İçeriğe Yönlendir

Güler misin Ağlar mısın

Erdem Çağla

Recommended Posts

Erdem Çağla

2.5 sene önce sattığım mondeom için bana HGS cezası geldi. Evet geldi hem de bu sabah. Cumartesi günü postacı ağabey'e mesai yaptırıp cezaları dağıttırıyorlar, lar dediysem hakikaten çoğul bizim bölgede tam 170 tane ceza zor taşıyordu adam.

Araç satış tarihi 16.06.2016
Yeni sahibinin HGS ihlal tarihleri 05.01.2017 ila 26.12.2017 arası.

Ceza kime geliyor? Bana. Bu durumun aşağıdaki diyalog sonucu cereyan ettiğini düşünüyorum başka açıklaması olamaz çünkü.

Devlette para kalmadı efendim ne yapalım?
--HGS cezalarını eski araç sahiplerine gönderin.
Ama efendim öyle olur mu?
--Olur olur bal gibi olur, bizim millet hiçbir şeyi sorgulamaz, itiraz etmez. Yarısı ödese bütçeye katkıdır.

Az önce hgs@kgm.gov.tr mail attım, atmadan önce de aradım. Cağrı merkezindeki bayan çok ilgilendi konuyla sakın ödemeyin kesin iptal ederiz bize satış sözleşmenizi, cezayı ve dilekçeyi gönderin dedi. İyi gönderelim de Acaba kaç kişi eski sattığı aracın noter evrağını kolay bulabileceği şekilde saklar? Evrak yoksa sattığı notere gidip bir ton uğraş sonucu arşivden çıkarttıracak. 2 saat zamanını harcayacak. Notere gitmediğim halde benim bile telefon trafiği bankayı ara hgs iptal tarihi öğren evrakları bul dilekçe yaz tarama yap 1.5 saatım gitti. Adam arabayı sattıktan sonra taşınmış da olabilir. Noter eski şehirde kalmış olabilir vs.vs. Acaba vatandaşın bu kadar işlemle uğraşmayıp direkt cezayı ödeyeceğini düşünen bir zihniyet mi var? devletin memuru hatalı kesilen ceza iptali için uğraşacak mesai harcayacak dosya açacak, ceza iptal edilince bana dönüş yapılacak akabinde yeni araç sahibine ceza tekrar gönderilecek yeni masraflar yapılacak. Ve bu işlemler binlerce ceza için yapılacak. Bu kadar israfa ne gerek var değil mi?

49ffe2c24c07cf341a128d54d186e487.jpg

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bana ogsm varken HGS cezası gelmiş. Telefonla ulaşamıyorum. Mail attım evrakları. Yetmedi ceza makbuzu üstündeki faxların hepsine attım. Bir hafta içinde cevap gelmezse bimere yazıcam dedim. Hafta içi yazayım iyi hatırlatın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Komik

Gülerim düştükleri hallere.. 

PTT zaten saçma sapan çalışıyor.

Gönderdiğim mektupların en az % 20'si adrese teslim edilmiyor.. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Çok şaşırmıyorum, bana gecen hafta park cezası geldi 108 tl. Hatalı park ettiğim yer ise 20 senedir park ettiğim evimin önü. Evimin  önünde ne tabela var nede kaldırım inişini engelleyen bi yer.

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Bana da geldi neredeyse 2 sene önce sattığım aracın HGS cezası, ama biraz daha farklı sattığım gün alan kişi arabayı Aydın'a götürürken yemiş muhtemelen. Belki de sattığım kişi geçtikten sonra gidip HGS/OGS aldı ve nasıl olsa düşer dedi. Geçiş ücreti 5,50₺ idari para cezası 22₺. Art niyetli olmadığını düşünüyorum 72.500₺ ye araba alıp otoyol ücretini eski sahibine çakayım dememiştir. Erken ödeme ile 22₺ ye geliyordu. Ödedim geçtim.7cd415f73c324c150b4098abc66d7037.jpg

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bir de bu serbest geçiş sistemi var. Etiketi yapıştırmıyor, geçerken cama tutuyorum. SGS 'yi fark etmediğim için yazmışlardı bir ara. HGS 'm olduğu halde OGS borcum çıkıyordu.

Düzelttirene kadar uğraştım epey. Artık mümkün mertebe D-100 'ün dışına çıkmıyorum. Yok illaki giriyorsam geçişimi HGS hareketlerinde görene kadar rahat edemiyorum.

