
Sonuçta o aralık. Sağlıklı bir aralık.

Benimki obd den motor suyu sicakligini gostermiyordu herhalde ama bir daha kurcalayayim bakalim. 50 derece farkta oynamayacaksa ne anladim o ibreden. Bendeki ibre 85-90 arasi takiliyor genelde. Simdi ibre 85e dustugunde su sicakliginin 35 derece olma ihtimali mi var acaba

85 e düşmek ne :)
Yazıyor mu ki 85-90-95 diye.

Hararet ibresi eksi yöne oynadıysa 65 falandır muhtemelen.
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
31 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:
İbrenin oynamasının bize bi faydası yokki.
Sonuçta o aralık. Sağlıklı bir aralık.

85 e düşmek ne default_smile.png
Yazıyor mu ki 85-90-95 diye.

Hararet ibresi eksi yöne oynadıysa 65 falandır muhtemelen.

Bendeki ibre boyle abi. 85 tahmini bir rakam. Hatta 83 diyebilirim. 90 ve yanindaki cizginin arasinda oluyor genelde. Hava soguksa 83 civarina denk gelebiliyor bazen

gercek sicakligi dusunursek 65e kadar normal midir?

09f36d3b4172eb8e4579499b81301c7c.jpg

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bendeki ibre boyle abi. 85 tahmini bir rakam. Hatta 83 diyebilirim. 90 ve yanindaki cizginin arasinda oluyor genelde. Hava soguksa 83 civarina denk gelebiliyor bazen

Buna rağmen.
İbren oynamıyorsa benim dediğim gibidir.
Amacı da sürücünün tedirgin olmaması ve bence iyi bişey :)
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
2 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Buna rağmen.
İbren oynamıyorsa benim dediğim gibidir.
Amacı da sürücünün tedirgin olmaması ve bence iyi bişey :)

İste bendeki 83-90 arasinda oynuyor. Acaba termostat mi bozuk. Ya da biraz daha gercekci olsun diye mi boyle yapmislar acaba. Obd ile deneme yapmam lazim. Sicakligi okutabilirim insallah

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

termostat kapalı kalırsa araç 130 lara çıkar hararet te yapar conta da yakar, ibre tavana vurur; açık kalırsa da yolda sıcaklık 60 a 50 C lere düşer. ibre yerinden kalkmaz

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
3 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

termostat kapalı kalırsa araç 130 lara çıkar hararet te yapar conta da yakar, ibre tavana vurur; açık kalırsa da yolda sıcaklık 60 a 50 C lere düşer. ibre yerinden kalkmaz

Yani ufak oynamalar problem degil

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Bugun obd ile gozlem yaptim. Gosterge 70 dereceye kadar tam olarak sicaklik neyse onu gosteriyor. Gostergenin 80 oldugu yerde gercek sicaklik 75. 90 oldugu yerde 80... Bugun sehir ici kullanimda gercek sicaklik 77-80 arasi gidip geldi. (Hava sicakligi 2 derece). Gosterge ise 83-90 arasinda gezdi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahimŞen

Eren Gökmen bey peki sonucu buldunuz mu arıza varmıdır böyle olmasının sebebi nedir buldunuz mu 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Vag grubunda 75-105 arası ibre sabit 90’dadır. Yani bir kez 90’a ulaştıktan sonra soğutma suyu 80’e düşse bile ibre 90’da durur. 75-105 değerleri aşıldığında ibre hareket eder. 

Bu şu demek oluyor aslında 75-105 derece arasında çalışması normal çalışma sıcaklığı. Altı üstü sıkıntı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
7 saat önce, İbrahimŞen yazdı:

Eren Gökmen bey peki sonucu buldunuz mu arıza varmıdır böyle olmasının sebebi nedir buldunuz mu 

Sanirim bu ibre olayi arabadan arabaya degisiyor. Benim arabada gercek sicaklik normal sinirlar dahilinde oldugu icin sorun oldugunu dusunmuyorum.

Daha once focus 2 109 vardi bende. Onda sabit 90da duruyor gibi gorunuyordu ama dikkatli bakilmadikca anlasimayacak ufak bir oynama vardi. Milimlik bir oynama

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Yaz kış arada bakarım obd ile. Yazın 38 derecede klima açık tırmanma da 105 gördüm, kışın da -4 derece 4 5 dakikalık viteste gaz vermeden inişte 75 derece gördüm ama ikisinde de ibre oynamadı hiç.

Aynı araç var, benimde düşüyordu ibre, termostat değişti düzeldi, 60 lara kadar iniyordu araç rolentide beklerken bile.

Ekleme: normali 84 derece sabit, termoststik 84 lük oluyor sanırım Focus dizelde

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...