İçeriğe Yönlendir

Katılım Bankacılığı Hakkında Bilgiler

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Selim Kaya
3 saat önce, Mehmet Kaya yazdı:

Arabaya veya eve kredi çektiğimizde de benzer durum var hocam emoji848.png

Kuveyt Türk 'te çalışan bir yakınım var. Ev almadan önce ona da sormuştum, sizde nasıl oluyor bu işler diye.

Ben evi alalı 5 yıl yoldu. Bu 5 yıldan daha önceki dönemlerde, evin tapusu banka üzerine oluyormuş. Taksitler bitince tapuyu sana devrediyormuş. Yani, standart kredilerde olduğu gibi ipotek koyma vs. yokmuş. Tabi o haliyle çift tapu masrafı çıkıyor ve masrafın tamamı müşteriye ait oluyormuş. Sonuç olarak o sistemi çift tapu masrafından dolayı kaldırmışlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Şimdi, Recep Selim Kaya yazdı:

Kuveyt Türk 'te çalışan bir yakınım var. Ev almadan önce ona da sormuştum, sizde nasıl oluyor bu işler diye.

Ben evi alalı 5 yıl yoldu. Bu 5 yıldan daha önceki dönemlerde, evin tapusu banka üzerine oluyormuş. Taksitler bitince tapuyu sana devrediyormuş. Yani, standart kredilerde olduğu gibi ipotek koyma vs. yokmuş. Tabi o haliyle çift tapu masrafı çıkıyor ve masrafın tamamı müşteriye ait oluyormuş. Sonuç olarak o sistemi çift tapu masrafından dolayı kaldırmışlar.

Başka bir formül var orda faizli kredi gibi değil.

Hoş ben zaten faiz taraftarıyım :)  Daha düzgün çalışan ve daha az maliyetli bir sistem Tüketiciye de Sağlayıcıya da.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

laf oyunu, tapu bankaya ait oldu sorun yok, ama tapu bana ait ama banka şerhli faizmi oldu.. ödenen aynı ödediğin yer aynı, geçiniz... bankalar kar payı koyar, tefeciler ise kar payı+faiz.

Not: bunun için dini emre gerekte yoktur düşünmek yeter aslında, farzedinki din yok, bankadan aldığın kredimi seni rahatsız eder tefeciden alıp ocağını söndüren paramı, hangisi daha çok rahatsız eder?  Sence hangisi yanlıştır hak yemektir, İnsana aklı boşuna vermemiş Allah, düşünmek lazım...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Ben evi alalı 5 yıl yoldu. Bu 5 yıldan daha önceki dönemlerde, evin tapusu banka üzerine oluyormuş. Taksitler bitince tapuyu sana devrediyormuş

iyi de buna leasing denir. mali açıdan da suç bile teşkil edebilir böyle birşey. kredi adı altında leasing yapılamaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
3 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

iyi de buna leasing denir. mali açıdan da suç bile teşkil edebilir böyle birşey. kredi adı altında leasing yapılamaz.

Kredi değil zaten 

Taksitle finansman ile ev almak

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
5 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

O şekilde değil. Örnek olarak, evin var satıyorsun. Bende almak istiyorum. Gidiyorum Kuveyt 'e, diyorum ki bu evi almak istiyorum ben. Kuveyt geliyor sana ve evi senden peşin para ile alıyor. Sonra da bana diyor ki sana şu paraya şu kadar vadede satarım. Bende taksitleri bitirince evi üstüme alıyorum.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
21 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

O şekilde değil. Örnek olarak, evin var satıyorsun. Bende almak istiyorum. Gidiyorum Kuveyt 'e, diyorum ki bu evi almak istiyorum ben. Kuveyt geliyor sana ve evi senden peşin para ile alıyor. Sonra da bana diyor ki sana şu paraya şu kadar vadede satarım. Bende taksitleri bitirince evi üstüme alıyorum.

