İçeriğe Yönlendir

Katılım Bankacılığı Hakkında Bilgiler

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Merhaba arkadaşlar,

Ülkemizde yüzyıllardan beri "tasarruf" malesef mümkün olamıyor. Bu, ülkemizin yurtdışından yüksek faizle borçlanması sorununu getirirken, iş kuracakların krediye ulaşmalarını zorlaştırıyor, parası olanların parayı ev arsa gibi gayrimenkule yatırmaları nedeniyle gayrimenkul fiyatlarının gelirimize göre dünyanın en yüksekleri arasında olmasına yol açıyor. 

Katılım bankacılığı geleneksel olarak "faiz" çekincesi ile parasını değerlendirmede bankacılık sistemini kullanmayanlara bir alternatif olabilir. Bu konuda Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin bir sitesi var:

Bu başlık altında soruları cevapları konuşmaya çalışalım. Lütfen konuyu siyasi tarafa çekmeyelim, olayın dini boyutu var ama burada inancı sorgulamaktan lütfen kaçınalım.

İlgili bilgi sitesi şu:

http://www.tkbb.org.tr/esasli-bankacilik

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Uzun zamandan beri düşünmüyor değilim cebimize kalanı böyle bir sistemde değerlendirmek. Ama acaba düşüncesi uzak tutuyor yine de. Ya sorgu zamanı gelince cevabını veremezsek. Umarım cevap bulabileceğim bir fırsat olur bu başlık. Yanlış anlaşılmasın düşüncelerim. Herkese saygım var. Bu da benim düşüncem. Oğlum için çeyiz hesabım var mesela. Vadeli hesap mecburiyeti olduğu için bilinen iki bankadan birinde birikiyor üç beş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

isim vermekte pek sıkıntı yok sayı az ama sanki vakıf katılım, yerli sermaye olması nedeniyle daha anlamlı şimdilik.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Albaraka ve Kuveyt dışındakileri çok araştırmadım. Sonuçta aynı sistem ama normal bankacılık faaliyetlerinin yanında nasıl sürdürüyorlar incelemek gerek. 

Albaraka, Kuveyt, Türkiye Finans, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım dışında aklımıza gelmeyen başka katılım var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Zamanında dini açıdan araştırdım, ikna oldum ve  halihazırda katılım bankası müşterisiyim. Dini hassasiyeti olanlar için bu sistemden başkada bir alternatif yok.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Konu için teşekkürler.
Peki bu bankalarda çalışan arkadaşlar varsa onlar da bilgilendirse konu çoşar.
kapalı kutu bu sistemler açık açık incik boncuk anlatılsa belki daha çok mudiye ulaşacak bu bankalar.
kapalı kaldıkça tartışmadıkça özellikle ben gibi olanlar daha çok kaçar

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben teknik seviyede çalışıyorum proje bazlı. Özel bir soru olursa sorabileceğim kişiler oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Vadeli hesap ile katilim hesabi arasindaki fark nedir ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 dakika önce, Ebrar Tüfek yazdı:

Vadeli hesap ile katilim hesabi arasindaki fark nedir ?

Katılım hesabında, faizin sakıncalı olması düşüncesine yönelten nedenlerin ortadan kaldırıldığı gelir getirici aktiviteler banka tarafından yapılır sadece. Piyasada diğer faizlere görece orantılı bir gelir ortaklığı payı geri ödenir. Sizden aldığı parayı sakıncalı bir operasyonda kullanmaz. Aynı zamanda kendisi batarsa paranız batacaktır. Ama batmaz. bu nedenle güvendesiniz.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Katılım hesabında, faizin sakıncalı olması düşüncesine yönelten nedenlerin ortadan kaldırıldığı gelir getirici aktiviteler banka tarafından yapılır sadece. Piyasada diğer faizlere görece orantılı bir gelir ortaklığı payı geri ödenir. Sizden aldığı parayı sakıncalı bir operasyonda kullanmaz. Aynı zamanda kendisi batarsa paranız batacaktır. Ama batmaz. bu nedenle güvendesiniz.
Bunu nasıl garanti ediyorlar. benim paramın müteahhit Veliye kredi olarak dönmemesini mesela. zira bu bankalar kredi de veriyor.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Bunu nasıl garanti ediyorlar. benim paramın müteahhit Veliye kredi olarak dönmemesini mesela. zira bu bankalar kredi de veriyor.

