İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Tdci Rolantide Şiddetli Sarsıntı

Murat Karadağ

Recommended Posts

Murat Karadağ

Merhaba,

Aracım 2005 tdci asm  125bin km.

Araç rolanti de çok şiddetli titriyor. Düşünün ki arabanın içinde elinizde çay bardağı tutsanız bütün çay üstünüze dökülür.

Giderken herhangi bir sıkıntı yok, kırmızı ışıklar kabusum oldu.

1 yıla yakındır araç bu şekilde. 

Tuncay ustaya bir kaç sefer gittim bu sorun için. Çözüm için gerekli bakımları yaptık ama maalesef sorunu düzeltemedik.

Motor takozları kontrol edildi, hatta yeni takoz taktık ama düzelmediği için eski takozlar da sağlam olduğundan dolayı takoz maliyeti yapmadım.

Enjektörlerden olacağını düşünerek bakımı yapıldı, enjektör memeleri değişti, bobinin birisi arızalıymış o da değişti.

Triger, devirdaim ve baskı balatası değişti. 

Daha ne yapayım bilemedim. Önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Şüpheli her yer kontrol ve tamir edildiğine göre,
Ben oyumu Volan diski ve Asm şanzımandan kaynaklı bir problemden yana kullanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Karadağ
13 dakika önce, Celal Aydın yazdı:

Şüpheli her yer kontrol ve tamir edildiğine göre,
Ben oyumu Volan diski ve Asm şanzımandan kaynaklı bir problemden yana kullanıyorum.

Hocam asm şanzıman ile ilgili de bir takım bakımlar yapıldı. Hatta devir yükselme problemi vardı. Bu yüzden baskı balata değişti, cihaza bağlandı ayarları yapıldı. Şanzıman şu an sorunsuz.

Aslında volan benimde hep aklımda ama maliyet biraz yüksek ve bu titreşim volan kaynaklı olabilir mi onu bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Dururken boşta gaz verince titreşim geçiyor mu?

Motor kaputu açılıp bakıldığında motorun titreşiminde bir aşırılık var mı?

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Hocam asm şanzıman ile ilgili de bir takım bakımlar yapıldı. Hatta devir yükselme problemi vardı. Bu yüzden baskı balata değişti, cihaza bağlandı ayarları yapıldı. Şanzıman şu an sorunsuz.
Aslında volan benimde hep aklımda ama maliyet biraz yüksek ve bu titreşim volan kaynaklı olabilir mi onu bilemiyorum.

Volan’dan başka bir şey gelmiyor aklıma hocam.
Hafif titreme tüm Ford’larda var.
2015 Focus 1.6 tdci bile titriyor rölantide.
Lakin sizin bahsettiğiniz titreme bayağı bi fazla.
Ustamızın bir fikri var mıydı?
Yorum bağlantısı
Murat Karadağ
16 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Dururken boşta gaz verince titreşim geçiyor mu?

Motor kaputu açılıp bakıldığında motorun titreşiminde bir aşırılık var mı?

Motorun titreşimi rolantide normalden fazla, gaz verince biraz azalma var. Ama viteste gaz verince sarsıntı tamamen geçiyor.

15 saat önce, Celal Aydın yazdı:

Volan’dan başka bir şey gelmiyor aklıma hocam.
Hafif titreme tüm Ford’larda var.
2015 Focus 1.6 tdci bile titriyor rölantide.
Lakin sizin bahsettiğiniz titreme bayağı bi fazla.
Ustamızın bir fikri var mıydı?

Ustamın fikriyle sırasıyla titreşime neden olabilecek bakımları yaptık ama maalesef sorun geçmedi.Bende şimdilik pes ettim.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Kavramaya geçtiği an titreme de geçiyor. İlginç.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Kıyıcı

Merhaba ,konuyu yeni gordum ,benim 2005 fiestada ayni problem vardi ,aynen kirmizi isikta durmak kabustu,3 ay kadar aradim problemi ,foruma yazdim problemi caglar bey sagolsun.israrla yakit hatti ve geri donus hortumu kontrolu dedi ve en sonunda geri donus hortumunda mazot kacagi buldum. Enjektor pulu degisimi sirasinda geri donus hortumu yipranmis oldugu farkettik degistirdik ama taktigimiz hortumda cekvaf varmis dikkat etmedik, tamda cekvfin baglanti yerinden kaciriyordu, cekvafi cikardim ve hortumu direk taktim ve sonuc mukemmel . Benim motor sarsintisi yaninda sanki guc duser gibi farlarimda soner gibi oluyordu. Bilmem ayni sorunmu sizdeki, yakit hattini bi kontrol edin ,igne deligi kadar kacak salliyor .

Yorum bağlantısı
Murat Karadağ
On 17.02.2019 at 00:52, Murat Kıyıcı yazdı:

Merhaba ,konuyu yeni gordum ,benim 2005 fiestada ayni problem vardi ,aynen kirmizi isikta durmak kabustu,3 ay kadar aradim problemi ,foruma yazdim problemi caglar bey sagolsun.israrla yakit hatti ve geri donus hortumu kontrolu dedi ve en sonunda geri donus hortumunda mazot kacagi buldum. Enjektor pulu degisimi sirasinda geri donus hortumu yipranmis oldugu farkettik degistirdik ama taktigimiz hortumda cekvaf varmis dikkat etmedik, tamda cekvfin baglanti yerinden kaciriyordu, cekvafi cikardim ve hortumu direk taktim ve sonuc mukemmel . Benim motor sarsintisi yaninda sanki guc duser gibi farlarimda soner gibi oluyordu. Bilmem ayni sorunmu sizdeki, yakit hattini bi kontrol edin ,igne deligi kadar kacak salliyor .

Merhaba, geri dönüşüm hortumu  kontrolü hiç yapılmadı bildiğim kadarıyla. Hemen kontrolünü yapacağım teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...