İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - MAP Sensörü, Önemi ve Bakımı

Ali Dur

Recommended Posts

Selamlar arkadaşlar, bu sensörün bakımını daha önceden yapan var mıdır? Manifold basıncını ölçen ve ona göre yakıt karışımı için de MAF gibi beyne bilgi gönderen bir sensördür. Yabancı forumlarda da olsun bu sensör hatasının dizel araçlarda siyah duman atmanın en önemli nedenlerinden birisi olarak gösteriliyor. Bu araç Mondeo 2.0 dizelde sağ ön davlumbazun bittiği yerde yani, aşağıda intercooler hortumunun geldiği yerde. Açıp bakan, temizleyen ya da değiştiren var mıdır? Saygılar.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

@Tamer Topaç arkadaşımız temizletmişti .Faydasını gördüm demişti. Kendiniz söküp temizleyebilirsiniz. Ben vakit olmadığı için henüz yapmadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben hiç görmedim.. 

Mehmet hocam  sensorumu gormedin yoksa faydasinimi :)))

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
20 dakika önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Mehmet hocam  sensorumu gormedin yoksa faydasinimi :)))

6 seneye yakın Mk3 kullandım.. 

Sensörü görmedim :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Kendi 1.9 TDI aracımda temizledim. Yağlıydı üzeri. Performansa da etkisi oluyor. Tavsiye ederim. MAP ve MAF’ın her daim temiz olması avantajdır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

MAP ve MAF.  Evet, o kadar önemli sensörlermiş ki, benim araçta temizlik sonrası baya olumlu sonuçlar hissettirmişti. Yani neredeyse aracı dynoya sokacaktım. :biggrin: 

Temizlik işlemi, yağsız kontak sprey ile sensörlerin hiç bir yerine temas etmeden yapılmalıdır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

mapta genelde üzerinde yağlar dolusur temizlemek lazım haritayı iyi ölçsün faydalıdır.
ben arada sırada temizliyorum hatta cinden yedek map almıstım onu kullanmaya basladıgımda tepkiler direk +++ olarak arac kafa kaldırıyordu hala devam ediyorum cinden aldıgım mapla orjinalde duruyor elimde.

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
19 saat önce, Okay Kaygusuz yazdı:

mapta genelde üzerinde yağlar dolusur temizlemek lazım haritayı iyi ölçsün faydalıdır.
ben arada sırada temizliyorum hatta cinden yedek map almıstım onu kullanmaya basladıgımda tepkiler direk +++ olarak arac kafa kaldırıyordu hala devam ediyorum cinden aldıgım mapla orjinalde duruyor elimde.

çinden de olsa demek iş görüyor:) hangi araca taktınız bu parçayı

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
21 saat önce, Sedat Demircan yazdı:

çinden de olsa demek iş görüyor:) hangi araca taktınız bu parçayı

golf4 1,9tdi y6R46M.jpg

Yorum bağlantısı
Abdulkadir Civaş

Mondeo dizellerde bu parça var mı? Nasıl sökülür temizlenir? Paylaşım yapabilecek olan var mı?

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
On 23.12.2018 at 11:28, Abdulkadir Civaş yazdı:

Mondeo dizellerde bu parça var mı? Nasıl sökülür temizlenir? Paylaşım yapabilecek olan var mı?

Dizellerde ve eski makyaj oncesi benzinlilerde maf sensoru olmali sanirim havanin debisini olcer  ustte kolayca gozukur. ama makyaj sonrasi olanlarda map bulunur  havanin basincini olcer emme manifoldunun altinda ulasmasi zor yerdedir. Dizellerde map sensoru varmi yokmu fikrim yok ama havanin akis debisini olcen maf ( mass air flow) sensoru olmali.  Map ise( manifold absolute pressure) manifold mutlak basinc sensoru.  Yakit konusunda en cok belirleyici gorev map sensorundedir. Sayet cikarilabilirse el degmeden kulak cubugu ile nazikce ve sprey turu temizleyicilerle temizlenmeli. Kesinlikle asit veya balata spreyi turevi maddelerle temizlemeyin.  Basinc olcum sensoru  daha nazik bir yapiya sahiptir  ultrasonik ve ipa ile de temizlenebilir

