İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - MAP Sensörü, Önemi ve Bakımı

Ali Dur

Recommended Posts

Halil ibrahim Oruc
19 dakika önce, Said Çiftci yazdı:

Hocam egr kapalı zaten ,emme manifoldunu temizleyeyim diye söktüm ondan da pek kurum çıkmadı,ama gaz kelebeği nedir nerededir onu bilmiyorum,,, hava akis metresindeki ve map sensörü durumu da araç 700.000 km ye dayandi ben 2 sene önce aldım,bu süre zarfında 100.000 km yaptım... bi zevk alarak binemedim...emoji17.png
galiba bizim mondeo passat b5.5 1.9 tdi kadar gitmiyor mu ne ? Böyle diyorum ama zaten arabalarımız 2000 yılının teknolojisi olan bi motor kullanıyor, 0-100 km/h degerlerimiz 10 saniye, yani beygirimiz ortada,
güncel 1.4-1.5-1.6 dizel araçların beygir ve torklari bizim araba kadar ve fazlası bile olanlar var(1.6 c200d,talisman vs) elimdekiyle mutlu olmaya çalışayım bari...
Elhasil bugün 200 km yaptım,, araba da psikolojik olarak hissettiğim araba performansı değişmedi,yakıt değişmedi,gaz tepkimesi pek farkedemedim, lâkin akıyor,daha yumuşak oldu gibi geliyor... emoji856.png

Benim soylediklerim benzin icin gecerli ama senin 2. Resimdeki sensor zannedersem turbo basinc sensoru olmali.  Intercooler sonrasinda devam eden hortumun ustundemi bu sensor?  Dizellerde gaz kelebegi bulunmaz elektronik gaz pedali vardir olay farkli 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Said Çiftci
Benim soylediklerim benzin icin gecerli ama senin 2. Resimdeki sensor zannedersem turbo basinc sensoru olmali.  Intercooler sonrasinda devam eden hortumun ustundemi bu sensor?  Dizellerde gaz kelebegi bulunmaz elektronik gaz pedali vardir olay farkli 
Dizel hocam evet,turbo basınç sensörü olanlar selenoid valfler miydi acaba,buda emme manifoldundaki vakum miktarını kontrol edip ecuyu bilgilendiriyor oda enjektor yakit ve avansini ayarliyor sanırım...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Said Çiftci
evet arkadaslar orjinal map sensörüm budur [emoji4]
alMNG2.jpg
mM7Nk4.jpg
Benzinli mi abi bu ? [emoji3]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Koray Özel

Merhabalar ;

180.000 bin bakımı içim kasım ayında ustama gittiğimde motorun gürültüsünün arttığını söyledim otomatik olsa da 160km hızdan sonra isteksizlik ve motor bölümündeki titremenin rahatsız edici boyuta ulaştığını söylediğim de ağustos ayın da beni yolda bırakan pompa ve oradan da enjektörlere vuran büyük sıkıntımdan konu açılınca, sende bu sorunun olmaması gerekir çoğu parçayı sıfrladık sensörlere bakalım dedi,

Araca önden bakınca yolcu tarafı intercoler hortumunun birleştiği çelik parçanın üst kısmında ki sensörü söküp uzunca bir süre sprey ile temizledi içinden siyah yağlı bir pis  su aktı aynı şekilde hava filtresi üzerinde ki sensörüde temizledi, bunları yaparken akü kutup başları söküktü , bunu yapmaz isek ortalama hesaplamaları kullanır anlamı olmaz dedi.

Bakım ve temizlikler bitince kutup başlarını takıp marşladık motor çalışma sesinden belli etti zaten bir şeylerin düzeldiğini, yola çıkınca da klasik bırak beni gideyim isteğini belli etti araç.

Kısaca yolcu tarafı intercoler hortumu(borusu) üzerinde çoğu kişinin görmesi zor bir noktada ancak temizlenmesi şart olduğuna inanıyorum baya fark ediyor. Yakıtta fark ettimi sanmıyorum ama çekiş ve seste çok fark etti.

