İçeriğe Yönlendir

Motor Yağı Tercihi Hakkında Fikir

Anıl Akca

Recommended Posts

Bahadır Taşpolat

bende merak ettim Mustafa Bey. Focus2 aracımızda dizel ancak dpf yok yinede Mobil1 5w30 ESP modelini kullanırdım şaşırdım  bu bilgiyi görünce

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bende merak ettim Mustafa Bey. Focus2 aracımızda dizel ancak dpf yok yinede Mobil1 5w30 ESP modelini kullanırdım şaşırdım  bu bilgiyi görünce

Ben tüm araçlarımda hep mobil1 esp kullandım.
Kasdedilen şey yeni üretilen ve modele özgü yağlardır diye düşünüyorum. Tabi varsa öyle bir yağ.
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

benim yağ aldığım yağcı abim birgün dediki senin arabada dpf yoksa ne alıyosun bunu (esp'yi kastediyor) niye abi dedim, işine yaramazki dedi, dedim abi bu daha iyi yağ diye duydum deyince tamam yağ iyi falan dediydi, 2-3 yıllık anlattığım olay.  hatta diğer bi euro4 tdizel v6 araç var  onda da dpf yok, onun üzerinde konuşmuştuk hatta şaşırdım çağlar abinin yazısını görünce de öyle yani.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 08.02.2019 at 09:04, Mustafa Arıkan yazdı:

Ne gibi bir sıkıntı olabilir?

spesifisk olarak şu olur denemez, ancak durum belli: dpf  ye uygun yağlarda katkı azdır, ama biz sonradan para verip katkı alırız mesela? mesela, abartırsak  şahine esp gibi yağ koysak 30-40bin de yatak sarması muhtemel.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
On 09.01.2019 at 20:01, Çağlar Bayur yazdı:

mini test: fuchs veya zic övdüler mi hgiç? veya duydunuz mu?

Zic ? :) Bide o.e.m var. Direk arabanınız resmi var üstünde 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

İklim koşullarını da göz önünde bulundurup, yağ tercihini ona göre yapmalıyız aslında.
SAE sınıflandırması diğerlerinden farklı olarak yağı düşük ve yüksek ısılardaki viskozitesine göre sınıflandırır, dolayısıyla daha ayrıntılı olduğu söylenilebilir. SAE sınıflandırmasında derece "W" harfi ile ayrılan iki rakamdan oluşur. W, "winter" yani kış anlamındadır ve yağın düşük sıcaklıktaki viskozitesini gösterir. Örneğin 10W-40'taki "10W" gibi. Bu, aynı zamanda yağın baz viskozitesidir, yani polimer eklenmeden önceki asıl viskozitesi. Bu rakam ne kadar düşük olursa yağ o kadar ince olacağından, bu bize aynı zamanda yağın düşük ısılarda ne kadar akıcı olacağını ve motorun ne kadar kolaylıkla çalışacağını da gösterir.

İkinci rakam yağın yüksek ısı viskozitesini verir. 10W-40'taki "40" gibi. Bu rakam ne kadar yüksekse, yağ sıcakken o kadar viskoziteli, yani kalın demektir.

Aşağıda, tahmin edilen dış sıcaklığa göre seçim yaparken belirli viskozite aralıklarında örnekler verilmiştir;

Tahmin edilen en düşük hava sıcaklığı
Tavsiye edilen SAE viskozite derecesi

0 derece
5W-30 10W-30 10W-40 20W-50

-18 derece
5W-30 10W-30 10W-40

-18 derecenin altı
5W-30

Bizim gibi Çukurova’nın yaz sıcaklarında, 5W40 tam sentetik, kışın ılık olduğu için de 5W30 tam sentetik kullanmak doğru bir tercih olacaktır.
DPF’li ise araç, DPF uyumlu yağ önem arz eder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Kemal Kollu

Ford fiesta da,

Motor yagi olarak

hangi marka yagı tercih edilmelidir.

Tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Ford fiesta da,
Motor yagi olarak
hangi marka yagı tercih edilmelidir.
Tesekkur ederim.

Hangi motor? Hangi yıl?
Yorum bağlantısı
Kemal Kollu
(düzenlendi)

Fiesta 2017 model (eski kasa)

1.6 Ti-Vct duratec motor

2018 yilinda castrol yagi ve filtresi degisimi nisan 2018 yapilmisti

Fiesta araclara bu marka yag uygunmudur motor yagi degisimi yapmam gerekirmi

Tesekkur ederim ilginize

tarihinde Kemal Kollu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Fiesta 2017 model (eski kasa)
1.6 Ti-Vct duratec motor
2018 yilinda castrol yagi ve filtresi degisimi nisan 2018 yapilmisti
Fiesta araclara bu marka yag uygunmudur motor yagi degisimi yapmam gerekirmi
Tesekkur ederim ilginize

“FORD WSS M2C 913 C” onayını taşıyan, herhangi bir markanın 5W30 viskoziteli yağını kullanabilirsiniz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...