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

HGS kredi kartıma bağlı ve 20TL altına düşünce otomatik para yüklemesine rağmen

kredi yok,

kredi az,

kaçak geçiş,

giriş yok

gibi saçma sapan insanı endişelendiren cezai geçiş ücreti gişe sonundaki sarı led tabelada yazıyor. Sonra plakadan okuyup düzeltiyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Aman bu donemde noterlere gitmeyin tasdik ayi cok yogunluk var surekli mesai ye kaliniyor isleri cok arsivden evrakla ugrasacaklarini sanmam

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Yaz ortasında 2. köprüden yani FSM'den geçtim. 11.xx lira ücret kesmişti. Şimdi diyorlar ki 2. sınıf araçlara yasak, ceza ödeyeceksiniz.

Öncesinde aracım 2. sınıf geçiyor diye gidip, 1. sınıf hgs'yi iptal ettirdim etiketi 2. sınıf aldım. Namuslu vatandaş olmanın bedelini ödeyeceğiz herhalde.

Daha gelmiş değil, ancak korkmuyor da değilim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bence noter satışta her araca 10-20 TL ekstra koysunlar, kurtulalaım bu soygından

21 dakika önce, Ahmet Ekici yazdı:

Yaz ortasında 2. köprüden yani FSM'den geçtim. 11.xx lira ücret kesmişti. Şimdi diyorlar ki 2. sınıf araçlara yasak, ceza ödeyeceksiniz.

Öncesinde aracım 2. sınıf geçiyor diye gidip, 1. sınıf hgs'yi iptal ettirdim etiketi 2. sınıf aldım. Namuslu vatandaş olmanın bedelini ödeyeceğiz herhalde.

Daha gelmiş değil, ancak korkmuyor da değilim.

11bin ödeyeni gördüm, 220 bin i duydum görmedim.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Eskiden OGS HGS geçişleri birbirine bakıp düzeltme yapıyordu . Bu serbest geçiş ve ortak gişelerden ötürü OGS bakiyesi düşüp HGS cezası gelebiliyor. Kendi salak sistemleri yüzünden vatandaşlar mağdur oluyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Eskiden OGS HGS geçişleri

sonra özelleşti onlar.... güzelleşti. hatta arabası olmayan bile öder hale geldi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
sonra özelleşti onlar.... güzelleşti. hatta arabası olmayan bile öder hale geldi

Ne güzel tespit :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Mersin şantiyede çalışan kamyona İzmir şehiriçinde kırmızı ışık ihlal cezaları geldi. Uğraştık baktık astarı yüzünü geçecek ödedik. Hep aynı hikaye.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Arkadaşlar külliyede çalışan ve ismini söyleyemeyeceğim üst düzey bir bürokrat arkadaşım ile bu konulardan konuşurken kendisine bu son zamanlardaki PTT'nin yaptığı gariplikleri anlattım (geçmişe dönük HGS, 10 doların altındaki ürünler için gümrük vergisi, gümrüğe girmeyen ürünler için gümrük muamele vergisi vs.)

PTT tarafında 6.2 Milyar USD'lik bir açık çıkmış maddi olarak. Cari açığı destekleyici olduğu için PTT genel müdürü fırça yemiş. Bundan dolayı bu açığı kapatmak için var gücüyle çalışıyor PTT. Bundan daha absürt şeyler de görebiliriz. Vaziyet alın bence.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı

geri silerler daha önce  dedemin sattığı 1980 model opele oldu. ama o 1 tane 60 liramı neymiş dayım telefon etmişti silmişlerdi

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
On ‎15‎.‎12‎.‎2018 at 13:23, Mehmet Ozyurek yazdı:

Komik

Gülerim düştükleri hallere.. 

sebebi basit. postacı çöpe atıyor da ondan. bizim fabrikanın çöpüne postaları atarken kameraya yakalanmış embesil. sorduk sapsarı kesti benzi. bak burada attıkların dedik toplamıştık çöpten çünkü. onların sahibi yok bilmemne birsürü şey söyledi. kötü adam değildi aslında, bir daha yapma dedik gönderdik ancak belli ki başka vukaatları da olmuş ki adamı attılar işten. 

On ‎15‎.‎12‎.‎2018 at 13:31, Alpay Sumer yazdı:

Ya bu hgs neden boyle, İlla bi sorun sıkıntı..Almasi dert,gecmesi dert,iptali dert.

eimza gibi .alırken kolay kullanırken kolay .yersen.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

sebebi basit. postacı çöpe atıyor da ondan.

Aynen çöpe atıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
On 15.12.2018 at 13:23, Mehmet Ozyurek yazdı:

1. Gerekli denetim yok.
2. İşini severek yapmıyorlar.(eskiden memurdular iyi maaş alıyorlardı şimdi özelleşti maaşları asgari ücret cıvarı)
3. Az eleman çok iş mantığı ile çalışıyorlar. Az elemanla çok iş yapmayı istenen bütün işlerde buna benzer sorunlar olur ve olmayada devam eder.