Saygılarımla

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Burak Yaşar Gül

Map sensörünü bende temizledim hafif yağ vardı üzerinde ama kutup başlarını sökmemiştim ne motor sesinde nede yakıtta hiçbir değişiklik hissetmedim performans ve yakıttan zaten memnundum ama motor sesini azaltacak diye çok umutlanmıştım :)) bir faydası olmadı artık havalar ısınınca birde kutup başlarını çıkartıp deneyeyim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Said Çiftci

Ben biraz fark hissettim,sokuldugunde ici temiz gibiydi zaten....
Ama farketti ya sanki,vites geçişlerinde felan daha rahat ilerliyor araba,gazdan ayağını çekince geri gelmek istemesi felan azaldı,,,
Bende kutup basını sökmemiştim,acaba söküp bi daha mı temizlesek,,, [emoji3][emoji3]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Burak Yaşar Gül

Facebook gurubunda bazı kullanıcılar bu parçayı yurt dışından getirtip değiştirdiler yakıtta inanılmaz düşme olduğunu paylaştılar ama henüz depo ölçümünü paylaşmadılar konuyu takip ediyorum şayet gerçektende dedikleri gibi yakıtı şehir içi 6.5 lara düşürürse bende sipariş vereceğim. şehir içi 8.5  - 9 falan yakıyorum depo ölçümlerim de yakıttan memnunum 6.5 lara şehir içi jatcolar çok zor diye düşünüyorum.

Ben bir türlü şehir içi soğuk motor sesini kabullenemiyorum tek el atmadığım yer vuruntu sensörü kaldı onuda değiştirceğim eğer faydası olmazsa son çare enjektörlere baktıracağım aslında bir kaç delphi servisine gittim yeni kod verin dedimde adamlar kurcalama bunlar böyle deyip gönderdiler. Enjektör revizyonundan sonrada şayet ses yine azalmazsa bilmiyorum belkide artacak :)) ozaman sesi kabulleneceğim. 

Yorum bağlantısı
Said Çiftci
Facebook gurubunda bazı kullanıcılar bu parçayı yurt dışından getirtip değiştirdiler yakıtta inanılmaz düşme olduğunu paylaştılar ama henüz depo ölçümünü paylaşmadılar konuyu takip ediyorum şayet gerçektende dedikleri gibi yakıtı şehir içi 6.5 lara düşürürse bende sipariş vereceğim. şehir içi 8.5  - 9 falan yakıyorum depo ölçümlerim de yakıttan memnunum 6.5 lara şehir içi jatcolar çok zor diye düşünüyorum.

Ben bir türlü şehir içi soğuk motor sesini kabullenemiyorum tek el atmadığım yer vuruntu sensörü kaldı onuda değiştirceğim eğer faydası olmazsa son çare enjektörlere baktıracağım aslında bir kaç delphi servisine gittim yeni kod verin dedimde adamlar kurcalama bunlar böyle deyip gönderdiler. Enjektör revizyonundan sonrada şayet ses yine azalmazsa bilmiyorum belkide artacak :)) ozaman sesi kabulleneceğim. 
Bu map sensörünün kodu neymiş yurt dışında? performans artışı da olur belki... [emoji6]
Yorum bağlantısı
Said Çiftci
Parça Kodu CC1A9F479AA
Takip kullanan artı veya eksi olarak farkını gören var mı forumumuzda?
Yorum bağlantısı
Erman Uzun

Ürünün orjinal veya uzakdoğu olması çok önemli değil galiba genelde mondeo parça seçen bir araç ama

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
On 07.01.2019 at 21:31, Said Çiftci yazdı:

Ben biraz fark hissettim,sokuldugunde ici temiz gibiydi zaten....
Ama farketti ya sanki,vites geçişlerinde felan daha rahat ilerliyor araba,gazdan ayağını çekince geri gelmek istemesi felan azaldı,,,
Bende kutup basını sökmemiştim,acaba söküp bi daha mı temizlesek,,, emoji3.pngemoji3.png

Yeter fazla kurcalamaa :D Emmi'nin sözünü hatırla : "çalışan sistemi fazla kurcalama " Bu sözü çok seviyorum, her ne kadar uygulayamasam da :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
On 07.01.2019 at 21:58, Burak Yaşar Gül yazdı:

