İçeriğe Yönlendir

C4 - Enjektörlerin Dibinde Yağlanma

Hakan Gürbüztürk

Recommended Posts

Hakan Gürbüztürk

Değerli dostlar c4 2008 citroen 1.6 HDİ aracımda enjektörlerin dibinde yağ birikiyor. keçe değişti 15-20 km sonra tekrarladı.1 hafta sonra enjektörlere bakım yaptırayım dedim pullar gene değişti tekrarladı.enjektörcü ustamız abi bu enjektörlerin keçesinden değil büyük bir ihtimalle enjektörlerin yanında bulunan manifolttan atıyor dedi.manifoltun contasını değitirirsen sorun ortadan kalkar dedi.Manifolddan yağ gelmesi normalmidir.bu sorunla karşılaşan arkadaşlarım var mı?(manifoltun contasını her ustayada yaptırma diyede nasihat verdi.)çok sıkıntılı bir işlemmidir?

Yorum bağlantısı
Hakan Gürbüztürk

araçta duman yok enjektör bakımlarını yaptırdım geçen hafta araçta performans düşüklüğü titreme yok ustat

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

hocam manifold da yağ olsaydı bence egzoza da yağ giderdi ve araba siyah duman atardı. Manifold çok mantıklı gibi gelmiyor. enjektör pulları da beyaz dumana sebep olurdu. keçeleri düzgün oturtup orijinal malzeme kullandığına emin miyiz? yağı kesip tekrar başlıyorsa ya düzgün oturtulmadı yada yan sanayi malzeme kullanıldı yada bir süre sonra keçenin oradaki işlevini bozan bir sorun söz konusu..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 saat önce, Hakan Gürbüztürk yazdı:

pullar gene değişti tekrarladı.

pul dan yağ kaçmaz, conta/keçe değişcekti?

dışa kaçan yağ dolayısı ile egzosdan da duman atmaz?

Yorum bağlantısı
Hakan Gürbüztürk

ya aslında kafam şimdi dahada karıştı dostlar.biraz önce arabanın yağını kontrol ettiğimde 3 çentik eksiltme gördüm.geçen hafta enjektörlerine ayar yaptırdığımda siyah duman ortadan kalkmıştı..şimdi bu kadar yağ ortalama 800 km de nasıl eksiltir.3 çentik  800 km de ciddi rakam.westgate'in üstünde yağ var,enjektörlerin dibinde yağ var.bu kadar eksiltir mi?aracım kapının önünde hersabah akşam bakarım ne damlama var nede başka bişey...ustanın dediği abi senin araban yağ yakmıyor diyor.ama enjektör keçeleri,manifolddaki kaçaklar,kapak contasından bu kadar yağ eksiltmesinin de imkansız olduğunu idda ediyor.1 hafta yağını takip edicem.sorunu bulduğumda burdan sizleri bilgilendiririm...günleriniz aydın olsun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Hakan Gürbüztürk

arkadaşlar biliyosunuz yağ sorunum vardı...sonunda sorunum çözüldü enjektörlerin dibinde biriken yağ emme manifoltundaki bir kılcal çatlakla alakalıymış.emme manifoltunu keçeleri ve saplamaları değiştirince hem yakıt çok düştü hemde yağ problemim çözüldü.yanlız kırıkkalede oturuyorum sabah işe giderken malum -7 civarlarında arkadan 2-3 dakika beyaz bir duman atıyor rolantide...dumanda orta şeker yoğun gibi sonra kendiliğinden tamamen kesiliyor.sizce bu sorunmudur?

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

1.4 tdci Fiesta da atıyor beyaz buhar gibi. Soğuk motor ilk marşa basıldıktan 5-6 dakika sonra başlıyor, 2-3 dakika sonra kesiliyor.
Önceki Fiesta aracımda da öyleydi, şimdikinde de öyle.
Soğuk havada yapıyor bunu.
Enjektör dibinde benimkinde de yağ birikmesi var, sabit duruyor ama, artmıyor.
Herhangi koku veya duman da yükselmiyor motordan, aracın içine de gelmiyor.
Yağ eksiltme de yok.
Enjektör pullarını ve o-ringlerini değiştirdim, emme manifoldunu temizletip, silikon conta ile geri taktırdım.
Yine de oluyor o yağ birikmesi. Belki yağ da olmayabilir, ne olduğunu bilmiyorum.
Önemli olan çiğ yada yanmış mazot kokusu gelmemeli motordan.
Soğuk motora ilk marş basıldığında, “pıs pıs” sesi gelmemeli enjektörlerden.
Bakır pulların gittiğine işaret o ses.
Isınınca geçiyor, yanıltmasın diye not düşüyorum.
Egzozdan kara duman atması da olur bu araçlarda yüklenince.
Devrini alınca keser dumanı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

duman ayrı, dipte birikme ayrı. dumanın %90 sebebi enjektörler.  soğuk marşta beyaz atar, evet siyah değil.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
duman ayrı, dipte birikme ayrı. dumanın %90 sebebi enjektörler.  soğuk marşta beyaz atar, evet siyah değil.

Ne kadar duman, o kadar randuman mıydı abi [emoji1]
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 dakika önce, Celal Aydın yazdı:

Ne kadar duman, o kadar randuman mıydı abi emoji1.png

o ayrı konu, dumansız gaz verimsiz motor demektir :f1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
o ayrı konu, dumansız gaz verimsiz motor demektir :f1:

d31ed823605582c93b58f49190285fdb.jpg

2 aydır yıkatmadım.
Verim iyi [emoji1]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...