İçeriğe Yönlendir

Focus I - Yığılma ve Tekleme Sorunu

Selami Şimşek

Recommended Posts

Selami Şimşek

Merhabalar aracım yaklaşık 2 haftadır bir sorun var bende anlamadım bu kış günlerinde sabahları calıştırıp yola çıktığımda gaz verdigimde sanki motor boğuluyormuş gibi oluyor yığılıyor sonra hafif hafif tekliyor devir 2000 ve daha üst devirlere gelince birden fırlıyor.buna istinaden form içinden buna benzer arızaları tek tek inceledim hep ateşleme arızası oldugundan bahsetmişler.bende gecen hafta bobini değiştirdim buji zaten yeniydi sorun ilk birkaç gün olmadı şimdi yeniden başladı buji kablosu 2 yıllık ve orjinal birtek bunu degişmedim.gecen gün hem benzinde hemde lpg de rampayı zor çıktım derken birden roket gibi çıktı.bu arıza neyden kaynaklanıyor,arıza lambası yanmıyor şaşırmış durumdayım yoğun trafikte araç kendini toparlayana kadar bazen zor durumlarda kalıyorum.lütfen yardım edin....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
59 dakika önce, Selami Şimşek yazdı:

benzer arızaları tek tek inceledim hep ateşleme arızası oldugundan bahsetmişler.bende gecen hafta bobini değiştirdim

her arıza o arabaya özeldir, genel fikirler sizdeki arıza ile aynı görünse de aynı parça değişimi boşa para harcamaktır. maf ta aynı arızaya sebep olabilir?

Yorum bağlantısı
Selami Şimşek
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

her arıza o arabaya özeldir, genel fikirler sizdeki arıza ile aynı görünse de aynı parça değişimi boşa para harcamaktır. maf ta aynı arızaya sebep olabilir?

Çaglar bey peki bu arızaya gaz kelebek potu sebebiyet verebilirmi?çünkü bugün aksam üzeri potun soketini çıkarıp dolaştim sanki düzelmiş gibiydi zaten bu parçayı 2 ay önce yan sanayi olarak değiştirmistim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

uzaktan tam teşhis edebilsem piyango çıkmış kadar seviniridm :)

bazı sensörleri iptal etmek arızayı örtebilir, yani o parça sağlamdır ama ordan veri alamayan beyin bol benzin yollamaya başlar.yanıltır

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

soğukta çalıştırmada benzindeyken tekliyor ise, biraz ısınınca yada azıcık yürüyünce daha motor ısınmadan bu problem kayboluyorsa silindir içine az miktarda su kaçıyordur.

Yorum bağlantısı
Selami Şimşek
On 01.01.2019 at 19:36, Çağlar Bayur yazdı:

maf ta aynı arızaya sebep olabilir?

Çağlar bey sizin söylediğiniz maf sensörü nü temizlim balata spreyi ile el değmeden lpg sigortasını söktüm ayrıca akü eksi kutup başını söküp uzunca bir süre bekledim tekrar kutup başını taktım yaklaşık 40 km kadar benzinle kullanıyorum sadece bu yığılmayı ve teklemeyi bir kez yaptı birdaha hic yapmadı performansıda önemli dercede artı.bu maf sensörüne yapılacak başka bir temizleme yöntemi varmıdır bizim bilmedigimiz ince detayları varmıdır acaba

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Selami Şimşek

Arkadaşlar, uzun uğraşlar sonucu arızayı buldum ve çözmek üzereyim.aracımda bobin,buji kablosu,buji değişmeme rağmen,maf'ıdetaylıca temizlememe rağmen gene sonuç yoktu araç yığılıyor ve tekliyordu rölantide inip çıkmalar oluyordu lpg de hiç sorun olmuyordu.yetkili serv.gittim sadece cihaza bağlamaya 250tl istediler bende kızgın bir şekilde ordan çıktım. lpg de yapmıyor sadece benzinde bir gün yola çıktım gene yığılıyor gene tekleme arabayı stop ettim ve oksijen sensörünün fişini cektim öyle devam ettim negöreyim hiçbir arıza yok yığılma yok tekleme yok rölanti sabit tabi çekiş biraz düşük buşekilde birhafta bindim çok şükür arızayı buldum.meğerse bu parca motorun can damarıymış hava-yakıt oranını bu ayarlıyormuş.bende yeni orjinal bosch marka yeşil soketli hego sensörü aldım degıştirdim(98FB 9F472 CA-bosch karşılık no:0258 006 155).çok şükür sorunum düzeldi.eger sizinde böyle arızanız varsa bu parçaya bir bakın derim.hayırlı günler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...