Alternatör clutch pulley modifiyesini yapmadınız belli ki.  Yapmadıysanız bunu öncelikle yapmalısınız.  Ben buna ilave olarak arabanın muhtelif yerine ses yalıtımı yaptım, şu an oldukça memnunum. 4-5 top bitüself alıp kaput içi, ön ve arka çamurluk içlerine, kapı içlerine, bagaj içine, silecek motorunun olduğu çukur alana uyguladım. Bunlarla birlikte ön çamurluğun kapıya yakın olduğu iç kısımda fabrikanın koyduğu bir yalıtım maddesi var, o arabanın yaşına bağlı olarak çürüyüp dökülmüş, yalıtım özelliği kalmamıştı, ses yalıtımında kullanılan piramit sünger denilen malzemeden alıp rulo yaparak o bölgeye tıktım, kayıp düşmesin diye dayson silikonla yapıştırdım. İlave olarak yine aynı piramit biçimindeki ses yalıltım süngerinden alıp torpidonun altında bulunan tüm boşluklara tıkadım. Yukarıda belirttiğim gibi ses yalıtımı oldukça güzel oldu. İlerleyen günlerde bu işlemlere farklı bölgelerde de devam etmeyi düşünüyorum. Mesela tavan sacı, arabanın taban halısının altı, A-B-C-D direkleri (Alfabedeki tüm harflerle başlayan direkleri :D ) Arka cam altındaki şapkalığın altı vs...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Said Çiftci
Alternatör clutch pulley modifiyesini yapmadınız belli ki.  Yapmadıysanız bunu öncelikle yapmalısınız.  Ben buna ilave olarak arabanın muhtelif yerine ses yalıtımı yaptım, şu an oldukça memnunum. 4-5 top bitüself alıp kaput içi, ön ve arka çamurluk içlerine, kapı içlerine, bagaj içine, silecek motorunun olduğu çukur alana uyguladım. Bunlarla birlikte ön çamurluğun kapıya yakın olduğu iç kısımda fabrikanın koyduğu bir yalıtım maddesi var, o arabanın yaşına bağlı olarak çürüyüp dökülmüş, yalıtım özelliği kalmamıştı, ses yalıtımında kullanılan piramit sünger denilen malzemeden alıp rulo yaparak o bölgeye tıktım, kayıp düşmesin diye dayson silikonla yapıştırdım. İlave olarak yine aynı piramit biçimindeki ses yalıltım süngerinden alıp torpidonun altında bulunan tüm boşluklara tıkadım. Yukarıda belirttiğim gibi ses yalıtımı oldukça güzel oldu. İlerleyen günlerde bu işlemlere farklı bölgelerde de devam etmeyi düşünüyorum. Mesela tavan sacı, arabanın taban halısının altı, A-B-C-D direkleri (Alfabedeki tüm harflerle başlayan direkleri [emoji3] ) Arka cam altındaki şapkalığın altı vs...
Abi neredeyse Audi ve Mercedes gibi dizel ama sesi dışarıya ve içeriye vermeyen premium araçların yalıtımı gibi olacak araba maşallah... [emoji122][emoji122]
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
2 dakika önce, Said Çiftci yazdı:

Abi neredeyse Audi ve Mercedes gibi dizel ama sesi dışarıya ve içeriye vermeyen premium araçların yalıtımı gibi olacak araba maşallah... emoji122.pngemoji122.png

Köroğlunun atı gibi olacak inşaallah. Bir zamanlar "çok gürültülü" , " abi bunlar böyle" , "  bunlara ne yapsan böyle çalışır"  "bu kronik "   .... vb sözlerle aşağıladıkları Mondeo'cuğumu tanıyamayacaklar. Kedi gibi sessiz yapacağım, diyormuşum :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
13 saat önce, Celalettin Süğürtin yazdı:

Köroğlunun atı gibi olacak inşaallah. Bir zamanlar "çok gürültülü" , " abi bunlar böyle" , "  bunlara ne yapsan böyle çalışır"  "bu kronik "   .... vb sözlerle aşağıladıkları Mondeo'cuğumu tanıyamayacaklar. Kedi gibi sessiz yapacağım, diyormuşum :D

Turkiyedeki  asfaltlar yollar  sayesinde sifir km arac bile alsaniz 2 sene icinde trim sesleri almaya baslarsiniz ve akabinde gozle gorulmeyen hareketli veya oynamasi mm ile olculen aralardan ruzgarida alacaktir. Araba ureticilerinin bu konuda sucu olmadigini dusunuyorum. Sofor ve tekerin dondugu zemin onemli. Bende 2005 mondeo var ama arabada gram trim sesi yok binenler sasiriyor hatta bazen stopmu etti diye cami yokluyor insan. Arkadasimda 406nin son serisi var onda bile ses bulmak cok zor. Ama  sizin yaptiginiz bu cozumler baya detayli olmus

