İçeriğe Yönlendir

Hava Ön Cama Verildiğinde Klima Neden Açılır?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba.

Sicak hava yönünü ön cama verdiğimde, klima aktif olmakta. Ne tekim motor soğuk olmasina ragmen cam buğusu çözülmekte. 

Bunun sebebi nedir.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Klima havadaki nemi aldığı için camda yoğunlaşacak nem kalmadığından anında kuruyor. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Klima nemi alır. Havayı kurutur. Ön cam buğusu dediğimiz şeyde fizikte aslında soğuk yüzeye çarpan sıcak yüzeydeki nemdir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

2003 accent admire aracımda da yönlendirmeye göre ac otomatik çalışıyordu, fotodaki fişi sökünce otomatik çalışma iptal oldu. İsteyince kendim açıyordum. Fluence da kapanmıyor, kurcalasam elimde kalır diye korkuyorum [emoji4]

9eed88967999c79eb8408d00c833ce44.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mondeoda 4 derecenin altında sürekli aktif olduğu için, Sağ öndeki klima basınç müşürünün soketini sökerdim ben kış girerken.. 

Bu sayede klima devreye girmezdi.

Araç dolu ise ısıtmak veya hava yönlendirmek yetmiyor, buğu önlemek için klima kullanmak şart oluyor. Nasıl olduğunu da Ersen açıklamış.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benim makinede komut var. yapınca klima açılmıyor.  Ama şu  an böyle olması iyi benim için.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Mondeoda 4 derecenin altında sürekli aktif olduğu için, Sağ öndeki klima basınç müşürünün soketini sökerdim ben kış girerken.. 

Araç dolu ise ısıtmak veya hava yönlendirmek yetmiyor, buğu önlemek için klima kullanmak şart oluyor. Nasıl olduğunu da Ersen açıklamış.. 

Güzel özellikmiş abi. Güvenlik açısından bilhassa.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Toyota da benzer şekilde. bazı sıcaklık değerlerinde buğuyu çözmenin en iyi yolu camı ısıtmak değil soğutmaktır.

Bu belirlenmiş ısı değerlerinde klima ecusu şunları yapabilir:

-klimayı açmayabilir

-klimayı açablir

-klima ışığını yakar ama klimayı her zaman açmaz siz açtı zannedersiniz(toyota da böyle oluyor)

ben benim araçta toyota texhstream kablosu ile bu özelliği aktif etmiştim yaz kış klima ışığına gıcık olmuştum ama geri açacağım galiba :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benim araçta ön defrost düğmesinden açarsam klima açılır, fanı cama verirsem klima açılmaz. Böyle bir durum söz konusu mu?

Aşağıdaki foto benim klima panelim. Sağ üsttekini açarsam klima açılır ön cama verir, ama orta en üste basarsam fan açılır yine ön cama verir.

1e4d4IMG_0827.JPG

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
4 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

4derece altinda klima devreye girince ac lambasi yaniyor muydu? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bizim laylonda ön cam buz çözme işareti var , Ona basınca yönlendirme sadece cama geçiyor , sıcaklık ve fan en üst seviyeye geliyor kompresörde çalışıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba 

Şimdi şununda eklemeden olmaz.  Ön cama buğu gidermesi için fan açtığımda, otomatik klimada devreye giriyor. Ama bu yazın klimanın devreye girdiği gibi değil. motordan sanki güç çalmıyor.  Çok nadir klimanın devreye girdiğini hissediyorum. Klima ışığı yanıyor , fakat bu yazın devreye girdiği gibi değil :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
3 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Şimdi şununda eklemeden olmaz.  Ön cama buğu gidermesi için fan açtığımda, otomatik klimada devreye giriyor. Ama bu yazın klimanın devreye girdiği gibi değil. motordan sanki güç çalmıyor.  Çok nadir klimanın devreye girdiğini hissediyorum. Klima ışığı yanıyor , fakat bu yazın devreye girdiği gibi değil :) 

Çok soğuklarda zaten sürekli çalışamaz , belli kısımlarda buzlanma olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin
Toyota da benzer şekilde. bazı sıcaklık değerlerinde buğuyu çözmenin en iyi yolu camı ısıtmak değil soğutmaktır.
-klimayı açmayabilir
-klimayı açablir
-klima ışığını yakar ama klimayı her zaman açmaz siz açtı zannedersiniz(toyota da böyle oluyor)
ben benim araçta toyota texhstream kablosu ile bu özelliği aktif etmiştim yaz kış klima ışığına gıcık olmuştum ama geri açacağım galiba [emoji4]