Peki Kuveyt, evin alış fiyatının üzerine koyacağı "kar payını" neye göre belirliyor? Diğer bankaların uyguladığı faizleri referans alıyor olmasın. 100 bin liraya aynı vadede 50 bin lira faiz alan bankalar varken, Kuveyt bankası 45 bin lira karla bu evi satsa herkes o bankaya yönelmez mi? Yanlış mı düşünüyorum. Ev alırken banka banka gezmiştim. Eğer faizsiz bankacılık adı altında diğer bankaların oranları talep ediliyorsa diğerlerinden ne farkı var?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Bir saat önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Peki Kuveyt, evin alış fiyatının üzerine koyacağı "kar payını" neye göre belirliyor? Diğer bankaların uyguladığı faizleri referans alıyor olmasın.

İşin o kısmı benim tam olarak anlatamayacağım kadar teknik. Ama faiz oranlarını referans almadıkları minvalinde beyanları var. Sonuç olarak ucuza mal olmuyor. Hatta daha fazlasına tekabül ediyor ve iş ticaret olduğu için “kredi sözleşmesini” imzaladım bitti denecek kadar kolay bir bürokrasisi yok. 

Konu inancından dolayı adam kandırmaca ise vay onların haline. Eğer bu iş caiz ise bu imkan varken faiz olduğu açıkça belirtilen finansmana yöneldiysem vay da benim halime. 

Bu da benim düşüncem. En nihayetinde bildiğimiz kredileri kullanmaya ve tam olarak içime sinmediğini için katılım hesaplarına mecbur kalmadıkça yönelmemeye devam ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bir saat önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Peki Kuveyt, evin alış fiyatının üzerine koyacağı "kar payını" neye göre belirliyor? Diğer bankaların uyguladığı faizleri referans alıyor olmasın. 100 bin liraya aynı vadede 50 bin lira faiz alan bankalar varken, Kuveyt bankası 45 bin lira karla bu evi satsa herkes o bankaya yönelmez mi? Yanlış mı düşünüyorum. Ev alırken banka banka gezmiştim. Eğer faizsiz bankacılık adı altında diğer bankaların oranları talep ediliyorsa diğerlerinden ne farkı var?

Yine başa dönüyoruz. Piyasayı gözetiyor ama genellikle diğerlerinden pahalı olur çünkü diğer bankaların yaptığı gelir getirici aktiviteleri yapamaz bono gibi. Diğerlerinden çoook yüksek olsa müşteri gelmez ve zaten niye o kadar yüksek istesin sonuçta operasyonel maliyeti ekliyor. Diğerlerinden düşük olamaz çok olsa bu kez yüklenme olur ve maliyeti bu sefer diğer bankalar yanlış hesaplamıştır demektir.

FAİZDEN KORKANLARIN ÇEKİNENLERİN ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKTİĞİ ŞEY ŞUDUR:

Şu anda dünyada görülen faiz bir operasyonel maliyettir. Faizsiz olacak diye tutturmak akıl işi değildir. Dolayısı ile faizsiz diyebilmek için tanımlamalarda açıklayıcı ifade ve prosedürler (fatura gibi) bu işin aslında zaten islamda yasak olan eylem olmayan ama bugün adı faiz olan şey olduğunu kabul ettirmeye çalışırız. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

sonuç: bankaların verdiği krediler ve aldıkları sadece adı olan şey faiz değildir, döndük başaaa....

dindeki faiz tefecilerin yaptığıdır .

katılım bankasıda tamamen aynı şeydir, lafı evirip çevirsende sonuç aynıdır :

şimdi düşünün kararınızı verin arkadaşlar, isteyen istediğine inansın elbette...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 23.01.2019 at 15:48, Recep Selim Kaya yazdı:

tamam leasing o.

yani yasal (tapu) olarak benim olmayan ürünü uzun dönemde kiraliyıp, kira bitiminde sahip olma opsiyonumun olması.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...