İçeriğe Yönlendir

Birevim Hakkında Bilgisi Olan...

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Mesut Eyibil

Arkadaşlar merhaba;

Bu Birevimdi, eminevimdi vb. sistemlere girmiş ve durum hakkında bilgisi olan varmı, nasıldır bu sistemler güvenilirmidir acaba? benim arkadaşım girdi daha yeni ama çevremde de var bazı kişiler güvenilir olduğu söyleniyor, şikayet sitelerinde de aman aman şikayetler yok. Tecrübesi yada bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgi verirse sevinirim.

Bende araç için girmeyi düşünüyorum bi 4 ay sonra,mümkün olursa birazda peşinat vererek teslim tarihini öne çekmeyi düşünüyorum ama aklımda soru işaretleri var.nedir ne değildir die.

iyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Mükremin Aktuğ

Belli bir peşinat veriyorsunuz daha sonra size sıraya alıyorlar noter çekilişi ile ewinizi veriyorlar sizde taksit taksit ödüyorsunuz diye biliyorum.

Bana pek güven vermiyor çiftlikbank gibi patlama ihtimali var.

Yorum bağlantısı

girmedim muhtemelen girmemde ömrüm boyunca

kriz ortamında para kaptırmak tehlikeli olur.  bu işlerin sonu bir yerde patlak mutlaka verir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Son zamanlarda eminevim şubelerini görüyorum.Bildiğin banka şubesi gibiler ve mantar gibi çoğalıyorlar.Ben böylesi kontrolsüz büyüyen oluşumlara pek güvenmiyorum açıkcası.Siyasi bir takım çıkar ilişkileri ,duygu sömürüsü , din iman işin içine girince hep bir yerde patlıyor maalesef.Benzer o kadar çok örnekleri var ki..

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
(düzenlendi)

Bu sistemden ev almış bir yakınım var. Faiz hassasiyeti olanlar içi güzel bir sistem. Ben de zamanında çok araştırdım ev alma arefesinde. Gördüğüm sıkıntılar şunlar;

1- Ev alırken firma sizden tapu istiyor. Tapuyu üstünüze almanız için evin satışının olması lazım. Evin satışı için para lazım ama parayı da tapuyu görmeden vermiyorlar. Eğer beğendiğiniz evi satan kişi/firma parayı almadan size devir yapmazsa sıkıntı çıkıyor. Ev alan akrabam bu noktada çok sıkıntı yaşadı

2- Artan ev fiyatları. Samsun için konuşursam özellikle son 4 yılda ev fiyatları 2 kat arttı. Siz mesela 100bin için 5 sene sisteme girmiş ve 30. ayda ev parasını teslim alacak durumda iseniz elinize geçen parayla ev alamayabilirsiniz. Beğendiğiniz konumdaki evi almak için ya üzerine ekstradan para koyacaksınız ya da daha dış muhitlerde yeni gelişmekte olan ve nispeten ucuz yerlerden ev alacaksınız.

Bunlar dışında pek şikayet ben de duymadım. Sadece sisteme girişte alınan organizasyon parası bana biraz yüksek gelmişti ama ara sıra bu konuda da kampanya yapıyorlar. Gidip pazarlık yapmak lazım.

Ekleme: Ben neden bunladan ev almadım yazmayı unutmuşum. Müşteri hizmetlerine sordum. Ya bir gün kaçıp giderseniz paralarım ne olacak dedim? O da kaçmayız kem küm etti. Ben de bu yüzden güvenemedim bankadan kredi çekip ev aldım. Ama yanlış hatırlamıyorsam 2016 yılından itibaren Eminevim gibi oluşumlar BDDK kontrolü altına girdi. Düzenli olarak denetleniyorlar ve rapor veriyorlar. Benim zamanımda BDDK güvencesi olsa idi girerdim.

tarihinde Emrah Altun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
13 dakika önce, Mükremin Aktuğ yazdı:

Belli bir peşinat veriyorsunuz daha sonra size sıraya alıyorlar noter çekilişi ile ewinizi veriyorlar sizde taksit taksit ödüyorsunuz diye biliyorum.

Bana pek güven vermiyor çiftlikbank gibi patlama ihtimali var.

doğrudur ama çok uzun zamandır kullanan var, bildiğim birkaçkişi de aldı evini arabasını risk heryerde var, geçen gün enpara da kardeşimin hesabını ele geçirmeye çalışmışlar, 10 bin tl si gidiyormuş nerdeyse adamlar bloke etmiş hesabı kardeşime bile vermiyorlardı demek istediğim en güvenilir yerde bile risk var, yarın öbürgün devletin de çökmeyeceği garanti değil.

