İçeriğe Yönlendir

Toplu Taşıma ve Şehirler Arası Hakkında

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Sevgili arkadaşlar,

İçinde bulunduğumuz ekonomik durum ve gelişen dünyada çevreci olmak her ne kadar otomobil kulübü olsak ve otomobile meraklı olsak da toplu taşımı kullanmamızı gerekli kılıyor. Bu bölümde özelllikle bizleri toplu taşıma sevkedecek güzellikleri, yolları, avantajları enteresanlıkları paylaşabilirsek hepimizin hayatında ciddi kolaylıklar sağlayacaktır. İstanbul içinde oturan bizler her gün çok ciddi bir süreyi otomobilde geçirmek durumunda kalıyoruz. Buna ek olarak araçlarımız çok hızlı biçimde eskimeye başlıyor ve kilometresi yükseliyor. Olabildiğince toplu taşımayı kullanmak, tabi insanca olan toplu taşımdan bahsediyoruz, hem bizim için hem de ülke için ve dünya için yararlı. Bu konuda göstereceğimiz hassasiyet için şimdiden herkese teşekkür ediyorum. Bölümü açan sayın yöneticimize de şükranlarımı sunarım.

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 13
Yorum bağlantısı

Ev kucukcekmece  is mecidiyekoy

aksam is cikisi bet 2 saat araba ile

45 dk mwtrobus ile . 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Benim evimin önünde tramvay durağı var. Merkeze gideceğim zaman çocuk yokken daha çok kullanırdım. Şimdi de kullanıyorum ama havaya bağlı. Benim için tramvay daha eğlenceli çünkü araç kullanırken etrafı göremiyorum. Tramvayda eşimle konuşuyoruz, "aaa şun gördün mü?" diye soruyorum, o da "yapılalı çok oldu" diyor. Tramvayı bu sebeple seviyorum. Yolu seyredebiliyorum. Ayrıca gün içinde de çok kalabalık olmuyor. Ancak sabah akşam iş için kullanmak çok sıkıntılı. Bir saat boyunca tek ayak üzeri gittiğim oldu. İnsanlar öndekini iterek biniyor. Normalde 10 dakikada bir olan seferler yoğun saatlerde artsa bu sorun da olmayacak. Daha doğrusu insanlara bahane olmayacak. Kalabalık diye özel araçla gidiyor insanlar.

Aslında genel olarak kimse konfor alanını bozmak istemiyor. Doğayı korumak, milli servetin (Servet Abi yanlış anlama) boşa gitmesi, trafik problemi gibi şeyleri dert etmek yerine fazladan atacağı iki adımın hesabını yapıyor insanlar. Tramvay inşaatı yapılırken eski evimize aynı mesafedeki iki otobüs durağından birisi iptal oldu. Annemle günlerce konuştuk bunu, iptal edilen durağa alıştığı için diğerine gitmek istemiyordu. 

Geçen yıl bir hafta İstanbul'da kaldım, Sefaköy-Cevizlibağ arası metrobüs kullandım. Metrobüs çok kullanışlı ama binmesi sorundu. Birinde kapı tam önümde açıldı ve 130 kg olan ben, bir ara ayaklarımın yerden kesildiğini hissettim. Bindikten sonra da kimsenin yüzü gülmüyordu. 

Toplu taşımanın yaygınlaşması için daha insancıl olmakla birlikte bizde tevşik de verilmelidir. İş yerine kendi aracıyla değil de toplu taşıma ile gelene ufak da olsa bir fark verilebilir mesela. Ama en önemlisi yine de toplu taşımada raylı sistemlerin daha fazla ve düzgün bir şekilde kullanılması. Kayseri gibi raylı sistem yapmayacaksın. Tramvay ne otobüs terminalinden ne de şehir hastanesinden geçiyor. Ama staddan geçiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

İstanbulda toplu taşımaya binmekde eziyet. Akşam saatleri zincirlikuyu veya cevizlibağdan metrobüse binmek tam bir savaş. Ama tabi yinede daha hızlı ve ucuz. 

Şu an servisle işe gidip geliyorum ama metrobüsüde ara ara kullanıyorum. Allah büyük konuşturmasın su an servis iptal olsa bitane scooter alıp işe öyle gider gelirim. Metrobüs çekilecek dert değil. 

İstanbul harici şehirlerde toplu taşıma kullanmak çok daha güzeldir bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
(düzenlendi)
49 dakika önce, Hakan Gürsu yazdı:

İstanbulda toplu taşımaya binmekde eziyet. Akşam saatleri zincirlikuyu veya cevizlibağdan metrobüse binmek tam bir savaş. Ama tabi yinede daha hızlı ve ucuz. 

