İçeriğe Yönlendir

Katılım Bankacılığı Hakkında Bilgiler

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Misafir
1 dakika önce, Mert Gulkokan yazdı:

Faiz usulü çalışan banka olsun katılım bankası olsun size ait olan parayı işleterek sizin çalışmadan elde ettiğiniz parayı hesabınıza yatırmıyor mu ?

Sizin paranız satılarak faiz elde edilmiyor, paranız çeşitli ticari faaliyetlerde değerlendirilerek size kar zarar ortaklığı sunuluyor. Bankaya yatırdığınız paranın yatırdığınız gün vade sonunda ne olacağı bellidir, katılım bankacılığında bu belli değildir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 dakika önce, Mert Gulkokan yazdı:

Faiz usulü çalışan banka olsun katılım bankası olsun size ait olan parayı işleterek sizin çalışmadan elde ettiğiniz parayı hesabınıza yatırmıyor mu ?

Bir evi alıp kiraya verip kirasını toplarken ve sonra "enflasyon oranında artan fiyatlar nedeniyle" daha pahalıya satarken çalışmadan mı elde ediyorsunuz?

Şimdi, Eren Sağ yazdı:

Sizin paranız satılarak faiz elde edilmiyor, paranız çeşitli ticari faaliyetlerde değerlendirilerek size kar zarar ortaklığı sunuluyor. Bankaya yatırdığınız paranın yatırdığınız gün vade sonunda ne olacağı bellidir, katılım bankacılığında bu belli değildir.

Teşekkürler. Aynen böyle. Aslında daha yüksek de olabilir ama piyasadan faizle para toplanıp katılım bankacılığına yatırılmasın diye oranlar bi şekilde uyumlu olmak durumunda. Zaten çoğu kez asıl faktör enflasyon etkisine göre direnç sağlanması. Bu da oranları faiz oranlarına benzer kılıyor. Aslında tamamen farklı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
(düzenlendi)

Mevcut aracımı Ziraat Katılım ile aldım. Normal bankadan 10dk de alabileceğim krediyi katılım bankasından kullanmak için (tabi onlar kredi değil de finansman desteği diyor) tam 3 gün uğraştım. Çok ince eleyip sık dokuyorlar. Beğenmesekte maalesef sistem bankacılık ve faiz üzerine kuruldu. Bu kirli düzende temiz kalmaya çalışmak bile bence takdire şayan.

Allah helalinden yeyip içmek nasip etsin.

tarihinde Emrah Altun tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
yoo belli. kar payı hesaplama araçları var sitelerinde
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bankacılık demek paranın ihtiyacı olana temin edilmesi işidir. Bunun bir bedeli vardır. İnsanlar çalışır. PAra yatıran parayı gayrimenkule yatırmaması için bir ortaklık bekler. Bunları üst üste  koy. Katılım bankacılığı..

1 dakika önce, Tahir Ak yazdı:
4 dakika önce, Eren Sağ yazdı:

Geçmişe dönük ilan edilir. Garantisi yoktur. 

Yorum bağlantısı
Misafir
5 dakika önce, Tahir Ak yazdı:
9 dakika önce, Eren Sağ yazdı:

Günü gelmiş hesaplara verilen oranlar onlar, siz aynı gün para yatırın o rakam vade sonunda size garanti edilen rakam değildir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Reklam: Bu arada döviz alım satım için TFX-Target deneyin. Paranız varsa tabi :)  alım satımdaki makas oldukça düşük ve emir uygulaması verip uykuya yatabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu konu ülkemizde  önyargı ve bilgi eksikliğiyle  yorum yapılan bir konu. @Mehmet Göktürk gibi değerli bir hocamızın ilgi duyması ve konu açması beni ziyadesiyle memnun etti.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
5 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Reklam: Bu arada döviz alım satım için TFX-Target deneyin. Paranız varsa tabi :)  alım satımdaki makas oldukça düşük ve emir uygulaması verip uykuya yatabilirsiniz.

Kaldıraç yok di mi hocam? FX denince aklıma başka bir şey gelmiyor da.

Ekleme: Cevabımı buldum. http://www.tfxtarget.com.tr/Pages/SSS/GenelBilgi.aspx Bu şartlar altında değerli bir platform benim gözümde. Bi eğileyim buraya ben.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Şimdi, Recep Selim Kaya yazdı:

Kaldıraç yok di mi hocam? FX denince aklıma başka bir şey gelmiyor da.

Kaldıraç yok hiçbirşey yok. Önümüzdeki dönemde kur tahminleme ve diğer insanlara göre ben napıyorum iyi mi yapıyorum gibi özellikler gelecek. Bunlar tabi tahminleme tamamen garantisiz.

Kaldıraç sakat.. Kumar resmen.

Bu parası olana lazım birşey. Forward olsa iyi olurdu ama o da yok. 

