İçeriğe Yönlendir

Fiorino - MTV ve Trafik Sigortası

Alper Hökelekli

Recommended Posts

Alper Hökelekli
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba , daha önce minivan aracım olmadı , kısmet olursa belki Fiorino olmayabilir ama Minivan bir araç düşünüyorum.. Sorun şu ki , internette araştırdığımda 1.3 motor Minivan Mtv  518 TL yazıyor ama bir tanıdığın Fiorinosu var ve 563 + 563  toplamda 1126 lira Mtv ödediğini söylüyor..     

Sonuç olarak Minivan Mtv si ne kadar ve Minivanların Trafik sigortası otomobile göre daha mı fazla oluyor .. 

Camlı Minivanlar ruhsatta ne olarak geçiyor .. Camlı Minivanlardan vergisi düşük olan modeller var mı..

tarihinde Alper Hökelekli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mükremin Aktuğ

563+563 doğrudur. bizde 1,3 fiorino war bu rakamları ödüyoruz

model düşük olursa vergide düser bizimki 2015 

ruhsatta kamyonet-BB van olarak geçiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

minivanlarda veya ticari araçlarda vergi dilimi otomobillerden farklı olarak 1-6 yaş arası aynıdır. 2019 itibari ile 2014 ve üstü modeller aynı vergiyi öder.

Emmi en iyisini bilir ancak, daha önceki otomobilde olan indirimleriniz minivana etki etmez, tekrar sıfırdan başlarsınız.

Sigortaları biraz pahalıya malolur ancak kasko genelde daha ucuz çıkar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

6 ay önce sattım fiorino,mtv yüksek 6 yılda 1 dilim düşüyor vergisi.Trafik sigortası 0 dan başlıyor ve kamyonet sınıfında olduğundan yüksek çıkıyor.Hız sınırı derdi de var.Büyük konuşmayayım ama ticaretle uğraşmadıktan sonra bir daha almam :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Minivanlar veya vanlar.. 

Kamyonet olarak değil Panelvan olarak vergilendirilir. 

0-1900 cc 

1900 ve üstü şeklinde iki sınıfta vergilendirilir.

Yaş hesabı da 1-6 yaş

6-15 yaş ve 

16 ve üstü şeklindedir.. 

Listelerden bakarken panelvanlara bakmalısınız. 

Panelvan olmanın en belirgin şartı.. İki sıra koltuk olmasıdır. L200 tarzı çift sıra koltuklu açık kasalı olanlar da panelvandır. 

Buna rağmen kapalı kasa olmasına rağmen tek sıra koltuklu yani 2 veya 3 kişilik vanlar, kamyonet sınıfındadır.. 

Mesela eski opel corsalar, ford fiestalar arka koltuksuz ise kamyonettir. 

Trafik sigortası yönünden ise, hepsi de kamyonet sınıfındadır.

Eski otomobilinizin trafik sigortasından indiriminiz varsa, panelvana veya kamyonete aktarılmaz. 

Eski otomobilinize ait Kasko indiriminiz varsa, bu panelvana aktarılabilir.   

Hız sınırında durum değişiktir.. panelvanlar, kamyonetlerle otomobil arasında bir yerdedir. Listelerden bakın lütfen.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Köse

slm arkadaşım.bu araçların ruhsatında otomobil yazanlar var.senin bahsettiğin onlar.ruhsat kaydını hususi otomobil olarak malum siteden aratırsan bulursun.belki 3/4 bin lira fazla ödersin ama sigorta, vergi, vize ve hız sınırı konusunda rahat edersin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
slm arkadaşım.bu araçların ruhsatında otomobil yazanlar var.senin bahsettiğin onlar.ruhsat kaydını hususi otomobil olarak malum siteden aratırsan bulursun.belki 3/4 bin lira fazla ödersin ama sigorta, vergi, vize ve hız sınırı konusunda rahat edersin.

Mesela; ruhsatta hususi olan bu tip bir aracla binek arac hiz sinirlari kapsaminda seyahat ettik. Eds vb ruhsat kaydini biliyor mu? Veya yolda radar kuran ekip? Hadi ekip radara girdin dedi ilerdeki ekibe bildirdi cektiler saga. Ruhsatta durum anlasildi gule gule dediler. Yine problem. Habire durdurmasinlar diye alt limitten basip gidecegiz. Yine ruhsat kaydinin pek anlami kalmayacak gibime geliyor. Bu duruma bilen biri aciklik getirirse iyi olur sanki. Cevremde cogu insanin kafasinda boyle sorular mevcut. Ben dahil.
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Bu tarz araçların dağa taşa yüke gelmesi benim de hoşuma gidiyor ama her sene muayene olayı ters. Limit falan sorun değil bana, zaten limitlerde gitmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...