İçeriğe Yönlendir

2011 Mondeo Selective Hakkında

salih tamer ünlü

Recommended Posts

salih tamer ünlü

Merhaba arkadaşlar,

Bir özet geçerek sorumu soracağım, sabrınız için teşekkür ederim. 

2009 model hatchback LPG li Focusumu 5 yıl kullandıktan sonra Aralık başında satarak 2017 model LPG li bir 1,33 Life Toyota aldım. Motorunun bana yetmeyeceğinin farkındaydım ama mali vaziyet buna izin verdiği için çok detaya giremedim ve aldım. Ancak binmek kısmet olmadı. Aldıktan 1 hafta sonra kaza yaptım ve aracım pert oldu. Şuan sigortanın yapacağı ödeme tutarını bekliyoruz. Aracı 70.000 TL ye almıştım.

Hemen konuya giriyorum; yeni bir araç araştırmaya başlamıştım ki kayınbiraderim 2011 model 1.6 (Ecoboost olmayan) Mondeo Selective aracını satma kararı aldı. Araç 51.000 km de ve neredeyse ilk günkü kadar temiz durumda. Normalde 75.000 istiyor ancak ben alırsam tabi durum farklı olacak.  

Bu arada benzinli olduğu için sarfiyat beni endişelendiriyor.    Şimdi ;

1-Model yükseltmeye çalışırken sadece 2 yıl farkedecek bir araç almak ne kadar doğru? 2011 model olmasına rağmen Mondeo ve Selective oluşu, konforu, temizliği ve teknolojisi de düşünülürse daha yeni bir araca tercih edilebilir mi?

2-1.6 benzinli Mondeo için LPG uygulaması düşünüyorum. Çalıştığım usta sorunsuz hallolacağını söyledi. Fikirleriniz nelerdir, örneğin performans kaybı gibi bir sorunla karşılaşır mıyım?

3-Sizce fiyat aralığı ne olmalı. Örneğin 70.000 bu araç için uygun bir fiyat mıdır. LPG filan da işin içine girince fiyat 73.000 gibi olacak çünkü. (LPG ruhsat işlemleri v.b. hariç)

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

öncelikle cok gecmis olsun.

Bence aracin donanimi, lpg si , vesairesinden ziyade araci sevmek daha onemli. sirf almak icin almak yerine geecekten bu araci mi isterdiniz sorusunun cevabi daha onemli.

Sayet ben sizin yerinizde olsam alirdim.Temiz araba olsun uc kurus fazla bile olabilir diyenlerdenim. Evveliyatini bildiginiz arac olmasi ve fiyat konusunda size rahatlik ve guven saglayacagi icin tabiki olumlu detaylar.Herturlu durumunu,  rahat rahat kontrol edin bence. Beklentilerinizi karsilayacakmi diye.

Lpg donusum isi basli basina bir durum; hep yaziyoruz ciziyoruz iyi bir ustada iyi bir kit ile gayet keyifli araclar olabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

3 ü bilmem.. para göreceli.. 

1,6 benzinli motorlar bildiğim kadarıyla V değil ama V gibi çalışıyordu.. İki farklı kaynaktan veri almak gerekiyordu lpg için.. lpg ci bunu yapabilirse verim alabilirsiniz lpg'den. 

Selective bir mondeoyu ben alırdım, ancak 1,6 kesermiydi. bilmiyorum.. Basınca gider ama.. ne kadar yakıtla gider bunu test etmelisiniz.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

1.6 düz mondeo 1.33 100ps corollayla performans olarak aşağı yukarı aynı gibidir. İki motor da kasasına göre ufak motorlar. Eğer atmosferik benzinli yerine 1.6 tdci olsaydı performans olarak çok endişeniz olmasın en kötü yazılım yaptırırsınız derdim. 1.6 düz motor gündüz ledli makyajlı kasa mı akrabanızın aracı bilemedim. Eğer makyajlı kasa ise görüntü için alınabilir bana göre.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
51 dakika önce, salih tamer ünlü yazdı:

1-Model yükseltmeye çalışırken sadece 2 yıl farkedecek bir araç almak ne kadar doğru? 2011 model olmasına rağmen Mondeo ve Selective oluşu, konforu, temizliği ve teknolojisi de düşünülürse daha yeni bir araca tercih edilebilir mi?

