İçeriğe Yönlendir

Alfa Romeo 147 Otomatik

Hasan Güngör

Recommended Posts

Hasan Güngör

Selamlar araç hakkında fikir sahibi olan varmıdır?Alınır mı?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

147'lerin tam otomatiği yok, Selespeed yani robotize manuel şanzımandır.

Düzgün bakıldığında ve yarı otomatik olduğu bilinerek kullanıldığında güzel şanzımandır, ancak tam otomatik niyetiyle alıp öyle kullanmaya çalışırsanız hayal kırıklığı olur.

Konu Alfa olunca, hele de arabalar 10+ yaşında olunca çok iyi baktırmak lazım almadan. İlan vs. varsa daha net yorum yapabilirim.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kardeşimde düz vitesi vardı , çok etkileyici gelmemişti bana.Sürüş, direksiyon ,şanzıman vs. Ama motoru çok güzel, sesi ve devirlenmesi iyi. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
27 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Kardeşimde düz vitesi vardı , çok etkileyici gelmemişti bana.Sürüş, direksiyon ,şanzıman vs. Ama motoru çok güzel, sesi ve devirlenmesi iyi. 

Kondisyon ve beklenti ile ilgili bir durum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Hangi şehirde kullanılacak.

20 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Hani marjinal bizdik. O ne biçim kadran.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Fiyatının 25-30 arasında olduğunu düşünerek güzel arabalardır. TOFAŞ parasına gayet lüks araçlar. Sanılanın aksine usta ve parça sıkıntısı yoktur. Halledilmeyecek ya da illahlah ettirecek bir dert genel olarak çıkarmaz. 

Her zaman demişimdir, satıcı sattığı aracın olumsuz yönünü sübvanse eder. Sorunları var mı, elbet var. Sorunuları olmasa zaten 50 bin verecektiniz. 25 bin verip, üç beş harcamak sizce de mantıklı değil mi?

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
2 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Hayaller hayatlar olmuş 😊 Busso gösterip 1.6 twinspark verdiğin adam, iş çıkışı seni kovalar 😁 

Şunun altını çizmek lazım, model itibari ile muadil 1.6 motorlu rakipleri 102,105 en babası 110 bg idi. Atmosferik 1.6 120bg çift bujili bir makine, rakiplerine oranla iyi gider. Etkileyici dış tasarıma sahip olsa da, 1.6 120bg bir aracın etkileyici bir sürüş zevki ancak ilk rampaya kadardır. Beklenti önemli. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
10 saat önce, Ahmet Gül yazdı:

Hayaller hayatlar olmuş 😊 Busso gösterip 1.6 twinspark verdiğin adam, iş çıkışı seni kovalar 😁 

Şunun altını çizmek lazım, model itibari ile muadil 1.6 motorlu rakipleri 102,105 en babası 110 bg idi. Atmosferik 1.6 120bg çift bujili bir makine, rakiplerine oranla iyi gider. Etkileyici dış tasarıma sahip olsa da, 1.6 120bg bir aracın etkileyici bir sürüş zevki ancak ilk rampaya kadardır. Beklenti önemli. 

Şase aynı sonuçta. :D 1.6 atmosferik nasıl gidiyosa bu da öyle gidecektir, üst devirlerir az daha canlı ve sesi güzel olur fark olarak.

Beklentinin önemli olduğunu ben de belirttim zaten, sonuçta fiyatları ortada.

147 Selespeed alacak olsam, dışarıdan çok iyi görünse bile 5-6 bin lira yedekte bütçe tutardım alırken. Konusu açılmışken bunu da belirtelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Bunların bazısında Bose ses sistemi vardı. Sırf onun için alınır. 1.6 olanı feci yaktı harcıyordu.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

arkadaşımda vardı, lpg ile pek uyumlu değildi, klima kasnaktan kilitleyince motor yemişti, yarı blok yapıldı, yürüyeni bir türlü maslak sanayide toparlayamadılar, bence çok ciddi heves yoksa girmeyin derim, gidişide pek iyi sayılmaz, egzos sistemi berbat zaten resmen aracın gitmemesi için tasarlanmış 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
3 saat önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

arkadaşımda vardı, lpg ile pek uyumlu değildi, klima kasnaktan kilitleyince motor yemişti, yarı blok yapıldı, yürüyeni bir türlü maslak sanayide toparlayamadılar, bence çok ciddi heves yoksa girmeyin derim, gidişide pek iyi sayılmaz, egzos sistemi berbat zaten resmen aracın gitmemesi için tasarlanmış 

Biraz şanssızlık olmuş galiba. Gitme, gitmeme konusunda, herkesin YouTube’u var açıp bakabilir, yıl 2019 sayılır 😀 1.6’ya göre bayağı iyi gider. Alıntının altına yazıyorum ama bundan sonraki sözlerim size değil, genel fikrim. 

Vesile ile şunu belirtmek isterim ki hayatımda bir arkadaşım hariç kimseye Alfa önermedim. O arkadaşıma da önermezdim ama satın alsa çocuklar gibi mutlu olacağından emindim.

