İçeriğe Yönlendir

Yeni Vergimiz Hayırlı Olsun: Pil Vergisi

Emrah Altun

Recommended Posts

İsmail Avcı
İsmail, bir ülkenin milli futbol takımı direktörü bir köyün aylık geçimini sağlayacak maaşı alıyor ise rektör belediye vs onlara hiç bakma. 
Bi de su var
2016 tarihli bir haber.Allah bilir suan ne aliyodur..
d3a1ee606ee8921ee420c55cb3fa60f4.jpg
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Tarih 15.01.2019. Tv5 kanalinda bir tartisma seyrediyordum. Tartisma basliklari; "Deizm nedir? Kutuplasma." Kanalin mensei malum. Isim zikretmeyecegim. Hem ekstra tartismaya mahal vermemesi, hemde kimin dediginden cok ne dedigine ehemmiyet arztmek adina.

Moderatorun sorusu ozetle soyle; "Son yillarda yapilan arastirmalarda yeni neslin gideren artan oranda kendini deist olarak nitelemesi hakkindaki gorusleriniz?"

Studyoda bulunanlardan birinin cevabi aslinda tamda nokta atisiydi. (Bana gore)

"Gencler aslinda deist filan olmuyor. Kokusmus dindarligimiza tepki gosteriyor."

Daha ayrintili izlemek isteyen tv5 youtube kanalinda basta verdigim tarih ve konu basligiyla programin tekrarini izleyebilir.

Genclik, dini kendi tekelinde cembere cevirmis gruplara bakiyor, sonra o cemberin nasil carka donustugune ve carkin iyi kar getiren dislilerinde cogunluk yine ayni sahislarin oldugunu goruyor. Bunlarin ogretilerinin temellerinde asla sorgulamamak dusuncesinin ne kadar hakim oldugunu biraz bu islerin kiyisinda kenarinda dolasmis herkesin malumu. Allah Kuran-i Kerim'de ben okurken 500 defadan fazla saydim akla atfini. En azindan akil kelimesi bu kadar kez geciyordu. Dahada saymadim. Allah her yerde bolca dedalar akletmezmisiniz, siz akil sahipleri, vb gibi defalarca ayette hep akla ve akil sahiplerine atifta bulunur. Nitekim islam akil sahiplerini muhattap alip sorumluluk yukler. Akli olmayanin dinide yoktur. Zamanin en akillisi olmayi (fetanet) peygamberlerin temel vasiflarindan kabul gormus islam alimleri. Lakin gunumuz "alimleri" hem bu gecmis alimleri kaynak gosterip, hemde sadece tekerlerine comak sokmayacak soylem ve eylemlerini bir takim eklentilerle de bezeyip zamanin ruhuna meydan okurcasina menfaate dayali sahsi soylem ve eylemlerini din gibi pazarlamaya kalkinca okumayi, arastirmayi, analiz etmeyi aklin zekati olarak goren bir kesimde bunlari sorgulayinca isin rengi degisiyor ve indirilen dinle uydurulan din arasinda baglanti kurulmadigini gorunce indirileni de reddetmeye kayabiliyor.

Butun bu manzaralari hesaba katinca aslinda hem konu basligi, hemde baslik altinda tartisilanlari da anlamlandirmak analiz yetenegine haiz insanlar icin cokta zor degil. Yeterince uzun zamandir bir sekilde hepimize bulastirilmis uydurulan din az veya cok. Ne yazik ki hakediyoruz. Nitekim Yaradan hakettiginiz gibi yonetilirsiniz diyor. Insallah daha iyi yonetildigimiz gunleri gormek hepimize nasip olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
8 saat önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Tarih 15.01.2019. Tv5 kanalinda bir tartisma seyrediyordum. Tartisma basliklari; "Deizm nedir? Kutuplasma." Kanalin mensei malum. Isim zikretmeyecegim. Hem ekstra tartismaya mahal vermemesi, hemde kimin dediginden cok ne dedigine ehemmiyet arztmek adina.

Moderatorun sorusu ozetle soyle; "Son yillarda yapilan arastirmalarda yeni neslin gideren artan oranda kendini deist olarak nitelemesi hakkindaki gorusleriniz?"

Studyoda bulunanlardan birinin cevabi aslinda tamda nokta atisiydi. (Bana gore)

"Gencler aslinda deist filan olmuyor. Kokusmus dindarligimiza tepki gosteriyor."

Daha ayrintili izlemek isteyen tv5 youtube kanalinda basta verdigim tarih ve konu basligiyla programin tekrarini izleyebilir.