Şu an servisle işe gidip geliyorum ama metrobüsüde ara ara kullanıyorum. Allah büyük konuşturmasın su an servis iptal olsa bitane scooter alıp işe öyle gider gelirim. Metrobüs çekilecek dert değil. 

İstanbul harici şehirlerde toplu taşıma kullanmak çok daha güzeldir bence.

Sabret emekli olunca rahat edersin.İşe gitme derdi olmayınca, işe gitme çıkma saatleri dışında gayet rahat.  Ehtiyar indirimi de var.Metro candır.

tarihinde Haşmet Güngör tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Büyükşehir de oturmuş olsaydım metro güzergahı bir yerde oturmak isterdim işe gidiş gelişte hiç otomobil kullanmazdım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
23 dakika önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Büyükşehir de oturmuş olsaydım metro güzergahı bir yerde oturmak isterdim işe gidiş gelişte hiç otomobil kullanmazdım...

küçükşehirde olup araba ile gitmek en keyiflisi :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Bindikten sonra da kimsenin yüzü gülmüyordu. 

İstanbul'da kimsenin yüzü gülmüyor. 

Herkes bir yere yetişmeye çalışıyor. Herkes meşkul. 

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Eşim arabayı alınca haftada bazen 2 bazen de 3 gün hafif raylı sistem ile seyahat ediyorum. Yolcular üniversite öğrencileri %90.

Şu konulardan müzdaribim. Üniversite okumuş gençler bari yapmasın bunları;

1- Sırt çantası ile binilmemesi lazım. Çanta çıkarılmalı ayak üstüne alınmalı. 1 sırt çantası yüzünden 1 kişi binemiyor toplu taşımaya.

2- Ağız kokusu

3- Aşırı sıkılan parfüm

4- Bilhassa bayanların dağınık saçları. Hem gıdıklıyor hem de koltuğa oturan bayanların saçları kotuk başlarına döküldüğü için ayaktaki yolcuların tutunma ikanları azalıyor.

5- Ter kokusu. Kış olduğu için bu ara revaçta değil

6- Binerken önceliğin inenlere verilmemesi.

Lokal bir sorun ama B-bunların dışında Samsun'da kampüse çıkmak için aktarma yapılmak durumunda. Tranvaydan inip orta boy yolcu otobüslerine aktarma yapılıp kampüse çıkılıyor. Fakat sabahın soğuğunda bu otobüsler yeterince hızlı hizmet veremiyor. Genç yaşlı çoluk çocuk bebek yağmurda soğukta beklemek durumunda kalınıyor. İşe, derse ve hastane randevusuna bu yüzden genellikle geç kalınıyor. Geçen gün yağmur ve soğukta 20 dk bekledik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)
20 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İstanbul'da kimsenin yüzü gülmüyor. 

Herkes bir yere yetişmeye çalışıyor. Herkes meşkul. 

Üniversiteyi İstanbul'da okudum. Yurt Maçka'da idi, okul Gümüşsuyu'nda. Yürüyerek ya da hava kötüyse teleferik ile giderdik. okul yakın olduğu için de rahat davranırdım ve sürekli geç kalırdım. Son sene yurt tadilata girince başka yurda geçtim ve zamanında kalkıp erken gelmeye başladım. Her gün yarım saat erken gelirdim.  Gelirken önce Okmeydanı-Mecidiyeköy otobüs, sonra da Mecidiyeköy-Taksim metro ile giderdim. Erken gittiğim için de acelem olmazdı. Bir gün metroya doğru yürürken birden durdum ve kendime "senin acelen yok, neden koşturuyorsun" dedim. Artık sakin gitmeye başladım ama telaşlı insanlar akıntı gibi sizi de çekiyor ve siz de onlara ayak uyduruyorsunuz. Sonra metroya binmemeye, sadece otobüsle gitmeye başladım. Böylece camdan bakınca soğuk metro duvarı yerine insan görüyordum.

Otobüse bindiğimde en sevdiğim şey kulaklıklarımı takıp (kesinlikle dışarı ses duyulmadan) etrafı, insanları izlemekti. Hala çok özlediğim anlardır bunlar.

15 dakika önce, Emrah Altun yazdı:

Eşim arabayı alınca haftada bazen 2 bazen de 3 gün hafif raylı sistem ile seyahat ediyorum. Yolcular üniversite öğrencileri %90.

1- Sırt çantası ile binilmemesi lazım. Çanta çıkarılmalı ayak üstüne alınmalı. 1 sırt çantası yüzünden 1 kişi binemiyor toplu taşımaya.

