İçeriğe Yönlendir

Euro 5 ve Euro 6 Otomobiller Hypermiling.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Anlık tüketimin 0 olması değil o 0 ile 2 km giderken 0.1 ile 3 km mi gitmek yoksa 2 km 0 ile ama ardından gelen 1 km yi 0.4 ile mi gitmek? misal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu video latin bir hypermiler abimiz, auris hybrid aracini ekstra hypermil teknikler ile 3.3 litre yakit ekonomisi yakaliyor.

1 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Anlık tüketimin 0 olması değil o 0 ile 2 km giderken 0.1 ile 3 km mi gitmek yoksa 2 km 0 ile ama ardından gelen 1 km yi 0.4 ile mi gitmek? misal.

Abi bize bunu en iyi muhedis arkadasimiz anlatir. Bu adam kendi turunde en iyi youtuber. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

https://binekarac2.vw.com.tr/vwsozluk/ShowComponent.aspx?ComponentID=18260

Diğerlerini bilmem ama Vag grubunda yelken modunda yakıt kesmiyor. Boşa alıp aracın rölantide akmasını sağlıyor. Sadece fren yaparsanız vitese alıp yakıtı kesiyor. (DSG için geçerli)

40 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Süzülme derseniz anlarım.

Süzülme dedim zaten :) Viteste kalmıyor araç böylece süzülebiliyor. Viteste kalırsa hız azalıyor illaki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Yelkenleme denilen olay. Veya vag grubunda yelken modu olarak geçiyor. 

Hız kaybetmeden aracın süzülmesini sağlamak gibi bir şey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
11 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

https://binekarac2.vw.com.tr/vwsozluk/ShowComponent.aspx?ComponentID=18260

Diğerlerini bilmem ama Vag grubunda yelken modunda yakıt kesmiyor. Boşa alıp aracın rölantide akmasını sağlıyor. Sadece fren yaparsanız vitese alıp yakıtı kesiyor. (DSG için geçerli)

Süzülme dedim zaten :) Viteste kalmıyor araç böylece süzülebiliyor. Viteste kalırsa hız azalıyor illaki.

Bu videoda surekli yapiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Eldeki arabasini değistirmek isteyenler 100 km de 3.5 litre benzinle yuruyen euro 5 motor 1.4 egea sadece 62500 tl..

Yorum bağlantısı
6 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Eldeki arabasini değistirmek isteyenler 100 km de 3.5 litre benzinle yuruyen euro 5 motor 1.4 egea sadece 62500 tl..

Normal istanbul tradiginde daha fzla yakar bence . 8 9 litrelere cikar birdan ekonomik. Olmayabilir 

@Ali Darbaz merak ettigim bisey var benm sraba 80 le giderken daha fazla yakit tuketiyor 110 120 araligina gore 

sebebi mantigi ne olaki bu durumun ben hep daha az yakar sanardm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
58 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Normal istanbul tradiginde daha fzla yakar bence . 8 9 litrelere cikar birdan ekonomik. Olmayabilir 

@Ali Darbaz merak ettigim bisey var benm sraba 80 le giderken daha fazla yakit tuketiyor 110 120 araligina gore 

sebebi mantigi ne olaki bu durumun ben hep daha az yakar sanardm

Sana daha net bir rakam vereyim, 

Saate Gps ile ölçtüğümde 105 km hızla 6,4 litre lpg yakar. 

Sebebine gelirsek, motor yüksek devir çevirmeyi çok seviyor .  Düşük devirde çok hantal. 2000 devrin altında kullanmak çok zor. Arabanın ön yüz alanı küçük. 2.m2 nin altında ön yüz alanı ve 0,31 cd değeri ile birleştirildiğinde 110 km hıza kadar rüzgar drenci 14 beygirlik güc çalıyor.  Benim arabanın saate 110 km hızla giderken 3500 devir civarında çeviriyor.  3500 devirde tam yük altında 44 beygir güc üretebiliyor. 110 km hızla giderken rüzgar drencini yenmek adına 14 beygirimizi yemiş oluyoruz . İ10 nun rampa çıkmaya sakladığı hızı sabit tutmak için daha 30 beygir gücü kalıyor.  

Kappa 1.0 motor hakkında daha fazla bilgi isterseniz. : https://www.fsb.unizg.hr/miv/MSUI/KonMot/KonMot_2014/MTZ-2011-07_The_new_Hyundai-Kia_1,0_L_Three-Cylinder_Gasoline_Engine.pdf

Tabi bu 30 beygir %100 motor yükünde alınan bir değer. Ben saate 110 km hızı tutmak için motorun sadece %30 motor yükü ile kullanıyorum. Topu topu 14 beygir düz yolda 4,5 - 6,5 litre arasında bir yakıt tüketimine eş değer. Zaten araba %100 motor yükünde en cok anlık 10 litre yakabiliyor. 

