İçeriğe Yönlendir

Birevim Hakkında Bilgisi Olan...

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Ali Tolga Aksoy
Bir saat önce, Önder Özcan yazdı:

İyice eğip bükelim.

Faizin her türlüsü diyor Peygamberimiz veda hutbesinde. Şöyle olursa faizdir, böyle olursa değildir, param değer kaybediyo.. .Yok öyle birşey. Yasaksa yasaktır, haramdır. Müslüman olmayanı bağlamaz, o ayrı.

"Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmutallib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir.  Lakin anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. "

Veda Hutbesi.

Ey iman edenler! Allah'tan korkun. Eğer gerçekten inanıyorsanız mevcut faiz alacaklarınızı terkedin.

Şayet böyle yapmazsanız, Allah'a ve Resulüne karşı savaş açtığınızı bilin. Eğer tevbe ederseniz, artık sermayeleriniz sizindir. (Böylece) Ne zulmetmiş olursunuz, ne zulme uğratılmış olursunuz. Bakara 278,279

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sıtti sene başımızı kaldıramıcaz yani

Dini operasyonel olarak kullanmak bu.

1 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Aynen öyle.

10 Lira verip 12 Lira alamazsın. Nokta. İslam kuralları içinde konuşuyorsak bunun esnekliği yok.

Patates ise?

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)
3 saat önce, Tahir Ak yazdı:

Bence kafa yorulacak en nitelikli alan.
yüzde 99 Müslüman
en az yüzde 80 in faiz hassasiyeti var.
katılım bankaları hassaiyeti olanların çok azına hitap ediyor.
halkın en az yüzde 70i parasını çalıştıramıyor
siz de faize yatırın diyorsunuz.
lahana turşusu pehriz meselesi.

Türk halkının parası zaten dolarda. Yurt içi yerleşiklerin bankalarda toplam 146 milyar doları var. Bunun 86 milyar doları gerçek kişiler. Kalanı tüzel. 

Dolar  ve Euro yaptıktan sonra paranı da faize bakmazsın. 10 bin dolar ancak 10 dolar faiz getirir bir ayda. Dolarını faize yatırmamak bir nevi iç rahatlatmadır. 

Parayı dolar yapmak faizden kurtarır mı insanı? Yüksek faiz düşük dolar, düşük faiz yüksek dolar gerçeği de var. 

Altında parasını tutanlarda var ama bugün altın fiyatları da dolara bağlı. Merkez bankası 10 puan faiz indirse dolar %15 atar kendini yukarı. Gram altında %15 artacak ons bazında düşmezse.  

Para kullanıyorsak istemesek bile faizle muhattabız. Kurtuluşu yok. 

Faizden kurtulmanın çözümü Amerika/Almanya gibi üreten, gelişen bir ülke olmaktır. 

Parayı vadesiz tutmak şu şartlarda halka zarar ki zaten pek tutan yok.  Parayı dolara-altına yatırmak ise kendini kandırmaktır.

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
8 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Patates ise?

O zaman olur, ticaret olur.

Yorum bağlantısı
Sıtti sene başımızı kaldıramıcaz yani
Dini operasyonel olarak kullanmak bu.

Patates ise?
malın değerlenmesi ile paranınki farklı. Altın al dolar al arsa al pamuk al petrol al değerlensin 10 katına çıksın dinen sorun yok. Ama sadece parayı koyup paranın para kazanması konusu faiz /riba oluyor. haram olan aslında bu. esnetilmesi imkansız zira ayetler açık.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Yine inananlar için söylüyorum, Allah'ın sözünü kendi mantık terazimizde bugünün değer yargılarına göre tartıp değerlendirmenin sonunun nereye gideceği malum. İman ettiğiniz zaman Allah'ın kitabına top-yekün iman etmiş oluyorsunuz, şüphesiz.

İnananlar için Allah'ın ayetini kendi mantığına göre yargılamak yerine kendi mantığını Allah'ın ayetine göre yargılamak daha doğru bir tefekkür metodu.

Bir şeyin günah ya da mekruh olduğunu bilerek bunu yapmak ve Allah'tan af dilemek başka bir şey, ayeti inkâr etmek çok başka. O zaman ya Kitap'a inanmamış ya da haşa Allah'ın hata yaptığını öne sürmüş oluyorsun çünkü.