Yorum bağlantısı
Said Çiftci
MAP ve MAF.  Evet, o kadar önemli sensörlermiş ki, benim araçta temizlik sonrası baya olumlu sonuçlar hissettirmişti. Yani neredeyse aracı dynoya sokacaktım. [emoji3] 
Temizlik işlemi, yağsız kontak sprey ile sensörlerin hiç bir yerine temas etmeden yapılmalıdır.
Tamer hocam gerçekten o kadar farkettirdi mi ya,umut fakirin ekmeği ya onun için bende heyecanlandım... maf sensörünü temizlemiştim balata spreyi ile ama map sensörüne hic dokunmamıştım... farketmeyecek bile olsa yarın ilk isim bunu temizlemek,şuan ki "mapın" görüntüsü asagida yağdan ve kirden belli bile olmuyor,görebilene ikramiye gibi [emoji16]f2b8c977dcef57450ff24e8386d10938.jpg
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Tamer hocam gerçekten o kadar farkettirdi mi ya,umut fakirin ekmeği ya onun için bende heyecanlandım... maf sensörünü temizlemiştim balata spreyi ile ama map sensörüne hic dokunmamıştım... farketmeyecek bile olsa yarın ilk isim bunu temizlemek,şuan ki "mapın" görüntüsü asagida yağdan ve kirden belli bile olmuyor,görebilene ikramiye gibi [emoji16]f2b8c977dcef57450ff24e8386d10938.jpg

Benim araçta çok farketmişti.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Said Çiftci

Hocam balata spreyi ile temizlemek bi sıkıntı oluşturur mu acaba,en kolay bulduğumuz sprey o :))

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Hocam balata spreyi ile temizlemek bi sıkıntı oluşturur mu acaba,en kolay bulduğumuz sprey o default_smile.png)

Ben Motip Yağsız Kontak Sprey kullanmıştım. Sıktıktan sonra kendi uçup gidiyor. 10-15 TL civarı fiyatı vardı. Riske girmek istemem.
Yorum bağlantısı
Said Çiftci

Yarın deneyelim bi....
Peki sökmesi kolay mı,el kol biseyler sığıyor mu acaba...

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Yarın deneyelim bi....
Peki sökmesi kolay mı,el kol biseyler sığıyor mu acaba...

Araç lifte alınacak. Üstten çok zor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
(düzenlendi)
2 saat önce, Said Çiftci yazdı:

Neyi görmemiz gerektiğini bilsek bakacaz da.. ışaretleseydinjz eyiydi [emoji4]

tarihinde Celalettin Süğürtin tarafından düzenlendi
Tapatalk otomatik imza kaldırıldı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Said Çiftci
Neyi görmemiz gerektiğini bilsek bakacaz da.. ışaretleseydinjz eyiydi [emoji4]

SM-N7505 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben bu diye düşünüyorum.. bilen varsa söylesin..[emoji6]662ea16e002d5c9fa572cdda18b91c4b.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
(düzenlendi)
Bir saat önce, Said Çiftci yazdı:
Ben bu diye düşünüyorum.. bilen varsa söylesin..[emoji6]662ea16e002d5c9fa572cdda18b91c4b.jpg 

Bizim ERNET marka yağ çözücü orada ne güzel olur yaa [emoji38]

tarihinde Celalettin Süğürtin tarafından düzenlendi
Tapatalk otomatik imza kaldırıldı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Said Çiftci

Bugün maf sensoru ve map sensörünü söküp yağsız kontak spreyle iyice yıkadım [emoji5] sonuç olarak bana göre 100 de 5 performansa katkısı olmuştur veya olmamıştır... farkedemedim [emoji52] oysa ki ne umutlar beslemiştim [emoji26][emoji26]
Ilk resimdeki hava akismetresi,diğeri de hava basınç sensörünün sökülme anı:)

