İçeriğe Yönlendir

Birevim Hakkında Bilgisi Olan...

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Çağlar Bayur
18 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Sanal paralarda faiz var mıdır? 

sanal, para önüne geçebilecek bir kelime değil, para demek arkasında bir ülke arar, hudut çizgisi arar, iyi kötü bir yetkili imzası arar, insan arar. o yüzden faizi olmaz, rakamı olur ancak.

sanal para (değeri olmayan ama tercih edilen bir rakamı olan) insanlığın tanışacağı en büyük felaket olacak zaten :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ben evi aldığımda 0,93 ‘tü oran. 

6 taksidim daha var.

Gerek evin güncel fiyatı gerekse çektiğim kredinin günümüz maliyeti banka için çifte zarar.

Henüz kredim bitmemiş olmasına rağmen evin değeri kredinin geri ödeme toplamından çok daha fazla. 

Bu durumda banka ne maldan ne de paradan para kazanamadı. 

Sonuç nedir sizce?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
32 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Seminerde hocanın sunumundan

Türkiye kafayı daha nitelikli işlere yormalı. 

8 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Ben evi aldığımda 0,93 ‘tü oran. 

6 taksidim daha var.

Gerek evin güncel fiyatı gerekse çektiğim kredinin günümüz maliyeti banka için çifte zarar.

Henüz kredim bitmemiş olmasına rağmen evin değeri kredinin geri ödeme toplamından çok daha fazla. 

Bu durumda banka ne maldan ne de paradan para kazanamadı. 

Sonuç nedir sizce?

Sen rant yaptın.. helal ;)

Banka sana verdiği krediyi başkasından alıyor o başkası ülkenin hazine bonosunu alıyor zincirleme geri sana dönüyor. Aslında artan bişey yok.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
1 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Sen rant yaptın.. helal ;)

Amacım bu değildi ama. 

Öyle bir beklentim de hiç olmadı. 

En ucuza mal etmek dışında başka bir gayretim de olmadı. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kazandığından fazla harcayınca devlet borca giriyor ya geleceğini satıyor öteliyor ya fakirleşiyor.

evinin değerini kaç kilo peynir alabildiğinle karşılaştır misal.

Banka zarar etmedi o 0.93 ten çünkü o parayı zaten başkasından almıştı. Senin riskini ona yedirdi. O riski yiyen de bono ile yine seni yedi.  

Sunumda hoca hata yapmış. Vadeli çeklerde nasıl faiz yok? Dalga geçmesin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
1 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

evinin değerini kaç kilo peynir alabildiğinle karşılaştır misal.

Şimdi evi satsam daha fazla peynir alıyorum. 

Borç yapmayıp biriktirsem ve her ay altına yatırsam yine evi alamazdım bugün. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sonuç: faizler düşsün istiyorsanız paranızı faize yatırın. Harcamanızı ithal ürünlerde kesin.

Bankalar parayı yurt içinden bulamıyorlar. Çoğunluk bankanın kendi parası var sanır. Yok.

4 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Şimdi evi satsam daha fazla peynir alıyorum. 

Borç yapmayıp biriktirsem ve her ay altına yatırsam yine evi alamazdım bugün. 

Güzelyalı kepez tarafında mı ev? Orası çok şirin olmuş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
21 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Güzelyalı kepez tarafında mı ev? Orası çok şirin olmuş. 

Esenler’de. Daha havadar ve site ağırlıklı yerleşim var. 

Güzelyalı’ya doğalgaz altyapısı geldi artık. 3 e katladı oralar. Ayrı bi dünya zaten orası. Ya müstakili olan var eskiden kalma ya da milyonluk villa tipi kompleks siteler. 

Kepez ‘i de hastane açtı biraz. Yeni devlet hastanesi ve civarındaki siteler hareketlendirdi. Eski yerleşim yerleri olan denize yakın yerler hala aynı. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
9 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Ev alırken uğradım katılım bankasına. %2.2mi neydi oranı. Halk bankası 1.16. Dedim faiz yok bu fark faiz değil de nedir. Aklı dolduran bilgi yok. Ama parmaklarda at nalı kadar gümüş yüzük var 

Faiz değil o çok teeesüf ederim . Ticaret sonucu yapılan kazançmış yahu😬

kimi kandırıyoruz tam olarak 😎😎

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Ben bu tür oluşumları bildiğimiz "gün"'e benzetiyorum. 60 bin lira için 60 kişi 1000 TL.'den gün'e girmişler sıra geldiğinde parayı alıyorlar... Bu iş için neden onlara 3-4 bin TL. katılım parası diye bir para vereyim ki; Yada biriktirip alayım. Daha mantıklı geliyor. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Vadeli çeklerin ülkemize has olduğunu iddia etti, başka ülkelerde yok diyor39f5eb9a6333b6cd3b77da13e6eaf6ec.jpg

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
5 dakika önce, Ayhan Asil yazdı:

Ben bu tür oluşumları bildiğimiz "gün"'e benzetiyorum. 60 bin lira için 60 kişi 1000 TL.'den gün'e girmişler sıra geldiğinde parayı alıyorlar... Bu iş için neden onlara 3-4 bin TL. katılım parası diye bir para vereyim ki; Yada biriktirip alayım. Daha mantıklı geliyor. 

60 ayda(5 yıl) 60 bini biriktire kadar alacağın mal kaç para olacak Ayhan.

Tercih meselesidir. Dileyen katılır :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
2 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

60 ayda(5 yıl) 60 bini biriktire kadar alacağın mal kaç para olacak Ayhan.

