İçeriğe Yönlendir

Katılım Bankacılığı Hakkında Bilgiler

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)
2 dakika önce, Emrah Altun yazdı:

Burger şu anda pideden ucuz :) 

Ekonomi King var. Epey ucuza geliyor ama, tavuk yiye yiye gıdaklıycaz. 

Fiyat performans en iyi şu an tavuk dünyası. Ama yanında suyunu getirceksin. içecek almıyacaksın. O aldığı menu seni 8 9 saat idare ediyor. 

Pidecimde kıymalı pide yiyerek arada vücude kırmıze et sokmak lazım :) 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
7 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

O aldığı menu seni 8 9 saat idare ediyor. 

:) 

Ali abi mide konusunda da hypermiler olmuşsun :D

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
1 dakika önce, Ebrar Tüfek yazdı:

Ali abi mide konusunda da hypermiler olmuşsun :D

Yaş oldu 36 , hayatın yarısı. Daha yapmak istediğim okadar çok şey varki. Para lazım :) Biriktirip biriktirip gezme modundayım :) Gezerkende yakacak enerji lazım. burgerking yiyip 3 saaten fazla tok kalamadım malesef. 

Tavuk dünyası porsiyonu alıp yiyorsun dıka basa ekmekli yediğinde, epey bir enerji depolamış oluyorsun.  Valla İstanbul İzmir arasını bir tavuk dünyası menusu ile giderim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
23 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Yaş oldu 36 , hayatın yarısı. Daha yapmak istediğim okadar çok şey varki. Para lazım :) Biriktirip biriktirip gezme modundayım :) Gezerkende yakacak enerji lazım. burgerking yiyip 3 saaten fazla tok kalamadım malesef. 

Tavuk dünyası porsiyonu alıp yiyorsun dıka basa ekmekli yediğinde, epey bir enerji depolamış oluyorsun.  Valla İstanbul İzmir arasını bir tavuk dünyası menusu ile giderim :)

Hocam sizde kadran olsa tüketim baya düşük olurmuş. Allah'tan öyle bir şey yok.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
16 dakika önce, Emrah Altun yazdı:

Hocam sizde kadran olsa tüketim baya düşük olurmuş. Allah'tan öyle bir şey yok.

Hocam bazi motovlogger arkadaşlar istanbul şile kefken yapiyorlar. Adamlar benzine para artirmak icin eti negro yiyip yollarina devam ediyorlar. 

Bende Cunda adasini görmek gezmek icin gitmiştim zamaninda. Fiestaya dizel yakit parasi kalsin diye Cundada kappy meyve suyu ile simit yemiştim. 

Bişeyleri yapmak icin insanda saglam irade gucu gerekiyor. İnanirimki gördüklerimde gösterir böyle cook insan var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
bir hevesle açtığım, dolarda 10 bin, gramda 7500 lira alt limit gördüğümde fakirliği iliğimde hissettiğim; daha sonra kızıp 3 lira makasla gram aldığım yapı krediyi hatırladım. Ama sistem güzel makas az
alt limitleri yanlış hatırlamışım. güncel makas ve alt limitler cc9fd72f704cc7a04266552072206799.jpg27f1819bae96b7f41b5cd2477d9fdce7.jpg8263e7a82d631010a46c26c8d8fc5bda.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Bu üzeri kamufle edilmiş, süslü sözlerle  bezenmiş islami bankaciliğa inandığım soylenemez. Muhafazakar müşterisine duymak istedigi şeyleri söyleyip ikna ediyorlar. 

Para biriktitmenin yolu basit.

Elini sıkı tutup vadesiz dolar hesabi acip para atican.

Burger king yemiyeceksinde , pidecimde pide yiyicen . Artani dolar yapip hesaba atacaksin.

Sw Pejo 308 binmiyeceksin, ucuz i10 alacaksin. 

Yaz ayinin ortasinda ve bayramda hersey dahil tatile gitmek yerine , 3 de 1 fiyatina erken rezarvasyon  yapip haziran mayis eylul gibi aylarda gideceksin.

Arabaya aksesuar almak yerine, bankaya dolar atacaksin. 

Arabanin kredisi bitince satip yeni araba kredisine başlayip bol bol faiz ödemeyeceksin. 

Borçlari kapatinca yapicagim sistem bu. 

Dolar???

suudi araplar gibi mi? Kendi ülkenin parası dururken?

üstelik dolarda da enflasyon var faiz var?

Parayı "faiz yok değerini kaybetmiyor" argümanı ile dolara yatırmak ülkeye en büyük ihanet.

Dini hassasiyeti olanların hele bence (benim fikrime göre) gayrimüslim bir ülkenin parasına yatırım yapmaları anlamlı değil.