Birde bazı motor ek aygıtlar o devir bandının sabit tutmak için çalışıyor. Aşağidaki resme bakarsan anlıyacaksın. Motor benzinli atmosferik olmasına rağmen 1500 devirden  itibaren en az 80 newton tork üretiyor. 2000 devirde Subab zamanlaması değişiyor. 3500 devire kadar motor en verimli modunda çalışıyor. İ10 1.0 3 silindir motoru 2000 -3500 devir arasında ekonomik çalışıyor.  2500 devir ceviren bir ford fiesta saate gps 110 km hızla giderken yaktığı Dizel yakıt 6,5 litre iken . Hyundai i10 1.0 Lpg 3500 devir cevirip saate 110 km hızla giderken yaktığı Lpg 6,4 litre . 

%25C3%25BCniversite+testi.jpg

Bu videoda araba 120 km hız ile gidiyor ama gerçek hızı 110 kmdir. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ufak bir ekleme

2015 Ford Fiesta 1.5 tdci 2500 devirde 63 beygir guc uretiyor. Son vites orani ile yola 43 beygir aktariyor.

2014 i10 1.0 3500 devirde son vites orani ile yola 30 beygir aktariyor.

Yorum bağlantısı

Bunlari kendin olctugun program var sanirim videolarinda goruyorum bazen dashboardlar

obd ile baglanip mi olcuyosun dimi ?

programin adi varmi tavsiye edecegin

Bi ara libertyle deneyelim bu isleri bakalim tuketim nasil cikacak 

ben sehir disi 120 civari yidiyorum pompada 13 L \ 100 k lpg cikiyor hep

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
5 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Bunlari kendin olctugun program var sanirim videolarinda goruyorum bazen dashboardlar

obd ile baglanip mi olcuyosun dimi ?

programin adi varmi tavsiye edecegin

Bi ara libertyle deneyelim bu isleri bakalim tuketim nasil cikacak 

ben sehir disi 120 civari yidiyorum pompada 13 L \ 100 k lpg cikiyor hep

Merhaba , Arabamın spritmonitör.de sitesinde profili var. Yakıtı ordan ölçüyor. Obd 2 ile teyit ediyorum %90 doğruluk var. 

https://www.spritmonitor.de/en/detail/762370.html

Kullandığım 2 program var.  Eskiden Dashcomand ile yapardım. Ama aksiyon kameramı satınca Torq yazılımına döndüm 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.palmerperformance.DashCommand

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.prowl.torque

Yorum bağlantısı
1 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

@Ali Gök bey . Sizin libertinin tam model motor bilgileri nedir.

motor tipi sabit muhtemelen bunlarda.

2004 model 3.7 v6 210 hp 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
16 dakika önce, Ali Gök yazdı:

motor tipi sabit muhtemelen bunlarda.

2004 model 3.7 v6 210 hp 

Senin Şanzıman akıllı şanzımanmış.  senin sürüş sitilini öğrenip ona göre değiştirme yapıyormuş. 

42RLE

The 42LE was modified in 2003 as the 42RLE, originally for the then-new Jeep Liberty. It is a 42LE transaxle, modified for use in rear-wheel drive vehicles by removing the integral differential and transfer chain. Power flow exits the rear of the transmission. The case has also been modified. By design it has full electronic shift control with adaptive memory to learn the operator's driving habits controlled by the vehicle's Transmission Control Module (TCM). Contained within the automatic's torque converter is an Electronically Modulated Converter Clutch(EMCC) designed act as a shock absorber for harsh shifting.

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

0.9 tce kullanmış ve 1.5 dci yi kullanmaya başlayan biri olarak yorumum Antalya ya her ikisi ile yaptığım seyahatte ortalama 1 lt az yaktı. Değermi derseniz değmez. Çünkü dizelin vergisi vs zaten açığı kapatıyor. Ancak dci tork dolayısıyla daha iyi sürüş sağlıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
11 dakika önce, Cihaner Öztürk yazdı:

0.9 tce kullanmış ve 1.5 dci yi kullanmaya başlayan biri olarak yorumum Antalya ya her ikisi ile yaptığım seyahatte ortalama 1 lt az yaktı. Değermi derseniz değmez. Çünkü dizelin vergisi vs zaten açığı kapatıyor. Ancak dci tork dolayısıyla daha iyi sürüş sağlıyor.

0,9 tce ile 1,5 dci servis bakımları kaç km de yapılıyor. 

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
17 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

0,9 tce ile 1,5 dci servis bakımları kaç km de yapılıyor. 

