İçeriğe Yönlendir

Lpg Işığı ve Sesli İkaz

Osman Uslu

Recommended Posts

Osman Uslu
(düzenlendi)

Merhaba Herkese,

Araçta Atiker sıralı sistem LPG takılı. İnternette çok aradım ama aynı göstergeden olan bir başka resim bulamadım.

Araç LPG de iken ve doluyken gösterge komple mavi yanıyor.

Ama LPG azaldığında ya da bittiğinde (tam olarak hangisi bende bilmiyorum) alt kısımdaki ışıklar mavi yanmaya devam ederken kalan LPG yi gösteren ışık Turuncu gibi bir renk oluyor. (Turuncu da olmaya bilir o ışığın rengi renk körüyüm çünkü emin değilim doğru renk olduğundan) 

Sorunum şu: LPG bittiği ya da azaldığı için ışık renk değiştirdiğinde her hangi bir sesli ikaz vermiyor. Sadece ışığın rengi değişiyor. Tekrar benzine alıp tekrar gaza alıyorum gene sesli uyarı vermeden ışık turuncu yanmaya devam ediyor. Resimleri ilettim orada da anlatayım durumu.

Bu resimde araç benzinde.

P15L75.jpg

Bu resimde araç LPG de. LPG dolu olsa (tamamen doludan bahsetmiyorum. 50 TL lik falanda gaz alsam) tüm ışıklar mavi oluyor.

Gaz azaldığı zaman aşağıdaki resimde turuncu yanan ışık ilk başlarda mavi yanmaya devam ediyor. Sonra herhangi bir sesli ikaz vermeden resimdeki hale geliyor. Bu arada araç benzin tüketiyor. Yakıt ibresinden anladım bunu da uzun yolda bayağı bir azaldı benzin. Her LPG sistemi sesli uyarı verir mi. Yani sesli ikaz vermeden ışıkla da belli eder mi LPG nin bittiğini. Yoksa benim LPG sisteminde mi sorun var. Sorun varsa nedir bu sorunun sebebi. Göstergeyi değiştirsem sesli ikaz verir mi? ya da sesli ikaz vermesi için ne yapmak lazım?

Çok soru oldu ama yarıdımlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim.

r5gl0m.jpg

tarihinde Osman Uslu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bir defa lpg’li aracım oldu(brc) onda da ışıkla uyarı var idi. Sadece gaz bittiğinde , yada yüksek devir çevirip lpg basıncı yetmeyip benzine geçtiğinde ikaz sesi veriyordu. Onun haricinde hiç ses vermezdi. Bence en azından gazdan benzine geçildiğinde uyarı sesi vermesi lazım, oto elektrikçi yada lpg servisine gösterdiniz mi aracı? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Uslu

hayır daha fırsatım olmadı açıkçası. normal bir durumdur belki diye sormak istedim. Benim de eski aracım sesli ikaz verirdi. Gazdan benzine geçirme düğmesine basmadan da sesli ikaz son bulmazdı. 

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
29 dakika önce, Furkan Bakırel yazdı:

Atiker de bip sesi sonrası direk benzine geçiyor ötmesi lazım.

bir kez mi geliyor o bip sesi? 

Bir kez geliyorsa belki o yüzden duymamışımdır. ama tekrar tekrar denedim lpg den benzine alıp hiç duymadım

Yorum bağlantısı

Bende atiker lpg var gosterge farkli

araba lpg bittiginde sesli uyariveriyor benzine  gectiginde. 

Benzinden lpg ye gectiginde uyari vermiyor yada ben manuel degisirsem uyari vermiyor

13 dakika önce, Osman Uslu yazdı:

Bir kez geliyorsa belki o yüzden duymamışımdır. ama tekrar tekrar denedim lpg den benzine alıp hiç duymadım

Diiit diiit diiit diiit diye 4 defa uyari veriyor.

uyari ses duzeyi bilmeyeni korkutacak kadar beni sovdurceek kadar yuksek . 3 farkli lpg ciye sunun sesi kisilirmi diye sordum malesef dediler 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

3 kez kısa ve sık aralıklarla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

sesli uyarı buzzer genelde düğme içindedir çok nadir eski sistemlerde ayrıdır. buzzer bozuk olabilir.

lpg yakıt miktar kalibrasyonu gerekebilir yazılımdan bu yapılarak ışıklar 4tane iken birde 1 e düşmesi vb engelleniyor.

sorun ışıktan anlaşılmaz. program bağlantısı yapılacak yazılım sorun varsa söyler zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Atiker var bende lpg benzine gecince ve bakımı gelince rahatsiz edecek bir ses veriyor. Montaj asamasinda gordum ekteki foto gibi bir buzzer var calismiyorsa kablosu falan kopmus olabilir. 932f925b8ecc112ed9077f76fcca3c76.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bide 10 k dolunca her kontak acip kapatirken deli gibi otuyor mecbur gidip filtre degisyorsun .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 saat önce, Ali Gök yazdı:

3 farkli lpg ciye sunun sesi kisilirmi diye sordum malesef dediler 

transistör tak direnç tak tak bişiler sesi kısılır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
11 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

transistör tak direnç tak tak bişiler sesi kısılır

Komple koparip atacam ters bi anda 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Eski aracımda sizin göstergenin aynısından vardı atiker sistem ama eski sahibi kime yaptırdıysa gaz bitince o tek yanan turuncu ışık yanıp sönerken bip bip ses çıkartırdı kesinlikle kendi kendine benzine geçmezdi gaz bittiğinde. Gerekirse stop ederdi benzine geçirip tekrar çalıştırıp yoluma devam ettiğim olmuştur şamandıranın tam doğru göstermediğinden dolayı gaz ne kadar var anlayamazdım. Sizin araçta galiba sesi çıkaran buzzer denilen aletin kablosu kopuk

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Uslu

Hepinize çok teşekkür ederim.İnşallah buzzer denilen parçanın kablosu bozuktur da ciddi bir sorunla karşılaşmayız. Sorunu çözdürdüğüm zaman buradan da sizlere bilgi veririm.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...