Çalıştıkları firmaları 

1- inceliyorlar çok iyi

2- onlara faturalı mal satışı yapıyorlar kredi vermiyorlar faizle para vermek yok yani teknik olarak. 

bu nedenle zaten gelir daha düşük, finansman (faiz denmiyor) istediğinde de daha pahalı.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
13 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Ben kredi konusunu su sekilde biliyorum, siz bir araba alacaksiniz, bankaya basvuruyorsunuz kredi alacakmis gibi. Banka size kredi seklinde para vermek degilde arabayi kendisi alip size kar ederek satmis seklinde oluyor. Yani ben araba alacagim bana kredi ver demiyorsunuz da banka o arabayi alip size kârini koyarak satiyormus gibi oluyor. Banka size verdigi paradan bu sekilde kazaniyor. Faiz olmuyor size mal satiyor. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Şimdi, Ebrar Tüfek yazdı:

Ben kredi konusunu su sekilde biliyorum, siz bir araba alacaksiniz, bankaya basvuruyorsunuz kredi alacakmis gibi. Banka size kredi seklinde para vermek degilde arabayi kendisi alip size kar ederek satmis seklinde oluyor. Yani ben araba alacagim bana kredi ver demiyorsunuz da banka o arabayi alip size kârini koyarak satiyormus gibi oluyor. Banka size verdigi paradan bu sekilde kazaniyor. Faiz olmuyor size mal satiyor. :)

Bu o operasyondaki yöntem. Araba onun. taksitli peşin fiyatına satıyor kar koyup. İstemezsen almayabilirsiniz yani. Teknik olarak sorun yok.

Asıl sıkıntılı yerler temerrüt ya da hazüne bonosu gibi olaylar. Oralara girmiyorlar. Türev finans ürünlerine girmiyorlar. Forward yapmıyorlar. Bunlar nedeniyle mantıklılar. Zaten ulemadan da fetvaları var. Diyanetten de var. Sağda soldaki hocaların dediğine bakmamak lazım.  bence. Zaten akıl da onaylıyor.

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Biraz inceledim de şimdi aylık vadeli de kar oranı katılım bankalarının daha yüksek.

Zihnimde hep tersi diye kalmış.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

katılım bankası özünde caiz lakin sisteme köle olup faize bulaşmış bulaşmış zorunda kalmış finans şirketleri olduğunu anlıyorum
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bu adamları dinlemeyin.

bir dedikleri bir dediklerini tutmaz. Her sakal bırakanı dinleyecek olursak işimiz zor olur.

3 dakika önce, Emin Önal yazdı:

Biraz inceledim de şimdi aylık vadeli de kar oranı katılım bankalarının daha yüksek.

Değişir.

Onlar genelde finans verirken kazıklarlar. kar payı da bu nedenle yüksek olabilir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
3 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Bu o operasyondaki yöntem. Araba onun. taksitli peşin fiyatına satıyor kar koyup. İstemezsen almayabilirsiniz yani. Teknik olarak sorun yok.

Asıl sıkıntılı yerler temerrüt ya da hazüne bonosu gibi olaylar. Oralara girmiyorlar. Türev finans ürünlerine girmiyorlar. Forward yapmıyorlar. Bunlar nedeniyle mantıklılar. Zaten ulemadan da fetvaları var. Diyanetten de var. Sağda soldaki hocaların dediğine bakmamak lazım.  bence. Zaten akıl da onaylıyor.

Bizde ailecek bu şekilde işleyen bankalarla çalışıyoruz. Dini açıdan içimizin rahat olması çok önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

sağda solda evet hocalara bakmamak lazım. lakin diyanetin de çivi... neyse bilen biliyor zaten. din, hocaların tekelinde değil aklımızın tekelinde; oku araştır sentezle ve kalbin elveriyorsa istediğini yap :)
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
4 dakika önce, Emin Önal yazdı:

Biraz önce baktığım iki bankada katılım bankasının getirisi %9 daha azdı. Bankadan bankaya değişiyor katılım %10 normal vadeli olan %19

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
bu adamları dinlemeyin.
bir dedikleri bir dediklerini tutmaz. Her sakal bırakanı dinleyecek olursak işimiz zor olur.
Değişir.

