İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - 1.4 TDCI Hız Göstergesi ve Yol Bilgisayarı Sorunu

Adem Sezen

Recommended Posts

Adem Sezen

merhaba sitenize yeni kayıt oldum ve bu ilk yazım kusurumuz olursa affola...

9 ay önce almış olduğum 2006 model1.4 tcdi fiesta aracım geçtiğimiz günlere kadar hiç sorun çıkarmadı.

Geçtiğimiz günlerde yola çıktıktan 2 3 dakika sonra hız ibresi duruyor araç gaz verirken ve gazdan ayağımı çekerken silkeleme(kerkinme de diyorlar)yapıyor ardında menzili gösteren gösterge ----şeklini alıyor.tamirciye götürdüm aracı denedik sorun görünmüyor tamirci egr den olabilir deyip egr yi temizledi (200tl)aracı denedik sorunyok.ertesi gün aracı çalıştıran 10dk sonra aynı sorun baş gösterdi tamirci(ustadiyemiyorum) yi arayıpdurumu anlattım hafta içi müsait olamadığımız için hafta sonu götürdüm işleri yoğun olduğu için ilgilenmek istemedi bende başka ustalara göstermek istedim kimi dükkanda yok kimi ilgilenmedi. Bilgisayara bağlayın dedi.bağladık 4 hata kodu verdi hız sensörü akışmetre ve bir tane daha o tamirci de sanki zorla yaptırıyorum gibi tavırlı idi not bir kalem kağıt alıp not etmeme bile izin vermedi fotoğraf çektik orada yazıyor hepsi dedi.velasıl kelam araç tamir olmadı cebinizden para çıktı birde siz değerli abilerin kardeşlerimin fikrini almak istedim hız sensörü değişirse sorun çözülürmü

Arıza kodlarınıda şuraya yazayım

P0501 hız devresinde arıza aralıklı

p0102 kütle veya hacim hava akış metre devresi arızalı sürekli

p0193 müşterek yakıt borusu basınç sensörü devresinde arıza sürekli

P113 emme hava sıcaklık sensörü  1devresinde yüksek giriş

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Kadran hareket halindeyken 0 'a düşüyorsa, muhtemelen hız sensörünüz arızalı. Kilometre sensörü diye de arayabilirsiniz.

Değişimi kolaydır ama konumu itibariyle çok zor bir yerde. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
20 dakika önce, Adem Sezen yazdı:

P0501 hız devresinde arıza aralıklı

p0102 kütle veya hacim hava akış metre devresi arızalı sürekli

p0193 müşterek yakıt borusu basınç sensörü devresinde arıza sürekli

P113 emme hava sıcaklık sensörü  1devresinde yüksek giriş

501 direkt sizin tarif ettiğiniz arıza ile ilgili olmalı, hızı okuyamıyor. ama 193 te aynı silkelenmeyi yapar, rail basınç müşürü,

102 ve 113 egr yi temizlerken sökülen soketlerle alakalı olabilir o şimdilik önemsiz.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Bire bir aynı sorun yaşadım aynı kasa fiestamda, kilometre sensörü diye geçer. Orijinal taktırmaya özen gösterin ben ilkinde yan sanayi taktırdım 6 ay sonra bozuldu orijinal taktırdım 3 yıl bindim sonra satmıştım. Ayrıca oradaki yağ seviyesi de kontrol etsin usta mutlaka. Yağı azalmaması lazım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Adem Sezen

Şimdi parça filosu diye bir site var orada 257tl orijinal yazıyor

79tl gvp marka yerli çakma ürün var 

Çakma olanı deneyeyimmi yoksa 79tl yi çöpemi atmış olurum 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hız sensörü değiştirilip gözlenmeli. 

Tekrar arıza veren parçalara bakılmalı.. 