Sanırım forward işini islami yönden yapabiliyorsun şubeden.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
6 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Bildiğin çakma forex bu. Volatilitenin yüksek olduğu zamanlara erişimi bir şekilde engelleyerek veya sizi sistemden externe ederek anlık satışa izin vermiyormuş, emir talimat işi hava civa yani. Ayrıca duyduğum kadarıyla bu bankanın müşteri hizmetleri ulaşım açısından oldukça kötü.

Siz bizzat kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız aktif tecrübeleriniz nelerdir? Kullanmıyorsanız neden dolayı tavsiye ettiniz? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Reklam: Bu arada döviz alım satım için TFX-Target deneyin. Paranız varsa tabi [emoji4]  alım satımdaki makas oldukça düşük ve emir uygulaması verip uykuya yatabilirsiniz.
bir hevesle açtığım, dolarda 10 bin, gramda 7500 lira alt limit gördüğümde fakirliği iliğimde hissettiğim; daha sonra kızıp 3 lira makasla gram aldığım yapı krediyi hatırladım. Ama sistem güzel makas az
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Bildiğin çakma forex bu. Volatilitenin yüksek olduğu zamanlara erişimi bir şekilde engelleyerek veya sizi sistemden externe ederek anlık satışa izin vermiyormuş, emir talimat işi hava civa yani. Ayrıca duyduğum kadarıyla bu bankanın müşteri hizmetleri ulaşım açısından oldukça kötü.

Siz bizzat kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız aktif tecrübeleriniz nelerdir? Kullanmıyorsanız neden dolayı tavsiye ettiniz? 

Onun hikayesi başka. helvada anlatırım, art niyet yok teknik konu. 

Burda detaylı konuşamam. 

Diğer bankaların yapamadığı birçok şeyi yapıyor özellikle en iyi fiyat algoritması hiçbir başka bankada yok şu an.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Herkesin görüşüne, değerlendirmesine, uygulayış tercihine saygım var, sonsuz. Kimseyi de tercihlerini de eleştirecek değilim bu konuda.

Naçizane fikrim, bu yaşıma kadar -zaten çok param olmadı da- olanı da hep vadesizde tuttum. 

İşin dini boyutu bir tarafa, belkide ticaretle uğraştığımdandır, emeğimin olmadığı işte hak görmüyorum.

Bakın bu bahsettiğim işe sadece alınteri karıştırmak değil. Emeğiniz, zamanınız da olabilir hatta fikriniz bile olabilir oturduğunuz yerden.

Ama ister normal banka ister katılım bankası olsun ben buradan elde edilen geliri -caiz olup olmamasını ayrı tutararak- kendime hak görmüyorum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Misafir
1 dakika önce, Emin Önal yazdı:

Herkesin görüşüne, değerlendirmesine, uygulayış tercihine saygım var, sonsuz. Kimseyi de tercihlerini de eleştirecek değilim bu konuda.

Naçizane fikrim, bu yaşıma kadar -zaten çok param olmadı da- olanı da hep vadesizde tuttum. 

İşin dini boyutu bir tarafa, belkide ticaretle uğraştığımdandır, emeğimin olmadığı işte hak görmüyorum.

Bakın bu bahsettiğim işe sadece alınteri karıştırmak değil. Emeğiniz, zamanınız da olabilir hatta fikriniz bile olabilir oturduğunuz yerden.

Ama ister normal banka ister katılım bankası olsun ben buradan elde edilen geliri -caiz olup olmamasını ayrı tutararak- kendime hak görmüyorum.

Görüşlerinize kısmen katılmakla beraber, birikim yapmak isteyen insanların karşı karşıya kaldığı enflasyon yani paranın değer kaybına karşı kendilerini helal yollardan korumaya ihtiyaç duyduğu bir gerçek. Örneğin siz 200 bin liralık arsa alcaksınız ama her ay düzenli 3-4 bin birikim yapıp 5 sene sonra arsa aramaya başlayacaksınız. Bu 5 yıl boyunca o para eğer bir şekilde muhafaza etmez iseniz enflasyonla erir gider. 

Yorum bağlantısı
Emin Önal
2 dakika önce, Eren Sağ yazdı:

Görüşlerinize kısmen katılmakla beraber, birikim yapmak isteyen insanların karşı karşıya kaldığı enflasyon yani paranın değer kaybına karşı kendilerini helal yollardan korumaya ihtiyaç duyduğu bir gerçek. Örneğin siz 200 bin liralık arsa alcaksınız ama her ay düzenli 3-4 bin birikim yapıp 5 sene sonra arsa aramaya başlayacaksınız. Bu 5 yıl boyunca o para eğer bir şekilde muhafaza etmez iseniz enflasyonla erir gider. 

Ben ticaret ile uğraştığım için durumum farklı tabi, çok iyi anlıyorum dediğinizi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 dakika önce, Emin Önal yazdı:

Ben ticaret ile uğraştığım için durumum farklı tabi, çok iyi anlıyorum dediğinizi.

