İçeriğe Yönlendir

Uluslararası Uzay İstasyonunu Matkap ile Delmek

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba

Son gunlerde uzay havaciliginda cok ilginc vukuatlar oluyor. Bunlari paylaşmak istedim. 

Önce iss'e giden soyuz kalkiştan sonra boosterlerindan biri ayrilirken roketi deldi. Astronotlar zor kurtuldu..

Ruslar tum ucus gorevlilerini sorusturmsya aldi. Ruslarin sorunsuz roketi boyle bir sorun cikarmasi beklenmezdi.. 

Aradan zaman gecmeden iss de bir sorun ortaya cikti. Basinc kaybediyordu. İstasyonun havasi uzaya boşaliyordu. 

Deligin rus soyuz kapsulunde olduğu tespit edildi. Yapilan incelemede, kapsulun yorunge modulunde matkapla icerden delindigi ortaya cikti. Birisi bilerek delerek sabote etmiş. Yerdemi yoksa uzaydami delindigi bilinmiyor. Resimlerde matkapla delindigi izlerle belli.

Ama ruslar ve amerikalikar birbirine girmek uzere. İki rus kozmonot daha cok delil toplamak icin delinen yeri disardan incelemek icin uzay yuruyusune cikti. Yorunge modulunun isi kalkanini bicakla acarak deligi bulup incelediler. 

Son gunlerde acayip şeyler oluyor. Rus Abd ortakligi sallantida. Ruslar  Amerikanin sabotaj yapmasindan şupheleniyor. 

Spacex ise gecen hafta iss icin bir dragon kargo kapsulu gonderdi. Fakat falcon9 iniş sirasinda dumeni bozulup suya cakildi..

Falcon 9 insan taşimaya başlar ise ruslara gerek kalmiyacak. Ruslar iss ile olan ortakligi azalicak. 

Herseye ragmen dragon kenetlenmeyi basardi.. zaman ne gostercek meshul..

İss nedir diye merak edenler icin.. bonus

Bonus

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Space x suya çakılmadı. Rota hatası nedeniyle mükemmel şeklide denize sağlıklı iniş yaptı.

Demekki neymiş. Uzayda olsan bile güvenlik kamerası şartmış. 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
16 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Space x suya çakılmadı. Rota hatası nedeniyle mükemmel şeklide denize sağlıklı iniş yaptı.

Rota hatasi degil abi, aracin usteki yahu dumeni takili kalmiş. Suya inmesine indi ama agir hasar almiş. Şasesi yamuldu gönyede kalmaz bu.

Edit yahu yazacakken ya.w yazmisim..

Edit.. y.a.w yazinca neden yahu oluyor. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
16 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Rus'lar da kimmiş. Onlar daha Servet Aydın'ı tanımamış...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kaskodan para almak için elonla servis anlaşmıştır, suya inip ne yapacaktı orada :)

rus taki deliğin üretim sırasındaki hatalı bir perçin olma olasılığı var dedilerdi

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Bende gecen sene, bayram arifesinde banyoda havlu askisi takacagim diye sicak su borusunu deldim. Hiltiyi orada biraktim. Uc gun boyunca fayans kirma tasima ve boru dosemekle gecirdim. Benimkisi daha onemsiz tabi ama mantik ayni.  Gavurlarin dedigi gibi shit happens*. Kesin bir halt olur manasında.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı

Bu olay cok farkli. 

Ruslar abd ye hasar kayitli uzay araci satmis

2 parca boya var diye almis abd ama degisen cikmis km de dusurulmus olabilir 

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Edit.. y.a.w yazinca neden yahu oluyor. 

Yaww yazama diye biz yaptık onu :)

10 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Rus'lar da kimmiş. Onlar daha Servet Aydın'ı tanımamış...

Hiç işte.. kimsin sen, kimsin sen..  