https://www.fordwiki.co.uk/index.php/Wind_Noise_Possible_Solutions

Gorsel olarak buradan da takip edilebilir

Emeginize saglik

Yorum bağlantısı
Koray Özel
On 07.01.2019 at 21:58, Burak Yaşar Gül yazdı:

merhaba alternatör güncellendi pompa değişti enjektör revize edildi kodlandı kasnak değişti gergi kütüğü değişti ara rulman değişti klima kompresörü revize edildi hepsi otosandan alınan parçalarla yapıldı ses değişmedi bu ses normal ancak yolcu tarafı karoserde küçük bir ek plastik parça bizim fordlarda yok yurtdışı sitelerde var kodu bu sitede vardı ama ben bulamadım o biraz çare oluyor dedi arkadaşlar.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Burak Yaşar Gül
On 11.01.2019 at 01:54, Said Çiftci yazdı:
On 08.01.2019 at 11:44, Burak Yaşar Gül yazdı:
Parça Kodu CC1A9F479AA

Takip kullanan artı veya eksi olarak farkını gören var mı forumumuzda?

Burda temizlik konusu varda değişim yok heralde, ben orjinal bulursam değişeceğim bazı söylentilere göre map sensörü 160 000 km bir değişmesi gerekiyormuş.

On 11.01.2019 at 23:27, Celalettin Süğürtin yazdı:

Alternatör clutch pulley modifiyesini yapmadınız belli ki.  Yapmadıysanız bunu öncelikle yapmalısınız.  Ben buna ilave olarak arabanın muhtelif yerine ses yalıtımı yaptım, şu an oldukça memnunum. 4-5 top bitüself alıp kaput içi, ön ve arka çamurluk içlerine, kapı içlerine, bagaj içine, silecek motorunun olduğu çukur alana uyguladım. Bunlarla birlikte ön çamurluğun kapıya yakın olduğu iç kısımda fabrikanın koyduğu bir yalıtım maddesi var, o arabanın yaşına bağlı olarak çürüyüp dökülmüş, yalıtım özelliği kalmamıştı, ses yalıtımında kullanılan piramit sünger denilen malzemeden alıp rulo yaparak o bölgeye tıktım, kayıp düşmesin diye dayson silikonla yapıştırdım. İlave olarak yine aynı piramit biçimindeki ses yalıltım süngerinden alıp torpidonun altında bulunan tüm boşluklara tıkadım. Yukarıda belirttiğim gibi ses yalıtımı oldukça güzel oldu. İlerleyen günlerde bu işlemlere farklı bölgelerde de devam etmeyi düşünüyorum. Mesela tavan sacı, arabanın taban halısının altı, A-B-C-D direkleri (Alfabedeki tüm harflerle başlayan direkleri :D ) Arka cam altındaki şapkalığın altı vs...

Celalettin abi Clutch pulley yaptım krank kasnağını değiştirdim o kısımdan ses gelmiyor,  araçta en ufak trim sesi yok, yol sesi ve rüzgar sesi makul seviyede 60kmh sonra sesi kesiyordu artık onuda yapmıyor motor sıcak soğuk sürekli sesli çalışıyor havalar -10 larda ondanmıdır bilmiyorum, bazen kaputu açıp ne yapabilirim diye bakıyorum havalar ısınsın bir kaç uygulama yapacağım fakat motoru kaldırıp arkaya işlem yapmadan faydası olurmu diye düşünür dururdum.  Madem sen faydasını gördün bende yapacağım fakat çamurluk içlerine nasıl ulaştın abi çamurluğumu söktün.

16 saat önce, Koray Özel yazdı:

merhaba alternatör güncellendi pompa değişti enjektör revize edildi kodlandı kasnak değişti gergi kütüğü değişti ara rulman değişti klima kompresörü revize edildi hepsi otosandan alınan parçalarla yapıldı ses değişmedi bu ses normal ancak yolcu tarafı karoserde küçük bir ek plastik parça bizim fordlarda yok yurtdışı sitelerde var kodu bu sitede vardı ama ben bulamadım o biraz çare oluyor dedi arkadaşlar.

