İçeriğe Yönlendir

Birevim Hakkında Bilgisi Olan...

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Emre Şimşek

Ben yaklaşık 24 aydır bunlardan birisine ev için para gönderiyorum. Kurada 30. ayda alacağım belli oldu ve toplam 60 taksit ödeme yapacağım. Şimdiye kadar bir sıkıntı çıkartmadılar.

Benim en büyük sıkıntım buradan alacağım 200.000₺’nin zamanla reel değerinin çok düşmesi ve bu parayla ev alamamak.

Şimdi bir müteahhitle anlaştık Nasipse 6 ay sonra 300.000₺’ye bir ev alacağız. Ve ben bu fark yüzünden bir müddet arabasız kalacağım..

Faizler yüksek olduğu için, bunca şeye rağmen kendimi biraz şanslı hissediyorum. Talebin az olduğu bir dönemde ev almak benim elimi güçlendiriyor. Zira kimse mevcut faizlerle ev almaya yanaşamıyor..

Şikayet sitelerinden birindeki yorumlardan biri de “sisteme girerken hiç bir şey sormadılar anlarca taksit yatırdık. sonra teslimat günü geldi -sen bu taksitleri ödeyebilecek misin bakalım, -kefil getir vs uğraştırdılar” 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bu firmalar üye alımlarında kredi notuna filan bakmıyorlar mı? Yoksa kendileri belirli şartları sağlayanları mı alıyor?

Yorum bağlantısı
18 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Ben yaklaşık 24 aydır bunlardan birisine ev için para gönderiyorum. Kurada 30. ayda alacağım belli oldu ve toplam 60 taksit ödeme yapacağım. Şimdiye kadar bir sıkıntı çıkartmadılar.

Benim en büyük sıkıntım buradan alacağım 200.000₺’nin zamanla reel değerinin çok düşmesi ve bu parayla ev alamamak.

Şimdi bir müteahhitle anlaştık Nasipse 6 ay sonra 300.000₺’ye bir ev alacağız. Ve ben bu fark yüzünden bir müddet arabasız kalacağım..

Faizler yüksek olduğu için, bunca şeye rağmen kendimi biraz şanslı hissediyorum. Talebin az olduğu bir dönemde ev almak benim elimi güçlendiriyor. Zira kimse mevcut faizlerle ev almaya yanaşamıyor..

Şikayet sitelerinden birindeki yorumlardan biri de “sisteme girerken hiç bir şey sormadılar anlarca taksit yatırdık. sonra teslimat günü geldi -sen bu taksitleri ödeyebilecek misin bakalım, -kefil getir vs uğraştırdılar” 😂

24 ay önce kredi çekseydiniz evi alsaydınız.  durum nasıl olurdu hesaplama yaptınız mı hiç ?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
4 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bu firmalar üye alımlarında kredi notuna filan bakmıyorlar mı? Yoksa kendileri belirli şartları sağlayanları mı alıyor?

Pek sanmıyorum, en azından şimdiye kadar bakmadılar.

4 saat önce, Ali Gök yazdı:

24 ay önce kredi çekseydiniz evi alsaydınız.  durum nasıl olurdu hesaplama yaptınız mı hiç ?

Tabiki yaptım. Külliyen zarardayım. Ama biliyorsunuz hassasiyetler söz konusu..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
5 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Pek sanmıyorum, en azından şimdiye kadar bakmadılar.

Tabiki yaptım. Külliyen zarardayım. Ama biliyorsunuz hassasiyetler söz konusu..

neden?

Yorum bağlantısı
Erhan Güler

Ekim ayında giriş yaptım %10 peşinat vererek 60 bin tl'ye giriş yaptım. ilk 6 ayda kura çıkmadı maalesef ama 11. ay garanti. Hanıma araç almak için başvurdum. Şuan ki mevcut banka faizleri ile ev , araba alınmaz.  60 bin tl için 4300 tl giriş ücreti ödedim. Adamlar hiç bişi yapmadan 4300 tl yi peşin peşin cebe attılar.. Benim gibi binlerce kişiden bu tarz ücretler alınıyor. Faizsiz deniyor ama benim şahsi fikrim üye olanlardan toplanan giriş ücretleri bankalarda yüksek faizlerde bekletiliyor bu sayede milletten topladıkları parayla hem kar ediyorlar hem de bu kar'ı faize yatırıp oradan da kazanıyorlar. Şahsi fikrim bu yönde öyle olup olmadığını hiç bilmiyorum.

