İçeriğe Yönlendir

S - Max - Birde Benden Dinleyin

Muhammed Lütfullah Bozkurt

Recommended Posts

Siyah 2008 2.0 tdci Manuel titanium paket 137.000km

(Cam tavan + Convers+ ekran+ Xenon mercekli far+ Deri ve Yarı elektirikli koltuk vs) S-Max'imi forumdan aldım.

Daha önce Scenic, C-Max kullanmış ve C4 Picasso, Escape gibi araçlar hakkında bilgisi olan biri olarak izlenimlerimi paylaşmak isterim.(Beklenti büyük olduğu için, olumsuz yorumlarım daha çok olabilir.)

Öncelikle araç tok ve benim ayaklarım yere basıyor diyor.

Tasarım olarak çoğu mpv' den yakışıklı arka kısmı alta doğru çıkıntılı olmasa daha güzel olurdu. Bu açığı kapatmak için spoiler şart ( ama bulamassınız)

Fiestadan felan biliyorum kapı döşemelerinin altındaki yalıtım tek parça ve gayet güzel Ford bu konuda takdirimi kazanmıştır..Motor baya baya sesli, taki araca binene kadar. Devamında bir kaç trim sesi duyuyorsunuz. Buda yapılacaklar arasında

Sony ses sitemi güzel tatmin ediyor.
Ekransız teypler demode oldu. (Yabancı paylaşımlarda çoğu S-Max double ekranlı)
Çocuklar için arkaya ekran koymak istiyorum. Bunun için teyp değişecek bu seferde ses bozulacak. (Kararsızım)

Dikiz aynaları içerden kapanıyor. Kumanda ile kapatmanında bir yöntemi olmalı. Dikiz aynası altındaki karşılama ledleri 2008 model için guzel bir artı (Keşke kendini değilde daha çok yolu aydınlatsa)

Xenon mercekli farlar homojen aydınlatma sağlıyor lakin aydınlatma zayıf kalıyor. Xenon ampülleri eskimiş olabilir. ( Araştırıyorum)
Uzun farlar ise işini gayet güzel yerine getiriyor.

Şehir içi, Şehirler arası yolda tatmin edici güç ve yol performansı var.(Tabiki bir sedan değil ama bir çok sedandan iyi, biraz daha alçak olsa miss)
İstanbul-Hatay-Şırnak arası 2000 km yol yaptım vites 6 dan 5'e düşmedi. D sınıfı sedan araçlarla girdiğim bir kaç viraja biraz daha temkinli girmek dışında yol tutuşuda gayet hoşuma gitti.

Fakat yakıt biraz fazla. Sanırım benim aldığım araçta bir sorun var. Şuan bu konun takibindeyim.

Bagaj hacmi 5k Mpv lere göre gayet iyi 7k lar ile aynı sayılır.(C sınıfı)

Koltuklar az daha büyük olması gerekirdi diye düşünüyorum zira beni koltugunun yanları rahatsız eden tek araç oldu.

Deri koltuk olmasına ve full olmasına istinaden ısıtmalı koltuk beklerdim fakat yok. Kendimi acaba sadece düğmesimi yok diyerek avutumuyorda değilim.
Adı elektiriki fakat sadece aşağı yukarı kısmı elektirikli diger ayarları manuel olan bir koltuk var. (Anlamak zor.)
Arka koltukların ileri geri mesafesi çok iyi, geriye yatma oranı çok iyi, fakat ne kadar geri yatarsa, konumunu o kadar öne çekmek durumundasınız. Benim gibi 1.88 boyunuz yoksa sorun degil.

Cam tavan gerçekte tek parça, Kağıt üstünde iki parça:) makyaj sonrası ortadaki bölme kaldırılmış
Stok iç aydınlatma yetersiz.Arka aydınlatma çok arkada. (Led ile çözülebilir.)