Dolarda enflasyon yaklaşık %2, faiz ise %4.  Faiz bu seviyelerde olunca "yok" izlenimi vermesin sakın. Para büyüdükçe bu rakamlar anlamlı olur, bir aylık fark ile bi araba alırsınız.

Herkesin fikri kendinedir tabi karışamayız ama faizden kaçarken doları "güven limanı" olarak görmek bana etik gelmiyor. Her türlü türev onlarda.

En azından suudi arabistan parası felan diye yola çıkılmalı böyle bir durumda.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
12 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Dolar???

suudi araplar gibi mi? Kendi ülkenin parası dururken?

üstelik dolarda da enflasyon var faiz var?

Hocam, ocak ayında 10000 tl biriktirip vadesiz hesaba koysaydım, bu ay gene 10 bin tl olurdu

Ama ocak ayında 10 bin tl dolar yapıp 2700 dolar alsam, Bu ay Tl karşılığı 14300 tl. 

Zaten makarna yiye yiye para biriktiriyoruz. Onunda değer kaybetmesi hiç faidesi olmaz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ali. Bilişimcisin. Ne dediğimi anladın sen :)

Dolar deme bana.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Elimde 50 bin lira olsa paramı nasıl koruyayım? Ne yapayım? Köksal neredesin? 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
1 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Elimde 50 bin lira olsa paramı nasıl koruyayım? Ne yapayım? Köksal neredesin? 

Abi konuyu takipteyim ama benim uzmanlık alanım uluslararası ödemeler ve ambargo, yatırımdan hiç anlamam. Bir bes im var, onu da banka yarı yarıya katkı yapıyor diye kabul ettim. Aynı soruyu ben de soruyorum kendime, İslami usullere uygun bir cevap henüz bulamadım. Dolar yabancı parası ama altın bizim altınımız olabilir.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Banka arabayı aldı kar koyup sana sattı böylece faiz olmadı???        banka sana arabayı alıp verdiyse sen geriye para değil arabayı vereceksin,  koyun aldın koyun geri verirsin, altın aldın altın geri verirsin, ne aldıysan onu verirsin, böyle derler hocalar, bu taraf ne olacak....

arabayı alıp sana verdi kar koydu üstüne...

normal bankadan aldın arabayı araba zaten onun ipotekli, kar payını (faiz denen) koydu geri ödedin para ile

aynı şey, kar payı yada normal banka faizi hala aynı benim için, farkı anlamadım!

bu arada yine benim için dinde geçen faiz bu değil, faiz aldığın borcu haddinden fazla şekilde geri ödersen olur, yada verdin borcu geri alırken abarttın, tersi... borç verdiysen banka gibi karımı koyup öyle geri alırım, kar koydum bak faiz değil, yok karı abarttım  buna zaten tefecilik denir faizin hası....

bana göre İslamı cevap şu, anladığım şu; bir malı yada parayı borç verdin yada aldın, geri öderken ödendiği anki değeri neyse onun dengini verirsin, yada aldığın malı aynen geri verirsin ve geçen sürede o maldan borç verenin kazanacağı parayıda ödersin, burada olay şu, bunları öderken yada borcunu isterken abartır tefecilik yaparsan o zaman iş değişir, faiz olur, benim aklıma yatan bu açıkca yazayım...

ha şimdi fetva verdin falan derler, kimsenin haddi değildir bunu unutmayın öncelikle, dediğim sadece kendi düşüncem, ben karar veririm ben düşünürüm ben hesap veririm, ha bana uymaz bu, yanlışsın diyenin yolu açık olsun eyvallah, eyvallah ama sakın olaki yanlışsın İslam bunu demez diyip yargılamasın, çünki haddide değildir hakkıda değildir, fikrini söylersin eyvallah, buraya kadar sorun yok ama bu fikir doğrudur ya kabul edersin , etmezsen dinden çıkarsın denirse, sen kimsin der Allah, hesabı sen verirsin ben değil, farkı anlatabildim sanırım.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Katılım bankalarındaki çalışanların maaşları nasıl ödeniyor? İşletme maaliyetinin dini açıdan caiz olması için nasıl bir prosedür uygulanıyor? Onca şube, onca çalışan, onca merkez var. Bu bankalar devlete borç falan vermiyor mu? Sonuçta bankalar ne iş yapar? Para satar. Para satmakta ticaret olmuyor mu? Kafam çok karışık...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Katılım bankalarındaki çalışanların maaşları nasıl ödeniyor? İşletme maaliyetinin dini açıdan caiz olması için nasıl bir prosedür uygulanıyor? Onca şube, onca çalışan, onca merkez var. Bu bankalar devlete borç falan vermiyor mu? Sonuçta bankalar ne iş yapar? Para satar. Para satmakta ticaret olmuyor mu? Kafam çok karışık...