2- Ağız kokusu

3- Aşırı sıkılan parfüm

4- Bilhassa bayanların dağınık saçları. Hem gıdıklıyor hem de koltuğa oturan bayanların saçları kotuk başlarına döküldüğü için ayaktaki yolcuların tutunma ikanları azalıyor.

Lokal bir sorun ama B-bunların dışında Samsun'da kampüse çıkmak için aktarma yapılmak durumunda. Tranvaydan inip orta boy yolcu otobüslerine aktarma yapılıp kampüse çıkılıyor. Fakat sabahın soğuğunda bu otobüsler yeterince hızlı hizmet veremiyor. Genç yaşlı çoluk çocuk bebek yağmurda soğukta beklemek durumunda kalınıyor. İşe, derse ve hastane randevusuna bu yüzden genellikle geç kalınıyor. Geçen gün yağmur ve soğukta 20 dk bekledik.

Kayseri'de de aynı problem var. İnerken kapının önünde bekleyenlere yüksek sesle "durun inek" diyorum. 

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
yazım hatası
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
Bir saat önce, Haşmet Güngör yazdı:

Sabret emekli olunca rahat edersin.İşe gitme derdi olmayınca, işe gitme çıkma saatleri dışında gayet rahat.  Ehtiyar indirimi de var.Metro candır.

Emeklilikde şafak karanlık abi. :) Ama dediğin doğru işe gidiş geliş saatleri haricinde rahat tabiki.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Bir saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

yüksek sesle "durun inek" diyorum. 

Buradaki inek bildiğimiz inek değildir inşallah :) 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
14 dakika önce, Emrah Altun yazdı:

Buradaki inek bildiğimiz inek değildir inşallah :) 

İneklik edip ortada durmasın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Evime yakın durak olsa hiç düşünmem arabayı emekliye ayırırım.Senede 4 kere 10 bin bakımı ve her sene set lastik.En azından ithalatı yemeyip ihracatcıların ve turizimcilerin kazandırdığı dövizin bireysel çapta ülkede kalmasını sağlamış olurum.

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
2 saat önce, Emrah Altun yazdı:

2- Ağız kokusu

3- Aşırı sıkılan parfüm

Sorma Emrah, Ehtiyarlara  saygı da  sadece bu forum da kalmış.  Yeni nesil gençlerde saygı ...  Nadiren de olsa kalabalığa denk geliyorum. Bu Yaşım da  kaç kere ,Engelli, Hamile , daha yaşlı veya yorgun olan ,kucağında bebeği olan ,yükü olan bayanlara yer veriyorum.Bazı metro istasyonları çok fazla katlı . (mesela sirkeci 9 kat, vezneciler 6 kat)Asansörlerde  koca koca yazar "Hamile Engelli Yaşlılar önceliklidir " takan yok.  Mesela vezneciler durağı  yolcuları ,yoğun üniversite  öğrencileridir. Güya yüksek tahsil görüyorlar  aynılar. Bir gün  Asansör  kuyruğunda  gencecik,cici öğrenci bir kızımız  Anneannesi yaşında birini uyardı. "sıraya girin deye"  Ben de dayanamadım, "Hanım kızım ,gözlerim iyi görmüyor şu uyarı tabelasında, ne yazıyor, okurmusun" dedim. Uzatmadı belli belirsiz bir mahcubiyet yaşadı gibi sandım ama hepsi o.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

20 yıl önce oğlum kızım kalk yer ver demeyen neslin çocukları çıktı sahneye. Demeyen anne ve babalar kendi gençlik yıllarını toplu taşımada ayakta geçirdiği için. Ben çektim evladım çekmesin derken heder olan nesil geldi peşi sıra. Birde babasının evinde odasının kapısını çarparak giden yanabcıları izlediler 51 ekranlarda. Hayırlı olsun

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Halkalı Atakent de toplu taşımaya güvenirsem kesinlikle en ufak işimde bile saatlerim gidiyor.. Ama toplu taşıma gelişirse kesinlikle ondan başka bir şey de kullanmam.. toplu taşıma ülkemizin en büyük gerekliliklerinden birisidir.. özellikle demiryolu ağını şehir içlerinde çoğaltmalıyız..