Alfa kefil olunacak, önerilecek, kar edilecek bir araba değildir. Alfa aşık olunacak, dert çekilecek, üzülenecek arabadır.Yarın buraya beyler benim Alfa bozuldu 10 bin lira masraf çıkardılar diye konu açarsam, şaşırmam siz de şaşırmayın. Ama inanın satsam yarın yine Alfa alırım. Yaptırırım, yine alırım. Alfisti falan değilim, genel geçer kullanıcıyım, bir dahaki aracımı BMW 3.20i olsun isterim. Takıntılarım yoktur, kendi malıma ilk baltayı genelde ben vururum. Hani almış da savunuyor pozisyonuna düşmeyim 😀 Özetle tavsiye etmem, kefil olmam ancak kendim yüz kere alırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Genel olarak haklısınız yazınızda, lpg bağlatırım binerim kafasına gelecek ruhu yok Alfanın.  Deli paralar harcayacak ve üzülmeyecek biniciye gelir bencede.

Ezilmemişini bulmakta çok önemli, bide ben giuletta'da kullandım arasında dehşet fark var, 147 gerçekten hayal kırıklığı yada benim kullandığım bitik bir makinaydı bilemem.

Ama 155 Q4 yada 166 Turbo falan bunlar Alfa, yeniler Fiat'tan öte değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
18 dakika önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

Genel olarak haklısınız yazınızda, lpg bağlatırım binerim kafasına gelecek ruhu yok Alfanın.  Deli paralar harcayacak ve üzülmeyecek biniciye gelir bencede.

Ezilmemişini bulmakta çok önemli, bide ben giuletta'da kullandım arasında dehşet fark var, 147 gerçekten hayal kırıklığı yada benim kullandığım bitik bir makinaydı bilemem.

Ama 155 Q4 yada 166 Turbo falan bunlar Alfa, yeniler Fiat'tan öte değil.

Anahtar nokta burası, düzgün kişilerce binilmiş, iyi teknisyenlerce bakımları yapılmış bir Alfa'nın baş ağrıtacağını düşünmüyorum.

Ama diğer markalara nazaran kompleks yapısı (selespeed, twinspark, varyatör, balans kayışları vs.) dolayısıyla düzgün bakılmazsa saatli bombaya dönüyor.

Örneğin selespeed bildiğiniz manuel şanzıman, şanzımana manuel şanzıman yağı, robot kısmına ise özel robot yağı (hidrolik sıvısı aslında) koyup özellikle robot yağını belli sürede bir değiştirmek gerekiyor. Yurdum ustası otomatik bu diye ikisine de ATF'yi dayayınca bozuluyor şanzımanlar haliyle.

Buji değiştirirken arabanın kitapçığına, teknik dökümanına, onu da geçtim bujinin tırnak aralığına bakmaktan aciz ve kendilerine usta dedirten kişiler yüzünden bu arabalar bu hale geldi. Fiyatlarının görece düşük olup tipi de güzel olunca piyasada tofaş alternatifi olarak görülmesi de yine başka bir etken.

155 Q4 ya da Busso motorlu bir 166 her otomobilseverin sahip olmak isteyeceği ve hayranlıkla izleyeceği otomobiller. Ancak onlar da Fiat ile ortaklığın ürünü. FCA grubu Punto'da, Giulietta'da kullandığı sinyal kollarını Jeep Compass'ta da kullanabiliyor. Bunu VAG da yapıyor ama Fiat'ın ülkemizdeki imajı kötü olunca fazla tepki ve dikkat çekiyor bu durum. Saf Alfa istersek eski Giulia'lara filan gitmek lazım ki aşağıdaki gibi onlar zaten sanat eseri. :) 

d9f3a99c1334.jpg

Giulietta ile Golf'ü karşılaştırsak, Giulietta'nın motor ve yürüyen aksamda Golf'ten iyi ve pahalı olan onlarca parçası var, ama gözünü sevdiğimin İtalyanları kapı içlerini kadife kaplamayı, ya da bir gözlüklük koymayı çok görmüşler Giulietta'ya. Olsun, biz de böyle sevdik. :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
(düzenlendi)
1 saat önce, Fatih Evcin yazdı:

Bu araç özelinde, fotoğraflardan da olabilir ama yorgun geldi bana, gümrük girişliymiş bir de. Ben olsam almazdım. :)

Ama 147 Q2 alınır düzgünü bulunursa. Bu yaşlarda 147-156 vs. alacak olsam ustamın ya da eş dostun daha önceden bildiği, tanıdığı bir arabayı alırdım.

tarihinde Selim Bilgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Akrabam MTO almıştı anımsarsınnız. 1 ay sonra alternatör değişti. Genel olarak memnun sanırım. 

Bostancı sanayide bi alfacı var adamlar hoşuma gitti köşe bi dükkan dik yokuşun başında vergi dairesinin arkasında. Tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
11 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Akrabam MTO almıştı anımsarsınnız. 1 ay sonra alternatör değişti. Genel olarak memnun sanırım. 

Bostancı sanayide bi alfacı var adamlar hoşuma gitti köşe bi dükkan dik yokuşun başında vergi dairesinin arkasında. Tavsiye ederim.

Yılmaz ustaya mı gitmiştiniz siz sanki? Sportivo servis.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

evet yılmaz.

kişisel olarak tanımıyorum tabi dürüst vb bilemem ama işi biliyor gibiydiler.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
5 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

evet yılmaz.

kişisel olarak tanımıyorum tabi dürüst vb bilemem ama işi biliyor gibiydiler.

Ben de oraya gidiyorum, işinin ehli, çekirdekten yetişme bir İtalyancı ve iyi bir esnaf. Klasik restorasyonu filan da yapıyorlar. Tavsiye ederim işi düşen olursa.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Doğan Arşiray
On ‎30‎.‎12‎.‎2018 at 22:28, Evren Erakçora yazdı:

1.6 120likti bizimki

hantaldı benim bindiğimde. Ses sistemi böse idi sadece onun için alınır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...