Bence maf sensörü de bozuk.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
1 saat önce, Adem Sezen yazdı:

Şimdi parça filosu diye bir site var orada 257tl orijinal yazıyor

79tl gvp marka yerli çakma ürün var 

Çakma olanı deneyeyimmi yoksa 79tl yi çöpemi atmış olurum 

ParçaFilosu 'nda orijinal yoktu en son. Onlardan orijinal diye aldığım krank sensörü çıkmıştı. (üzerindeki kodlardan bu bilgiye ulaşmıştık)

Daha sonrasında orijinal temin edemedikleri için ücret iadesi yaptılar. Sanayi esnafında da orijinal bulamadım. Dediklerine göre ithalatçısı sadece otosan ve fiyatı onlar belirliyor. Yetkili servis ile aynı fiyat yazınca da satamıyoruz demişlerdi. GVK gibi bi markası vardı bulabildiğim ve tavsiye edilen. 5-6- ay olmuştur. Bi sıkıntı yok şimdilik.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

O kerkinme yakıt basınç müşüründen kaynaklı. (P0193) değişmesi gerek, motor arıza ışığı yakar.
Bizzat yaşadım bunu.
Hava Akışmetre arızalı olmayabilir, şayet soketi sökülü halde araç çalıştıysa.
Ona bi kontrol şart. O da arıza ışığı yakar.

Bulunduğunuz yerde Ford özel servisi yok mu?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Adem Sezen

Var fakat abartılı fiyat diye gitmedim

Önceden fiyat alma gibi bir şansım varmı acaba yada ne kadara çözülür maksimum.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Var fakat abartılı fiyat diye gitmedim
Önceden fiyat alma gibi bir şansım varmı acaba yada ne kadara çözülür maksimum.

Yakıt basınç müşürünü ben 160₺+işçilik
Şeklinde değiştirdim.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Adem Sezen

Bu gün kilometre sensörü nü değiştirdik şimdilik bir  sorun yok yardımcı olan herkezden Allah razı olsun

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih Kurnaz
On 22.12.2018 at 23:49, Adem Sezen yazdı:

Bu gün kilometre sensörü nü değiştirdik şimdilik bir  sorun yok yardımcı olan herkezden Allah razı olsun

Adem bey geçmiş olsun.

Son 2 aydır bende aynı sorunu yaşıyorum. Bu haftaya kadar sadece hız kadranı yolda giderken hiç sorun çıkarmadan sıfıra düşüyor 5-10 dk içinde yeniden çalışmaya devam ediyordu. Bu hafta içinde uzun yolda 3 kez yaşadığım konu ise sizin anlattığınız ile birebir. 90-100 km hızla giderken birden araçta sanki devir kaybı yaşanıyor ve tekrar toparlıyor kendini aynı anda hem ibre sıfıra düşüyor hemde yol km sayacı - - - - şeklinde belirdi. Bu 5 dk ile 30 dk arasında değişkenlikle yine kendiliğinden düzeldi. Bu arada sorun genelde yüksek hızlarda oluşuyor, tam anlayamadım sebebini. Elimde ELM 327 tip üründen var. Ama hata kodlarına bakmadım. İlk fırsatta kontrol edebilirim.

Siz sadece sensörü değiştirerek bu sorundan kurtuldunuz mu? Hangi siteden aldığınızı belirtirseniz çok memnun olurum.

Saygılarla.

WqorEq.jpg

Bu önceki süreçlerde yaşanan problemdi. Araç burada 90 km/s civarı hızda.

36gRPO.jpg

Bu geçtiğimiz hafta yaşanan son problem. 90-100 km/s hızlarında burada.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fatih Kurnaz

Tekrar merhaba,

ELM 327 ile dün hata kodlarına baktık ve P0501 OBD Trouble Code hatasını okuduk. Araçta başka sorun çıkmadı. Bu hata kodu ise http://www.dtcsearch.com/P0501/?from=Torque sitesine göre hız sensörü ile alakalı bir konu. Sizin daha önce belirttiğiniz gibi değişimi yapılarak kurtulabilirim gibi görünüyor.

Sorum şu:

- Sensörü satın almadan önce kontrol edilebilecek konular var mıdır? Kontrolden sonra mı almalıyım yoksa konumu zor olan bir yerde zaten bu kadar ulaşılmışken her türlü değişimi faydalı mı olur?

- Ürünün orjinali 275 tl. Yan sanayi ürün ise 75tl. Aradaki fiyat farkına değer mi orijinal ürün kullanmak?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ergin SÜ

Elimde orjinal sensor var isterseniz 150 tl ye size gonderebilirim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...