İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - P0444 Arıza Kodu ve Hafif Benzin Kokusu

EmreÖzcan

Recommended Posts

EmreÖzcan

Selamlar. Aranıza yeni katıldım. Üye olmakta biraz geciktim kusuruma bakmayın :)

aracım fiesta 2001 model Benzinli 1.25 motor. 4 aydır birlikteyiz. Yaklaşık 2 aydır cözülemeyen bir sorunum var. 
P0444 BUHARLASMA EMiSYON KONTROL SiSTEMi BOSALMA KONTROL VALF DEVRESi ACIK. Diye bir arıza kodu musallat oldu. Hafifte bir benzin kokusu geliyor sol arka camurluk icinden. Ustalarım bi kac benzin hortumu degistirdi fakat 2 gün boyunca yanmayan arıza ışığı tekrar yandı. Sonra ustalar kanister arızalı olabilir dedi ve bu parca piyasada yok. Kendim ariza isigini söndürüp o parcanin fisini cektigimde ariza isigi yanmiyor. Yani bi belirtisi yok ariza isiginin herhangi bi zaman yanabiliyor. Performansta hic bir sıkıntı yok sadece sol arka camurluk tarafında rahatsız edecek sekilde bi benzin kokusu duyuyorum. Kanister denilen parcanin kodu 96FB - 9C915  baya arastirdim bulamadım. Ustaların bu parca kolay kolay bozulmaz demesi kafamı cok kurcalıyor. Daha önceden bu arıza ile deneyimi yada bilgisi olan varsa bilgilendirebilirse cok mutlu olurum. Simdiden teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Soketi cikarinca tepki vermemesi arizali oldugunu gosterir.

Ayrica Yakit alirken agir agir doldurmayi deneyebilirmisiniz?

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
EmreÖzcan

Hoşbulduk. Eskişehir sanayisinde pek güvenebilecegim usta yok. Daha once opel vectra aracımda arizali olmayan yığınla parça degistirdim. Depoyu fulledikten sonra başladı bu arızam. Depoyi sonuna kadar bitirip arizayi sildim uxun sure yanmadı benzin bitmeye yaklasinca tekrar bi ceyrek depo kadar doldurdum 1-2 km sonra tekrar yandi ariza isigi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
7 saat önce, EmreÖzcan yazdı:

Hoşbulduk. Eskişehir sanayisinde pek güvenebilecegim usta yok. Daha once opel vectra aracımda arizali olmayan yığınla parça degistirdim. Depoyu fulledikten sonra başladı bu arızam. Depoyi sonuna kadar bitirip arizayi sildim uxun sure yanmadı benzin bitmeye yaklasinca tekrar bi ceyrek depo kadar doldurdum 1-2 km sonra tekrar yandi ariza isigi

İllaki bu parçanın muadili vardır. 1,25 fiesta bloğu halen kullanılıyor. İsterseniz güncel fiestanın kanisterini alıp takmaya çalışın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Yaptığım ufak çaplı araştırma sonucu aynı parçanın Ka ve Focusta da kullanıldığını öğrendim bu bağlamda çıkmacılarda araştırma yaparken arama kapsamını genişletebilirsiniz. Şahsi düşündem benzin kokusu varsa benzin kaçağı da vardır ve bu durum sıkıntı yaratabilir. Yurtiçinde gerçekten bu parça yok sadece 1 tane yerde buldum ama fiyatı absürt şekilde pahalı (1015TL). Sizin yerinizde olsam yurtdışından getirmeye çalışırdım. Şurada kargo dahil çok fazla fiyatı olmayan ürünler var. Bir bakın derim; Yalnız sipariş geçmeden önce hatanın bundan kaynaklı olduğundan emin olmakta fayda var. 2. el piyasasında ve stoklarda çok fazla olmaması bu parçanın kolay kolay bozulmadığına işaret ediyor. Arıza lambası yandıktan sonra soketi çıkarınca bir lamba sönüyor mu? veya koku gidiyor mu buna bakılmalı. Hatta varsa tanıdık arkadaşınız onun sensörü emanet alınıp sizin aracınızda 1 2 gün denenmeli.

https://www.ebay.ie/sch/sis.html?_itemId=301304623337&_nkw=FORD+FOCUS+FIESTA+KA+PUMA+AIR+VACUUM+VALVE+96FB+9C915+BA+96FB9C915BA&_mPrRngCbx=1

https://shop.euroimpex.lt/en/dalis/86285/electrical-selenoid-(electromagnetic-solenoid)

https://www.proxyparts.com/car-parts-stock/information/part-number/96fb9c915/part/mapping-sensor-(intake-manifold)/partid/8617643/

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
EmreÖzcan
4 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

İllaki bu parçanın muadili vardır. 1,25 fiesta bloğu halen kullanılıyor. İsterseniz güncel fiestanın kanisterini alıp takmaya çalışın. 