9 dakika önce, Ali Gök yazdı:

girmedim muhtemelen girmemde ömrüm boyunca

kriz ortamında para kaptırmak tehlikeli olur.  bu işlerin sonu bir yerde patlak mutlaka verir.

Krizin biteceği yok en azından firma sağlamsa 3-4 kat faiz vermektense çok daha azına birim yapmak daha mantıklı olma mı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hocam paranın yettiği arabayı al yada briktir. borcu olan ev ve arabadan pek hayır gelmiyor. benim arabanın kredisi bitene kadar sefasını çekemedim. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Özellikle faizlerin artmasıyla bu tip kurumlara talep çok arttı. 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bir kaç arkadaşım onların aracılığı ile ev aldılar.

Geçen ay yine birisi esenyurttaki akbatı avm nin oradan eminevim ile ev aldı.

Araba için borçlanmaya değer mi, bence değmez ortalık zaten yanıyor..

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Borçile araba alıp, eksta onun bakımını, benzinin , vergisini, aylık yaratacağı yükünü hesap etmeden bu işe girişmeyin derim :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Eyüboğlu

çevremde çok fazla ev ve araba alan var bu sistemde ben de bir seneye kadar peşinat verip arabayı yükseltmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Tolga Aksoy

90 lı yıllarda kurulmuş firma. İlk otomobil sistemi vardı hatta bir arkadaşım toros almıştı. Güvenilir diye biliyorum.

MI 5s Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

There is no free lunch.

uzak durun.

finans gerekliyse bddk denetimli finans kurumlarına gidin. İslami ya da normal bankalara yani.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Kullanıp sorun yaşamayanlar var ama ben şahsen güvenmiyorum.

6 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

There is no free lunch.

finans gerekliyse bddk denetimli finans kurumlarına gidin. İslami ya da normal bankalara yani.

Anahtar nokta burası. Her işte bunu gözetmek lazım.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
54 dakika önce, Ali Tolga Aksoy yazdı:

90 lı yıllarda kurulmuş firma. İlk otomobil sistemi vardı hatta bir arkadaşım toros almıştı. Güvenilir diye biliyorum.

Merhaba,tapatalk imzanizi kapatabilir misiniz? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bu tip sistemlerde devlet güvencesi yoksa bence hiç girmeyin. yıllardır sorunsuz çalışan sistem birgün gitmeye karar verirse madur olabilirsiniz. Geçmiş yıllarda Yurtbank sümerbank , egebank ın Offshore hesapları ile yüksek faiz verdiği müşterileri epey madur olmuştu. 

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
2 saat önce, Emrah Altun yazdı:

Bu sistemden ev almış bir yakınım var. Faiz hassasiyeti olanlar içi güzel bir sistem. Ben de zamanında çok araştırdım ev alma arefesinde. Gördüğüm sıkıntılar şunlar;

1- Ev alırken firma sizden tapu istiyor. Tapuyu üstünüze almanız için evin satışının olması lazım. Evin satışı için para lazım ama parayı da tapuyu görmeden vermiyorlar. Eğer beğendiğiniz evi satan kişi/firma parayı almadan size devir yapmazsa sıkıntı çıkıyor. Ev alan akrabam bu noktada çok sıkıntı yaşadı

2- Artan ev fiyatları. Samsun için konuşursam özellikle son 4 yılda ev fiyatları 2 kat arttı. Siz mesela 100bin için 5 sene sisteme girmiş ve 30. ayda ev parasını teslim alacak durumda iseniz elinize geçen parayla ev alamayabilirsiniz. Beğendiğiniz konumdaki evi almak için ya üzerine ekstradan para koyacaksınız ya da daha dış muhitlerde yeni gelişmekte olan ve nispeten ucuz yerlerden ev alacaksınız.

Bunlar dışında pek şikayet ben de duymadım. Sadece sisteme girişte alınan organizasyon parası bana biraz yüksek gelmişti ama ara sıra bu konuda da kampanya yapıyorlar. Gidip pazarlık yapmak lazım.

Ekleme: Ben neden bunladan ev almadım yazmayı unutmuşum. Müşteri hizmetlerine sordum. Ya bir gün kaçıp giderseniz paralarım ne olacak dedim? O da kaçmayız kem küm etti. Ben de bu yüzden güvenemedim bankadan kredi çekip ev aldım. Ama yanlış hatırlamıyorsam 2016 yılından itibaren Eminevim gibi oluşumlar BDDK kontrolü altına girdi. Düzenli olarak denetleniyorlar ve rapor veriyorlar. Benim zamanımda BDDK güvencesi olsa idi girerdim.

bahsettikleriniz aslında pek bir sıkıntı sayılmaz ,ciddi şikayetler olmadıktan sonra.