Genclik, dini kendi tekelinde cembere cevirmis gruplara bakiyor, sonra o cemberin nasil carka donustugune ve carkin iyi kar getiren dislilerinde cogunluk yine ayni sahislarin oldugunu goruyor. Bunlarin ogretilerinin temellerinde asla sorgulamamak dusuncesinin ne kadar hakim oldugunu biraz bu islerin kiyisinda kenarinda dolasmis herkesin malumu. Allah Kuran-i Kerim'de ben okurken 500 defadan fazla saydim akla atfini. En azindan akil kelimesi bu kadar kez geciyordu. Dahada saymadim. Allah her yerde bolca dedalar akletmezmisiniz, siz akil sahipleri, vb gibi defalarca ayette hep akla ve akil sahiplerine atifta bulunur. Nitekim islam akil sahiplerini muhattap alip sorumluluk yukler. Akli olmayanin dinide yoktur. Zamanin en akillisi olmayi (fetanet) peygamberlerin temel vasiflarindan kabul gormus islam alimleri. Lakin gunumuz "alimleri" hem bu gecmis alimleri kaynak gosterip, hemde sadece tekerlerine comak sokmayacak soylem ve eylemlerini bir takim eklentilerle de bezeyip zamanin ruhuna meydan okurcasina menfaate dayali sahsi soylem ve eylemlerini din gibi pazarlamaya kalkinca okumayi, arastirmayi, analiz etmeyi aklin zekati olarak goren bir kesimde bunlari sorgulayinca isin rengi degisiyor ve indirilen dinle uydurulan din arasinda baglanti kurulmadigini gorunce indirileni de reddetmeye kayabiliyor.

Butun bu manzaralari hesaba katinca aslinda hem konu basligi, hemde baslik altinda tartisilanlari da anlamlandirmak analiz yetenegine haiz insanlar icin cokta zor degil. Yeterince uzun zamandir bir sekilde hepimize bulastirilmis uydurulan din az veya cok. Ne yazik ki hakediyoruz. Nitekim Yaradan hakettiginiz gibi yonetilirsiniz diyor. Insallah daha iyi yonetildigimiz gunleri gormek hepimize nasip olur.

Ateizim veya deizm yükselmesi gayet normal bir durum sadece bize has bir şey değil tüm dinlerde olan bir durum. Zaten 100 yıl sonra din kalır mı dünyada merak ediyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Ateizim veya deizm yükselmesi gayet normal bir durum sadece bize has bir şey değil tüm dinlerde olan bir durum. Zaten 100 yıl sonra din kalır mı dünyada merak ediyorum.

Kıyamet kopar o zaman 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Avrupada Papaz Luther ile başlayan hareket aynen bu nedenle çıkmış. Kilise herşeye tahakküm etmeye başlayınca insanlar isyan etmiş. Bu çok uzun bir süreç ama olacaktır.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tahrif olmamış diğer kutsal kitaplar kalsaydı ne olurdu merak ederim hep 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Zebur yok. Tevrat ve incil kendileri inmedi diyor. Bi tek 10 emir var indi kabul edilen bi de Kuran.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kaynak aynı. Emir ve yasakları aynı. Aracı farklı. Bugün milyonlarca süslü müslüman kitabımızın yazıtlarını kabul etmemek için 50 takla atıyor 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Tahrif olmamış diğer kutsal kitaplar kalsaydı ne olurdu merak ederim hep 
Kuranda

yunus 37.....
Bu Kur’an, başkası tarafından uydurulup Allah’a mal edilmiş değildir. Aksine önceki kitapları kendinde olanla doğrulayan, o Kitapları açıklayan, içinde şüpheye yer olmayan ve varlıkların Rabbi[*] tarafından indirilmiş olan kitaptır.

(Al-i İmran 3/85)
....
Kim İslam’dan[*] başka bir din arayışına girerse asla kabul edilmez. O, ahirette, kaybedenlerden olur.
[*] Allah’ın, bütün nebîlerine öğrettiği bu ortak dinden başkası İslam değildir.

bakara 136

Siz şöyle söyleyin: “Biz Allah’a inanıp güvendik; bize indirilene, İbrahim’e, İsmail’e, İshak’a, Yakub’a ve (Yakub’un) torunlarına indirilene, Musa’ya ve İsa’ya verilene, Sahipleri (Rableri) tarafından Nebîlere ne verilmişse hepsine inandık. Hiçbirini diğerinden ayırmayız. Biz Allah’a teslim olmuş kimseleriz.”

