İçeriğe Yönlendir

215-55-R16 / 205-55-R16 Lastik Ebat Kararsızlığı

Alptuğ Özcan

Recommended Posts

Alptuğ Özcan
(düzenlendi)

Herkese merhaba. 

Yarın muhtemelen kışlık lastik alacağım. Fakat başlıkta da belirttiğim ebatlar konusunda kararsızlık yaşıyorum. Bu konuda tecrubeli olan gerçekten bilgi sahibi olan herkesten bilgi almak istiyorum. 

Aracim 2013 model dizel Focus mk3. Ben aracı aldığımda üzerinde gelen lastiklerin ebatları 215-55R16. Kışlık lastik fiyatı sormak icin servisi aradım ebati söyledim servis direk bana 205-55R16 verelim abi hem daha ucuz fiyatı dedi. Bazı lastikcilerde ayni tepkiyi verdi. Zaten ebati söyleyince direk araba Focus mu diye giriyorlar söze. 

Simdi beni kararsızlığa düşüren bu iki ebat hakkında bilgi almak istiyorum. Teknik olarak 215 taban lastik yerine 205 taban lastik alsak(lastikler arasındaki fiyat farkını gözardi ederek) herhangi bir sorun(km göstergesinde sapma vs) olur mu? Kapı içindeki etikette bahsetmiş olduğum iki lastik ebati da yer alıyor. Bu iki lastik ebatini da kullanabilirim anlamına mi geliyor. 

XMvVaO.jpg

tarihinde Alptuğ Özcan tarafından düzenlendi
Başlık düzeltme
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Biraz hızınız düşer. taban dar olacağı için yakıtınız iyileşebilir. araba çok az alçalır. kapıda yazdığına göre sorun yok. anadolu kasabası olmadığına göre bağ bahçe için yükseklik de gerekmiyor. Fiyat farkı çoksa uygun. Ama görüntü de biraz hafifler belki sevmeyebilirsiniz.  0.55 cm arabanız alçalıyor. 

lastikolcusu.png

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Değişim yüzdesi -1,7 çıkıyor. Sıkıntı olmaz, 205/55 R16 kullanılabilir. Ciddi fiyat farkı da mevcut iki ölçü arasında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Başlığa jant lastik Ebat kararsızlığı diye yazmışım fakat sunu belirtmemişim jant sabit kalacak sadece ayni janta 205 yanak lastik takılır mi onu sormak istemiştim. 

44 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Biraz hızınız düşer. taban dar olacağı için yakıtınız iyileşebilir. araba çok az alçalır. kapıda yazdığına göre sorun yok. anadolu kasabası olmadığına göre bağ bahçe için yükseklik de gerekmiyor. Fiyat farkı çoksa uygun. Ama görüntü de biraz hafifler belki sevmeyebilirsiniz.  0.55 cm arabanız alçalıyor. 

lastikolcusu.png

Bilgilendirme için teşekkürler Mehmet abi. Fiyat farkı hatrı sayılır derecede var diye hatırlıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Ben de Focus'ta kışlıkları 205 almıştım, hiç bir sorun yaşamadım, alın geçin.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Aynı jantta kullanabilirsiniz, problem olmaz. Zaten ebat aynı, taban değişiyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

205 takıp devam edin ben 225 50 16 yerine kullandım. Arkadan çeker ile hemde

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Zaten makyajda o ebatın saçma olduğunu anlayıp 205/55 R16 olarak çıkartmaya başladılar.

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
17 dakika önce, Murat Atagenç yazdı:

Zaten makyajda o ebatın saçma olduğunu anlayıp 205/55 R16 olarak çıkartmaya başladılar.

Gereksiz pahalı bir Ebat. Makyajlı da 205e geçtiler evet fakat makyajlının jant ölçülerinde bi değişiklik var mi

13 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Viraj kabiliyeti değişiyor sadece o da limitlerde

Arabada bebek olduğu icin bizim limitlerimiz belli 😃

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Arabada bebek olduğu icin bizim limitlerimiz belli [emoji2]
O zaman sıkıntı yok. :)
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Focus segmentinin en iyi yol tutuşuna sahip araç bu sebepten 215 ile 205 arasındaki farkı pek hissedebileceğinizi düşünmüyorum.. yukarıda üstadların yazdığı gibi yakıt düşer biraz daha çünkü sürtünme azalacaktır ve hız limiti düşer ama o çok önemli değil sanırım. yol tutuşun da azalması beklenebilir ama focus da dediğim gibi zaten çok iyi bir yol tutuş olduğundan pek etkileyeceğini sanmam..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Söz konusu kış lastiği olduğu için bence 205 daha mantıklı.
Lastik taban genişliği nekadar küçük olursa kış şartlarında tutunması daha iyi olur(kar ve ıslak zeminde)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Aynı durumu ben de yaşadım. Şuan mevsim ve kış lastiklerinde 205 kullanıyorum, memnunum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Jetta bile 205-55-16 kullanıyor sorun olmaz ama az yerden yukselsın ıstıyorsanız 205-60-16 takın 215-55-16 buyuk gelır 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Focus 3 mca larin 205 kullandığını biliyorum fakat benim aklıma takılan jant ölçülerinde bir farklılığı olup olmadığıydı. Gelen cevaplara bakınca 205 yanak kullanıp sorun yaşayan yok gibi. Zaten kapı etiketinde de 205-55-16 ebati yazdığı icin sıkıntı olmayacağını düşünmeye başladım bende. 

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

Fazla düşünmenize gerek yok. Orjinal ebat olarak belirtilmiş zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yıllarca şirket aracı focus kullandım. 1 sefer 215 ebat kışlık geldi. Onun dışında hep 205 kullandım. Bir farklılık hissetmedim. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Lastik marka ve modeline göre farklılıklar olabiliyor.
205 55 16 lastik için konuşacak olursak, 205mm taban genişlik ölcüsü içinde yete basan iz genişliği 190mm ve kanalları çıkınca toplam 130mm basan lastikte var.
yine 205mm taban genişliği içinde 200mm genişlikte olup ve dar kanallı olduğundan dolayı zemine 160mm basan lastikte var...
Bazı lastikler sırf kanal. Yere 4 ince şerit bastıktan sonra 225 olsa ne olur. 225mm'ye göre yere daha fazla basan 205'ler var..

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Aynı değişimi aynı sebeple ben de yapmıştım. Standart araç kullanan birinin hissedeceği hemen hemen hiçbir fark yok.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...