Onlar genelde finans verirken kazıklarlar. kar payı da bu nedenle yüksek olabilir. 
ee diyaneti dinleyin demiştiniz :) biri diyanet kanalında diyanetin hocası ki üstüne basmaktan konuşamadı :Eğer kağıt üzerindeki yapıyorsa caiz diyor
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
6 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

katılım bankası özünde caiz lakin sisteme köle olup faize bulaşmış bulaşmış zorunda kalmış finans şirketleri olduğunu anlıyorum

Yanlış anlıyorsunuz. Bu adamlar detay bilmiyor. 

3 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

sağda solda evet hocalara bakmamak lazım. lakin diyanetin de çivi... neyse bilen biliyor zaten. din, hocaların tekelinde değil aklımızın tekelinde; oku araştır sentezle ve kalbin elveriyorsa istediğini yap :)

faize bulaşmış sisteme bulaşmış dediniz, adamlar buna dikkat ediyor. bankacılık yazılımı bile farklı. O paraya temerrüt cezalarını felan karıştırmıyorlar.

3 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

ee diyaneti dinleyin demiştiniz :) biri diyanet kanalında diyanetin hocası ki üstüne basmaktan konuşamadı :Eğer kağıt üzerindeki yapıyorsa caiz diyor

Ben şu an sessiz ortamdayım. videoları izlemedim. üstteki adamın bazı videolarını izlemiştim. alltaki diyanet ama çalışıp geldiğini hiç sanmıyorum. Karambole uygun demiş olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Allah hepimize akıl vermiş böyle çekirgeyi öldürerek kaç tane sevap puanı kazanacağımızı söyleyen insanları dinlemek çok saçma. %99unun doğru düzgün hoca olmadığını çok iyi biliyorum. Bir ara bu tarz bir sitede Türkiye, cumhuriyet ile yönetildiği için şeriat ile yönetilene kadar Türk bayrağı asmak haramdır yazdığını gözlerimle okudum. Daha sonra şikayetten dolayı sayfa tamamen kapatıldı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Şöyle bir detay vereyim bu arada. Kuveyt 'in kredi kartı var. Dalgınlıktan bir gün geç ödedim. Bir sonraki ay da cezası vs. varsa diye hesapta bakiye bıraktım.

İlave herhangi bir kesinti ceza falan olmadı. Şaşırdım tabi bu duruma. Normal bir bankadan farklı yani.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Şöyle bir detay vereyim bu arada. Kuveyt 'in kredi kartı var. Dalgınlıktan bir gün geç ödedim. Bir sonraki ay da cezası vs. varsa diye hesapta bakiye bıraktım.

İlave herhangi bir kesinti ceza falan olmadı. Şaşırdım tabi bu duruma. Normal bir bankadan farklı yani.

almaları lazım bi tolerans dönemi olabilir. O cezaları bilanço dışı tutup farklı aktivitelerin sponsorluğuna hayır işine veriyorlar para yatıranların kar payına dahil etmiyorlar. Orası çok önemli deniyor. Bence de en önemlisi onun ile hazine bonosu olayı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Allah hepimize akıl vermiş böyle çekirgeyi öldürerek kaç tane sevap puanı kazanacağımızı söyleyen insanları dinlemek çok saçma. %99unun doğru düzgün hoca olmadığını çok iyi biliyorum. Bir ara bu tarz bir sitede Türkiye, cumhuriyet ile yönetildiği için şeriat ile yönetilene kadar Türk bayrağı asmak haramdır yazdığını gözlerimle okudum. Daha sonra şikayetten dolayı sayfa tamamen kapatıldı. 
Bu adamlar onlardan değil. hepsini aynı kefeye koymayın. akademik tahsili olan insanlar bunlar. yanlışı tabi olacak ama doğrusu çok olduğu kesin
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...