İçeriğe Yönlendir

Farlara Takılan Led Ampüllerin Herhangi Bir Zararı Var mıdır ?

Volkan Ceneviz

Recommended Posts

Volkan Ceneviz

Herkese iyi akşamlar forum üyeleri. Mıtsubıshı L200 aracıma Led ampül takmak istiyorum farlara Lakin far kolunu bozacağı sigorta paneline zarar verebileceğini söyleyenler oldu böyle bir problem olabilir mi 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hiçbir şekilde elektrik hattına ve ekipmana zararı yoktur. Orijinal ampülün 4/1'inden az enerji tüketiyorlar 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Cin malı xenon veya yüksel watt ampullerle karıştırmışlardır onu diyenler.

Yorum bağlantısı
Bekir Memur

odaksız bir led ise karşıdakine zararı olacak 

• Beğen 8
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
5 dakika önce, Bekir Memur yazdı:

odaksız bir led ise karşıdakine zararı olacak 

En güzel yorum bu yorum 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Ben 1 yıldan beri led kullanıyorum herhangi bir zararını görmedim. Dedikleri gibi daha az enerji tükettiğinden sizin için yakıt olarak geri ödemesi bile olmaktadır. Ancak Xenon dedikleri sistemlerin çok yüksek ışık gücü dolayısıyla farların kaplamasına zarar verdiğini söylemektedir bilginiz olsun.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Bende uzun süredir kullanıyorum . Hiç bir zararı yok. Sadece şuna dikkat edin mercekli far ile merceksiz far lümelleri farklı yüksek lümelli mercek fara takarsanız karşıdan geleni çok etkiliyor ve denildi gibi odak noktası önemli

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Var, faydasız gereksiz masraf.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Oncelikle konu uygun bolume tasinmistir.

Kullanilacak urun kalitesi ve mercek durumunuza gore karar vermelisiniz. Amac isiklarda sagda solda pat pat patlatayim fikriyse basta hos gibi gelebiliyor ama daha sonra insanlara eziyete donusen bir olay..

Cekilen akim normal lambaya gore farkli daha az enerjiyle daha cok isik mantigi...

Ama far yapisina zarar konusunda tam emin olamadigim detaylar var acikcasi..

Yapisinin bazen yuvaya gecmemesi, isinma olayi vs vs.gibi komplikasyon durumlar olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Herkese iyi akşamlar forum üyeleri. Mıtsubıshı L200 aracıma Led ampül takmak istiyorum farlara Lakin far kolunu bozacağı sigorta paneline zarar verebileceğini söyleyenler oldu böyle bir problem olabilir mi 

Konumuz burada.
Uzunlara sellektör için takılabilir. Kısalarda halojenden iyi aydınlatma zor şu an.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

zor değil. doğru led çipleri ile basbayağı aynı ve daha iyi oluyor halojenden. bizim piyasada satılan kocaman alana sahip COB ledli ampulerle anca vitrin aydınlatması olur tabi.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Zor degil diyorsunda valla net bir cizgiye sahip olani goremedik halojende henuz.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

ben gösterebilirim. h11/9006  ile tamamen aynı çizgiyi oluşturuyor. hatta fotoları çekmiştim idare eder şekilde. Bu fotoları voltajı düşük boş bir akü ile çektiğim için led ampul çalışmak için tasarlandığı voltajın altında kalmıştı. o nedenle soluk duruyor. araç üzerinde led olan halojenden daha parlak. araç üzerinde sürekli regüle olan canbus far devresi var. isteyen olursa bu aynı led ampullerin h7 olanı elimde mevcut. 

44778815830_8c3a6ea39f_c.jpg2019-01-04_11-22-48 by Dogan Arsiray, on Flickr

32722333298_dd8fa10264_c.jpg2019-01-04_11-22-58 by Dogan Arsiray, on Flickr

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Mesele sadece kesilme çizgisi değil. Aslında somut ölçümlerle konuşmak gerekiyor fotoğraflar sadece fikir verebiliyor. Yukarıdaki örnekte kesilme çizgisinin 1 metre yukarısında halojen ve ledde ayrı ayrı kaç lux ışık ölçüldü ona bakmak lazım. Karanlık bölge ne kadar korunabiliyor bunu anlamak için.  Telefonlarda ışık sensörü olduğundan bu ölçüm telefonla da yapılabilir. 