Benzinli 20 sanırım bu da aynı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
4 dakika önce, Cihaner Öztürk yazdı:

Benzinli 20 sanırım bu da aynı.

Bilgi için teşekurler. 

Sadete gelirsek,

Paranız var, zamanız yok ise 130 km/h 8 litre 

Paranız yok ama zamanınız da yok ise 110 km/h 6,5 litre 

Paranız yok ama zamanınız çok ise 80 km/h 5,2 litre tüketime razı geliyorum :)

Bu benim  benzin hesapla  sayfam . Onunda altında uzun yol tüketim hız zaman tablom. En alta ise rüzgar drenc tablom

pbgYBL.png

mMP81V.png

9a4poQ.png

Bu son tablo ise i10 almandan evvel, i10 aldıktan sonra değiştirmek istediğimde beni vazgeçiren esas tablo. 

Yılda 15000 km yaptığım için , bana 1 yıllık maliyet tablosu . Almak istediğim arabalar ile hypermil yapsamda yıllık yakıt tüketim maliyetleri. 

oXgz7k.png

Yorum bağlantısı
4 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Senin Şanzıman akıllı şanzımanmış.  senin sürüş sitilini öğrenip ona göre değiştirme yapıyormuş. 

42RLE

The 42LE was modified in 2003 as the 42RLE, originally for the then-new Jeep Liberty. It is a 42LE transaxle, modified for use in rear-wheel drive vehicles by removing the integral differential and transfer chain. Power flow exits the rear of the transmission. The case has also been modified. By design it has full electronic shift control with adaptive memory to learn the operator's driving habits controlled by the vehicle's Transmission Control Module (TCM). Contained within the automatic's torque converter is an Electronically Modulated Converter Clutch(EMCC) designed act as a shock absorber for harsh shifting.

benimkini hanımda sürüyor arada. muhtemelen tam olarak anlayamıyordur şanzıman. 

ama sürüş tarzına göre ezber yapıyor diye jatkoyu anlatırlardı mesela . 

belli bir süre sonra insan ister istemez arabanın ne yapacağını biliyor ona göre davranıyor . arabayı tanımak güzel bir olay oda bizi tanıyorsa daha tatlı tabi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
1 dakika önce, Ali Gök yazdı:

benimkini hanımda sürüyor arada. muhtemelen tam olarak anlayamıyordur şanzıman. 

ama sürüş tarzına göre ezber yapıyor diye jatkoyu anlatırlardı mesela . 

belli bir süre sonra insan ister istemez arabanın ne yapacağını biliyor ona göre davranıyor . arabayı tanımak güzel bir olay oda bizi tanıyorsa daha tatlı tabi

Bunla yapılan bazı hypermil sonuclarına baktım. En az 10 litre yakıt tüketebilmiş. Onuda rwd modunda saate 100 km hızla  yakalanmış. Benim liberty olsa, tüp müp takmaz. Uzun yol için Libert hesabı acar, sırf benzinde hypermil yaparak gitmek için ek bütce yaratırdım :) 

Lpg dedin kalbim kırıldı. 

Yorum bağlantısı
4 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Bunla yapılan bazı hypermil sonuclarına baktım. En az 10 litre yakıt tüketebilmiş. Onuda rwd modunda saate 100 km hızla  yakalanmış. Benim liberty olsa, tüp müp takmaz. Uzun yol için Libert hesabı acar, sırf benzinde hypermil yaparak gitmek için ek bütce yaratırdım :) 

Lpg dedin kalbim kırıldı. 

Ben 120 ye sabitliyorum şehir dışı ara sıra birini geçerken flan gaza basıyorum 13 litre yakıyor pompada lpg. 

benzinle binelim binmesinede değişen bişey yokki arabanın gidişinde. hissedilir bir fark yok yani arabada 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Şimdi, Ali Gök yazdı:

Ben 120 ye sabitliyorum şehir dışı ara sıra birini geçerken flan gaza basıyorum 13 litre yakıyor pompada lpg. 

benzinle binelim binmesinede değişen bişey yokki arabanın gidişinde. hissedilir bir fark yok yani arabada 

Kit ne kullanıyor. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Forumun 2 ayrı ucu, biri az yakayım diyor, diğeri dağa bayıra salalım beygirleri :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
6 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Forumun 2 ayrı ucu, biri az yakayım diyor, diğeri dağa bayıra salalım beygirleri :D

Hocam uzun yola çıkmadan rahatlıyamıyorum. Son 2 senedir uzun yol hobim var. Buna engel şeyler bakım maliyetleri ve yakıt maliyetleri. Şu  noktaları artırmak istiyorum :) 

nQ755N.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...