İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Fren Disk Ve Balatalar Değişecek

Celal Aydın

Recommended Posts

Celal Aydın

Merhaba kıymetli dostlar,

2007 model 1.4 Tdci Fiesta aracımı en son bakıma götürdüğümde usta, frenlerin zayıfladığını belirtti.

Balata azalmış, diskler incelmiş, tornaya uygun durumda olmadığını söyledi, komple değişecek dedi.

Tecrübelerinizi merak ederek, hangi marka disk, hangi marka balata almamı önerirsiniz?

Ne gibi artı ve eksiler mevcut çeşitli markalarda?

Kıymetli tavsiye ve bilgilerinizi bekliyorum.

Saygılarımla.

(İnternetten şasi numaramı ibraz ederek satın almayı düşünüyorum, bu işi hakkıyla yapan firmalardan.)

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Balataları Kale alırdım. Daha önceden araştırmıştım biraz. Fiyat performans olarak iyi seviyelerdeydi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Balata trw takma  kale yeterli trw ötme yapdı geri iade edıp kale takdım fiestaya 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Valla bende fiestada trw kullanmistim. cok memnun kaldim.Ne ottu ne bisey yapti. canavar gibiydi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Kale hakkında olumlu yorumlar okuyorum diğer başlıklarda da.
Önceki bindiğim fiesta’da(2011), trw balata+valeo disk kullanmıştım, disk eğilene kadar memnundum.
Kısa sürede disk tornalık olmuştu, balata da saçma sapan aşınmıştı.

Yorum bağlantısı
Yaşar Yüce

Delphi disk öneririm 4 yıl fiesta kullandım en iyisiydi orjinali dışında kale taktırdım disk çaplandı frene basınca direksiyon titremeye başladı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Yazın ön arka disk ve balataları Delphi ile değiştirdim. Şu ana kadar bir sıkıntım olmadı çok şükür.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Delphi disk+balatayı denemekte fayda var o halde.

“Valeo disk dayanıklı değil
Bosch disk ve balata sert
Trw balata çabuk bitiyor” şeklinde izlenim var genelde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Unutmadan önceki disklerim orjinal, balatalarım Bosch idi. Ötme yapıyordu. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
3 saat önce, Celal Aydın yazdı:

Delphi disk+balatayı denemekte fayda var o halde.

“Valeo disk dayanıklı değil
Bosch disk ve balata sert
Trw balata çabuk bitiyor” şeklinde izlenim var genelde.

4-5 ay Önce Ben fiestaya trw disk +trw balata takdım sonra devamlı ötme frene her basısda deli etti en son denemek ıcın ustunden cıkan eskı balataları takdım ötmeyi kesdi  hemen gıdıp trw leri iade edıp  yerine parcacı dan balata ıstedım kale verdi problemsız kullanıyorum diskler trw balatalar kale suanda 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
   4-5 ay Önce Ben fiestaya trw disk +trw balata takdım sonra devamlı ötme frene her basısda deli etti en son denemek ıcın ustunden cıkan eskı balataları takdım ötmeyi kesdi  hemen gıdıp trw leri iade edıp  yerine parcacı dan balata ıstedım kale verdi problemsız kullanıyorum diskler trw balatalar kale suanda 

Tutuşu gayet iyi değil mi? Yüksek süratlerde dahi.
Benimkinin üzerinde Otosan balata var, diski bilmiyorum, ıslandığında ötme yapıyor sadece, geçiyor sonra.
İlk aldığımda tutuşundan gayet memnundum şu an biraz zayıfladığını hissettiriyor. (25 bin km oldu, 10 ay geçti)
Unutmadan önceki disklerim orjinal, balatalarım Bosch idi. Ötme yapıyordu. 

Bosch, aynen de denildiği gibi o halde.
Yorum bağlantısı
İsmail Sefer

Focus aracıma temmuz ayında Ferodo disk ve bosch balata taktım önlere sıkıntı yaşamadım henüz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
kaçıncı değişim bu kardeş?

Abi araç 255 bin km’de.
229 bin’de ben aldım 10 ay önce.
Otosan balata var üzerinde, ötme falan yapmadı.
Disk’in markasını bilmiyorum.
Kırmızı ışığa yanaşırken, kesik kesik tutuyor hafif basınca, yalpa yapar gibi.
Ama tamamen durmak için basınca titreme yok.
Tutuşu zayıfladı ama eskiye göre.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

hımmm kesik kesik tutuş genelde kesin demiyim, balatanın disk yüzeyine kısmen yapışıp tabaka yapmasından olur, diski temizle balata sağlamsa tekrar tak, zımparala tak tabii, daha yeni balatan, istersen bir dene ucuz teknik :)

benimki 197 binde daha hiç değişmedim, geçen muayeneye girdim sıfır hata ile geçtim, daha gider 100 bin :D

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
hımmm kesik kesik tutuş genelde kesin demiyim, balatanın disk yüzeyine kısmen yapışıp tabaka yapmasından olur, diski temizle balata sağlamsa tekrar tak, zımparala tak tabii, daha yeni balatan, istersen bir dene ucuz teknik [emoji4]
benimki 197 binde daha hiç değişmedim, geçen muayeneye girdim sıfır hata ile geçtim, daha gider 100 bin [emoji3]

Aslında denenebilir.
Söküp bakacağım tekrar.
Olmadı komple yenileyeceğim.
Usta inceledi diskler zayıflamış dedi, torna da olmaz dedi.
Şöyle bi yüzeyini elledim, dengesiz bi aşınma var gibi.
Mesela geri geri giderken frene bastığımda “tak” diye ses geliyor bir defalığına mahsus, sonra normal tutuyor.
Eski sattığım fiesta’da da aynı durum vardı fren bitmeye yakın.
4 bijonlu oluşundan belli süre sonra titremeyi normal karşılıyor herkes [emoji1]

Maşallah abi, iyi bakıyorsun aracına [emoji16]
Foruma üye olmadan seneler önce, araştırma yaparken çok şey öğrendim senden Fiesta ve 1.4 tdci motor hakkında. Sağol varol [emoji4]
Focus aracıma temmuz ayında Ferodo disk ve bosch balata taktım önlere sıkıntı yaşamadım henüz

Ferodo ya da delphi tercihim olacak gibi duruyor hocam.
Balata’da kale’yi tercih edebilirim belki.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Sağolasın :)

4 bijon titrermiymiş, halt etmişler :)

disk inceldiyse zaten at gitsin, disk normal kalınlıkta ama yamulmuş ise, at gitisin, onun dışında temizlik için zımpara yaparsın o akadar, en garantisi budur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...