İçeriğe Yönlendir

Hukuk Sisteminde "Uzlaşma" Hakkında..

Cem Işık

Recommended Posts

Cem Işık

Merhabalar herkese, az evvel yaptığım bir telefon görüşmesi sonrası böyle bir konu açma gereği duydum.

Apartman görevlimiz, hemşehrim aynı zamanda, Kahramanmaraş'lı. Memleketindeki evinde  komşusu Almanya'da yaşayan bir gurbetçi vatandaş.  Yazın komşu,  bahçedeki ağaçları kesiyor haber vermeden, 20-22 tane yetişkin meyve ağacı. Benim arazimde diye iddia etmiş ama ağaçlar yaptığımız araştırma sonucu bizim apartman görevlisinin arazisinde olduğu kanıtlandı. 

Bizim görevli gidip savcılığa şikayetçi oluyor, mala zarar verme suçundan dava açılıyor gurbetçi hakkında. 

Konu uzlaştırmacı'ya gidiyor(takibi şikayete bağlı olan suçlar için ; ceza hukukunda bir kısım suçlar uzlaşma hükümlerine tabidir, suçlu hapis vs ceza almasın ama yaptığı da yanına kar kalmasın diyerek kurulmuş olan  bir sistem.) 

Beni aradı az evvel, ben para pul istemiyorum(kestiği miktarda ağacı tekrar bahçesine dikeyim ya da parasını vereyim demiş gurbetçimiz), yoksul ailelerin çocuklarına kışlık mont,bot ,kazak vs istesem olur mu diyerek. 

Bu ince düşüncesi hoşuma gitti, beraberce rakam belirledik. 10.000,-TL bedele tekabül eden miktarda kışlık mont,bot ,atkı bere, çanta, kazak  ve benzer malzeme alsın ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için diye kararlaştırdık.  Bu bedel karşılığı malzemeyi alıp makbuzunu mahkemeye sunması karşılığı şikayetten vazgeçeceğiz. 

Aklınızın bir köşesinde bulunsun diye paylaşıyorum bunu.. Olur da başınıza gelirse, hem kişiye ceza, hem de bir hayra vesile olur.. 

• Beğen 26
  • Teşekkür 5
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Şaçma sapan cezaların yerine böyle şeyler görmek güzel oluyor. 

Mağdur kişiye de ayrıca tebrikler. Güzel düşünce.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

22 tane de fidan alsın bari yahu :)

Bizim apartman görevlisi 22 ağaç yerine 40 tane dikmiş zaten olayın hemen üstüne. Belediye konuyu öğrenince 20 tane vermiş, 20 de kendisi almış, ancak paradan artarsa fidan da aldıracağız, hatta bizim gözetimimiz altında kendisine diktirmeyi planlıyorum temmuz güneşi altında . 

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Ağaç kesene çok kıl olurum, ama cezalandırma sistemi güzel..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
13 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Bizim apartman görevlisi 22 ağaç yerine 40 tane dikmiş zaten olayın hemen üstüne. Belediye konuyu öğrenince 20 tane vermiş, 20 de kendisi almış, ancak paradan artarsa fidan da aldıracağız, hatta bizim gözetimimiz altında kendisine diktirmeyi planlıyorum temmuz güneşi altında . 

Hem belediyeye hem de apartman görevlisine helal olsun. Allah senden de razı olsun. Çocuk da sevindiriyorsunuz, bi ömre bedel dua alırsınız beraber :nazar:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Ceza güzel ancak bir insanın 20 tane yetişkin meyve ağacını kendi bahçesinde bile olsa kesme sebebini tam olarak idrak edemedim. Neden yapmış ben en çok bunu merak ettim? 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ben olsam keseni oraya ekerim iki gün de köpeklerin işaretlemesi için beklerim. Gurbetçi, gurbette olduğu ülkede ağaç kesse cezası ne olurdu merak ettim şimdi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Ben olsam keseni oraya ekerim iki gün de köpeklerin işaretlemesi için beklerim. Gurbetçi, gurbette olduğu ülkede ağaç kesse cezası ne olurdu merak ettim şimdi

Yaşadığı yerde cezası ne olur bilmem ama burada olsa ve anlaşamasalar, 6 ay gibi bir ceza alıp, cezası ertelenecekti. Şu an en azından bir faydası olacak. 