Rahmetli dedem şehrin en büyük tüccarıyken 80'lerde vadeli satış, banka işlemleri standart olmaya başlayınca bir günde tüm ticaretini bıraktı ve emekli oldu. Görüp görebileceğim en net, şüphesiz, minnetsiz ve müdanasız insandı. Biz öyle değiliz, olamadık, olamıyoruz, bugün işine şüphe karıştırmadan ticaret yapmak pek olası da değil, legal de değil.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
15 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Emre, iki katılım bankası ile proje yapıyorum, inan çok hassaslar inanç konusunda. Bu çekincelerini hiç haketmiyorlar. Biraz araştır istersen bi randevu ayarla şube ziyareti yap.

hangi katılım bankları acaba merak ettim

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Devlet, gece gündüz çalışıp alın terim olan kazancımı koruyacak eylemler yapamıyor yapmıyor ise, kenara attığım maddi birikimi kazanca dönüştürecek bilgiye birikime sahip değil isem yıl sonunda yastığın altında paranın %20'si buhar oluyor. Ne yapayım peki 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

benim gözümde işi kitabına uydurmak tan başka bişe değil katılım bankacılığı

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Devlet, gece gündüz çalışıp alın terim olan kazancımı koruyacak eylemler yapamıyor yapmıyor ise, kenara attığım maddi birikimi kazanca dönüştürecek bilgiye birikime sahip değil isem yıl sonunda yastığın altında paranın %20'si buhar oluyor. Ne yapayım peki 
haklısınız. Ama yapacak şey sınırlı ya ülke terk edilecek ya da devran değişecek.
hayatta kazanmakta var kaybetmekte. Dünyaya gelirken sürekli kazanacağız emeğimizin karşılığını alacağız garantisiyle gelmiyoruz malesef
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
1 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

......

Patates ise?

Bir saat önce, Selim Bilgin yazdı:

O zaman olur, ticaret olur.

Ne olur? 10 çuval patates verip 12 çuval patates almak mı? Bu da faiz değil mi?

Duyduğum fetva, aynı cins olmaz. 10 çuval patatesi (vadeli) verip 12 çuval ya da kaç çuvalsa, mesela soğan alırsan olur şeklinde.

54 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Ben de merak ettim cevabı. Sorgu meleğine aynen böyle sor bence :)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Altın olarak koy abi

Yorum bağlantısı
2 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Duyduğum fetva, aynı cins olmaz. 10 çuval patatesi (vadeli) verip 12 çuval ya da kaç çuvalsa, mesela soğan alırsan olur şeklinde.

işi kitabına uydurunca sevapta oluyormu acaba  

tekraren diyorum bu işleri yapıp kimi kandırıyoruz , yada kanarmı :nargile::nargile:

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
1 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Yok abi, 10 liralık patatesi alıp 12 liraya sana satsam, bu ticaret olur anlamında söylemiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
3 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Yok abi, 10 liralık patatesi alıp 12 liraya sana satsam, bu ticaret olur anlamında söylemiştim.

Ha tamam :)

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
1 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Patatesle soğan farklı şeyler ama, patates patatestir, ama aldığın soğanı nasıl değerlendireceğin zarar mı kar mı edeceğin senin iradene kalmış.

Emir açık, para üzerinden para kazanmayacaksın diyor.

Katılım bankalarında yapılan işlemin temel ayırıcı noktası, "ben senin paranı alır çalıştırırım, kar da etsek zarar da etsek paylaşırız" diyor, ay sonunda ben bu kadar kar ettim al bu da senin payın diyor. Geçmişte zarar ettikleri örnekler de mevcut zaten.

Normal banka ise paranı bana getir yüzde şu kadar faizini al diyor, oran baştan belli, zarar ihtimali yok.

Hassasiyeti olan insanlar için güzel imkanlar bunlar, olmayan zaten banka kullanıyor. Kimseye zararı yok bence.

Kitabına uydurma konusunda da, birini gördün, sevdin, öptün, günah. Nikah kıydın, öptün, günah değil, hatta sevap bile olabilir. Kitap önemli. :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
9 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Karıştı selim karıştı.

Luther lazım.

5 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Patatesle soğan farklı şeyler ama, patates patatestir, ama aldığın soğanı nasıl değerlendireceğin zarar mı kar mı edeceğin senin iradene kalmış.

Emir açık, para üzerinden para kazanmayacaksın diyor.

Katılım bankalarında yapılan işlemin temel ayırıcı noktası, "ben senin paranı alır çalıştırırım, kar da etsek zarar da etsek paylaşırız" diyor, ay sonunda ben bu kadar kar ettim al bu da senin payın diyor. Geçmişte zarar ettikleri örnekler de mevcut zaten.

Normal banka ise paranı bana getir yüzde şu kadar faizini al diyor, oran baştan belli, zarar ihtimali yok.

Hassasiyeti olan insanlar için güzel imkanlar bunlar, olmayan zaten banka kullanıyor. Kimseye zararı yok bence.

Kitabına uydurma konusunda da, birini gördün, sevdin, öptün, günah. Nikah kıydın, öptün, günah değil, hatta sevap bile olabilir. Kitap önemli. :) 

Zarar için sigorta koruması kullandığı için bu var. CDS ödüyor. Sigorta eski araplarda da var.