Çok haklısınız, klima sogutma yapmıyor aslında sadece öncama ısıtılmamış hava veriyor klimada özellik yok nem çekme gibi. Sadece soguk hava veriyor ön cama oda bugunun daha hızlı parcalanıp yok olmasını sağlıyor bu olayı el ile test edebilirsiniz sistem dıstan ile öncama soguk verirken içeriye kalorifer sıcak hava veriyor.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Benim arabada ön cam buğu çözme tuşu yok 🙄

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4derece altinda klima devreye girince ac lambasi yaniyor muydu? 

Yanmazdı diye hatırlıyorum.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ön cam bugu çözme işinde klimanın devreye girmesi doğru. Birçok kişi bilmiyor çünkü. Bir de sirkülasyonda unutuyorlar bazı araçlarda o da devreden çıkıyor. İstersen yine kapıyorsun.

2 saat önce, Hayrettin Gücin yazdı:
11 saat önce, Tahir Ak yazdı:
-klimayı açmayabilir
-klimayı açablir
ben benim araçta toyota texhstream kablosu ile bu özelliği aktif etmiştim yaz kış klima ışığına gıcık olmuştum ama geri açacağım galiba emoji4.png

Çok haklısınız, klima sogutma yapmıyor aslında sadece öncama ısıtılmamış hava veriyor klimada özellik yok nem çekme gibi. Sadece soguk hava veriyor ön cama oda bugunun daha hızlı parcalanıp yok olmasını sağlıyor bu olayı el ile test edebilirsiniz sistem dıstan ile öncama soguk verirken içeriye kalorifer sıcak hava veriyor.

Anlaşılmadı... soğuk hava beriyor ama soğutmuyor mu? Bugunun parçalanması?

Nem çekme özelliği nedir?

soru ( oğlan 6. Sınıfta dün çalışıyordu) : çiğ nedir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin
Ön cam bugu çözme işinde klimanın devreye girmesi doğru. Birçok kişi bilmiyor çünkü. Bir de sirkülasyonda unutuyorlar bazı araçlarda o da devreden çıkıyor. İstersen yine kapıyorsun.

Anlaşılmadı... soğuk hava beriyor ama soğutmuyor mu? Bugunun parçalanması?

Nem çekme özelliği nedir?

soru ( oğlan 6. Sınıfta dün çalışıyordu) : çiğ nedir

Çiğ nedir? Pişmemiş, kavrulmamış, yeterince pişrilmemiş.

Ama bunu değil değilde soru bu ise,

Çiy nedir?

Havadaki su buharının soğuyarak su damlası haline gelmiş şeklidir.

Sabahleyin yaprakların üstünde yağmurdan arta kalmış gibi parıldayan su damlacıkları çiğden başka bir şey değildir. Bu, havadaki nemin yoğunlaşması sonucu meydana gelen bir olaydır. Geceleri bitkiler gibi çok soğuyan cisimlere dokunan havanın içindeki buhar orada yoğunlaşarak su damlası halini alır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin
Bi yazım sıkıntısı var sanırım bizim egede y kesinlikle denmiyor. Konu ile ilgili olanı kastettim.

meteoroloji çiğ demiş

https://www.mgm.gov.tr/FILES/genel/sss/kiragivecig.pdf

Manisa lı olarak bilmem mi Mehmet bey. Ama bende net cvp olsun diye garantici davrandım

Bu arada bugün yagışlı havada bir şey test ettim. Active yeti mde klima manueldi ve sıcak üfleme yaparken ön cama hava verince AC açar soguk üflerdi şimdiki yeti mde elegance donanım bunu test ettim klima dijital ve havayı ön cama yönlendirince kalorifer sıcak üfler iken ön cama soguk degilde daha ılık üflüyor.

Bakıma gidince şubatta bunu soracagım. ÖN cam için hava yı MAX moda alınca tam soguk üflüyor ve AC yi yine açıyor bende zaten bunun olmasını istiyorum.

Ayrıca kalorifer çalırken yakıt 0.6 idi hava sirküle modunu iç yaptım AC ışıgı yandı ama yakıt 0.6 dan 0.5 e indi klima motor start yapmadı tabii.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...