Fransızlara göre iç hacmi kullanmayı ne yazıkki Ford pek becerememiş.

Sceniclerde ön koltuk altlarında çekmece ve arka koltuk altlarında da göz var. Smax' te  2 tane ayak altında ve arka bagaj halısı altında toplam 3 göz var. Bagaj yan gözleri pekte göz sayılmaz.

(Bu kocaman arabaya stepne yeri nasıl bulamadılar çok şaşırıyorum. Oysa altına bakınca gayet müsait duruyor.)

Orta konsol el fireni şekli olmamış. Telefon elimde kalıyor. El firenin orası ölü bölge ve çizilmeye çok müsait. Elektronik el fireni bu araba için büyük nimet olurdu.(Yada en azından normal el fireni)
(Scenic 2 ve 3 teki orta konsol çok başarılı)

Her aracın tuşları silikleşir vs. ama Smax te kabarma var bu hiç hoş değil. Linea değilki bakkalda stickerı olsun alalım,

kapıkolları felanda dahil.

Kapılarda bulunan reflektörler ışıksız. (arka kapılarda hiç yok) Çok tuhafıma gitti Aliexpressten alıp takanlar gördüm. Yanlız bende kablosuda yok. Artık onada bakacaz.

Üst camın açılması çok iyi olurdu. (Sunroof seven biri olarak)
Orta üst konsol (Göz) bozuktu. Bir kaç yöntem biliyordum. Uygulamaya kalmadan kırıldı. Nasıl gevrek aynı kağıt helva gibi. 3d yazıcı ile buraya ekran yapmak şart.(Yada bana göz lazım)

Şöyle bir durumda var, Scenic ve Picasso C sınıfı Mpv, S-Max D sınıfı Mpv. Aynı yaş grubu için konuşuyorum Fransızlar daha donanımlı.
Orta konsol arkasına çakmaklık ve hava kanalı konulabilirdi. Tamam yanlarda var fakat, yetersiz. Ya benim ayaklarım kavrulacak yada arkadaki üşüyecekki buna rağmen yeterince sıcak üflemiyor.
(Mesela bazı Citroen' lerde arkalardada bağımsız klima var.)

Sedan sınıfı araçlardaki gibi  D sınıfı  olan  araçların C lere göre  daha donanımlı olacağını düşünen (Benim gibi) hata etmiş olur. 

Ptc heater güzel bir özellik beğendim.Diger araçlarımda çocuklar binmeden gider aracı ısıtırdım. Elektirikli koltuğun yokluğunu bununla dizginliyorum ( -15 lerde nasıl soğuk geliyor o deri koltuk)

Yokuş kalkış desteği yok. Hiçmi yok, yazılımla felan açılır mı? konu hakkında bilgisi olan varsa bekliyorum. (eşim için önemli)

Convers+ ekran neden var bilmiyorum. Keşke küçük ama herşeyi gösteren bir Focus veya Fiesta ekranı olsaydı. Ortalama yakıt/Ortlama hız- Radyo bilgisi- İkazlar vs (Anlık tüketim vs bile yok)

Rus arkadaş çözmüş işi fakat ruble ie çalışmıyor ki çok pahalı

Gizli özellikler için tavsiye edilen Elm327 siparişi verdim. Malumunuz S-max için yeterli kaynak yok. Mondeolar ile kaynak aynımıdır ? Kurcalayan bilen varsa yardımlarını merakla bekliyorum.

Şimdilik bu kadar aklıma geldikçe eklerim.