11. aya kadar 1500 tl sonrasında ise 1860 tl ye çıkacak ve 31 ayda ödemiş olacağım.Adamlar ayrıca kaskoyu da kendilerinden yapma şartı koyuyorlar buradan da parayı vurduklarını düşünüyorum. Satın alınan malı da rehinli gösteriyorlar o yüzden elleri de sağlam oluyor. Bu rehin olayından dolayı da 500 tl lik bir rakam cepten çıkıyor ekstradan.

Ben şahsen güven sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum aksine de adamların hiç bir şey yapmadan gün mantığıyla süper para kazandıklarını düşünüyorum.

9 ay sonra sıram geldiğinde inşallah yine yorum yaparım yaşadığım olumlu ve olumsuz şeyleri.

( Not: %20 peşinat verseydim 11. ay değil 8. ay da sıra gelecekti ama haziran ayında araç ihtiyacım olmayacağından ve fiyatların yaz aylarında çok yükseldiğinden dolayı 3 ay için ekstra 6 bin vermek istemedim açıkçası)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ekonominin kuralları var. paranın maliyeti var. Hizmet vermenin maliyeti var. Bu işi yapanlar taş pişirmiyor ve bir hizmet verip karşılığını almak istiyorlar. Kimse tefecilik yapmıyor haydutluk yapmıyor. Ekonomi ve Finans bilim dalları var bu konuda dünyada ünlü profesörler var projeler var makaleler ve bilimsel çalışmalar var. 

Para lazımsa seçenekleriniz:

1- Yakın çevrenizden ya da akrabadan sabit kur gibi birşeyle (altın, döviz vb) belli kısa gibi vadede borç.

2- Bankadan borç

3- ayağını yorganına göre uzat.

Önceki mesajımda "there is no free lunch" dedim. Para üretmenin pasta yapmanın başka yolu yok. Biri ödeyecek faturayı. Biri ödeyecek. 

Bankacılık sistemi dışına çıktığınızda iddia edilen sistemler sürdürülebilir sistemler olmayıp genellikle zincirleme reaksiyon prensibine göre çalışırlar ve ilk girenler ya da kasa daha çok kazanır.

Biraz tuhaf olacak ama dini bilgisi düzgün insanlardan islami bankacılıkla ilgili fetvalar da çıkmışken buna da girmeyip inanç gerekçesi ile bu tür saçmalıklara girmek ne iman ne de akıl işi benim kanaatimce. Bu yaklaşım 1400 sene önce bile mantıklı bir yaklaşım değil ki kullanmamız gereken en önemli nimet "akıl" dır. Neyin din neyin bidat olduğunu "akıl" bilir.

Birilerinin bize birşeyler dayatması yönetmek içindir. Bunlar benim şahsi fikrimdir. İsteyen inanır isteyen inanmaz herkese de saygım vardır. Ancak bu fikrimi de açıklamakta özgürüm ve biraz islami hassasiyeti olanlara islami katılım bankalarını en azından tavsiye ediyorum. Gerisi akıl karı değil, 1400 sene öncesinin ekonomi finans biliminin bile gerisindedir. Tekrar ediyorum bu benim fikrimdir. İnanmayabilirsiniz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

NOT: Şu an finansman maliyeti yüksektir. Çünkü miras yedir senelerdir. Para bitti. Tercih edilecek yol tasarruftur. 

Şimdi, Emre Şimşek yazdı:

Hangisine sordunuz hocam?:)

neden hassasiyet sözkonusu?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Faiz maiz işte. Asıl sebebi bilgisizlik. Daha da yazarım da hele şu evi bi alayım..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Şimdi, Emre Şimşek yazdı:

Faiz maiz işte. Asıl sebebi bilgisizlik. Daha da yazarım da hele şu evi bi alayım..