2-1.6 benzinli Mondeo için LPG uygulaması düşünüyorum. Çalıştığım usta sorunsuz hallolacağını söyledi. Fikirleriniz nelerdir, örneğin performans kaybı gibi bir sorunla karşılaşır mıyım?

3-Sizce fiyat aralığı ne olmalı. Örneğin 70.000 bu araç için uygun bir fiyat mıdır. LPG filan da işin içine girince fiyat 73.000 gibi olacak çünkü. (LPG ruhsat işlemleri v.b. hariç)

Teşekkür ederim.

Öncelikle çok geçmiş olsun..

1- Bence, olaya sadece yaş olarak bakmamak gerekir, 7-8 yaşındaki mondeo, hele hele selective, malumlarınız üzere, çoğu 2018 aracın üzerinden atlar. Ayrıca bilindik ve temiz diyorsunuz.

2- 2011 makyajı kasa trend kullandım bir süre, prins montajı yaptırmıştım ve bir kere dahi arıza ışığı yakmamakla birlikte, sanki benzine göre daha performanslıydı. Ayrıca 7,5 lt LPG/100 km. gibi yakıt değeri vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Kasa ağır gelmesine evet ağırdı ama basınca gidiyor her türlü. Araç nasıl olsa yakınınızda olduğuna göre bolca deneme imkanınız mevcut ;)

BURASI ÇOK ÖNEMLİ: Mondeo aşığı olarak görüşlerim sizi yanıltabilir :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Bir yakınımda bahsettiğiniz aracın aynısı ve LPG lisi vardı. Yazın klima açık vaziyette rampalarda çok zorlanıyordu. Zaten 1.6 turbosuz benzinli motor Mondeo gibi ağır ve büyük bir araç için pek mantıklı değil. İkinci elleri de zaten çok ucuz. LPG taktırmayayım derseniz de şehiriçinde 10lt benzin ortalamasına hazırlıklı olun :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ödeyeceğiniz paradan misli ile fazla bir araba almış olursunuz. Enjeksiyon sisteminin verisel mantığı gereği 100-120 bin km de bir takım subap değişirsiniz, ancak maliyeti zaten lpg den yapacağınız tasarrufun yanında birşey değildir.

Tüm motorlarda o subaplar değişir er ya da geç. Selective olması da büyük artıdır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Performansı kötü değildir normaldir, zaten almak istediğiniz araç konfor odaklı olduğundan mis gibi olur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

2011 Model son makyajsız kasasını 0 km alıp ardından hemen LPG taktırdık. 90 bin km de iken subap eridi. Yaptığı tasarruf yanında sübap masrafı önemsiz kalıyor. 

Selective donanım keyif verir, çok atik bir araba değil ama kullanılır.  1.33 motor Corollo'dan iyi olabilir performansı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
salih tamer ünlü

Ek yorumlar da gelmiş, çok teşekkür ederim. Ben de sanırım çoğu arkadaş gibi düşünüyorum. Arabanın her gününü biliyorum neredeyse, konforu için de diyecek yok. Motoruna da 1,33 motoru denemiş biri olarak katlanırım diye düşünüyorum. LPG de bir nebze tasarruf ettirir. 2-3 sana daha idare ederiz böyle.  Windbooster ya da pedalcomander gibi gaz tepkisi hızlandırıcı aparatlar var. Toyota da kullanıyordum. Onu da takarım, bir parça atik hale gelir kalkışlarda. Hayırlısı diyelim. Tekrar teşekkür ederim. İşi bitirince son durumu ve deneyimimi paylaşırım sizlerle. Kazasız sürüşler olsun herkese.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, salih tamer ünlü yazdı:

Arabanın her gününü biliyorum neredeyse,

imkan varsa hele, kaçırmayın, bu en değerli bilgidir 2.el araç alımında

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...