Önemli konu..

evet devlete para satmıyorlar. Belli bazı temerrüt gibi cezaları ise ayrı bir hayır işinde değerlendirip bütçeye sokmuyorlar.

aslında çoğumuz katılımdan aldığınız paraya göre düşünüyorsunuz aslında orası kolay. Zor olan bankanın kazandığını helal yapması ve bunu bence başarıyorlar. 

Türev ürünler yasak.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

nasıl helal oluyor onu açalım, kazandığı kısmı yani, diğerleri bütçeye sokuludu anladım, ama buda maliyet, detay alalım...

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Daha hayatin ortasindayim diye baslayan bir siirde dendigi gibi bir yastayim.Hayatimin hicbir doneminde para biriktirmedim.Ha iyi mi yaptim tabiki hayir.Keske birikmisim olsaydi dedigim de olmustur.

Hep yedim ictim gezdim.Hic keske yapmasaydim demedim.Huyumdur nerenin nesi en meshursa gozunun yasina bakmadim.Hayata bir kere geldim sonuna kadar da tadini cikarma derdindeyim. Birikim meselesi biraz karmasiktir. isin icinden cikilmaz, kim ne derse desin cozulmez. ne katilim ne faiz ne de baska binlercesi..Hangisini tutarsaniz tutun biryerinden elinizde kalir. Gercekten paranizin deger kaybetmeyecegi faizsiz bir sistem yoktur.bu benim gorusum. Ya hak kanunlara gore ticaret yapilmali yada birikimle helal kaliyor deyip az deyip sukur kismiyla hayata devam edeceksiniz.Bu inanc meselesidir kimi kendince fetvalarda bulunup yazar cizer. inananlar icin dogru tektir.Kurallari bellidir. Uzun lafin kisasi kár ve zarar kardestir.Bu felsefede hangi yontemi denediginizde kafaniz rahat edecekse o sizin icindir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

baştan güzel yazmışsın, evet fikrine saygı duyarım ve haklısında, ama sonra yazdığın kısım bence olmadı; inananlar için doğru tektir kısmı (bu konu için) hariç katılıyorum kardeş, o dediğin kişisel düşüncendir,  fetvalar yazanı bağlar, kendisi uygulasın,  neyse doğru tektir kısmına hiç girme çünki içinden çıkamayız, bende Müslümanım ve ben faizle ilgili ne anladığımı yazdım sende yazdın, ikimizinde kaynağı aynı (senide Müslüman diye kabul ettim, olmayabilirsinde en ufak sorun olamaz) (Kuran) olduğuna ve okuduktan araştırdıktan sonra ne yapacağıma sadece ben karar vereceğime göre ve farklı düşünebileceğimize göre kesin yargıya varma hakkı sadece bizde olduğuna göre kimse kimseye bu kesindir uyacaksında diyemeyeceğine göre , inanlar için doğru tektir demek bu konuda olmaz, dediğim gibi ben faiz konusunu farklı anladım farklı düşünüyorum, yanlışta diyemezsin doğruda, bu sadece beni ilgilendirir çünki....

neyse dediğin gibi, hangisini yapınca rahat ediyorsa insanlar onu yapsınlar, nasılsa sorumlusuda sensin herşeyide sensin,  neyse bu yüzden bu tip bankalar var, devlet bu konuya karışamayacağına ve taraf olamıyacağına göre farklı düşüncelere göre farklı çözümlerde kendiliğinden ortaya çıkacaktır nasılsa... Hayırlısı olsun diyelim.

Bu konu mecburen dine kayıyor çünki konunun kendisi direk dini inaçla ve ne düşündüğümüzle ilgili,  verilen bilgilere bakarım ve düşüncemi yazarım o kadar, o düşüncede sadece beni bağlar....

sonuç olarak İnsan düşündüğünü yaşar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Şimdi, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Müslümanın ve ben Faizle ilgili ne anladığımı

yatırım fetva merkezi de Londra da... ben anlamadım neden orda ama orada....

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
10 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

yatırım fetva merkezi de Londra da... ben anlamadım neden orda ama orada....

neden acaba?  araştıralım, dini açıdan bakarsak onlarda bize tanımamızın emr olunduğu ve kabul ettiğimiz bir dine ve Peygambere ve aynı Allah a inanıyorlar, bu durumda ne oluyorda çakışıyoruz?

