İçeriğe Yönlendir

Sıfır Klima Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gereken Detay.

Ayhan Şentürk

Recommended Posts

Ayhan Şentürk

Merhaba arkadaşlar.
Sürekli evde olmadığımız için doğalgaz ile ısınmak yerine gerektiğinde aç kapat yaparak klima ile ısınmayı tercih ettik. Kurulumda ve sonrasında yaşadığım bazı önemli olayları ve dikkat etilmesi gereken detayları paylaşmak istiyorum.

Servisten klima kurulumu için geldiler ve kuruluma başladılar. Şüpelendiğim bir durum oldu ve vakumlama işlemi yapmayacakmısınız diye sorduk. Servis elemanı, artık yeni cihazlarda vakumlama işlemine gerek olmadığını, gereksiz bir işlem oldunu söyledi. Israr etmemize rağmen vakumlama işlemini yapmadan klimanın kurulumunu yapıp çalıştırdı. Sonrasında biraz araştırma yapıp vakumlama işleminin kesinlikle gerekli olduğunu öğrendim.
Müşteri hizmetlerini aradık ve ardından genel müdürlüğü aradık, durumu anlattık. Kesinlikle vakumlama işleminin gerekli olduğunu söylediler. Vakumlama işlemi yapılmadığında %10-15 performans kaybı, kısa ömür ve yüksek tüketim gibi olumsuz sonuclar oluşabiliyormuş. Tesisat içindeki nemin gaz ile karışmaması ve dış ünitenin içine gitmemesi gerekiyormuş.Bu durum üzerine 1 gün sonra sıfır kutusunda yeni dış ünite getirdiler ve farklı servis elemanları geldi. Vakum işlemini yaparak montajı tamamladılar. Bir akrabamızda aynı aynı klimadan almıştı, bizden sonra akrabamıza giderek onlara da sıfır klima taktılar.

Servis elemanları en az 30 dakikalık vakum işlemini yapmamak için çeşitli yalanlar söyleyebiliyorlar. Vakum işlemi yapılmaz ise yapılan işlemleri onaylayıp imza atmayın, hemen müşteri gitmelerini ve yetkillileri arayın..

İlk gelen servis elemanından memnun değilim ama markadan çok memnunum. Ürünlerinin sonuna kadar arkasında durup müşteri memnuniyeti en iyi çözümü sunuyorlar. Hatta bölge genel müdürü kurulum bittikten sonra yapılan işlemleri kontrol etmek için ziyarete geleceğini de bildirdi.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu çokbilmişlik usta milletinin hastalığı..... sinyalizasyon sistemine de gerek yok misal.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Bir saat önce, Adnan Çakır yazdı:

Marka da yazsaydın ya Ayhan ,hayırlı olsun

Marka hakkında olumsuz düşünce oluşmaması için yazmadım.  Sadece kurulumda vakum işleminin önemine dikkat çekmek istedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)
9 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Kötü marka yoktur kötü usta vardır 

Ozaman markayı yazayım. Daikin.

9 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

vakum nedir? :unsure2:

Dış ünite ile iç ünite arasına gidiş-geliş şeklinde bakır boru tesisatı döşeniyor ve bir ucu iç üniteye, bir ucu dış üniteye bağlanıyor ve dış ünitedeki gaz vanaları açıldıktan sonra iç ünite ile dış ünite arasında gaz dolaşımı başlar.

Dış ünitedeki gaz vanaları açılmadan önce döşenen tesisatın içindeki nemli havanın vakumlanıp alınması gerekiyor. Alınmadığında klima verimini ve ömrünü düşürüyor.

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Daikin harbiden sağlam makina. İşgüzar bir personel için markanın yaklaşımı ise taktire şayan. Tabi burada senin pozisyonunun ciddi etken 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
4 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Daikin harbiden sağlam makina. İşgüzar bir personel için markanın yaklaşımı ise taktire şayan. Tabi burada senin pozisyonunun ciddi etken 

Aşağı yukarı 30 metre kare alan için 12000lik aldım. Dışarısı ortalama gece 5, gündüz 10 derece civarı.  Klimayı 24 dereceye ayarlayıp çalıştırdığımda oda sıcaklığını 14 dereceden 22 dereceye 2-3 saate rahatlıkta çıkartıp sonra rolantiye geçiyor.  Doğalgazdan daha az tüketeceğini düşüniyorum, fatura gelince belli olacak. :)

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Ben vestel den klima alalı yaklaşık 4 yıl oldu. Kurulumda herhangi bir vakum yaptıklarını hatırlamıyorum.

Bu vakum un sadece soğutmaya mı etkisi var yoksa ısıtmaya da var mı?

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bir saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Ben vestel den klima alalı yaklaşık 4 yıl oldu. Kurulumda herhangi bir vakum yaptıklarını hatırlamıyorum.

Bu vakum un sadece soğutmaya mı etkisi var yoksa ısıtmaya da var mı?

Her ikisine de var. Isıtma soğutma temelde aynı şey. Bi valf var sadece yönü değişen.

Vakum yerine bazıları içerdeki gazla purge ediyorlar ama o da gaz kaybı sonuçta.

Gazı biraz fazla koysalardı belki.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
1 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Her ikisine de var. Isıtma soğutma temelde aynı şey. Bi valf var sadece yönü değişen.

Vakum yerine bazıları içerdeki gazla purge ediyorlar ama o da gaz kaybı sonuçta.

Gazı biraz fazla koysalardı belki. 

yanıt için teşekkürler. Ev sigortamdan klima bakımı yaptırabiliyorum, bir sorayım vakumu kapsıyor mu acaba.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
19 saat önce, Servet Aydın yazdı:

24bin ile 250mkare evi ısttım. İzolasyon iyi olunca ciddi verimli çalışıyor klima 

Evet izalasyon çok önemli. Özellikle tavan izalasyonu veya üst katın sıcak olup olmaması en büyük etken. En çok sıcaklık tavandan kaçıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...