İçeriğe Yönlendir

Focus II - 4 ileri Otomatik Hakkında...

Hakan Gürsu

Recommended Posts

Hakan Gürsu

Arkadaşlar aramızda Focus 4 ileri otomatik kullananlar varsa onlara bi sorum olacak.

90 ve 110 ile giderken devir kaçta oluyor. Yazabilirlerse sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

ben eskiden kullanıyordum ama o kadar eskide kaldı ki hatırlamıyorum :)  şaka şaka kullanım durumuna göre değişir sakin kullanımda 2500-3000 devir bandı diye hatırlıyorum.

ancak bir an önce bu hıza çıkmak istediğim durumlarda farklı oluyordu. aracın alt devirleri düşük olduğu için genelde biraz yüksek devir çeviriyordum ben zamanı zamanında

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Sagolun arkadaşlar, Fiesta aynı motor kombinasyonunda 1.6 100 bg 4 ileri. 

2000 d/d  70

2500 d/d 90

3000 d/d 110  yapıyor. demekki Focusda daha esnek oranlar.

Ama en az tasarruf için 5 ileri almak lazım gibi. O da tam otomatikte Ford da yok.

Yorum bağlantısı
Emre Durna
40 dakika önce, Hakan Gürsu yazdı:

2000 d/d  70

2500 d/d 90

Ama en az tasarruf için 5 ileri almak lazım gibi. O da tam otomatikte Ford da yok.

Aynen bende 1,6 100 bg otomatik focus var . Sakin kullanımda uzun yolda 7,3 şehir içi 8.3-8,7 arası yakıyor  100 km.de . Şu an 4 mevsim lastikler var üzerinde şehir dışı yapmadım ama şehir içi ortalama trafikte 9,1 yakıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
16 dakika önce, Emre Durna yazdı:

Aynen bende 1,6 100 bg otomatik focus var . Sakin kullanımda uzun yolda 7,3 şehir içi 8.3-8,7 arası yakıyor  100 km.de . Şu an 4 mevsim lastikler var üzerinde şehir dışı yapmadım ama şehir içi ortalama trafikte 9,1 yakıyor.

Şehir neresi? Ben istanbulda sıksam da 12 lt (yol bg) altına inemedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Durna

1 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Şehir neresi? Ben istanbulda sıksam da 12 lt (yol bg) altına inemedim.

istanbul 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Bir saat önce, Hakan Gürsu yazdı:

2000 d/d  70

2500 d/d 90

Audi de var 6 ileri. 3000 dd 130 yapıyor tam otoban hızı

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)
2 saat önce, Emre Durna yazdı:

Tam aradığım adam. 😁 Benim Fiesta için yazdığım, devir ve hız değerleri Focus da aynı yani. ?

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Bir saat önce, Emre Durna yazdı:

istanbul 

İstanbul neresi bende iken şehir içi min 10 lt yakıyordum genelde kısa mesafe kullanımda.

gerçekten iyi değerler yakıyorsunuz biraz agresif kullanımda 12 13 litre lerde buluyordu bende 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Hakan Gürsu yazdı:

2000 d/d  70

2500 d/d 90

manuel 5 vites ile aynıdır. 4-5-6-7 son vites olması devir/hızı deirket etkilemez.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

manuel 5 vites ile aynıdır. 4-5-6-7 son vites olması devir/hızı deirket etkilemez.

4 viteste 2500 de 90 yaparken, 5 vites olsa 2500 de 110 yapmazmı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

işte 4 deyince tüm 4 ler aynı değildir, otomatikte son vitesin adı 4 manuelde 5, oranlar farklı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çoğu manuel 6. Vitesin oranı manuel 5 vitesli şanzımanın 5 inden kısa olabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Son vites overdrive diye geçiyor. Japonlar mesela kısa orana sahip. O yüzden daha seri ama uzun yolda nispeten müsrif. Şehir içinde daha az yakıyor gibi. Şanzıman oranı olarak mercedesin 5g tronic oranı en sevdiğim. Son vites dışında şaft mıydı aks mıydı bişi oranı daha var onla son hız değişiyo.

Focus 1 otomatik de 4. Vites uzun kaldırdı. Son hızı 3 de yapardı zaten dyno testi vs de sondan bir önceki viteste yapılması lazım yoksa performans ölçümü hatalı oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
4 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

3000 120 2100 2200 arası 90

aynen Mustafa hocamın dediği gibi. Tork Konvektörlü sanzumanda benim araçta 90 km--2000-2200 rpm ///120 km--3000 rpm.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

6.vites varsa tasarruf için uzun oran olmasını beklerim, o zaman gereksiz hamallık olur.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Arkadaşımda FD6 kasa Civic var otomatik 5 ileri. 2000 d/d 90 la gidiyor. Buda uzun yolda tasarruf demek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6.vites varsa tasarruf için uzun oran olmasını beklerim, o zaman gereksiz hamallık olur.

Bazen de araç yürüyebilsin diye yapılıyor işte.
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

90 ile 2000-2500 arası

120 ile 3000 devirde.

Eğer yanlış bilmiyorsam bu arabaların vitesi buçuklu. Yani 3. viteste giderken gaza az yüklenince araba bir alt vitese geçiyor hissi veriyor ama kontrol edince yine 3. vites.  Hızlandım, ayağım gazda sabit 4. vitese geçmiş gibi hissettiriyor ama bakıyorum yine 3. vites.

Böyle bir şey var mı,  yanılıyor muyum?

Yorum bağlantısı
Özgür Güzen
16 saat önce, Hakan Gürsu yazdı:

Tam aradığım adam. 😁 Benim Fiesta için yazdığım, devir ve hız değerleri Focus da aynı yani. ?

Daha önce 2010 1.4 otomatik fiestam vardı şimdi de 2010 1.6 otomatik focus sahibiyim. Fiesta ile focus arasında devir/hız farkı kesinlikle aynı değil. 120 km hızla fiesta da 3000 devri geçiyorken focus da geçmiyor.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
41 dakika önce, Özgür Güzen yazdı:

Daha önce 2010 1.4 otomatik fiestam vardı şimdi de 2010 1.6 otomatik focus sahibiyim. Fiesta ile focus arasında devir/hız farkı kesinlikle aynı değil. 120 km hızla fiesta da 3000 devri geçiyorken focus da geçmiyor.  

Size zahmet bana 90 ve 110 da tam olarak hangi devirde gittiğini yazabilirmisiniz. Focusda.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...