10 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

kaskodan para almak için elonla servis anlaşmıştır, suya inip ne yapacaktı orada :)

Hımm.. 

Bak bu mümkün.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

rus taki deliğin üretim sırasındaki hatalı bir perçin olma olasılığı var dedilerdi

I ıh.. Dış mihraklardır.. 

9 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

Bende gecen sene, bayram arifesinde banyoda havlu askisi takacagim diye sicak su borusunu deldim. Hiltiyi orada biraktim. Uc gun boyunca fayans kirma tasima ve boru dosemekle gecirdim. Benimkisi daha onemsiz tabi ama mantik ayni.  Gavurlarin dedigi gibi shit happens*. Kesin bir halt olur manasında.

Ben de bu hafta sonu duvar deleceğim epey bi.. 

İnşallah 220 voltu delmem.. 

2 saat önce, Ali Gök yazdı:

Şasi numarası atsalar bana bakardım... 

Hep diyorum.. 

Herkesin bir acentesi olmalı.. Sigortam.nET'le Bankayla olmaz bu işler.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
3 saat önce, Ali Gök yazdı:

Bu olay cok farkli. 

2 parca boya var diye almis abd ama degisen cikmis km de dusurulmus olabilir 

Aracımızda ağır hasar kaydı vardır lakin sigortacı para alabilmek şişirmiştir. Dolandırıcıyız yani.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

İnsan için uzayda gelecek yok, insanlar boşuna uğraşıyor.  :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dünyanın mekanik ömrü bitecek, ama başka gezende yaşamaya devam edeceğiz. İki atom parçası ile tüm evrenin oluştuğuna inanan varlıkların planı yaşamın sonsuza kadar devamı. Kıyamet ahiret yaradılış kavramı olmayanlar çalışmaya devam ediyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

Dünyanın mekanik ömrü bitecek, ama başka gezende yaşamaya devam edeceğiz. İki atom parçası ile tüm evrenin oluştuğuna inanan varlıkların planı yaşamın sonsuza kadar devamı. Kıyamet ahiret yaradılış kavramı olmayanlar çalışmaya devam ediyor 

Petrol ve lityum rezervleri bitince sira bitkiden enerji uretmeye gecicek. Tarim alanlarina patates ekip alkol uretecekler. Puresinide insanlara yedirecekler. 15 kilo patates 1 litre alkol. Bir falcon 9 icin 250 ton alkol lazim. 

Aclik oyunlari yakinda başlar.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bir yerde izledim. Durağan suda oluşan bakteri ile enerji üretimi yapıldı. Bayağı da verimli idi. Aslen enerji sıkıntımız olmaz. Su yoksa işler karışacak 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

evet zaten bakteriden enerji üretimi ile ilgili çalışma vardı.

o gece duvardaki su borusunu delip de hanımın üzerinde fısss diye su fışkırmaya başlayınca varlığımın amacını sorguladım. evrendeki varoluş sebebim, üzerinde bulunduğumu söyledikleri gezegen, bunun amaçsızca üzerinde yol aldığı yörüngeyi, dinazorları, ölü dinazoların neden olduğu petrol savaşlarını ve din savaşlarının yol açtığı karamsar tabloyu düşündüm ve  insanlığın geleceğine olan umudumu yitirdim. çünkü ertesi gün tatildi ve hırdavatçının kapatmasına 15 dk kalmıştı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Matkaba su girdiği andaki patlama ile evrenin sırrını da çözerdin oysaki 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

dünya da bir gün meme yapacak diyebilirmiyiz yani

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Hııı çok güzel yaşarız başka gezegende :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

dünya da bir gün meme yapacak diyebilirmiyiz yani
Yaptı zaten

Hııı çok güzel yaşarız başka gezegende [emoji4] 
Çaktırma
Bırak gitsinler
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

muhahaha, aya gidilmedi, uzaya zaten gidilmedi, alayı kurgu, boşa düşünmeyin millet :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...