11 dakika önce, Ali Gök yazdı:

tekraren diyorum bu işleri yapıp kimi kandırıyoruz , yada kanarmı :nargile::nargile:

Bu kadar mantıksız şeyleri istiyorsa kanar..Bence zaten istemiyor.

13 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Altın olarak koy abi

Ekonomiye en zararlı yatırım.

Osmanlı bu nedenle çöktü ve yabancı bankerlerden borç almak zorunda kaldı. 1960 lara kadar borç ödedik. şimdi aynı hikaye yeniden yazılıyor.

İzmir-aydın demiryolu izmir-turgutlu demiryolu yabancı sermayeye yaptırılmıştır (diğerleri de) karşılığında topraklar verilmiştir. Para yok vatandaşta.

ticaret yapan sadece azınlıklar. Osmanlı faiz almazdı.. ama verirdi.. vermek zorundaydı.

Şimdi devletimiz de aynı durumda.

Devletimize yardım için en azından katılım bankası usulü ile paranızı değerlendirin. Akıl yolu birdir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 saat önce, Tahir Ak yazdı:

malın değerlenmesi ile paranınki farklı. Altın al dolar al arsa al pamuk al petrol al değerlensin 10 katına çıksın dinen sorun yok. Ama sadece parayı koyup paranın para kazanması konusu faiz /riba oluyor. haram olan aslında bu. esnetilmesi imkansız zira ayetler açık.

Tüm paralar serbest ama kendi paran yasak ha.. sence mantıklı mı bu?

Dinen imkansız diyorsun ama imkansız diye birşey yoktur.

Nakilde kayıtta kuyutta hata yapılmış olabilir.  5bin sene önce insanlar Zeus diyordu. nerde şimdi zeus? Noldu?

NOT: Sohbet çok iyi gidiyor epeyce ters şeyler söyledim kusura bakmayın, lütfen alınmayın arkadaşlar. teşekkür ederim kaliteli sohbet için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
10 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Karıştı selim karıştı.

Bence de baya karıştı. :) 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
24 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Altın olarak koy abi

Yuro yapıyorum bende 

24 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Sordum ateşi gösterdi 

6 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

NOT: Sohbet çok iyi gidiyor epeyce ters şeyler söyledim kusura bakmayın, lütfen alınmayın arkadaşlar. teşekkür ederim kaliteli sohbet için.

Hocam, hepimizin inancı kendine. Kimse kimseye dayatma olmaz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
9 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Taşlama emojisi koymamışlar foruma. :) 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
17 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Nakilde kayıtta kuyutta hata yapılmış olabilir.  5bin sene önce insanlar Zeus diyordu. nerde şimdi zeus? Noldu?

Aman abi... Nakilde kayıtta hatanın adını bile anmayalım. O zamanki insanların bu konularda ne kadar ama ne kadar hassas olduklarını, Kuran'ın zaten hepsinin ezberinde olduğunu biliyoruz.

Zeusçular tarihin her devrinde var. İsim değişir sadece. Zeusun peygamberi var mıydı (ilk insandan beri binlerce)? Kitabı?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
16 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Yuro yapıyorum bende 

Sordum ateşi gösterdi 

Sedef portif hisse senedi alıyordum ben yerli ve milli diye, patrona bak hele.

Konuyu takipteyim, güzel gidiyor :flowers:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı

kendi paramızı biriktirmede yasak yok olayı şöyle anlatalım.
başka para birimi alınca kaybetme riski de var. Yani Türk lirasıı karşısında değer kaybı gibi.
Ben dolar alıp TL karşısında dolarım değerleniyorsa bu ülkemdeki yöneticilerin suçu param değersizleşti ama ben bu değersizleşmeden korunmak için dolar aldım ve değer kaybını en aza indirdim öyle düşünmek gerekiyor ya da ben öylr düşünüyorum.
Aslında bu konuyu kapatıp bu konuyla ilgili yeni başlık açılıp devam edilse bence güzel şeyler ortaya çıkacaktır.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Aman abi... Nakilde kayıtta hatanın adını bile anmayalım. O zamanki insanların bu konularda ne kadar ama ne kadar hassas olduklarını, Kuran'ın zaten hepsinin ezberinde olduğunu biliyoruz.

Zeusçular tarihin her devrinde var. İsim değişir sadece. Zeusun peygamberi var mıydı (ilk insandan beri binlerce)? Kitabı?

analım analım. düşünmekten araştırmaktan zarar gelmez. akla ket vurulmaz.

zeus kendi doğrudan konuşuyordu herkesle daha kolaymış o zaman iletişim.

Bir araya geldiğimizde bazı şeyler göstereyim burası yeri değil şimdi. 

1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Yuro yapıyorum bende 

Sordum ateşi gösterdi 

Yoo değil. Benim oğlana zorla rabbena atina ezberletiyorlar. onların inancı benim oğluma...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...