Son olarak bütün inen dinler aslında İslamdır.Son din olarak yaşadığımız Bildiğimiz İslam son peygamberi ile inip Allah nurunu tamamlamış ve dini bir bütün olarak kuranda toplamış eksiksiz olarak kıyamete kadar devam edecektir
Kuranda anladığım her kavme din geliyor peygamber geliyor ama bunların bir ömürleri var. öğretiler unutuldukça yeni peygamber gelip aynı şeyleri hatırlatıyor.
Yani insanlar sürekli dinden uzaklaşıyor. En son da Kuranı Kerim ve hz muhammed geliyor ve bu dönüşüm son buluyor

son olarak anladığım ve sizin sözünüze naçizane cevabım. hak dinler anladığım kadarıyla biri varken diğeri de aynı anda inip karışıklık olmamış. biri bozulunca doğal olarak tekrar yeni peygamber ile hatırlatılmış.(din adamı değilim kuranda anladığım bunlardır ki baya açık anlatıyor zaten)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 19.01.2019 at 10:52, Tahir Ak yazdı:
On 18.01.2019 at 22:47, Mehmet Ozyurek yazdı:
Ben haketmedim.

Bu ülkede nefes alan herkesin hakettiğini düşünüyorum. kimimiz doğrudan kimimiz dolaylı

Haha yada ceza olarak.. Haklı olabilirsin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Konu dışı ama merak ediyorum, yazılı düşünüyorum (yada sesli :) )

Neden insanoğlu din ve siyaset konusunda bu kadar tahammülsüz ve çatışmacı. Tartışarak, sorgulayarak bir arpa yolu ilerleyemiyoruz.

Araç fanatikleri bile anlaşıyor da aynı dinin farklı düşünceleri anlaşamıyor, ilginç doğrusu.

Neyse konuyu bölmeyim, saygılar :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Konu dışı ama merak ediyorum, yazılı düşünüyorum (yada sesli [emoji4] )

Neden insanoğlu din ve siyaset konusunda bu kadar tahammülsüz ve çatışmacı. Tartışarak, sorgulayarak bir arpa yolu ilerleyemiyoruz.
Araç fanatikleri bile anlaşıyor da aynı dinin farklı düşünceleri anlaşamıyor, ilginç doğrusu.
Neyse konuyu bölmeyim, saygılar [emoji4]

Konu basligi olarak sizin bu yazili dusunceniz (yada sesli :-) ) acisindan cokta alakadar gibi gorunmese de, icerik anlaminda zannimca yeterince net ipuclari barindiriyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Propaganda videosu. Malesef bu videodakilere “bu yanlıştır” demek hakaret saldırı taciz olarak algılanıp ortadan kaldırılıyor söyleyen. En basitinden bu bile bilimle çelişiyor. Aziz sancarın resmini koymakla olmuyor bu işler. O konuşmanın tamamını dinlemiştim. Bence bu ve önceki gönderi silinse iyi olur.

aşağıda nobel ödüllü fizikçi ne diyor bakmak gerek: ( aziz sancar evren hakkında konuşmadığı gibi sadece dini ile ilgili yöneltilen soruya yanıt verdi orda. ) bu aşağıdaki direk mevzu hakkında.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Mehmet hocam, ingilizce altyazı abuk subuk anlamadım. Kısaca son videoyu tercüme eder misiniz? Özde bu fizikçi ne diyor?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
On 21.01.2019 at 10:49, Servet Aydın yazdı:

Kıyamet kopar o zaman 

okudum düşündüm ve sonuca ulaştım, bence kıyamet evrende 1 kişi bile Allahı (tanrı -yaratcı vs.) anmadığında kopar, din kalmayınca değil çünki zaman ilerledikçe insanlar dinlerin asıl amacını anlayacak, dine gerek duymayacak amacı anlayacak, din dediğin okul gibidir, okulu bitirip vasıf kazandığında ne olur, dinler gerçeği algılamanı sağlayacak ruhu düzenleyen kurallar bence, her din zamanın toplumuna ve onların algılayacağı seviyede anlatılmış, İslam dini son din, sonrası olmayacak sebebi bence çok basit, insanlığın geldiği bilinç seviyesi artık daha ilerisini ve amacı anlayacak, bu seviyeye gelmiş insana yeni bir din yollamak anlamsız olur, zaten uyanmıştır o insan :)

tüm dinlerin temeli ve amacı emirleri aynı baktığımda, ortak paydaları  iyi insan olmak hak yememek çalışmak ve etratfa gördüğün herşeyde Allahı görmek herşeyin bir mucize olduğunu bilmek şükretmek ve Allahı anmak,   zaten esas dinde budur, tüm dinlerin amacı insanı bu hale bu düşünceye getirmektir bence, her anını her hareketini Allahın huzurunda yaptığını bilerek yaşamak... (daha ileriside var o sadece seni ilgilendirir yapabilirsen, uzun mesele anlatmak)

bu insanlar olduğu sürece sıkıntı yok, sanmaki Dünya denen gezegen yokolduğunda kıyamette kopacak :)

dinler geldikleri zamandaki insanlığın anlayacağı seviyede gelmiştir, İslam son çünki artık insanlık Allahı çok daha iyi anlayıp algılayabilir seviyede olacak zaman geçtikçe, kendinin ne olduğunu anladığında İnsan, ona gerekecek tek şey Allah olacak, gerisi hayal.... en son seviye.... 