Apartman görevlisi o teklifi de yaptı, bir gece vakti bahçeye kütük diye diksem dedi ama engelledim. 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bence ağacı kesenin yanına kar kalmış. Bir ağaç kolay yetişmiyor :(

o adamı ilk memlekete döndüğü gün ıslak odunla terbiye etmek lazım. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
1 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Bence ağacı kesenin yanına kar kalmış. Bir ağaç kolay yetişmiyor :(

o adamı ilk memlekete döndüğü gün ıslak odunla terbiye etmek lazım. 

Mala zarar verme suçuna girenlerden anlam veremediklerim : Ağaçlar ve Hayvanlar. ha evin camı çerçevesi kırılmış ,ha senelerdir baktığınız hayvanınız öldürülmüş.. Maalesef aynı kefede sistemimizde. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
32 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Yaşadığı yerde cezası ne olur bilmem ama burada olsa ve anlaşamasalar, 6 ay gibi bir ceza alıp, cezası ertelenecekti. Şu an en azından bir faydası olacak. 

Apartman görevlisi o teklifi de yaptı, bir gece vakti bahçeye kütük diye diksem dedi ama engelledim. 

Ertelemeli ceza çok pis birşey başıma geldi biliyorum. İnsan kıpırdamaya korkar oluyor 5 sene :D Para cezasına bende razı olurdum. Çocuklar için harika olmuş. Ağaçlar süper meyve vermiş :))

tarihinde Mehmet YILDZ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Adamı dövse suçlu olacak.Haklı iken haksız olmak.Ceza yerinde olmuş.

Yorum bağlantısı
Metin Mankal
1 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Ceza güzel ancak bir insanın 20 tane yetişkin meyve ağacını kendi bahçesinde bile olsa kesme sebebini tam olarak idrak edemedim. Neden yapmış ben en çok bunu merak ettim? 

Anladığım kadarıyla olay Maraş'ta geçmiş.Buarada yok edilen zeytinlikleri bir görseniz..20 ağaç hiç bir şey değil..

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
49 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Meyve ağaçları, ,sinek yapıyormuş dediğine göre. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Azalma

zaten yurt dışında yaşayıp 3-5 günlüğüne geliyorsun , ne demeye ağaç kesiyorsun.. 2 tane fidan dikeyim de , ya meyvesinden ya gölgesinden demiyorsun , gelip üstüne ağaç kesiyorsun.. sadece ağaç değil , o kadar yılı da heba ediyorsun.. cinayet işlemekten farkı ne bunun.. konusu açılsa " doçlandda böyle değil , adamlar çevreye önem veriyor , bir yaprak koparamazsın , cezası şu kadar avro " diyecek kadar da müsvette biri olsa gerek.. 😕

ayrıca Allah hayrınızı kabul etsin .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
17 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Meyve ağaçları, ,sinek yapıyormuş dediğine göre. 

Ayy bana bi gülme geldi.. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Tolga Aksoy
Merhabalar herkese, az evvel yaptığım bir telefon görüşmesi sonrası böyle bir konu açma gereği duydum.
Apartman görevlimiz, hemşehrim aynı zamanda, Kahramanmaraş'lı. Memleketindeki evinde  komşusu Almanya'da yaşayan bir gurbetçi vatandaş.  Yazın komşu,  bahçedeki ağaçları kesiyor haber vermeden, 20-22 tane yetişkin meyve ağacı. Benim arazimde diye iddia etmiş ama ağaçlar yaptığımız araştırma sonucu bizim apartman görevlisinin arazisinde olduğu kanıtlandı. 
Bizim görevli gidip savcılığa şikayetçi oluyor, mala zarar verme suçundan dava açılıyor gurbetçi hakkında. 
Konu uzlaştırmacı'ya gidiyor(takibi şikayete bağlı olan suçlar için ; ceza hukukunda bir kısım suçlar uzlaşma hükümlerine tabidir, suçlu hapis vs ceza almasın ama yaptığı da yanına kar kalmasın diyerek kurulmuş olan  bir sistem.) 
Beni aradı az evvel, ben para pul istemiyorum(kestiği miktarda ağacı tekrar bahçesine dikeyim ya da parasını vereyim demiş gurbetçimiz), yoksul ailelerin çocuklarına kışlık mont,bot ,kazak vs istesem olur mu diyerek. 
Bu ince düşüncesi hoşuma gitti, beraberce rakam belirledik. 10.000,-TL bedele tekabül eden miktarda kışlık mont,bot ,atkı bere, çanta, kazak  ve benzer malzeme alsın ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için diye kararlaştırdık.  Bu bedel karşılığı malzemeyi alıp makbuzunu mahkemeye sunması karşılığı şikayetten vazgeçeceğiz. 
Aklınızın bir köşesinde bulunsun diye paylaşıyorum bunu.. Olur da başınıza gelirse, hem kişiye ceza, hem de bir hayra vesile olur.. 