Bence konuya din değilde çıkarlar bakımından bakmak lazım, adamlar küresel ekonomi elimizde olsun istiyor, başka şey düşünmüyor, sanırım sebeb bu :)

bu düşünceleri ise beni ilgilendirmiyor, ben inandığım şekilde yaşamaya bakıyorum, normal bankayada yatırsam katılım bankasında galiba giren çıkan hep aynı, çıkar kısmına bakmama gerek yok :)

Yorum bağlantısı
Metin Mankal
7 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Bu üzeri kamufle edilmiş, süslü sözlerle  bezenmiş islami bankaciliğa inandığım soylenemez. Muhafazakar müşterisine duymak istedigi şeyleri söyleyip ikna ediyorlar. 

Para biriktitmenin yolu basit.

Elini sıkı tutup vadesiz dolar hesabi acip para atican.

Burger king yemiyeceksinde , pidecimde pide yiyicen . Artani dolar yapip hesaba atacaksin.

Yaz ayinin ortasinda ve bayramda hersey dahil tatile gitmek yerine , 3 de 1 fiyatina erken rezarvasyon  yapip haziran mayis eylul gibi aylarda gideceksin.

Arabaya aksesuar almak yerine, bankaya dolar atacaksin. 

Arabanin kredisi bitince satip yeni araba kredisine başlayip bol bol faiz ödemeyeceksin. 

Borçlari kapatinca yapicagim sistem bu. 

Niye pejo 308? Ali Kardeş..:D

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
8 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Ya da neden i10? Otobüs ne güne duruyor...

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
34 dakika önce, Metin Mankal yazdı:

Niye pejo 308? Ali Kardeş..:D

308 sw çok hoşumua gidiyor. 

MVJDYN.png

26 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Valla haklısın, aslında 1998 model Suzuki swift 1,0 da söyleyebilirdim.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
27 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Çanakkaleden öyle gelebilir. Bizim istanbuldaki yaşam hızımızla günde 3 toplantıya katılıyoruz. Toplu taşımla denesek günde 1 e düşeriz. Ve gidemeyiz.

Mesafeler kolay yenilir yutulur şeyler değil. Ve toplu taşım yok. Bir keresinde araç servisteydi mtrobüsten indim sabiha gökçen havalimanı yazan otobüs gördüm bindim. Hızlı gider diye. Gecekondu mahallelerinden dolanarak 1 saat 45 dakikada havalimanının kapısına geldi ordan taksiye bindim eve gittim, indiğim yerden evin önünden geçen toplu taşım yine yok. 

Şehir hayatında türkiyede malesef araç şart. Ha, e5 ten gidiyorum anadolu yakasında metro durakları var. Hadi parkedeyim devam edeyim diye düşünsen . aaa. park yeri dolu. ve pahalı.

Basıp devam ediyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
1 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Çanakkaleden öyle gelebilir. Bizim istanbuldaki yaşam hızımızla günde 3 toplantıya katılıyoruz. Toplu taşımla denesek günde 1 e düşeriz. Ve gidemeyiz.

Mesafeler kolay yenilir yutulur şeyler değil. Ve toplu taşım yok. Bir keresinde araç servisteydi mtrobüsten indim sabiha gökçen havalimanı yazan otobüs gördüm bindim. Hızlı gider diye. Gecekondu mahallelerinden dolanarak 1 saat 45 dakikada havalimanının kapısına geldi ordan taksiye bindim eve gittim, indiğim yerden evin önünden geçen toplu taşım yine yok. 

Şehir hayatında türkiyede malesef araç şart. Ha, e5 ten gidiyorum anadolu yakasında metro durakları var. Hadi parkedeyim devam edeyim diye düşünsen . aaa. park yeri dolu. ve pahalı.

Basıp devam ediyorum. 

Avmlerin ücretsin otoparkları ilaç gibi. Mesela Maltepe carefour yada, Kozyatağı carefour. 

Ordan metro marmaray kapalı çarşı :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şuradan detaylı biraz bilgi alabilirsiniz fetvalar ingiliterede değil sanki. Ümraniyede bir grup var.

https://www.turkiyefinans.com.tr/tr-tr/hakkimizda/katilim-bankaciligi-sistemi/Sayfalar/icazet-belgeri.aspx

3 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Avmlerin ücretsin otoparkları ilaç gibi. Mesela Maltepe carefour yada, Kozyatağı carefour. 

Ordan metro marmaray kapalı çarşı :) 

Çok yürünüyor be yetişemiyoruz. Metro otoparkı değil onlar sonuçta.  Yapıyoruz bazen ama kozyatağı zaten kazıldı. Bana kartal çukuruna yapılacak otopark lazım.

Kartal çukurunu biliyorsunuz değil mi

Koyduğum yerler malesef ücretli. Arada bir Astoria'ya koymak zorundayım. Anadolu yakasında en son durakta ise hüsran..girmesi çıkması bile acayip bir yer. Park garanti olacak ki gidelim. 

Kapalı Çarşı'ya gidecek olsam evet pek araç tercih edemem. Nautilus belki anlamlı olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...