İçeriğe Yönlendir

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yaptırmayana Ağır Ceza

Remzi Karaca

Recommended Posts

Remzi Karaca

Katalitik konvertör/katalizör/dizel partikül filtresi iptaline ceza gelmiş

Kanunun maddeleri şu şekilde:

“a) 1) Ek 4 üncü madde uyarınca, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 1.250 Türk lirası, ancak aynı aracın yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olması durumunda motorlu taşıt sahibine 2.500 Türk lirası,

2) Taşıtın imalatında bulunan egzoz gazı emisyon kontrol sistemi olan katalitik konvertör/katalizör/dizel partikül filtresi olmadan kullanılan motorlu taşıt sahibine 1.250 Türk lirası,

3) Egzoz Gazı Emisyon Yetki Belgesi bulunan ancak yetkilendirme sonrasında ilgili yönetmelikle düzenlenen şartları kaybettiği tespit edildiği halde ölçüme devam eden ve/veya tekniğine ve belirlenen kurallara aykırı ölçümler yapanlara 5.000 Türk lirası,

4) Bu Kanun kapsamında yapılan düzenlemelerle öngörülen belge olmadan emisyon ölçümü yapanlara ve/veya belgelerde tahrifat yapanlara ve/veya sahte belge düzenleyenlere diğer kanunlarda yazılı yaptırımlar saklı kalmak üzere 10.000 Türk lirası,

idari para cezası verilir.”

Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/12/20181210-4.htm

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kanun yapmayı bilmeyen bir devlet.. 1 ile 2 çelişiyor.  sökülü ise emisyondan geçmez, geçmiyorsa emisyonu tutturamaz. bu durumda 2500 mü 1250 mi :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Kanun yapmayı bilmeyen bir devlet.. 1 ile 2 çelişiyor.  sökülü ise emisyondan geçmez, geçmiyorsa emisyonu tutturamaz. bu durumda 2500 mü 1250 mi [emoji4]

Bence söktüğü için 1250₺ + değerler kötü olduğu için 2500₺.

Yani 3750₺ [emoji41]

Diğer bir deyişle,

Egzoz muayenesi olmayan 1250₺

Egzoz değerleri kötü olana 2500₺

Değerlerin kötü olacağını bile bile parça sökene/iptal edene 2500₺+1250₺ kombo yapıcaklar...

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
26 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Kanun yapmayı bilmeyen bir devlet.. 1 ile 2 çelişiyor.  sökülü ise emisyondan geçmez, geçmiyorsa emisyonu tutturamaz. bu durumda 2500 mü 1250 mi :)

Geçer geçirenler var, yöntemleri var :) 

Devlet kanunda açık bırakmamış iyi olmuş. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
26 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Ici bosaltilmis emisyon degeri de super olarak gecmis muayeneden benm liberty nasil olabilor aldigimda 10 gunluktu muayene hemde

plakada vida da vardi

Durduran polis neye bakacak? 

Arabanin altina yatip katalitigi mi kontrol edeek ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
30 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Emisyondan geçtikten sonra sökersen 1250 demek istemiş galiba.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Yazilimcilar dti tdi tayfa için kötü bir haber.

Benim transporterde katalizör iptal ama ama egzos muayeneye gırdıgınde belırlenen lımıtlerın yuzde yuz altında daha[emoji3]
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Polisler altina yatacak oyleyse kat kontrolune arabanin 

Ali bey arkadan cıkan dumana bakacak[emoji3]b5d85c03c912da7ec90587914d146b07.jpg şuparca bozuksa veya çin işi ise arka taraf zaten kara tren
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
7 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

Benim transporterde katalizör iptal ama ama egzos muayeneye gırdıgınde belırlenen lımıtlerın yuzde yuz altında dahaemoji3.png

Benim kastettiğim tayfa biraz daha hard bi tayfa :) bagaj kapağında biriken partiküllere yazı yazanları kastettim :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Benim kastettiğim tayfa biraz daha hard bi tayfa [emoji4] bagaj kapağında biriken partiküllere yazı yazanları kastettim [emoji3]

Dumanlı tayfa dıyorsun bu işin altında. Sıfır arac satısı ve elektrıklı hıkayesı ıcın ön hazırlık sanırım aynı poset ısı gıbı ama hayırlısı bakalım
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Haber hiç hoşuma gitmedi. Çeyizimde sakladığım sıfır katalitik konverter ve orjinal egzozu takma zamanı gelmiş sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
43 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Polisler altina yatacak oyleyse kat kontrolune arabanin 

Katalitik iptal olan arabanin egzos kokusu kendini rahat beli ediyor. Birazcik tecrube yeterli.

