İçeriğe Yönlendir

2019 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

2019 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi

Tescil Tarihi 01.01.2018 tarihinden önce olan otomobiller için yıllık motorlu taşıtlar vergisi (MTV) tutarları

mtv_otomobil_1.jpg

Tescil Tarihi 01.01.2018 tarihinden sonra olan
Otomobiller ve motorsikletler için yıllık motorlu taşıtlar vergisi (MTV) tutarları

mtv_otomobil_2.jpg

Motorsikletler için yıllık motorlu taşıtlar vergisi (MTV) tutarları

mtv_motorsiklet.jpg

Minibüs, otobüs ve panelvanlar  için yıllık motorlu taşıtlar vergisi (MTV) tutarları

mtv_minibus_otobus_panelvan.jpg

Kamyenet, kamyon, Çekici ve Benzerleri için yıllık motorlu taşıtlar vergisi (MTV) tutarları

mtv_kamyonet.jpg

Belirtilen tutarlar Ocak ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenir.

Yaş hesaplaması şu şekildedir :

2008 model olduğunu var sayalım

İçinde bulunulan yıldan, araç model yılı düşülür ve 1 eklenir. 

2019-2008+1=12 yaş

Kaynak: otoansiklopedi

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Çok güzel bilgi, ama adaletsiz gibi. Araç tescil tarihi 2018 sonrası olunca zamlı tarife.

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

2000cc mondeonun vergisi hala koyar insana. 16 yaşına gelen 2.000cc binebileceğiz demek

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)

2018 sonra fiyat devreye giriyor, benim 2.el aracımın fiyatını  kim belirleyecek. 

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Demir

Arkadaşlar yeni katıldım. Merak ettiğim bişey var, mesela 2000cc  4x4 bir pik up şirket adına kayıtlı ise kamyonet (yani 1867 TL),  şahıs adına ise jeep (yani 4170 TL) olarak vergilendiriliyormuş, doğrumudur acaba? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2018 sonra fiyat devreye giriyor, benim 2.el aracımın fiyatını  kim belirleyecek. 

Kasko değer listesi.
Arkadaşlar yeni katıldım. Merak ettiğim bişey var, mesela 2000cc  4x4 bir pik up şirket adına kayıtlı ise kamyonet (yani 1867 TL),  şahıs adına ise jeep (yani 4170 TL) olarak vergilendiriliyormuş, doğrumudur acaba? 

Kurallarda sahipliğe göre bir ayrım yok Ali Bey.
4x4 olan çift kabinli araçlar;
Muayenede Kamyonet
Hız sınırında panelvan
Mtv öderken tip onay koduna göre otomobildir.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
On 04.01.2019 at 10:42, Cem Işık yazdı:

Çok güzel bilgi, ama adaletsiz gibi. Araç tescil tarihi 2018 sonrası olunca zamlı tarife.

Ben tescil tarihimi 2018. 31 Aralıkta yaptırdım. Faturası kesilmiş araçların yıl sonunu beklemelerini önlemek için yapılmış bir uygulama; bu uygulamadan sonra yıldan kazanmak için Aralık tesçil tarihli araçlarda artma göreceğiz.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Hasan Demirci

Konuyu görünce içimi dökeyim dedim hem de konu canlansın.

Geçen yıl %15.9, 2020'de %22.58 zam yapılan MTV sonrası yıllık ödeyeceğim vergi zıplamış resmen. 

2 yaş, 1600 cc

"Aracınız için 2019 yılında toplam 1649.00 TL MTV tutarı öderken, 2020 yılında aynı araç için 2021.34 TL ödemeniz gerekecektir. Fark : 372.34 TL"

Resmen vergi cennetinde yaşıyoruz :) Sizkerin araç vergisi kaç TL?

Güncel 2020 yılı mtv tutarlarını şurada buldum https://hesapliyor.com/mtv-hesaplama/

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Aracınız için 2019 yılında toplam 652.00 TL MTV tutarı öderken, 2020 yılında aynı araç için 799.22 TL ödemeniz gerekecektir.

Fark : 147.22 TL

Resmi birşey yok ama %25 çoksa imkansız durmuyor maalesef... Şaşırmam yani.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...