İçeriğe Yönlendir

Scenic 3 - Yakıt

Bülent Tarakçı

Recommended Posts

Bülent Tarakçı

Kısa mesafede bu videoyu çektim. İki defa marş yaptım. İkisinde de motor soğuktu. Hava 2 derece falandır. Gidiş 5.7 km, geliş 5.7 km idi. Ortalama hızım 19.3 km/h. 1.3 L yakmışım. 100 km de 11.3 LT yakmışım. Araç EDC. Benim araba çok mu yakıyor?

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Okula git-gel yapınca da çekeyim. toplamda 45-50 km falan. 30-35 km si şehir dışı.

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Yaklaşık 1.5 ton gelen Kangoo m ile şuan 5.3 ortalama ile geziyorum . Dikkat ederek ve genelde 10 km üzeri gidiyorum aracı fazla zorlamadan gidince 5 li değerler yakıyor . Kısa mesafe kullanım da motor isinana kadar çok yakıyor da sizin aracın ki biraz fazla gibi

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Sürekli soğuk motorda ptc çalışıyorsa olabilir yoksa her türlü çok fazla bence.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Valla işe git gel yapmak icin buyuk bir araba. Tuketim yuksek. Bence 7 8 litrenin altina inmez. 

Dizel motor sogukta cabuk isinmaz.

Kisa mesafede tercih edilmemeli bence. 

Dizel motor kisa mesafede kurumda yapar. 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
19 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Sürekli soğuk motorda ptc çalışıyorsa olabilir yoksa her türlü çok fazla bence.

Köksal araç çalışır çalışmaz, 45 TL ye aldığım koltuk ısıtmayı takıyorum (Orjinalin de yoktur her halde. Dikkat etmedim). Bazen 8-10 dk kadar takılı kaldığı olmuyor değil. Bu kadar etkiler mi? Araç 1500 kg dan fazla. Fakat sadece 2 kişiydik. Hanım ve ben. Toplasan 150 kg etmeyiz :) 

Ah Avensis ahh. 1.8 temiz otomatiğine denk gelemedim. Yoksa kim uğraşırdı Scenicle? Güzel ve eğlenceli, tam bir aile aracı. Fakat benim aklım atmosferik te olsa hala Avensis te.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Köksal araç çalışır çalışmaz, 45 TL ye aldığım koltuk ısıtmayı takıyorum (Orjinalin de yoktur her halde. Dikkat etmedim). Bazen 8-10 dk kadar takılı kaldığı olmuyor değil. Bu kadar etkiler mi? Araç 1500 kg dan fazla. Fakat sadece 2 kişiydik. Hanım ve ben. Toplasan 150 kg etmeyiz [emoji4] 
Ah Avensis ahh. 1.8 temiz otomatiğine denk gelemedim. Yoksa kim uğraşırdı Scenicle? Güzel ve eğlenceli, tam bir aile aracı. Fakat benim aklım atmosferik te olsa hala Avensis te.
Abi Ordu da midtown madness gibi 300 mt bir kırmızı ışık var. Yazın 8 lt yaksa, kışın 1lt üstüne koysa, kısa mesafe soğuk motor da 2 lt eklese normal gibi de bir yönden.

Focus 3 e 19 lt yaktıran gördü bu forum :D
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Abi Ordu da midtown madness gibi 300 mt bir kırmızı ışık var. Yazın 8 lt yaksa, kışın 1lt üstüne koysa, kısa mesafe soğuk motor da 2 lt eklese normal gibi de bir yönden.

Focus 3 e 19 lt yaktıran gördü bu forum default_lol.gif
Yeşil dalga yok mu?
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
18 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:
20 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Focus 3 e 19 lt yaktıran gördü bu forum default_lol.gif

Yeşil dalga yok mu?

Şimdilik yok. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok değil mi ?

Çok hemde çok fazla. 