Aracı aldığım andan itibaren 3 sorunla karşı karşıyayım.(bende olmadı)

1. Yakıt sarfiyatı muadillerine göre yüksek (Yakıt konusunda gayet ekonomik sürüşüm var)
2. Araç çok geç ısınıyor ve 90' ı hiç görmüyor (Termostat diyorum fakat ustam bunlar pejolarla aynı hep ısınma sorunu var dedi)
3. İkaz lambası ; Lastik basınç sisteminde arıza var diyor ( ekrana baktığımda tüm lastiklerin basınçlarını gösteriyor)

imla hataları için kusura bakmayın.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Atlıhan

Bende 2007 130bin km de aldım iki ay önce, gayet komforlu bir araba beklentimin üstünde çıktı, Benim ön koltukların altında çekmece mevcut, tuş veya düğmelerde soyulma yok. Yakıt farkı ağırlık ile alakalı olabilir. Picasso ya bindim çok kalitesiz geldi bana, yedek lastik olmasını isterdim 

Yorum bağlantısı
10 dakika önce, Mehmet Atlıhan yazdı:

Bende 2007 130bin km de aldım iki ay önce, gayet komforlu bir araba beklentimin üstünde çıktı, Benim ön koltukların altında çekmece mevcut, tuş veya düğmelerde soyulma yok. Yakıt farkı ağırlık ile alakalı olabilir. Picasso ya bindim çok kalitesiz geldi bana, yedek lastik olmasını isterdim 

Tuşlarda soyulma olayı güneşle ne kadar samimi olduğuna göre erken veya geç nüksediyor sanırım.

Koltuk altında çekmece olanları duymuştum. Acaba sonradan takılma ihtimal varmı bulunabilirse tabi. 

Sizin yakıt sarfiyatınız nedir.

Birde hang paket

Yorum bağlantısı
Mehmet Atlıhan

Hiç hesap yapmadım. Aldığımdan beri 3bin Civari km yaptım yol bilgi sayarinda 6.5 yazıyor. Çoğu kısa mesafe soğuk havalarda bir kaç dk hep ısıttım. Titanium paket artı ACC gibi değişik özelikleri var. Titanium pakette neler var tam bilmiyorum. Araç da yokuş kalkış desteği var. Büyük ihtimalle sizde de vardır otomatik devreye giriyor ve ekranda çıkıyor. Hafif bir egimde devreye girmiyor

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
2 dakika önce, Mehmet Atlıhan yazdı:

Hiç hesap yapmadım. Aldığımdan beri 3bin Civari km yaptım yol bilgi sayarinda 6.5 yazıyor. Çoğu kısa mesafe soğuk havalarda bir kaç dk hep ısıttım. Titanium paket artı ACC gibi değişik özelikleri var. Titanium pakette neler var tam bilmiyorum. Araç da yokuş kalkış desteği var. Büyük ihtimalle sizde de vardır otomatik devreye giriyor ve ekranda çıkıyor. Hafif bir egimde devreye girmiyor

Hocam bende yok sanırım yazılımsal kapalı.

Isıtmalı koltuk vs varmı. Bende acc yok. Ladarı takıp aktif edenler gördüm fakat model yılını bilmiyordum. Aslında çokta sevmiyorum CC yi belki ACC olsa sevebilirdim.

Benim araç uzun yokda 7.8lt yaktı. 

tarihinde Muhammed Lütfullah Bozkurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Atlıhan

Koltuk ısıtma var. Titanium olanlarda standard vardır diye düşünüyordum. ACC benden başka S-max da görmedim çok nadir var.

Sizin yakıt fazla gibi geldi bana, uzun yolda 5/6 arasında

47ba4d0ecfe12cba4454274d6dca4ebc.jpg90e5667ca9b8fcbc4c45597e1aaa6c63.jpge76f2b7fb3ee8dc69c36d5326bc3f11b.jpg

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Eski bi C-Max kullanıcısı olarak, çok beğendiğim bi araç. Güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Aracınız hayırlı uğurlu olsun. 

