İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Egzozdan Mazot Kokusu Geliyor.

Zülküf Akkılıç

Recommended Posts

Zülküf Akkılıç

2006 FORD fiesta tdci dizel arabamdan sabahları rölantide çalıştırırken egzoz borusundan mazot kokusu burnuma geldiğini his ediyorum. Ankara da yaşıyorum geceleri hava yaklaşık -10  derecesini  bulmaktadır. ayrıca yaz aylarına göre egzoz dumanı artmış gözüküyor.yakıtta soğuktan mı bilmiyorum baya artmış tahminime göre  yaz aylarına yüzde 30 artmış bulunmaktadır. sizce bunlar normal mi arkadaşlar

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

aracın çekişi, gidişi, gaz yemesi falan düzgünse soğuktan dolayı cold start'ta zengin karışım çalışması normal, eğer enjektörlere uzun zamandır bakım yapılmadıysa bi baktırmanız gerekebilir.

ısındıktan sonra yapıyor mu aynı kokuyu?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

MAzot kokusu kaloriferden geliyor olmasın? Kronik oring problemi vardı o enjektörlerde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zülküf Akkılıç
12 dakika önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

aracın çekişi, gidişi, gaz yemesi falan düzgünse soğuktan dolayı cold start'ta zengin karışım çalışması normal, eğer enjektörlere uzun zamandır bakım yapılmadıysa bi baktırmanız gerekebilir.

ısındıktan sonra yapıyor mu aynı kokuyu?

Enjektör bakımlarını daha 2 ay önce yaptırdım. aracın çekişinde bir sorun yok.ısındıktan sonra dumanda kokuda yok oluyor.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

normal o zaman, araç kapalı garajda değilse, soğuk çalıştırmada yapar çoğu motor. bide egr sistemi emme manifoldu falan temizlendi mi daha önce eğer kurum çok birikmişse biraz daha fazla duman atar normale göre

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
35 dakika önce, Zülküf Akkılıç yazdı:

2006 FORD fiesta tdci dizel arabamdan sabahları rölantide çalıştırırken egzoz borusundan mazot kokusu burnuma geldiğini his ediyorum. Ankara da yaşıyorum geceleri hava yaklaşık -10  derecesini  bulmaktadır. ayrıca yaz aylarına göre egzoz dumanı artmış gözüküyor.yakıtta soğuktan mı bilmiyorum baya artmış tahminime göre  yaz aylarına yüzde 30 artmış bulunmaktadır. sizce bunlar normal mi arkadaşlar

Araç kaç kilometrede?

Yorum bağlantısı
Zülküf Akkılıç
11 dakika önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

normal o zaman, araç kapalı garajda değilse, soğuk çalıştırmada yapar çoğu motor. bide egr sistemi emme manifoldu falan temizlendi mi daha önce eğer kurum çok birikmişse biraz daha fazla duman atar normale göre

araç yaklaşık 15 aydır bende. ben egr sistemini ve emme manifoldunu  temizlettirmedim. daha öncesini bilmiyorum.

3 dakika önce, Fatih Evcin yazdı:

Araç kaç kilometrede?

araç 165000 km de

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Araç cihaza bağlandı mı hiç ? yani oksijen sensörü kontrol edildi mi

Yorum bağlantısı
Zülküf Akkılıç
19 dakika önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

araç kapalı garajda değil sokağa park ediyorum

3 dakika önce, Fatih Evcin yazdı:

Araç cihaza bağlandı mı hiç ? yani oksijen sensörü kontrol edildi mi

enjektör bakımları yapılırken bakımdan sonra cihaza bağlandı fakat oksijen sensörü kontrolü yapıldımı yapılmadımı bilmiyorum açıkçası 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Normal bi durum. Benimkinin yaz kış kokuyor egzozu.
Yüklenince kara duman da atıyor.
Ama ne yakıtta ne de çekişte bir sorunu var. Saat gibi motoru 255.000 km’de.
Kışın soğuk çalıştırmada motor ısınana kadar zengin karışım yapar motor, yakıtı fazla havayı normal emer. O da çiğ yakıt atmasına neden olur nispeten.

Sani Bey’in dediği gibi aracın içinde, kaloriferden çiğ mazot kokusunu yoğun bi şekilde duyuyorsanız, o-ringler değişecek.
Aynı şekilde aracın içinden, Yanmış mazot kokusunu yoğun bi şekilde duyuyorsanız, enjektör pulları ve egzoz spirali kontrolü şart.

Aracın içindeyken bazen rüzgar arkadan estiğinde egzoz kokusunu içeriye verebiliyor kaloriferden, onunla karıştırmayalım bu durumu.
Hatchback araçların genelinde olur bu.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

katalitik konvektörün içi dağılmış yada tıkanmış ise oda koku yapar

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...