2 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Hocam paranın yettiği arabayı al yada briktir. borcu olan ev ve arabadan pek hayır gelmiyor. benim arabanın kredisi bitene kadar sefasını çekemedim. 

valla hocam 3 tür otomatik araç almak niyetindeydim ama hep kısmet manuelden oldu şimdiki aracı otomatik almak istiyorum birde çok istediğim araç var dünyaya 10 kez gelemeceğim için iyice almak niyetindeyim bakalım kısmet ama amacım zaten bir 50 bin gibi ihtiyacım var üzerinde de 20-25 bin faiz vermek istemiyorum.

2 saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Özellikle faizlerin artmasıyla bu tip kurumlara talep çok arttı. 

mağlesef aslında bu tip kurumlar çok daha artıp faizin düşmesi çok güzel olur du.

2 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Bir kaç arkadaşım onların aracılığı ile ev aldılar.

Geçen ay yine birisi esenyurttaki akbatı avm nin oradan eminevim ile ev aldı.

Araba için borçlanmaya değer mi, bence değmez ortalık zaten yanıyor..

yukarda dediğim gibi otomatik araç ihtiyacı ve çok istediğim bir araç olduğundan ya nasip diyeceğim yoksa bu araç fiyatlarının sürekli tavan yapmasıyla hiç alamayacağım.

1 saat önce, Tahir Ak yazdı:

çevremde alan 2 arkadaş var sorun çıkmadı. ilerleyen zamanlarda düşünüyorum nasipse

1 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Borçile araba alıp, eksta onun bakımını, benzinin , vergisini, aylık yaratacağı yükünü hesap etmeden bu işe girişmeyin derim :) 

aynen ama şimdiki araç içinde aynı masraflar var zaten :)

1 saat önce, Cihat Eyüboğlu yazdı:

çevremde çok fazla ev ve araba alan var bu sistemde ben de bir seneye kadar peşinat verip arabayı yükseltmeyi düşünüyorum.

banada mantıklı geldiği için ciddi düşünüyorum.

Bir saat önce, Ali Tolga Aksoy yazdı:

Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

There is no free lunch.

uzak durun.

yukarda arkdaşın biri bddk denetlediğini iletti ama nekadar doğru araçtırmak lazım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Uzak durun NET: ya tutarsayla iş yürümez, ayrıca esas kriz daha başlamadı, yılbaşından sonrayı bekleyin, şuan ısınma turları atıyoruz, seçimde var, aldanmayın, demedi demeyin...

ev alacaksanız ya peşin parayla yada gidip bankadan krediyle alın (enazında güvenilir, şuan alınmaz ayrı konu), yada miras falan gelirse...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

uzak durun diyenlerin dayanağı nedir? firma devlet güvencesinde olduğunu belgeler ile ispat etmişti sıkıntı nerede söyleyin uzak duralım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

firma devlet güvencesinde olduğunu belgeler ile ispat etmişti 

Nasıl ?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
5 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Nasıl ?

Ticaret odası kaydı vardır felan

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Yaklasik 3 aydir bankamatikten kullanilmis para cekemedim hep jilet gibi para cektim ,bana kalirsa piyasaya para pompalaniyor bu sira yakinda bir devalasyon tehlikesi var secim sonuna kadar ertelebilir ama yaz gelmeden patlar ekonomi . Boyle bir sistemden uzak durup mevcut paranizi kenarda tutarsaniz olasi bir krizde dusuk fiyata mulk sahibi olabilirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir
4 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Ben de bişey var diyorum ilk arabamı peşin almıştım 5 sene yağ su sıkıntı yok , kredili aldım ilk gün akü bitti :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Tekin

Hocam yakinen durum şu ;

50.000 TL lik araç almak istiyorsunuz %6 katılım bedeli ödüyorsunuz ve eğerki %50 peşinat öderseniz (25.000 TL ) 4 ay sonra arabanızın parasını alıyorsunuz.

* Aylık ödemeleri 1000 TL olarak varsaydım.

Uzun vadede fiyat dalgalanmasından dolayı mantıksız.

Kısa vade de mantıklı

Araca kalan borcunuz kadar rehin koyulur satılamaz borç bitene kadar.

Siz ve 1 kefil isterler (araç için ) 

Haricen de 95 TL noterden vekalet veriyorsunuz eminevim avukatına (arabama rehin koy diye 🙂 )

Totalde düşününce 25000 TL + 4000 Tl (4 ay sonra teslime kadar ödenen ) + 3000 TL katılım bedeli = 32000 TL  yani siz bu mantıkla 18000 TL ye 18 ay için 3000 TL vade farkı ödemiş gibi bişey oluyorsunuz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...