Genellikle donanım ile alakalı mutsuzluğunuz var anladığım kadarıyla. Eksikliğini hissettiğiniz çoğu donanıma sahip ( yokuş kalkış desteği, koltuk ısıtma, ön koltuk altı çekmece vs.) S-Maxlar piyasada mevcut. Mesela bizdeki S-Max'de deri koltuk yok fakat koltuk ısıtıcı var. Hatta Almanya'daki ikinci el otomobil sitelerinde çelik jantsız, manuel klimalı, arka camları bile otomatik olmayan S-Max araçlar var. Bunun yanında, Adaptiv Cruse Control ve Webasto gibi donanımına sahip S-Maxler de mevcut. Bu bahsettiğim araçlar 2007-2008 model araçlar.

İç mekanın krom kaplamalarının soyulduğu bir gerçek. Fakat bu şekilde kaplaması bol olan iç mekana sahip tüm araçların ortak sorunu bu. Hele hele C4 Picassolar bu konuda zirveyi oynar. Kaplamaların uzun süre dayanıklı olması için araç kapalı garajda muhafaza edilmeli bence. Çünkü çok soğuk ve sıcak havalar buna sebep oluyor.

Arka iç mekan aydınlatmasına aynen dediğiniz gibi katılıyorum. Işık yetersiz. Daha doğrusu tavan lambasını çok geriye koymuşlar.

Converse ekranlarda ortalama hız - ortalama yakıt - kalan tüketim - anlık tüketim - radyo ve müzik bilgisi ve ikazlar gösterilir. Anladığım kadarıyla sizin araçta yok bunlar. ELM ile kurcalayıp kapatmış olabilirler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 saat önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

2 litre Aisin otomatik mi var araçta?

Mondeo 4 ile aynı olmalı bu... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
11 saat önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

2 litre Aisin otomatik mi var araçta?

Evet abi aisin af 21 var,

1. Yakıt sarfiyatı muadillerine göre yüksek (Yakıt konusunda gayet ekonomik sürüşüm var)

Şehiriçi 10 lt, dışı 8 lt gibi yakıyordum. Araç full dolu olursa uzun yolda 10 lt yi de görüyor 120 km ile. PTC güzel yakıt harcar. 18 inç 235 taban lastiği de unutmamalı.

2. Araç çok geç ısınıyor ve 90' ı hiç görmüyor (Termostat diyorum fakat ustam bunlar pejolarla aynı hep ısınma sorunu var dedi)

Bende böyle bir sorun hiç olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Koltuktuk ısıtmayı manuel olarak kendim çözümecem ilerliyen zamanlarda. 

Bu elmconfig programı ile açılabilen özelliklerim olduğu bir klavuz yada konu mevcutmu

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
14 saat önce, Muhammed Lütfullah Bozkurt yazdı:

Koltuktuk ısıtmayı manuel olarak kendim çözümecem ilerliyen zamanlarda. 

Bu elmconfig programı ile açılabilen özelliklerim olduğu bir klavuz yada konu mevcutmu

Ben ELM ile kapıların otomatik kilitlenmesini, lastik hava basınç sistemini, cruze contorlü aktifleşirdim. Bende onlar eksikti. Sizde neler eksik onlara bakmak lazım.

Yorum bağlantısı
4 saat önce, Ferhat Genç yazdı:

Ben ELM ile kapıların otomatik kilitlenmesini, lastik hava basınç sistemini, cruze contorlü aktifleşirdim. Bende onlar eksikti. Sizde neler eksik onlara bakmak lazım.

Bendede cruze control hariç dedikleriniz ve kalkış destegi eksik

FORD SMAX Kapı Ayna Kapak Sağ [ORJINAL] (6M2117K746ADXWAA) 21,69 TL yerine 16,27 TL
https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/ford-smax-kapi-ayna-kapak-sag-orjinal-6m2117k746adxwaa-P284892736

Buda konuya giren arkadaşlara benden kıyak olsun yedek aldım ben nornalde 100 lira sag ve sol var

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
On 24.12.2018 at 10:55, Köksal Yılmaz yazdı:

Evet abi aisin af 21 var,

Şehiriçi 10 lt, dışı 8 lt gibi yakıyordum. Araç full dolu olursa uzun yolda 10 lt yi de görüyor 120 km ile. PTC güzel yakıt harcar. 18 inç 235 taban lastiği de unutmamalı.