Ben yoldan gecen arabalarin egzos kokusundan kat iptal edilmiş hatra afr ayari bozuk lpgli arabayi bile ayirabiliyorum.. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Katalitik iptal olan arabanin egzos kokusu kendini rahat beli ediyor. Birazcik tecrube yeterli.
Ben yoldan gecen arabalarin egzos kokusundan kat iptal edilmiş hatra afr ayari bozuk lpgli arabayi bile ayirabiliyorum.. 

Ali bey emisyon gurmeligi var sende demek[emoji3]
  • Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Şimdi, Erkan Işık yazdı:

Ali bey emisyon gurmeligi var sende demekemoji3.png

İstanbul trafiginde dura kalka anladim. Ayni marka arabalardan bir birinden farkki egzos gazi cikiyor. Mesela onumde normal stock duster giderken normal temiz dizel kokusu gelirken, kat iptal edilmiş duster denk gedigimde o leş ağir dizel egzosu beni resmen bayiltiyor. Araya mesafe koyuyorum.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
5 saat önce, Erkan Işık yazdı:

Ali bey emisyon gurmeligi var sende demekemoji3.png

KoklayArak kat yok derse polis skinti cikarrim 😬

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
7 saat önce, Erkan Işık yazdı:

Dumanlı tayfa dıyorsun bu işin altında. Sıfır arac satısı ve elektrıklı hıkayesı ıcın ön hazırlık sanırım aynı poset ısı gıbı ama hayırlısı bakalım

Öyle planlı bir memleket yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Kanun yerinde olmuş.Umarım kanun laşkalaşmadan uygulanır.Bassınlar cezaları çevre düşmanlarına.Gerçi ben böyle diyorumda,çevreyi mahveden fabrikalara hala birşeyler yapılmış değil.Adamlar araçların verdiği zararın kat kat fazlasını veriyor.Demekki bu ülkede herşey el gördülük.Görülene var görülmeyene yok.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Belediyelerin, büyük inşaat firmalarının hafriyat kamyonlarıda bu kapsama dahil edilecekmi acep ?Pek ihtimal vermiyorum..Zira bu kanunlar hep bize işliyor.

O büyük abilerle aynı gezegende yaşamıyoruz sanırım..

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

bende kat, egr iptal ve emisyondan geçtim.. ee memur eğilip kat yok diyip ceza yazabilecek mi şimdi..

8 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

katın içi boşsa peki ne olacak? koku var ama kat takılı diyelim

artı partikülde iptal diyelim ama içi boş ve her şey kuralına uygun görünüyor memur ne yapacak buna merak ediyorum

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
4 dakika önce, Emre Öğüt yazdı:

bende kat, egr iptal ve emisyondan geçtim.. ee memur eğilip kat yok diyip ceza yazabilecek mi şimdi..

katın içi boşsa peki ne olacak? koku var ama kat takılı diyelim

artı partikülde iptal diyelim ama içi boş ve her şey kuralına uygun görünüyor memur ne yapacak buna merak ediyorum

Valla  orasını ben bilmem, ama kat olup içi boş bile olsa, bu egzozdan çıkan ağır kurumlu dumanı gizleyemez. 

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
Şimdi, Ali Darbaz yazdı:

Valla  orasını ben bilmem, ama kat olup içi boş bile olsa, bu egzozdan çıkan ağır kurumlu dumanı gizleyemez. 

gizleyemez de ee polis eğilip arabayı mı koklayacak yani bu mudur olay...

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
5 dakika önce, Emre Öğüt yazdı:

gizleyemez de ee polis eğilip arabayı mı koklayacak yani bu mudur olay...

Ben orasını yorum yapamam. Ama çoğu arabanın katalitik konverteri motor kaputunun içinde. Motora yapışık. Yani aşağa eğilip bakacaklarını sanmıyorum. 

YQB3yz.png

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...