2000’li yılların başında çakma xenon furyası patladığında ürün satanlar, ustalar, xenonuna aşık olanlar da hep şunu söylüyordu “farı aşağıya indirirsen göz almaz” oysa ki ne yaparsanız yapın çakma xenon göz alıyordu.

İnsanların kendini kandırmayı bırakıp mercek gereksinimini anlaması için yaklaşık on yıl geçmesi gerekti. Şimdi de benzer durumlar görüyorum, uygun led kullanılırsa, 360 derece yanan led olursa, bilmem ne tarafı şöyle olursa vs vs optik bilgisinden uzak iddialarla dejavu yaşar gibiyim :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Telefonlara lüksmetre kurulabiliyor.. 

Onunla basit bir ölçüm yapılamaz mı ?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

led ampulleri kesinlikle HID ampullerden çok daha başarılı artık. bu benim kendi deneyimlerime dayanan sübjektif bakış açımın sonucu. merceksiz farı olan ve yolu göstermeyen arabanız varsa, ve opsiyonunuz da sınırlıysa tek çözüm bu.

bilimsel ölçümler elbette ki önem teşkil eder, yine de herşey ders kitaplarında yazdığı gibi değil hayatta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İnsanların kendini kandırmayı bırakıp 360 derece yanan led olursa, bilmem ne tarafı şöyle olursa vs vs optik bilgisinden uzak iddialarla dejavu yaşar gibiyim [emoji4] 

Kaç kere dedim sana gel canlı kanlı gör sonra fikrin değişir diye ama yok. Sen ise hala aynı kalıp içinde kalmış, denemeden görmeden bilmeden ölçmeden kesip atmışsın. 20 yıla yakındır kaç kere deneyler ölçümler görsel veriler testler yapmışım, senin gibi bende ilk zamanlar hadi la oradan demişim, sonra boş konuşmak yerine paralara kıyıp onlarca ürün almışım yol testi sabit alan testi yapmışım ve finalde, evet yanılmışım. Led almış başını gitmiş, doğru ekipman uyumu ile fazlaca iş yapıyor demişim. Ama inandırıcı olmamışım.
Yeniliğe kapalı forumunda sana başarılar dilerim. Orada hiçbir organik bağım kalmasın. Gereğini yap

Zor degil diyorsunda valla net bir cizgiye sahip olani goremedik halojende henuz.

Freeform farda h4 harici henüz verim tam yok. Tam alan aydınlatma olan ürün alıp bakacağım bir ara. Tek denemediğim o kaldı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
16 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Yeniliğe kapalı forumunda

@Selçuk Keleş Bence kalk git Servet abi'nin yanına, beraber bi göz atın. Yine ikna olmazsan, bi çayını içer, ocakbaşını yer, passat'ı duvara vuru.. yok o sondaki olmadı, dönersin yine.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Gerek yok. Kaç defa konuşuldu. Sayfa sayfa fotolar yorumlar derlendi emek vakit nakit harcandı. Bu saatten sonra yapılacak tek şey kendin pişir kendin ye 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

kendin pişir kendin ye 

Ağzım sulandı, deme öyle, kuzular gözümün önüne geliyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Az önce Göktürk hoca ile tandır yerken seni andık. Lokmalar boğazımızdan yağ gibi aktı gitti 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
46 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Lokmalar boğazımızdan yağ gibi aktı gitti 

Bu kadar da açık sözlü :)

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Bu led ampüllerin hangisi iyi peki? Hangi marka almalı?

Benim far mercekli halojen bu arada.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Hiçbir şekilde elektrik hattına ve ekipmana zararı yoktur. Orijinal ampülün 4/1'inden az enerji tüketiyorlar 

Ya arkadaş kaç sene geçti içimde heves kaldı. Bi kullanamadım şundan. Yok mu benim araca göre h15 led
Az önce Göktürk hoca ile tandır yerken seni andık. Lokmalar boğazımızdan yağ gibi aktı gitti 

Üfff ne büyük şey kaçırmışım yaa
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...