Videodaki başlık komik olmuş bence, Bilim insanı dindar olabilirmi?  bence önce dindar ne demek onu anlamak lazım, bilimle uğraşan bir insan  için dindarlık ne demek onuda ona sormak lazım, nasıl diyim, anlaşılır halini yazayım kısaca, o adam zaten öyle şeyler görecekki hiçbirşeyin durup dururken kendiliğinden olamayacağını anlayacak, şimdi bu insana dindarmısın dersen ne der sana, sen kitaba bakıyorsun ona takılıp kalmışsın, o ise bence esas gücü görmüş, senin yıllar içinde farkına varacağın gerçeği o deneylerle gözlemlerle keşfederk farketmiş, bence bilim adamına dindarmısın dersen sadece gülecektir....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Propaganda videosu. Malesef bu videodakilere “bu yanlıştır” demek hakaret saldırı taciz olarak algılanıp ortadan kaldırılıyor söyleyen. En basitinden bu bile bilimle çelişiyor. Aziz sancarın resmini koymakla olmuyor bu işler.

Hocam ben videoyu paylasirken Aziz Sancar gorunmuyordu ilk karede. Ha seyrettim ve iceride var biliyorum. Lakin yine isme binaen koymadim oraya. Daha onceki mesajimda da belirtmistim. Kim demisten ziyade ne demise bakmaya calisiyorum. Nitekim ortada oyle yada boyle bir catisma varsa, bu catismayi gidermeye calisana propagandist demekte aslinda catismanin tarafi oldugumuza isaret eder bir acidan bakinca. O zaman sadece atese korukle gitmis olmazmiyiz?
Nitekim o videoda konusan sahsin diger bir konusmasida var. Oradan bakinca tarafkar olmadigini anlamak daha mumkun oluyor. Soyleki;
http://
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
4 saat önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Mehmet hocam, ingilizce altyazı abuk subuk anlamadım. Kısaca son videoyu tercüme eder misiniz? Özde bu fizikçi ne diyor?

Tercümesini bulayım ya da yazayım. Önemli. 

Ama bu tartışmayı forumda değil sucukta yapsak?

3 saat önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Hocam ben videoyu paylasirken Aziz Sancar gorunmuyordu ilk karede. Ha seyrettim ve iceride var biliyorum. Lakin yine isme binaen koymadim oraya. Daha onceki mesajimda da belirtmistim. Kim demisten ziyade ne demise bakmaya calisiyorum. Nitekim ortada oyle yada boyle bir catisma varsa, bu catismayi gidermeye calisana propagandist demekte aslinda catismanin tarafi oldugumuza isaret eder bir acidan bakinca. O zaman sadece atese korukle gitmis olmazmiyiz?
Nitekim o videoda konusan sahsin diger bir konusmasida var. Oradan bakinca tarafkar olmadigini anlamak daha mumkun oluyor. Soyleki;
http://

Çember şeklinde koca bir hapistesin. Sanıyorsun ki etrafında sonsuz duvar var. 

Çık diyoruz yok bu duvar düz bak elimi koydum düz diyorsun. Yani biraz bunun gibi. Sucukta konuşulur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Çember şeklinde koca bir hapistesin. Sanıyorsun ki etrafında sonsuz duvar var. 

Çık diyoruz yok bu duvar düz bak elimi koydum düz diyorsun. Yani biraz bunun gibi. Sucukta konuşulur.

Vaktinde haberim olaydi da bende getireydim diyesim var. Makbulmudur? Malum yariyil tatili geldik memlekete. Iddia icinde olmasam da kendi sucugumu, pastirmami, kuru etimi, fume etimi, bilimum cesitlerimi kendim yapmakla sinsice ovunen ben icin kotu oldu bu. Onceki mesaji yazarken yola cikmak uzereydik. Size afiyet olsun. :-)
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Etkinlik tarihi belli değil. Lordlar ve avam kamarası toplantı yapmalı.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Etkinlik tarihi belli değil. Lordlar ve avam kamarası toplantı yapmalı.

Siz yapmayin bari hocam. Burdada mi kast sistemi? :-)
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
9 saat önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Siz yapmayin bari hocam. Burdada mi kast sistemi? 🙂

Avam kamarası yetkilidir ama.. adı öyle.. lordlar kamarası için ingiliz kraliyet arabası gerekiyor. ;)

“House of Commons”

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...