Fazla arıza vermediği için piyasada bulunmuyor. Çıkmacılara bakacağım ama onlarda fahis fiyat verirler biliyorum. Çevremdede yok aynı fiestadan kullanan. Mazda ile ayni motor var japon parcacisina kadar sordum bulunmuyor malesef :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
EmreÖzcan
3 saat önce, Emrah Altun yazdı:

Yaptığım ufak çaplı araştırma sonucu aynı parçanın Ka ve Focusta da kullanıldığını öğrendim bu bağlamda çıkmacılarda araştırma yaparken arama kapsamını genişletebilirsiniz. Şahsi düşündem benzin kokusu varsa benzin kaçağı da vardır ve bu durum sıkıntı yaratabilir. Yurtiçinde gerçekten bu parça yok sadece 1 tane yerde buldum ama fiyatı absürt şekilde pahalı (1015TL). Sizin yerinizde olsam yurtdışından getirmeye çalışırdım. Şurada kargo dahil çok fazla fiyatı olmayan ürünler var. Bir bakın derim; Yalnız sipariş geçmeden önce hatanın bundan kaynaklı olduğundan emin olmakta fayda var. 2. el piyasasında ve stoklarda çok fazla olmaması bu parçanın kolay kolay bozulmadığına işaret ediyor. Arıza lambası yandıktan sonra soketi çıkarınca bir lamba sönüyor mu? veya koku gidiyor mu buna bakılmalı. Hatta varsa tanıdık arkadaşınız onun sensörü emanet alınıp sizin aracınızda 1 2 gün denenmeli.

https://www.ebay.ie/sch/sis.html?_itemId=301304623337&_nkw=FORD+FOCUS+FIESTA+KA+PUMA+AIR+VACUUM+VALVE+96FB+9C915+BA+96FB9C915BA&_mPrRngCbx=1

https://shop.euroimpex.lt/en/dalis/86285/electrical-selenoid-(electromagnetic-solenoid)

https://www.proxyparts.com/car-parts-stock/information/part-number/96fb9c915/part/mapping-sensor-(intake-manifold)/partid/8617643/

Çok sağolun hocam araştırmanız icin. Soketi çıkardığım da arıza ışığı yanmıyor yada soketi taktığımda sönmüyor tuhaf bi durum biliyorum. Depo dolum yeri tarafından sol arka camurlugun icinden ciddi bi benzin kokusu oluyor. Dolum ve havalandırma borularını degistirdik biraz yipranmasi vardi. Acaba tıkanıklık varmı diye test amaclı havalandırma hortumlarına basınclı hava verdik kesinti olmadan depo kapagindan atıyor havayı. Yurtdışından hic bisey almadım bu zamana kadar. Dediginiz gibi tam sorunu bulup öyle parca almak.istiyorum ama cidden ustalarin bilgi tecrube eksikliginden dolayi denemek icin dahi parca aldiriyorlar sonrası hüsran

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Uslu

o koku bende de vardır. tek bir cam açınca çok daha yoğun gelirdi. Bir kaç yere sordum benzin deposu buharlaşma çıkışı mı ne varmış o tıkanmış olabilir demişlerdi.

Hiç kimse kesin bir şey söylemediği için yaptırmaktan vazgeçmiştim. Yaptıramadan da sattım zaten. Bir kaç kişi daha şikayet etmiş bu konudan. Kronik arıza denilen cinsten sanırım bu durum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
EmreÖzcan

Arızanın sebebini bulduk arkadaşlar. Süphelendiğimiz parça arızalanmış aynı model başka bir fiestanın valfini taktık 3 gün o parcayla dolaştım arıza vermedi benzin kokusuda almadım. Diğer araca taktığımızda bendeki arızayı diğer araçtada verdi. Eskişehirdeki çıkmacılara sorduk bu parça yok ellerinde Ankara ostimde bulduk 150tl gibi bi fiyat söyledi bana cok gibi geldi ne yapmak lazım. Yurt dışından getirttiğimiz zaman fiyatında avantajımız olurmu?

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Ahmt Demirtaş
EmreÖzcan yazdı:

Arızanın sebebini bulduk arkadaşlar. Süphelendiğimiz parça arızalanmış aynı model başka bir fiestanın valfini taktık 3 gün o parcayla dolaştım arıza vermedi benzin kokusuda almadım. Diğer araca taktığımızda bendeki arızayı diğer araçtada verdi. Eskişehirdeki çıkmacılara sorduk bu parça yok ellerinde Ankara ostimde bulduk 150tl gibi bi fiyat söyledi bana cok gibi geldi ne yapmak lazım. Yurt dışından getirttiğimiz zaman fiyatında avantajımız olurmu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...