Bülent, manuel modda kullanıp sen karar ver vites geçişlerine. 15 litre şehir içi yakan captiva manuel mod dağda bayırda 8.5 yakabiliyor, şehir içi 7 litre yakan Cx3 manuel mod ile 5.5 yakabiliyor,şehir içi 14 yakan land manuel mod ile 11 litre yakıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
11 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Çok hemde çok fazla. 

Bülent, manuel modda kullanıp sen karar ver vites geçişlerine. 15 litre şehir içi yakan captiva manuel mod dağda bayırda 8.5 yakabiliyor, şehir içi 7 litre yakan Cx3 manuel mod ile 5.5 yakabiliyor,şehir içi 14 yakan land manuel mod ile 11 litre yakıyor. 

hangi land 14 yakıyor . ko2 bu kadar etkiliyormu yahu 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Focus 3 e 19 lt yaktıran gördü bu forum :D

Haha, bu arabayı da senin yüzünden satamayacak.. :rolleyes:

12 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Çok hemde çok fazla. 

Bu kadar garip mi çalışıyor bunlar.. 

Qashqai bile sadece uzun rampa inişlerde manuel müdahale gerektiriyor. Onun dışında çalışmasını beğeniyorum ben. 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
12 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Çok hemde çok fazla. 

Ben yol durumu ve hıza göre, manual modla uğraşmak yerine, gaz pedalındaki sensörleri kullanmayı tercih ediyorum. Ayağımla vites değiştirmek gibi bişey. Bunu kullandığım tüm arabalarda  aşaği yukarı deneyip gördüm. 

Mesela hyundai ve nissan otomatik şanzımanlarında ayağımı gazdan çektiğimdem otomatikman en üstü vitese atıyor. %15-20 basıncada son vitesi kullanmaya devam ediyorlar. 

İonic hybrdi arabayı denedim. Ayağımı gazdan çekip %5-%10 basıncada EV moda giriyor, 80 km hızla elektrik motoruyla sürüyorum. 

Dualogic şanzımanda ayağı gazdan çekince olduğu vitesi koruyor. 3 ise 3 de devam ediyor. Ama ayağı gazdan çekmek yerine %5 - %10 basınca en yüksek viteslere geciyor. Yüksek vitese gectiğinde motoru yük binmediği sürece gaza basarsanız o vitesi korumaya devam ediyor. 

Powershift ise daha değişik karakteri var. Gaz pedalının her konumuda bir kac farklı devirde vites değiştirebiliyor. İllaki edc şanzımanında gaz pedalı kombinasyonları incelenip tespit yapılabilir. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Otomatik şanzımana alışmak gerekiyor. Daha önce uzun süre manuelden sonra otomatiğe geçince çok yaktırmak olağan bir durum. Alıştıkça Ali beyin dediği gibi gaz pedalını okşayarak aracı istediğiniz viteste yürütebiliyorsunuz. 

Ancak çift kavramalarda durum farklı olabilir. Ben şu ana kadar tork konvertörlü şanzımanlarda bu konuda bir sorun yaşamadım. 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
13 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Çok hemde çok fazla. 

Gayette nazik kullanıyorum. Gaza ani basmıyorum. Yavaş hızlanıyorum. Manuel modu aklıma geldiğinde bir deneyelim bakalım. Durum ne olacak?

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
2 saat önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Gayette nazik kullanıyorum. Gaza ani basmıyorum. Yavaş hızlanıyorum. Manuel modu aklıma geldiğinde bir deneyelim bakalım. Durum ne olacak?

Kaloriferi hemen açıyorsanız ptc yakıtı etkiliyor

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
4 saat önce, Ali Gök yazdı:

hangi land 14 yakıyor . ko2 bu kadar etkiliyormu yahu 

2 litre fazla tüketimi. Çapı %4ten büyük 

3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

1.5 dci çok geç ısınıyor. Isınana kadar biraz tüketimi fazla. 

3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

2 saat önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Dene, birde kaloriferi açma 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...