Emin yeteri kadar paran yok ben bunu anladım. 

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Genel olarak şunun altını çizmek istiyorum.İster faiz bankacılığı ister katılım bankacılığı olsun hiçbirinde eğer enflasyonla paranızın değer kaybettiğini düşünür iseniz kar hemen hemen yoktur. Yani vadeli hesap en fazla paranızın değerini korur. Bundan dolayı bankacılık sisteminde biriken paranızı başka yatırım araçlarına bu dükkan olur, daire olur arsa olur belli peryotlarla dönüştürmeniz gerekir. Benim tecrübelerim bunu söylüyor. Zaten zekat mantığıda bunu istiyor diye yorumlar okuyorum,doğruluğunu henüz araştırmadım.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ve fakat, emlak fiyatları tavan yapar..Sanayici de krediyi yabancı tacirden alır. Osmanlıda da böyleydi. Sonumuz geldi.

Yorum bağlantısı
Emin Önal
(düzenlendi)
44 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Emin yeteri kadar paran yok ben bunu anladım. 

Bir önceki iletimde kendim belirtmiştim zaten hocam olmadığını :)

Olanı da kar ortaklığı yada faiz getirisi  yani bankalar yerine mal alım satımında kullanıyorum.

Kafam rahat.

Yeterlilik göreceli bir kavram bu arada :)

tarihinde Emin Önal tarafından düzenlendi
ilave
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
22 dakika önce, Emin Önal yazdı:

Bir önceki iletimde kendim belirtmiştim zaten hocam olmadığını :)

Olanı da kar ortaklığı yada faiz getirisi  yani bankalar yerine mal alım satımında kullanıyorum.

Kafam rahat.

paran olmayınca tercih edecek birşey yok. Elbette öncelik ticaret. fazla kazanınca ne olacak? Konu o.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
2 saat önce, Mert Gulkokan yazdı:

Toplu param ile dolmuş plakası satın alsam şoför kiralayıp oturduğum yerden şöför bana plakanın kira parasını ödese aynısı olmazmı ? Plakayı kaybetme riski yok en fazla araba kaza yapar pert olur kaskodan paramı alırım. 

Arabanın bakımı masrafı ve km artışından dolayı değer kaybı = bankanın katılım ücretinden kestiği stopaj vs.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

İki ay üst üste zarar versin ana para kalmasın sistemde kim kalır. Bir düşünün . Benim mantığıma uymuyor. Bu insanların duygularını rahat ettirmek için yapılan bir sistem. Faiz yok tamam rahatım demek insanları faiz almıyorum demeleri için oluşturulmuş sistem. Piyasa şu anda kötü zarar etmeyen firma yok gibi. Eee bunların çalıştığı tüm firmalar karmı ediyor ki her ay kar veriyorlar. Benim fikrim hepsi aynı katılımda aynı normal bankada aynı. Kendinizi rahat hissetmek istiyorsanız katılıma paranızı yatırırsınız. Ama sonuç aynı. Ben ticaretle uğraştığım için 5 sene önce bize geldiler malı biz sizin adınıza alalım siz bize ödeyin dediler. Bir arsa geldi başvuralım dedik. Arsa’nın maliyeti diğer bankadan çekeceğimiz kredi ile aynıya geliyor . Hesaplaması bile aynı. 3 yıl ödemeli . Güya faiz yok. yahu aylık taksidi bile aynıydı. Neyse herkes istediği gibi düşünebilir. Benim gözümde tüm hepsi aynı. Burda ne kadar tartışsak öbür tarafta sonuçlarını herkes kendisi çekecek.
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu üzeri kamufle edilmiş, süslü sözlerle  bezenmiş islami bankaciliğa inandığım soylenemez. Muhafazakar müşterisine duymak istedigi şeyleri söyleyip ikna ediyorlar. 

Para biriktitmenin yolu basit.

Elini sıkı tutup vadesiz dolar hesabi acip para atican.

Burger king yemiyeceksinde , pidecimde pide yiyicen . Artani dolar yapip hesaba atacaksin.

Sw Pejo 308 binmiyeceksin, ucuz i10 alacaksin. 

Yaz ayinin ortasinda ve bayramda hersey dahil tatile gitmek yerine , 3 de 1 fiyatina erken rezarvasyon  yapip haziran mayis eylul gibi aylarda gideceksin.

Arabaya aksesuar almak yerine, bankaya dolar atacaksin. 

Arabanin kredisi bitince satip yeni araba kredisine başlayip bol bol faiz ödemeyeceksin. 

Borçlari kapatinca yapicagim sistem bu. 

• Beğen 4
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
29 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Burger king yemiyeceksinde , pidecimde pide yiyicen . Artani dolar yapip hesaba atacaksin.

Burger şu anda pideden ucuz :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...