Emre, iki katılım bankası ile proje yapıyorum, inan çok hassaslar inanç konusunda. Bu çekincelerini hiç haketmiyorlar. Biraz araştır istersen bi randevu ayarla şube ziyareti yap.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
21 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Emre, iki katılım bankası ile proje yapıyorum, inan çok hassaslar inanç konusunda. Bu çekincelerini hiç haketmiyorlar. Biraz araştır istersen bi randevu ayarla şube ziyareti yap.

hiç zarar etmiyor mu peki katılımları? nedense gün be gün aynı faiz değerinde katılım payı oluşturabiliyorlar? bes ler durmadan zararda mesela?(izafi zarar)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ev alırken uğradım katılım bankasına. %2.2mi neydi oranı. Halk bankası 1.16. Dedim faiz yok bu fark faiz değil de nedir. Aklı dolduran bilgi yok. Ama parmaklarda at nalı kadar gümüş yüzük var 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Şimdi, Çağlar Bayur yazdı:

hiç zarar etmiyor mu peki katılımları? nedense gün be gün aynı faiz değerinde katılım payı oluşturabiliyorlar? bes ler durmadan zararda mesela?(izafi zarar)

Türev ürünlere girmiyorlar. Hazine bonosuna felan da giremiyorlar. Karları genelde verdikleri fatura karşılığı yaptıkları tahsilat. Bunu daha yüksek tutabilirler ama piyasa ile rekabet etmek ya da birileri normal bankadan faiz alıp onlara para gömmesin diye eşit tutuyorlar. Yoksa normal bankacılıktan daha sınırlı hareket alanları var. Döviz ve altın petrol vs alıp satabiliyorlar. Borsaya giremiyorlar. Yani kısaca "garantici kayserili hacı amca" rolündeler. Ben uygun buluyorum. Yeni bir ürün önerdim onlara bakalım tutarsa maliye bakanından duyarsınız.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
21 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Yani en az bizim kadar hassaslar, bizim kendimizi düşündüğümüz kadar ve aynı şeyler için onlar da kendilerini mi düşünüyorlar. Yani bizim için iyi birşey mi?

Daha önce çalışmıştım bir tanesiyle.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

% rakamını görmeniz "faiz" anlamına gelmiyor. adam masrafını ve maliyetini ekliyor. Bunu da piyasa koşullarında tutuyor. Siz onu faiz olarak değerlendirmeyin.

Ha bence faiz de sıkıntılı ve haksız bir durum değil. O da onun maliyeti. Her malın fiyatı var. PAra bir maldır. ticaretini yapabilirsin. Finansman lazımdır. 

Yoksa herkes parayı emlağa gömer. Ülke bu hale gelir.

1 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Yani en az bizim kadar hassaslar, bizim kendimizi düşündüğümüz kadar ve aynı şeyler için onlar da kendilerini mi düşünüyorlar. Yani bizim için iyi birşey mi?

Daha önce çalışmıştım bir tanesiyle.

Öf Önder dalga geçme. Üst katta fetva birimi var.

Hepinizi beraber bir gün bir şubeye götüreyim seminer versinler. Kabul edersiniz.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

% rakamını görmeniz "faiz" anlamına gelmiyor. adam masrafını ve maliyetini ekliyor. Bunu da piyasa koşullarında tutuyor. Siz onu faiz olarak değerlendirmeyin.

Ha bence faiz de sıkıntılı ve haksız bir durum değil. O da onun maliyeti. Her malın fiyatı var. PAra bir maldır. ticaretini yapabilirsin. Finansman lazımdır. 

Yoksa herkes parayı emlağa gömer. Ülke bu hale gelir.

Öf Önder dalga geçme. Üst katta fetva birimi var.

Abi nerden çıkardın dalga geçtiğimi. Gerçekten tüm samimiyetimle sordum. Sen ironi mi yaptın direk düşündüğünü mü söyledin anlayamadığım için sordum. Ben o mesajı yazmaya başladığımda alttaki mesajını yazmamıştın daha.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Farklı bir noktadan dahil olayım konuya. 

