Arda Bülent Güzel

Audi A6 - Yağ Basınç Düşük Uyarısı...

Recommended Posts

Arda Bülent Güzel

2013 model Audi a6 2.0 tdi 177 bg araç sahibiyim.
Aracımda bir aydır bir sorun teşkil etti ve çözemiyoruz.
Araçın yağ sıcaklığı 85 dereceyi geçtiği zaman ve araç Işık’larda durduğu zaman kırmızı yağdanlık işareti çıkarak düşük yağ basınç uyarısı ve Motoru durdurun yazısı çıkıyor. Araç dururken gaz verdiğimde veya hareket ettiğimde ikaz ışığı sönüyor. Kısacası 1-2 saniye yanıyor ikaz ışığı. Araç yüke bindiğinde yada hareket halinde kesinlikle yapmıyor bu uyarıyı. Kısaca yağ ısınıp inceldiğinde yapıyor.

Şimdi yapılanlar

Yağ müşürü 2 kere değişti.
Yağ filtresi ve yağı değişti
Yağ Pompası değişti.
Ahtopot denilen bir makina ile yağ kanallarına bakıldı sıkıntı Yok denildi.

Ama yinede sorun bulunamadı.

Yarın bir kez daha başka sıfır yağ Pompası takılıyor buda olmazsa söylenilen
Ana yataklara ve eksantrik miline bakılacak.
Ancak yataklarda olsa motor sesi değişik olur ve herzaman ikaz verir diye de düşünüyoruz. Ama motor sesinde sıkıntı yok.

Eğer yarın pompa değişimi ile çözemezsek başka nereye bakmamızı önerirsiniz büyük üstadlar.

Ve araç yetkili serviste.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Cem Işık

Geçmiş olsun abi, karterden darbe aldı mı araç?hafiften altını sürtmek gibi?

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Arda Bülent Güzel
Geçmiş olsun abi, karterden darbe aldı mı araç?hafiften altını sürtmek gibi?

Karterde darbe izi filan yok. Ama yinede baktırayım. Cem üstad aklına ne geldi ve nereye bakmamı önerirsin. Yağ sızıntısı filan yok araçta. Yağ eksiltme de yok

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan

Anlamam bu işlerden abi ancak bu ışığın yanmasına sebep olan sensör ile ilgili bir sıkıntı olamaz mı ? Yazdıklarınıza göre değişmesi gerekem herşey değişmiş

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Arda Bülent Güzel
Anlamam bu işlerden abi ancak bu ışığın yanmasına sebep olan sensör ile ilgili bir sıkıntı olamaz mı ? Yazdıklarınıza göre değişmesi gerekem herşey değişmiş

Ben anlarım diye düşünüyordum valla ben bile nal topladım diyebilirim. Sensör iki kere değişti. Hemde orijinal ama yine sorun devam ediyor.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Cem Işık
7 dakika önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

Karterde darbe izi filan yok. Ama yinede baktırayım. Cem üstad aklına ne geldi ve nereye bakmamı önerirsin. Yağ sızıntısı filan yok araçta. Yağ eksiltme de yok

Abi babamın araçta oldu kış lastiği takarken lastikçinin çırak karterden dayamış krikoyu, karterin şekli değişmiş hafiften(dışa bombeli normalde, kriko ile kaldırınca düzleşmiş) söküp düzelttirdik o şekilde düzeldi düşük yağ basıncı ikazı sorunu. O gibi bir olay mı acaba dedim abi. Yağ eksiltme yoktu bizde de. (Araç linea )

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Çağlar Bayur
20 dakika önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

Ana yataklara ve eksantrik miline bakılacak.

bunlara nasıl bakılacak?

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Arda Bülent Güzel
Abi babamın araçta oldu kış lastiği takarken lastikçinin çırak karterden dayamış krikoyu, karterin şekli değişmiş hafiften(dışa bombeli normalde, kriko ile kaldırınca düzleşmiş) söküp düzelttirdik o şekilde düzeldi düşük yağ basıncı ikazı sorunu. O gibi bir olay mı acaba dedim abi. Yağ eksiltme yoktu bizde de. (Araç linea )

İkaz süreklimi vardı Cem . Yarın kesinlikle baktıracağım Cem üstad. İlgin için teşekkürler.

bunlara nasıl bakılacak?

Çağlar üstadım motor inecek. Sizin gibi üstadların bir önerisi varmı. Sorunla ilgili

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Cem Işık
1 dakika önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

İkaz süreklimi vardı Cem . Yarın kesinlikle baktıracağım Cem üstad. İlgin için teşekkürler.
Çağlar üstadım motor inecek. Sizin gibi üstadların bir önerisi varmı.

Abi bizde gaza basınca yanıyor, devir 1200’ün altına düşünce sönüyordu. Yağ pompası sağlıklı ama yağı devir daim ettirmekte zorlandığı için ikaz veriyormuş.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Arda Bülent Güzel
Abi bizde gaza basınca yanıyor, devir 1200’ün altına düşünce sönüyordu. Yağ pompası sağlıklı ama yağı devir daim ettirmekte zorlandığı için ikaz veriyormuş.

Bizde gaza basınca sönüyor. Araba durunca yükden düşünce yanıyor. Bizimki cinslikte sınır tanımıyor
Tüm herkeste yüke binince sorun yapıyor bizimki yükten düşünce yanıyor.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Çağlar Bayur
5 dakika önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

Çağlar üstadım motor inecek. Sizin gibi üstadların bir önerisi varmı. Sorunla ilgili

motor inmesi gerektiği için ciddi bir masraf söz konusu...

yağlama sorunu varsa (gerçekten basınçsal) o zaman ana kol yatak gider, o da lak lak şakır şukur vb. vurur. yani sonuç olur. sebebi olan yağ lambası yanmasnın teşhisi için sonuçtan başlamaki özelikle ağır masrfalı kısmından? arızayı teşhis etmeden boşa masraf?

yağ değişti vb. işlemler sonucu hiçbir şey 1 cm. bile değişmedi mi?