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Ev ile ofis arasi 3 km gun icerisinde surekli bir yerlere gitmem gerekiyor mecburen arabayi aliyorum... Cumartesi günleri hava kötü ise dolmusla gunesli ise yuruyerek gidiyorum... Yine bir Cumartesi hava kötü minibuse bindim yer vardi oturdum... ön koltugumda orta okula giden bir cocuk oturuyor... 2 durak sonra biri yaşlı digeri ondan biraz daha genç 2 bayan bindi... Ben kalkıp yer verdim, onumde oturan veledin hic umurunda bile degil... Dayanamadim "Abicim kalkıp bayanlara yer versene "dedim. Veled bana "Annem bana yerinden kalkma dedi" dedi. Genç olan bayan bosver oglum ben ayakta giderim dedi... Ve hic o veledin umurunda olmadi... Inecekleri duraga geldi o 2 bayan tam inerken yaslı olan velede donup " Annene benden selam soyle oglum, sana birazda terbiye versin " dedi... O veledi orda tokatlamamak icin zor tuttum kendimi... 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
14 saat önce, Servet Aydın yazdı:

20 yıl önce oğlum kızım kalk yer ver demeyen neslin çocukları çıktı sahneye. Demeyen anne ve babalar kendi gençlik yıllarını toplu taşımada ayakta geçirdiği için. Ben çektim evladım çekmesin derken heder olan nesil geldi peşi sıra. Birde babasının evinde odasının kapısını çarparak giden yanabcıları izlediler 51 ekranlarda. Hayırlı olsun

Daha da eskiye gidersek bayanların önceliği vardı, erkekler hemen kalkar bayanlara yer verirdi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Ömrüm yollarda gecti denilebilir.Ortaokuldan sonra hep aileden uzakta okumakla,calismakla gecirdim uzunca yillari..

O otobuse bin ondan in o dolmusa bin.defalarca tekrarlar uzerine kuruldu.

Bıktım artik sorun sıkıntılardan.Ayni koltugun baska onlarca kisiye satilmasi vakasindan gına geleli cok oldu..

Gectigimiz yaz yine mecburi bir otobus yolculugunda Net ve kati kararim tekrarlandi.Allahtan acil bir durum gelmedikce; Yaya giderim. Ama otobuse binmem.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
12 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Ömrüm yollarda gecti denilebilir.Ortaokuldan sonra hep aileden uzakta okumakla,calismakla gecirdim uzunca yillari..

O otobuse bin ondan in o dolmusa bin.defalarca tekrarlar uzerine kuruldu.

Bıktım artik sorun sıkıntılardan.Ayni koltugun baska onlarca kisiye satilmasi vakasindan gına geleli cok oldu..

Gectigimiz yaz yine mecburi bir otobus yolculugunda Net ve kati kararim tekrarlandi.Allahtan acil bir durum gelmedikce; Yaya giderim. Ama otobuse binmem.

İnternet kafede yazılım geliştirirsen olacağı bu. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
1 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

İnternet kafede yazılım geliştirirsen olacağı bu. 

Yazılım mi? Yazilim olsa hata verirdi 😁

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Toplu taşıma denince aklıma hep aynı şehirler arası yaptığım bir yolculuk gelir.

Sene 2003. Erzurum 'da üniversite kaydımı yaptırdım ve geri döneceğim. Tabi binler ile ifade edilen bir öğrenci nüfusunu ve bunun yaratacağı ulaşım problemini daha önce yaşamadığım için hiç aklıma gelmiyor. İki arkadaş zar zor bilet bulduk. 46 ve 47 numara. Aradan biraz zaman geçti ve birden bir aydınlanma yaşadık. Otobüsler 46 kişilik. 47 ne ola ki?

Firmaya soruyoruz gelecek otobüs ne diye. O zamanlar 403 ler yeni tabi kasıla kasıla 403 gelecek diyor. 403 şoförlerine soruyoruz 47 kişilik 403 görmedik diyorlar.

Neyse bileti de iptal etmek istemiyoruz. Çünkü başka bilet bulmamız mümkün değil. Sonradan S2000 'lerin 47 kişilik olanlarının varlığından haberimiz oldu. Dua ediyoruz S2000 gelsin diye. Neyse sefer saati geldi, bekliyoruz otobüsü. Otogardan bir girişi var S2000 'in sanırsın Honda S2000. O kadar sevindik. İlk işim arka koltukları kontrol etmek oldu. Bir baktım 4 koltuk. Oysaki 5 bekliyorduk. Neyse otobüs Van 'dan geliyor ve sürpriiiizzzz. Bir tane daha 47 numaralı bilete sahip yolcu var. Olmayan koltuğa 2 bilet.

Eskişehir 'e kadar iki koltuk arasında geldik. Ne uyuyabildim ne oturabildim. O günü unutmadım hiç. Bu da toplu taşıma ile ilgili bir anım işte.

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Ben Ankara'da kalabalık ve park sorunu olan yere gideceğim zaman toplu taşıma kullanıyorum.

Ankara EGO'nun EGO Cepte uygulaması çok işe yarıyor. Her durağın bir numarası var. Hattın numarasını girdiğin zaman otobüs nerede ve tahmini varış süresini görebiliyorsun. Durakta beklemiyorum. Benzer uygulamaların çoğalması dileğiyle.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...