Önemli evraklar var(ceza, mahkeme evragı vs gibi) sahsa teslim edilmesi gereken onlara öncelik gösteriyorlar daha çok. Özel kargo şirketleri gibi şu paket neden zamanında teslim olmadı veya şikayet geldi diye üstüne duran çok yok.

Babam 30 sene postacılık yaptı ne zaman kargo işine girdi ptt o zaman emekli oldu.  Eski zamanları anlatır bazen babam ben o şartlarda 30 değil 40 sene bile çalışırım :) En basiti birinin evine gittiğinde güler yüzle karşılanırdı kimden ne geldi vs diye. Artık adam kapıyı açınca yüzüne bile bakıyor.

4.5 sene kargoda çalıştım azçok hepsinin sistemini biliyorum ve hepsindede çalışanlarla sohbet ediyorum(hala uğrarım ara sıra) bundan 1-2 sene öncesine kadar yapılacak ve zevkli işti. Şirketler olaylara hep daha az giderle çok para kazanma mantığı ile baktığı için ve internet alışverişi arttığı için her geçen gün dahada kötüye gidiyor bu söktür iş artıyor ama alt yapı ve çalışan ona doğru orantılı olarak artmıyor.
Bazı şeyler dışardan bakınca basit görünebiliyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Uğur Kamil yazdı:

1. Gerekli denetim yok.
2. İşini severek yapmıyorlar.(eskiden memurdular iyi maaş alıyorlardı şimdi özelleşti maaşları asgari ücret cıvarı)
3. Az eleman çok iş mantığı ile çalışıyorlar. Az elemanla çok iş yapmayı istenen bütün işlerde buna benzer sorunlar olur ve olmayada devam eder.

Denetim olmadığı gibi şikayet de edemiyorsun.. 

Kurumun sitesinden yazsam, otomatik cevap geliyor.. 

Twitter'dan yazıyorum otomatik cevap geliyor. 

Üşenmeyip arıyorum.. 

Kayıtlı posta mıydı deniyor.. Kayıtlı değilse arayan soran yok. Bu adamın mektubu neden dağıtılmadı?  diyen yok..

Bizzat dağıtıcı postaneyi arayınca insaniyet namına dağıtıma çıkıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
4 saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Maaşları net asgari ücretin iki katından biraz daha fazla. Taşeron da kalmadı diye biliyorum. Severek yapmak başka tabi.

Ama yine de, "Memleketini en çok seven görevini en iyi yapandır."

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
7 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Denetim olmadığı gibi şikayet de edemiyorsun.. 

Kurumun sitesinden yazsam, otomatik cevap geliyor.. 

Twitter'dan yazıyorum otomatik cevap geliyor. 

Üşenmeyip arıyorum.. 

Kayıtlı posta mıydı deniyor.. Kayıtlı değilse arayan soran yok. Bu adamın mektubu neden dağıtılmadı?  diyen yok..

Bizzat dağıtıcı postaneyi arayınca insaniyet namına dağıtıma çıkıyorlar. 

O konuda özel kargo şirketleri daha iyi. Onlar enazından ayrımcılık yapamıyor kargolar arasında.(belli sorunlu şubeleri var ama) Ptt diğer kargo şirketlerine göre daha rahat çalışıyorlar.

3 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Maaşları net asgari ücretin iki katından biraz daha fazla. Taşeron da kalmadı diye biliyorum. Severek yapmak başka tabi.

Ama yine de, "Memleketini en çok seven görevini en iyi yapandır."

Ptt'nin kargo kısmı özel olması lazım. Değiştimi bilgim yok. Uğradığımda sorarım arkadaşa.
1 kişiden 2 kişilik performans beklersen ister istemez birşeylerde aksama olacak.

Kendimden örnek veriyim.
4 sene önce işe girdiğimde saat 2-3 arası işim bitiyordu. Kimini eve gitmeden kiminide evde bulamayınca arardık(aramadığımız olmazdı)
3 ay önce işten çıktığımda ise son 1 senedir saat 5-6 cıvarında anca bitiyordu iş ve evde olmayacağını tahmin ettiğim kişiler dışında kimseyi aramazdım (az cok müşteriyi tanıyorsun kim evde olur kim şubeye uğrar kargosunu alır vs) çünkü aramayla harcıycak boş zaman kalmıyordu.

Gün geçtikçe durum daha kötüye gittiği için bıraktım işi. Bugün uğradım arkadaşların yanına bizim 2 kişi yaptığımız işi şuan 3 kişi zor yetiştiriyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...