Tercih meselesidir. Dileyen katılır :)

Bana çok mantıklı gelmiyor Önder abi bilemiyorum. Elbette bu kadar müşteri edindiğine göre vardır bi ikna edici tarafı buna da saygı duyarım. 

Yorum bağlantısı

Sen rant yaptın.. helal [emoji6]
Banka sana verdiği krediyi başkasından alıyor o başkası ülkenin hazine bonosunu alıyor zincirleme geri sana dönüyor. Aslında artan bişey yok.
Bence kafa yorulacak en nitelikli alan.
yüzde 99 Müslüman
en az yüzde 80 in faiz hassasiyeti var.
katılım bankaları hassaiyeti olanların çok azına hitap ediyor.
halkın en az yüzde 70i parasını çalıştıramıyor
siz de faize yatırın diyorsunuz.
lahana turşusu pehriz meselesi.
Yorum bağlantısı
Cihat Eyüboğlu
11 saat önce, Erhan Güler yazdı:

Ekim ayında giriş yaptım %10 peşinat vererek 60 bin tl'ye giriş yaptım. ilk 6 ayda kura çıkmadı maalesef ama 11. ay garanti. Hanıma araç almak için başvurdum. Şuan ki mevcut banka faizleri ile ev , araba alınmaz.  60 bin tl için 4300 tl giriş ücreti ödedim. Adamlar hiç bişi yapmadan 4300 tl yi peşin peşin cebe attılar.. Benim gibi binlerce kişiden bu tarz ücretler alınıyor. Faizsiz deniyor ama benim şahsi fikrim üye olanlardan toplanan giriş ücretleri bankalarda yüksek faizlerde bekletiliyor bu sayede milletten topladıkları parayla hem kar ediyorlar hem de bu kar'ı faize yatırıp oradan da kazanıyorlar. Şahsi fikrim bu yönde öyle olup olmadığını hiç bilmiyorum.

11. aya kadar 1500 tl sonrasında ise 1860 tl ye çıkacak ve 31 ayda ödemiş olacağım.Adamlar ayrıca kaskoyu da kendilerinden yapma şartı koyuyorlar buradan da parayı vurduklarını düşünüyorum. Satın alınan malı da rehinli gösteriyorlar o yüzden elleri de sağlam oluyor. Bu rehin olayından dolayı da 500 tl lik bir rakam cepten çıkıyor ekstradan.

Ben şahsen güven sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum aksine de adamların hiç bir şey yapmadan gün mantığıyla süper para kazandıklarını düşünüyorum.

9 ay sonra sıram geldiğinde inşallah yine yorum yaparım yaşadığım olumlu ve olumsuz şeyleri.

( Not: %20 peşinat verseydim 11. ay değil 8. ay da sıra gelecekti ama haziran ayında araç ihtiyacım olmayacağından ve fiyatların yaz aylarında çok yükseldiğinden dolayı 3 ay için ekstra 6 bin vermek istemedim açıkçası)

verilen peşinat miktarı ne kadar yüksek olursa arabayı o kadar erken mi alıyosunuz

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
45 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Vadeli çeklerin ülkemize has olduğunu iddia etti, başka ülkelerde yok diyor39f5eb9a6333b6cd3b77da13e6eaf6ec.jpg

Çekte faiz yok dediğin başka bişey.

borcunu geç ödeyeceksen elbette zamlı olur. Kimi kandırıyoruz?

12 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Bence kafa yorulacak en nitelikli alan.
yüzde 99 Müslüman
en az yüzde 80 in faiz hassasiyeti var.
katılım bankaları hassaiyeti olanların çok azına hitap ediyor.
halkın en az yüzde 70i parasını çalıştıramıyor
siz de faize yatırın diyorsunuz.
lahana turşusu pehriz meselesi.

Luther de papazdı...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
19 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Ticaret odası kaydı vardır felan

geçiniz onu....

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

neyse.... sildim

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

olaylar nerelere kadar gelmiş, aslında biriktirmek en mantıklısı ama işte insanoğlu aceleci  :) bir an önce benim olsun diyor.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
3 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

bu arada banka faizi bence şöyle, para maldır, parayı borç verirsin, geri aldığında değer kaybı kadar üstüne eklersin, bu oranı güvenilir kurum olan devlet belirler, oran aşılmadığı sürece faiz olmaz, gidip imar bankasına yatırır aç gözlülük yaparsan işte o zaman faiz olur, ben böyle düşünüyorum, haa birde derler bu dediğin sadece mal ile olur, yanı 1 çuval buğday aldın 1.5 çuval geri verdin, bunu para ile yapamazsın, para aldım 1000 tl geri verdim 1100 tl olmaz, onun yerine ancak para değil başka bir mal vereceksin diyenlerde var, onlara geçiniz diyorum mesela,  akıl kullanmak lazım birazda değilmi, neyse....

İyice eğip bükelim.

Faizin her türlüsü diyor Peygamberimiz veda hutbesinde. Şöyle olursa faizdir, böyle olursa değildir, param değer kaybediyo.. .Yok öyle birşey. Yasaksa yasaktır, haramdır. Müslüman olmayanı bağlamaz, o ayrı.

"Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmutallib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir.  Lakin anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. "

Veda Hutbesi.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
12 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

İyice eğip bükelim.

Faizin her türlüsü diyor Peygamberimiz veda hutbesinde. Şöyle olursa faizdir, böyle olursa değildir, param değer kaybediyo.. .Yok öyle birşey. Yasaksa yasaktır, haramdır. Müslüman olmayanı bağlamaz, o ayrı.

Aynen öyle.

10 Lira verip 12 Lira alamazsın. Nokta. İslam kuralları içinde konuşuyorsak bunun esnekliği yok.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...