Çok güzel hareket
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Yakın zamanda benzer bir tarla sınırı mevzu başımıza geldi.

Zamanında kadastro yanlış ölçmüş ve tarla biraz kayık olarak tespit edilmiş. Yeniden ülke genelinde bir kadastro çalışması yapılınca bahçe olarak kullandığımız tarlamız bir taraftan 2 birim büyürken diğer taraftan 1 birim küçüldü. Küçülen tarafta komşunun kısmında yetişmiş ağaçlarımız kaldı. Normalde söküp kendi bahçemize dikebilirdik ama tutan olur tutmayan olur yetişmiş ağaç yazık olmasın diye bıraktık. 8-9 yaşında Ceviz, Elma ve Üzüm. Kısmeti varmış dedik. Cevizin tam mahsul vermeye başladığı zaman. Diğerleri zaten meyve verir durumda. Komşunun tarlasının kenarında bir bahçesi olmuş oldu. Kısmetiymiş afiyet olsun

Kendi bahçesindeki ağaçlar bile olsa keserken ne düşündü merak etmemek elde değil. Ağaç katili herif... Cezası az olmuş. Ormandan ağaç kesse kesin yatarı var. Ama çocuklar için sevindim.

Ara buluculuk mevcut adalet sistemimizde maalesef son yıllarda gördüğümüz nadir iyi bir gelişme.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Babamın başına gelen 6 yıl önceki dolandırılma olayından sonra olay mahkemeye intikal etti. sanıklar hiç mahkemeye katılmadı  , sonrasında çıkan uzlaştırma yasasında dolayı iş uzlaştırmacı avukatlara devredildi, 1,5 sene sonra yine sanıklara "ulaşılamayınca"  dava ağır cezaya geri döndü. birsürü duruşma yapıldı 6 yıldır bir arpa yol kat edilmedi. Sanıklar hala serbest , hatta Osmaniye de dükkanları bile var. Sosyal medya hesapları bile var.

Türkiye"de adalet o kadar ağır ilerliyor ki, uzlaştırma komisyonu bence bazı durumlar haricinde zaman kaybından başka birşey değil. Bence davalarda zaman sınırı konmalı , misal asliye 3 duruşma, ceza 10 duruşma gibi. Bu süre içinde kesin karara varılmalı. Her seferinde yok tanıkların dinlenmesine, falancaya yazı yazılmasına , cevap beklenmesine bir sürü zaman kaybı. Teknoloji çağındayız hala cilalı taş devri çağı dava sürecini ilerletmeye çalışıyoruz. Davalar biriktikçe adaletin yerini bulma zamanı da uzuyor gidiyor. karar çıksa da bunun temyizi var var da var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Neden kesmiş ağaçları... 

Kendininse bile neden kesmiş ?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
25 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Neden kesmiş ağaçları... 

Kendininse bile neden kesmiş ?

Abi kayısı ve elma ağaçlarıymış, sürekli sinek yapıyormuş , sinekler de evlerinden eksik olmuyormuş, iddiası bu şekilde. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Salak.. 

Sinek yapmıyordu bence.

Ortamdaki sineği kendi üstüne çekiyordu.. 

Yani faydalıydı. 

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Yazlıgın bahcesinde 10 meyve agacı var.

Aralara 3 tane daha nasıl dikebilirim diye uğraşıyorum.

Kayısı kesilir mi hiç?

Meyvesi süper, gölgesi süper.

Görünüşü şahane

2 vişne diktim 2017de.Bu  sene 1 kiloya yakın meyve verdiler.Öyle güzeldi ki, o meyveyi görmek ve toplamak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...