Saygılarımla

Koray abi Bendeki araç bazen sessizleşiyor bazende sesli çalışıyor ben bunu enjektörlere bağlıyorum o yüzden bi kontrol ettirmek istiyorum, İstanbulda tavsiye edeceğin Delphi yetkili servisi varmı enjektörler için, yolcu tarafı karoserde küçük bir ek plastik bu nasıl bi parça abi bulabilirim belki yurt dışından sese %1 faydası bile olacaksa bulurum yada yerine birşeyler düşünürüz. Saygılar

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
Koray abi Bendeki araç bazen sessizleşiyor bazende sesli çalışıyor ben bunu enjektörlere bağlıyorum o yüzden bi kontrol ettirmek istiyorum, İstanbulda tavsiye edeceğin Delphi yetkili servisi varmı enjektörler için, yolcu tarafı karoserde küçük bir ek plastik bu nasıl bi parça abi bulabilirim belki yurt dışından sese %1 faydası bile olacaksa bulurum yada yerine birşeyler düşünürüz. Saygılar
Ön 2 tekeri ve davlumbazları.

SM-N7505 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
(düzenlendi)
5 saat önce, Burak Yaşar Gül yazdı:

"...yolcu tarafı karoserde küçük bir ek plastik bu nasıl bi parça.." krank kasnağını örten yerden bahsediyorsanız onu bulmak için fazla uğraşmaya gerek yok. Benim arabada da o parca yoktu. Sanırım zamaninda söküp takmayı unutmuş birisi. Ben oraya 5 mm kalınlıģında plastik / lastik karışımı bir malzeme ile kapak yaptım. Sese bir katkısı olmayabilir ancak tekerden krank kasnağı ve kayışa su ve çamur sıçramasını önler.

tarihinde Celalettin Süğürtin tarafından düzenlendi
tapatalk imzasını silme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Yaşar Gül

Krank kasnağı tarafında olan o plastik veya bakalit gibi parça o benim araçta var ama o ses için pek fayda yaratmaz dediğin gibi su ve çamurdan korumak içindir. Ben sandım Koray abi başka bir parçadan bahsediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Özel
(düzenlendi)
22 saat önce, Burak Yaşar Gül yazdı:

Burda temizlik konusu varda değişim yok heralde, ben orjinal bulursam değişeceğim bazı söylentilere göre map sensörü 160 000 km bir değişmesi gerekiyormuş.

Celalettin abi Clutch pulley yaptım krank kasnağını değiştirdim o kısımdan ses gelmiyor,  araçta en ufak trim sesi yok, yol sesi ve rüzgar sesi makul seviyede 60kmh sonra sesi kesiyordu artık onuda yapmıyor motor sıcak soğuk sürekli sesli çalışıyor havalar -10 larda ondanmıdır bilmiyorum, bazen kaputu açıp ne yapabilirim diye bakıyorum havalar ısınsın bir kaç uygulama yapacağım fakat motoru kaldırıp arkaya işlem yapmadan faydası olurmu diye düşünür dururdum.  Madem sen faydasını gördün bende yapacağım fakat çamurluk içlerine nasıl ulaştın abi çamurluğumu söktün.

Merhabalar;

Kartal oto sanayi sitesinde Delphi yetkili servisi var Akarlar Dizel pompa adı altında, ancak pompa ve enjektör revizyonu çok maliyetli ben bakıma değil büyük arızam da ustamın Kartal sanayide olması sebebi ile kendilerine vakıf oldum, ancak tamirat ustam refaketi eşliğinde yapıldı pompayı verdiler ancak enjektörler aracın deposu filtresi ve tüm mazot hortumları değişene kadar teslim edilmemişti. Ama şahsen tanımıyorum ben iki haneye yaklaşan bir tamirat gördüm ancak bozulmadan gitmek çok elzem. Ses olayı ; hız 60 motor su ısısı 45-50 derece olunca kesiyor hepimizde var şakırdama tarzı bir şey.

O plastik parça aliexpreste vardı ve burada bazı arkadaşlar resmini linkini paylaştı ama inan bulamadım krank kasnağı ses titreşim başlıklı yorumların içine bakmak lazım Celalettin beyin konularının alttında ki yorumlarda bile olabilir. Bulursam paylaşacağım.

Celalettin beyin dediği gibi sese faydası olmasa da benim motor takazuna kadar sıçrayan ve görüntüsünü hiç sevmediğim çamurlu su lekelerini mutlaka kesecektir. O bölgede ki hareketli ekipmanları dış etkenlerden koruyacağı kesin

Saygılarımla

tarihinde Koray Özel tarafından düzenlendi
Ekleme
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...