İçeriğe Yönlendir

Hybrid Otomobiller Ne kadar Ekonomik. Hypermiller neden Hybrid sever.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
11 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Almanlar akıllarını mühendisliğe ayırsalardı savaş ve katliam yerine, şimdiye dünya lideriydiler...

Evet akıllandılar ve dünya lideri olma yolundalar.. 

Ancak Çin ve Hindistan var.. Geç kaldılar biraz. 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
23 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

He he he ... Abi onun İngilizceTürkçe çevirisini 3 sene evvel ben katkıda bulunmuştum :) . Tüm otomobil teknik çevirimleri bana ait :) . Ben olmasam , Atmosferik motor yerine, doğal emmeli motor yazısı yazacaklardı :) 

30 km yolun 13 km sini elektrikle gitmeniz mümkün. 

Doğal emmeli motorda iyiymiş 🤣🤣

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yakında Türkiyedede böyle tabelalar görmek mümkündür. 

Bu alanda maksimum 1 saat park edebilirisniz. mavi şarj noktası. 

7ak3or.png

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
5 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Bence 4 menü alana 1 saat şarj bedava

Tesla destination Charger olayı var. Tesla otellere portatif ufak şarj aletleri dağıtıyor. Hatta bir tanede kapadokyada bir otelde var.  O otelde kalana şarj bedava. Avrupada lokanta, otel ve alışveriş merkezlerinde şarj olayı bedave.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Bence 4 menü alana 1 saat şarj bedava

şarj zaten bedava, elektriği kaçak kullanan milletiz, sana bana paralı....

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Cuma gunu Gecesinden beri ağir hasta oldum. Aktivite sifir. Forum okumak dahi şiddetli baş agrisi sebeb oluyor. Yoksa bu haftasonu buralari doldururduk. 

Tek derdim sabah işe sağlam gitmek. Doktora felan gitmedim. Umarim sabaha saglikli uyaniriz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Uğur Sarac

Bir hafta önce Toyota Prius 1.5 hybride aracını sattım,yaklaşık 1 ay kadar kullandım. İç hacım bana çok sıkıcı ve basık geldi.yakit olarak katalog bilgileri ile alakası yok 4.3 4.1 arası birsey söylesede 5.6 bile zor gördüm ki okadar dikkat ettim. Bazen batarya full haldeyken ışıklarda hala motor devrede kalıyordu vs. Hybrid dosyasını kapattım ben :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Plugin hibritler pahalı. Olsa çok güzel ama yok. Günümüzde hala çok miktarda sıfır benzinli-dizel araba satılırken, hibrit arabaların ömrü yoktur demek anlamsız olur. Hibritler kullanım şartlarına göre çok tasarruf yaptırır. Üç kesimin hibrit araba almasına gerek yoktur. 

1- dağlık arazide kullanacaklar

2- kullanımının yarısından fazlası uzun yol olanlar

3- çok soğuk iklimde yaşayanlar. 

türkiye şartlarında corolla hibrit ne kadar tasarruf yaptırır? Kendimden örnek vereyim. 3556tl mtv var. 

avrupa yakası’nda yoğun trafikte, ilçelerdeki rampalar iniş çıkış, sokak, cadde trafikleri ile birlikte ortalama hızım 21km/s. Bu halde kış lastikleriyle 4,5lt yakıyorum. Yaz lastikleri varken 4lt yakıyordum. Kış lastikleri 3 ay kullanırım. 

aynı güzergahlarda mazda 3 tam otomatik ile 11,5lt benzin yakıyordum. Komşum golf 1.2tsi ile 9-9,5 yakıyor. Dizel otomatikler 6,5 yakıyor. Lpg’li armosferik otomatikler 13-14lt lpg yakıyor. Ben yılda 11-12 bin şehir içi, 3-4 bin de uzun yol yapıyorum. 

şimdi hesap yapalım. Sadece şehir içi hesabı yapalım. Mtv + yakıt hesabı 

-hibrit 4,1lt x 100 = 410lt benzin/yıl + 3556tl mtv = 6500tl

-benzinli 9,0lt x 100 = 900lt benzin/yıl + 2200tl mtv (1.5tsi) = 8600tl

-dizel 6,5lt x 100 = 650lt mazot/yıl + 2200tl mtv = 6500tl

-lpg 13,5lt x 100 (60lt benzin)  = 1350lt lpg/yıl + 60lt benzin/yıl + 2200tl mtv = 7400tl

Görüldüğü gibi benim şartlarımda dizelle ayrı rakamı ödüyorum. fakat dizel kullansam bu yoğun trafikte bir takım sorunlar yaşayacağım kesin. 