92e0e67ffe56f3e243737ac447b1d8ea.jpg

fa2b4e0a98727bc86f3d20c83ce56ffd.jpg

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
3 saat önce, Said Çiftci yazdı:

Bugün maf sensoru ve map sensörünü söküp yağsız kontak spreyle iyice yıkadım emoji5.png sonuç olarak bana göre 100 de 5 performansa katkısı olmuştur veya olmamıştır... farkedemedim emoji52.png oysa ki ne umutlar beslemiştim emoji26.pngemoji26.png
Ilk resimdeki hava akismetresi,diğeri de hava basınç sensörünün sökülme anı:)

Motor iyi durumdaysa farkedilir duzeyde gaz tepkimesi ve cekisi artar. Sayet motor verimliligi dusmusse fazlada bisey farketmez ayrica omru 160bin km fabrika omru vardir  degismesi belki  duyan bir kulagin icindeki pisligi cikarmaya benzer rahatlarsin ama duyum oraninda biraz daha hassas olur fakat neticede duyan bir kulagi temizlemis olursun.  Ayrica map sensoru cikarirken deligin icinide sayet kurum baglamissa kulak cubugu ile temizlemekte fayda var hazir kulaktan bahsetmisken.  Ayrica bogaz kelebeginden hava hortumunu sokup oradan karburator temizleyici aerosol ile butum hava emme egr devresini de temizleyip atabilirsiniz butun kurumu. Yanliz onceliklr motorun tam olarak isinmasi gereklidir cunku egr motor sogukken kapali konumdadir motorun cabuk isinmasi icim. Egr aktif durumdayken egr kanallarini temizleyebilirsin. Benim yontemim ise motor sicak iken 3-5mm bir levha ile gaz ayarini sabit 3k devirlerde tutmaniz zaten emme manifold klep kolu kendini geri cekince anlayacaksiniz  emme kleplerinide acinca bu sebeble puskurttugunuz aerosol tum emis devresinden saglikli bir sekildr gecip egzostan atacaktir. Yaklasil 2 dk icinde aerosolu 3-4 sn tutup 5 sn bekleyip tekrarlamalisin.fazla tutarsan motor stop eder zaten. 2 dk sonunda 5 sn tam gaz verip rolantiye alin 1 dk sonra tekrar ayni islem.  Ve bunu aerosol bitene kadsr tekrar edin. Egzos altina acik renk birsey koyup cikan kurumu gozle gorebilirsiniz. Bende inanilmaz kurum cikti ilk basta.simdilik denesemde gozle gorulur birsey yok. Eliniz yatkin ise egr klep ve gaz kelebegini sokup temizletmeniz daha efektif sonuc verecektir. Aerosol olarak wynn egr clener yada carburayor ,  intake manifold cleaner olarak arattirin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Said Çiftci

Hocam egr kapalı zaten ,emme manifoldunu temizleyeyim diye söktüm ondan da pek kurum çıkmadı,ama gaz kelebeği nedir nerededir onu bilmiyorum,,, hava akis metresindeki ve map sensörü durumu da araç 700.000 km ye dayandi ben 2 sene önce aldım,bu süre zarfında 100.000 km yaptım... bi zevk alarak binemedim...[emoji17]
galiba bizim mondeo passat b5.5 1.9 tdi kadar gitmiyor mu ne ? Böyle diyorum ama zaten arabalarımız 2000 yılının teknolojisi olan bi motor kullanıyor, 0-100 km/h degerlerimiz 10 saniye, yani beygirimiz ortada,
güncel 1.4-1.5-1.6 dizel araçların beygir ve torklari bizim araba kadar ve fazlası bile olanlar var(1.6 c200d,talisman vs) elimdekiyle mutlu olmaya çalışayım bari...
Elhasil bugün 200 km yaptım,, araba da psikolojik olarak hissettiğim araba performansı değişmedi,yakıt değişmedi,gaz tepkimesi pek farkedemedim, lâkin akıyor,daha yumuşak oldu gibi geliyor... [emoji856]

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...