Bende böyle bir sorun hiç olmadı.

Motor pejo ile aynidir da 90a ulasmasi gerekir. Benim 2.0 3008de 90a gec geliyor ve ibre biraz asagiya dusuyor. Gercek sicakligi kontrol ettim kabaca  80-90 arasi gidip geliyor. İc isitmada problem yok ama fordlar gercek sicaklik cok cok asagilara dusmedikce ibre pek oynamiyor. Smax da farkli oldugunu sanmiyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
4 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

Motor pejo ile aynidir da 90a ulasmasi gerekir. Benim 2.0 3008de 90a gec geliyor ve ibre biraz asagiya dusuyor. Gercek sicakligi kontrol ettim kabaca  80-90 arasi gidip geliyor. İc isitmada problem yok ama fordlar gercek sicaklik cok cok asagilara dusmedikce ibre pek oynamiyor. Smax da farkli oldugunu sanmiyorum

Focus 2 1.6 dizelimde de s max 2.0 dizelimde de hararet normal yerine gelir, hiç oynamazdı. Bilen bir usta görmeli bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

3 farklı model farklı marka birbiri ile yakından alakası pek olmayan arabam oldu. hepsindede hararet ortaya gelip sabit beklerdi her şartta. problem vardır baktırmak lazım soğuk yürüyor motor

-15 diye ısınmıyorsa rusyada ne yapıyor millet

çok güzel araba keyifli sürüşler 

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Az önce arabaya bindim. Dışarısı 4 derece gösteriyordu. Marşa bastım, çalıştırdım. Motor soğuktu. 2 gündür çalıştırmamıştım. Hemen kaloriferi HI yapıp en sıcağa getirdim. 1 dakika içinde ılık hava üflemeye başladı. Nasıl bu kadar çabuk ılık hava vermeye başladı?

Yorum bağlantısı
34 dakika önce, Ferhat Genç yazdı:

Az önce arabaya bindim. Dışarısı 4 derece gösteriyordu. Marşa bastım, çalıştırdım. Motor soğuktu. 2 gündür çalıştırmamıştım. Hemen kaloriferi HI yapıp en sıcağa getirdim. 1 dakika içinde ılık hava üflemeye başladı. Nasıl bu kadar çabuk ılık hava vermeye başladı?

Ptc heatsr var. Bir nevi ufak elektirikli petek. Motor ısınana kadar onu kullanıyor. Dün işime yaradı camdaki buzları çözdü

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
Ptc heatsr var. Bir nevi ufak elektirikli petek. Motor ısınana kadar onu kullanıyor. Dün işime yaradı camdaki buzları çözdü
Bende göstergede birşey yok onunla alakalı.
Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Bomba soru geliyor:

Webasto ve heater arasındaki fark nedir? :)

Not: Webasto -1 de otomatik devreye giriyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
20 dakika önce, Ferhat Genç yazdı:

Bomba soru geliyor:

webasto bir firma adı aslında ancak ıstıma sistemi ile özdeşleşmiştir. 2 tip webasto vardır, biri kabine sıcak üfler, diğeri motor suyunu ısıtır.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
32 dakika önce, Ferhat Genç yazdı:

Bomba soru geliyor:

Ptc 1 kw ısıl güç üretir iken yakıt inanılmaz artar. Yaklaşık 90 amperi görür sistemden çekilen akım.  Webasto ise 40 watt ve eser miktarda yakıt harcar. Saatlik yarım litreyi geçmez tepe noktada. Webasto verim olarak ptc den çok ileride bir sistem 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
28 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Webasto verim olarak ptc den çok ileride bir sistem 

focusa kaça takılır webasto

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...