İçeriğe Yönlendir

Siz Giderken Ben Dönüyordum - 1977 Renault 12 TL

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Hey gidi günler hey :) 

1977 model Renault 12 TL, 1289 cc, 60 HP,  4 ileri vites, hiç ısıtmayan kalorifer, çift H1 Farba farlar (orjinal H4)

1991 Bolu dağında biyerler.

Taa ne zamanlar nerelerde hangi araçlarla arazideyim.:good1: 

Klimalı, dört çekerli araçlarla yalandan çamura girip göbeğini büyütenlere selam olsun. :p :vroom:

6EA900B0-8615-4260-93F8-8CC96D3E610B.thumb.jpeg.e4c508c29c3c5d45b1445a627a1acbac.jpeg

• Beğen 22
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Breh breh..

Bir fotoğraf da benden gelsin, henüz 3-4 yaşlarındayım, direksiyona geçeceğim derken babam almış beni kaputa çıkartmış, hişş babalık al beni diye seslenirken fotomu çekmişler:)araç ful orjinal anadol stw 1600 dür. Tavan mavi, aşağısı beyaz çok güzel bi araçtı..

9CA7006A-8722-497E-B612-F5161E90A0B8.jpeg

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Klimalı, dört çekerli araçlarla çamura girip göbeğini büyütenlere selam olsun. :p

Çok ağırdı bu.
Ama ben değilim. Eminim. [emoji23][emoji28]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Evini adresini bağını bahçeni odanda duvara takılı prize bağlı serverini biliyorum. Gümüş tırtılı hangi garajda sakladığını, çakma enduro motörünü hangi ahırda gizlediğini biliyorum. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak 

• Beğen 12
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Breh breh..
Bir fotoğraf da benden gelsin, henüz 3-4 yaşlarındayım, direksiyona geçeceğim derken babam almış beni kaputa çıkartmış, hişş babalık al beni diye seslenirken fotomu çekmişler:)araç ful orjinal anadol stw 1600 dür. Tavan mavi, aşağısı beyaz çok güzel bi araçtı..
9CA7006A-8722-497E-B612-F5161E90A0B8.thumb.jpeg.9f961162e96112eee3bbb8bc0d681da4.jpeg

Aaa eskiden küçükmüşün sen.
  • Beğen 6
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)

Gercek anlamda efsanedir, steysın olanında araba kullanmayı öğrendim desem yeridir.

İçeriden kapıyı açmak bilek ister.

Geri vitese takmak beceri ister.

Uzunları çaktınmı önünde durmak göz ister. 😁

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Vitesini ileri vitese atarken işaret parmağımı kaç kere parçaladım. Vites kolu ön konsola çok yakın olduğu için.

Yanlış hatırlamıyorsam 1977 modeldi. Beyaz sw direksiyonu adamı kas şampiyonu yapar. Kullanırken en keyif aldığım araçlardandı.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Sene 91 galiba, ‘76 Renomuz vardı. Aladağlara çıkmışız. Başka kimsede araba yoktu, annemin bakışından anlamışsınızdır herhalde.

68c43ae0ab.jpeg

Sonra 1993’te şu ‘84 gts Renoyu aldı babam. 2003’e kadar kullandık. Ne yollar kat ettik bununla, zamane off roadcularının ağzı açık kalır.

b5cbbfb587.jpeg

Mesela Kapuzbaşı Şelalelerinin yolları böyleydi, hatta daha kötü.

King’in bağırdığını duyabiliyorum gerçi “len biz yol kullanmıyoruz ukelaa” diye amma o zamana göre biz de çok yolsuz km yaptık. Saygılar king

828b012137.jpeg

• Beğen 17
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Emre babanin fotokopisi oldugunu kimse soyledimi sana 😊 

84 olanin rengi harikaydi.Makam arabasi niyetine cook zaman dolandi piyasada..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
9 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

60 SAE mi DIN mı acaba?

Sae diye hatırlıyorum

1980 , ayakta kullanıyorum o biçim :f1:

39EC91C6-30DA-49AA-9768-3F1A39309175.thumb.jpeg.3e4ff9c9de0d1b31fef164d830b9ffb1.jpeg

• Beğen 7
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
29 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Herkes söylüyor :)

Onlar özel üretim arap komutanlarına yapılmış, sonra onlar beğenmemiş Türkiye’ye göndermişler :)

Ön camlar elektrikliydi iptal edilmiş. Babam o konsolu Çorum kaloriferiyle değiştirmişti. İçerisi tandır gibi ısınıyordu hey gidi günler.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
10 saat önce, Cem Işık yazdı:

Breh breh..

Vaay yok mu foto

arşivler açılsııın 

Bizde kaloriferi değiştirme ihtiyacı pek hissetmedik. Ama nedense hep eksozu deliniyordu bu aracın sürekli eksozcuya gittiğimizi bilirim.

Jikleyle ısıtma olayına da hastayım :rolleyes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Yeni nesil pek bilmez, jikle kelimesinin cümle icerisinde gecmesi beni bayagi eskilere götürdü. Tesekkurler👍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Sene 83 ilk tekerlekli aracım abim ile gezerken [emoji16]39ad86fb7007c4532553fcb5a22d74ae.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
11 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Aaa eskiden küçükmüşün sen.

Sonradan mı büyümüş,

Küçükken senin adın neydi diye sorarlardı bana da :)

2 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Yanlış bilgi... babası değil o büyük abisi  olur...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Ailenizin ilk arabası 86 model Renault 12 TX 1.6 benzinli. 17 yıl biz kullandık. Babam bir defa kaza yaptı. Ön düzeni bozuldu çok tamir gördü ama yinede yılmadı. 1993 yılında ilk sahibinden 110 milyon türk lirasına aldı. 2010 yılında 3500 tl'ye sattı. Hala benzinli kullanıyorduk. Araba kullanmayı da bu araba da öğrendim.7819d33f5c597ea7b0b1fbf01bcbcd08.jpg

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
21 dakika önce, Murat Gedik yazdı:

Ailenizin ilk arabası 86 model Renault 12 TX 1.6 benzinli. 17 yıl biz kullandık. Babam bir defa kaza yaptı. Ön düzeni bozuldu çok tamir gördü ama yinede yılmadı. 1993 yılında ilk sahibinden 110 milyon türk lirasına aldı. 2010 yılında 3500 tl'ye sattı. Hala benzinli kullanıyorduk. Araba kullanmayı da bu araba da öğrendim.

Ülkemiz ve rakamlar  işte .Murat; 93 de ilk  0 mondimi  52 bin Tl ye almıştım. O yıllarda 110 milyon çok çok büyük paraydı. 10 bin dir sanırım

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Evet yanlış hatırlıyor olabilirim ama 110 gibi bir rakam hatırlıyorum. Acaba babamı dolandırdılar mı?

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Evet biraz önce baktım da 1993 yılında bir kilo altın 100 bin türk lirası civarı imiş. Yanlış hatırlamış olabilirim. Acaba o zamanlarda bu arabalar kaç tl'ye satılıyordu. Sıfır Mondeo 53 bin olduğuna göre en fazla 25 bin filan olması lazım.

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Pardon gram altın 1993 yılı haziran ayında ortalama 109 bin tl imiş. Yani bir kilo altın 109 milyon tl yapıyor.

Ayrıca 1993 yılında gram altın ocak ayında 92 bin tl iken aralık ayında 173 bin tl olmuş. Enflasyona bak. Yani arabanın hangi ay alındığı bile önemli. Ben küçüktüm ne zaman olduğunu hatırlamıyorum. 7 yaşındaydım birinci sınıfa gidiyordum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...