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Çağlar Bayur

yetkili serviste bu konuda bir genel şikayet varsa, servis bülteni olması lazım?

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Arda Bülent Güzel
motor inmesi gerektiği için ciddi bir masraf söz konusu...

yağlama sorunu varsa (gerçekten basınçsal) o zaman ana kol yatak gider, o da lak lak şakır şukur vb. vurur. yani sonuç olur. sebebi olan yağ lambası yanmasnın teşhisi için sonuçtan başlamaki özelikle ağır masrfalı kısmından? arızayı teşhis etmeden boşa masraf?
yağ değişti vb. işlemler sonucu hiçbir şey 1 cm. bile değişmedi mi?

Çağlar abi şimdi kesinlikle şakır şukur ses yok ve yetkili servisin dediği yüksek hızda yatakta sorun olsa Motoru eline almıştın dediler.
Aklıma şimdi geldi Araçta star stop var ya araç Işık’larda durduğunda star stop devreye girerken oluyor aküde yada star stopta sorun olabilirmi yada elektriksel birşey.
yetkili serviste bu konuda bir genel şikayet varsa, servis bülteni olması lazım?

İlk kez karşılaştıkları bir sorun.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Selim Bilgin

Abi bizim Passat'ta da benzer bir durum oldu bir kaç kez. Isındıktan sonra yağ basınç uyarısı yandı, sonra gitti.

Tekrar olmayınca kurcalamadım ben de.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Arda Bülent Güzel
Abi bizim Passat'ta da benzer bir durum oldu bir kaç kez. Isındıktan sonra yağ basınç uyarısı yandı, sonra gitti.
Tekrar olmayınca kurcalamadım ben de.

Ya aslında benimki bir ara sensörü değiştirdik bir ara yapmadı ama şimdi tekrar yapmaya başladı. Şimdi Motoru elime alırım diye üzerine gidiyorum. Zaten artık olmazsa biraz böyle bineceğim baktım sıkıntı YÖK elektriksel diyip binmeye devam edeceğim Selim üstadım.

Çağlar abi 5-30 yağ kullanılıyor ya ben şimdi 0-40 koysam ne olur. Yağ incelince oluyor ya o bakımdan dedim.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Cem Işık
9 dakika önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

Çağlar abi şimdi kesinlikle şakır şukur ses yok ve yetkili servisin dediği yüksek hızda yatakta sorun olsa Motoru eline almıştın dediler.
Aklıma şimdi geldi Araçta star stop var ya araç Işık’larda durduğunda star stop devreye girerken oluyor aküde yada star stopta sorun olabilirmi yada elektriksel birşey.
İlk kez karşılaştıkları bir sorun.

Akü fabrika tavsiyesi değerlerde değil mi abi? Amper vs olarak. Gerekli akımı sağlayamayıp yağ pompasını besleyemiyor olmasın? 

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Arda Bülent Güzel
Akü fabrika tavsiyesi değerlerde değil mi abi? Amper vs olarak. Gerekli akımı sağlayamayıp yağ pompasını besleyemiyor olmasın? 

Olabilir. Bir akü ayarlayıp bir de öyle deneyeceğim. Bakalım sorun gidecekmi.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Çağlar Bayur
2 dakika önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

Çağlar abi 5-30 yağ kullanılıyor ya ben şimdi 0-40 koysam ne olur. Yağ incelince oluyor ya o bakımdan dedim.

sakın olmaz öyle garip şeyler de, yağ markası endir diyeceğim bilinmez çok veri var? sensör değişimi sonrası bir ara yapmaması üstüne yoğunlaşmalı, motor indirmekten ucuz o iş. yarın unutmaz da ulaşabilirsem bir araştırayım lamba işini

2 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Gerekli akımı sağlayamayıp yağ pompasını besleyemiyor olmasın?

ne içtik?

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Arda Bülent Güzel
ne içtik?

Abi ilgin için teşekkür ederim. Bilgi sahibi olursan paylaşırsan sevinirim abi.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Cem Işık
1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

ne içtik?

Brain stormingi azcık abartmış olabilirim nedir yani, ekmeğe 5/30 sürüp yedim, ondan olabilir🥳

• Beğen 4
  • Mutlu 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Sami Demirpaz

Yazılım var mıydı bu araçta abi

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Arda Bülent Güzel
Yazılım var mıydı bu araçta abi

Yazılım Yok sami. Onada bakıldı önceden varmıydı diye.
  • Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Hasan Karabekiroglu

Bende yazılımsal bir sorun olabilir mi diyecektim, sensörden gelen verilen yanlış yorumlanması gibi, benim araçda da bütün uyarılar selenoid valfini  işaret ediyordu ama sorun manifold potansiyometresinden çıkdı, değiştirdik düzeldi.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Arda Bülent Güzel
Bende yazılımsal bir sorun olabilir mi diyecektim, sensörden gelen verilen yanlış yorumlanması gibi, benim araçda da bütün uyarılar selenoid valfini  işaret ediyordu ama sorun manifold potansiyometresinden çıkdı, değiştirdik düzeldi.

Sorun neydi üstad sizde

Mesajı paylaş

Mesajın linki