Yeşil bankalardan birine çeyiz hesabı açtım. Bu hesap türünde vadeli hesap zorunluluğu olduğu için mecbur kaldım tabi. Kar/zarar katılımı %95 diyor. Zarar edersem %95 i senden diyor yani. Eder mi bilmem. Ederse de kaybetme riskim var. Bu da ayırıcı nokta zaten. Şu da var. Ayrıca bir katılım hesabı açmadım. Ne oluuur ne olmaz. 🙂

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Hazine bonosuna felan da giremiyorlar.

bol bol alırlar hocam? hatta zorunlu gibi şeyler de olur..

denetim rapoları halka açık bilgi oradan.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
5 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Farklı bir noktadan dahil olayım konuya. 

Yeşil bankalardan birine çeyiz hesabı açtım. Bu hesap türünde vadeli hesap zorunluluğu olduğu için mecbur kaldım tabi. Kar/zarar katılımı %95 diyor. Zarar edersem %95 i senden diyor yani. Eder mi bilmem. Ederse de kaybetme riskim var. Bu da ayırıcı nokta zaten. Şu da var. Ayrıca bir katılım hesabı açmadım. Ne oluuur ne olmaz. 🙂

köşk gidecek mi? :)

6 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Abi nerden çıkardın dalga geçtiğimi. Gerçekten tüm samimiyetimle sordum. Sen ironi mi yaptın direk düşündüğünü mü söyledin anlayamadığım için sordum. Ben o mesajı yazmaya başladığımda alttaki mesajını yazmamıştın daha.

Tamam anladım. Ben dalgasına söyledin sandım. 

Bu kadar aşırı mutaasıp olmanın yaratıcı (varsa) indinde hiçbir anlamı olamaz. Olmamalı. Buysa eğer istenen o zaman haksızlık. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
2 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

köşk gidecek mi? :)

Anlayamadım hocam. Mazur görün 🙂

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
10 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Her malın fiyatı var. PAra bir maldır. ticaretini yapabilirsin. Finansman lazımdır.

Finansal sisteme göre düşününce evet, ama İslam dini paranın ticaretini yapamazsın deyince mevzu başlıyor.

Hassas ve suistimale açık bir konu. 10 liralık araba alsam, banka dese ki bunun için sana finansman veririm 12 x 1 lira olarak öde, para üzerinden para kazanma olduğu için olmuyor. Ama aynı banka arabayı peşin 10 liraya alıp bana taksitli 12 liraya satınca mal ticareti yaptığımız için helal oluyor. Terminolojideki adı "murabaha", katılım bankaları finansmanları bu yolla veriyorlar zaten.

Doğrudur yanlıştır inançla ilgili ve çok su götürecek bir konu. Ancak bu hassasiyeti taşıyanlar için gerekli hizmeti sağlayan katılım bankalarının olmasını olumlu buluyorum.

Zaten şu an modern hayata entegre bir insanın "faiz" kavramından izole yaşaması mümkün değil. Çevremizde kredi kullanmayan kişi neredeyse yok, Allah taksiratımızı affetsin.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
10 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Anlayamadım hocam. Mazur görün 🙂

Süt ırmağının iki sokak üstündeki..

5 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Finansal sisteme göre düşününce evet, ama İslam dini paranın ticaretini yapamazsın deyince mevzu başlıyor.

Hassas ve suistimale açık bir konu. 10 liralık araba alsam, banka dese ki bunun için sana finansman veririm 12 x 1 lira olarak öde, para üzerinden para kazanma olduğu için olmuyor. Ama aynı banka arabayı peşin 10 liraya alıp bana taksitli 12 liraya satınca mal ticareti yaptığımız için helal oluyor. Terminolojideki adı "murabaha", katılım bankaları finansmanları bu yolla veriyorlar zaten.

Doğrudur yanlıştır inançla ilgili ve çok su götürecek bir konu. Ancak bu hassasiyeti taşıyanlar için gerekli hizmeti sağlayan katılım bankalarının olmasını olumlu buluyorum.

Zaten şu an modern hayata entegre bir insanın "faiz" kavramından izole yaşaması mümkün değil. Çevremizde kredi kullanmayan kişi neredeyse yok, Allah taksiratımızı affetsin.

Selim o kısımlar zaten sorunlu değil sorunlu kısım temerrüte düşenler ve türev ürünler ile bono

Ondan kaçınmaya dikkat ediyorlar

yoksa ticaret yaparken 10 liraya aldığın malı 12 ye satabiliyorsun.

3 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Sanal paralarda faiz var mıdır? 

Var

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...