Hibrit arabanın artıları

-bakım aralığı 15bin km

-disk fren değişimi 80bin km

-turbo yok, v kayış yok, alternatör yok, marş motoru yok, şanzıman yok, debriyaj yok, direksiyon ve klima elektrikli, volan yok

-elektrik motorlarının ve inverter bakımı yok

yani mekanik olarak bakım ve arıza riski çok az. Fakat gelelim pil ömrü ve fiyatına. Kimisi 10 yıl kimisi 15 sene der. 15 sene diyelim. Şu an nikel metal orijinal pil 2250 dolar. bugünün parasıyla km’ye 7 kuruş daha eklemek demek. 15 sene sonra 17bin tl masraf. Diğer arabalarda 15 sene içinde ne kadar masraf çıkar? Başabaş gider diye düşünüyorum ki pil maliyetleri azalacaktır. 

uzun yol corolla verisi hız sınırlarında kullanımda 4,5lt benzin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

@Tansu Kalafatoğlu Hybrid otomobilin kendine has bir sürüş deneyimi var. Ben Hybrid Hyundai ioniq kullandım. Lakin o otomobil sıradan konvansiyonel bir arabadan farkı yoktu. Motoru 1,6 litre olduğu için vergi nispeten daha ucuzdur. Hybrid otomobil sadece Toyota olarak bakmamak lazım.  Mild Hybrid arabalar ve 1600 cc hybrid otomobiler var. Ayrıca ulkemize gelmesede eser miktarda Hybrid a3 etronlar var. 1,4 motorla tahrik ediliyorlar. 

Toyotayı 1,8 litre motorunu dahil etemden , aynı hesabı 1,6 ioniq ile yapmanı tavsiye ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

@Tansu Kalafatoğlu Hybrid otomobilin kendine has bir sürüş deneyimi var. Ben Hybrid Hyundai ioniq kullandım. Lakin o otomobil sıradan konvansiyonel bir arabadan farkı yoktu. Motoru 1,6 litre olduğu için vergi nispeten daha ucuzdur. Hybrid otomobil sadece Toyota olarak bakmamak lazım.  Mild Hybrid arabalar ve 1600 cc hybrid otomobiler var. Ayrıca ulkemize gelmesede eser miktarda Hybrid a3 etronlar var. 1,4 motorla tahrik ediliyorlar. 

Toyotayı 1,8 litre motorunu dahil etemden , aynı hesabı 1,6 ioniq ile yapmanı tavsiye ederim. 

Aşağı yukarı aynı yakıyor. Bi tık ioniq fazla yakıyor ama önemsenmez. Ama burada şöyle bir durum var. Ioniq pilleri lityum. Ömrü önemli ve değişim ücreti nikel metal’e göre pahalı. Bir de şanzımanı var çift kavrama. Bunları da gözardı etmemek lazım. Zaten sıfır yok şu an

her marka farklı hibrit seçenekler çıkarıyor ama toyota daha çok HEV üstüne gidiyor. Diğer markalar phev üstüne yürüyor. Phev daha mantıklı ama fiyatı pahalı işte. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

v kayış yok, alternatör yok, marş motoru yok, şanzıman yok, debriyaj yok

1.8 motor bunlarsız mı yürütüyor aracı, anlamadım 🤔

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Evet. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

tüm o parçaların yerine tamiri olmayan özel bir şanzıman sistemi var

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

tüm o parçaların yerine tamiri olmayan özel bir şanzıman sistemi var

Abi öyle diyorsunda hiç aktarım organı bozulan Hybrid toyota görmedim. Ömürlük bişey var. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Abi öyle diyorsunda hiç aktarım organı bozulan Hybrid toyota görmedim. Ömürlük bişey var. 

tamiri yok nerden göreceksin? direkt hurdaya şu an için

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aşağı yukarı aynı yakıyor. Bi tık ioniq fazla yakıyor ama önemsenmez. Ama burada şöyle bir durum var. Ioniq pilleri lityum. Ömrü önemli ve değişim ücreti nikel metal’e göre pahalı. Bir de şanzımanı var çift kavrama. Bunları da gözardı etmemek lazım. Zaten sıfır yok şu an

her marka farklı hibrit seçenekler çıkarıyor ama toyota daha çok HEV üstüne gidiyor. Diğer markalar phev üstüne yürüyor. Phev daha mantıklı ama fiyatı pahalı işte. 

12v-24v-48v kalkış destekli yarı hibritleri saymıyorum. ioniq'ler 2 senedir sıfır satmıyor. onun yerine ioniq ile aynı sisteme sahip suv niro var. ioniq de atkinson çevrime kullanıyor toyota'da. ama hyundai direkt enjeksiyon kullanırken toyota sıralı enjeksiyon kullanmış. acaba neden? termal verimlilikleri hemen hemen aynı. toyota sadece 2,5 litrelik atkinson motorunda geçiyor bu verimliliği.

1.8 motor ile 1.6 motorun belki ömür, maliyet, konfor anlamında farkları vardır. performans olarak 1,6 gdi bir tık daha iyi.

ben c-d, b suv segmentinde başka satılan sıfır hibrit araba göremedim türkiye'de şu an. niro ile ioniq aynı. 

yakıtta da toyotalar, 1.6 motorlu kia hyundai grubuna göre yarım litre daha az yakıyor. belki yarım litreden biraz daha az fark vardır.

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...